Sheltie (shetlandský ovčák)

Sheltie

Sheltie miluje pohyb a ráda se učí.

Sheltie (shetlandský ovčák) s bujnou hřívou a jemnými rysy obličeje je menší pes nabitý energií, který vyžaduje hodně pohybu a aktivity. Také jeho ochota učit se a jeho empatie z něj dělají ideálního společníka.

Vlastnosti

Se sheltií se rozhodně nebudete nudit. Bujarý temperament malého psa ze Shetlandských ostrovů je jednoduše nakažlivý. Svému majiteli nedává jinou možnost, než s ním strávit mnoho hodin na cvičišti pro psy nebo v přírodě. Nenechte se zmást jeho „jemným“ vzhledem. Shetlandský ovčák je robustní pes, do přírody kterému nevadí vítr a déšť a raději tráví čas běháním než ležením na pohovce.

Malý citlivý paličák

Shetlandský ovčák je velmi citlivý pes, který velmi dobře vnímá náladu ve své rodině a neustále se ji snaží vylepšovat. Na oplátku od svých lidí očekává, že s ním budou zacházet stejně láskyplně a správně. Nekontrolované, hlasité nebo dokonce agresivní chování je chápající sheltii nepříjemné a opravdu ji děsí. Spravedlivá, přátelská a klidná výchova naproti tomu rychle povede k úspěchu. Protože shetlandský ovčák má nejen výraznou „vůli potěšit“, ale také svou hlavu. Jeho rychlé vnímání a radost z učení z něj dělají velmi vděčného a kooperativního partnera, který je vhodný i pro začátečníky.

Vzhled

Chytrá hlava shetlandského ovčáka je mimořádně krásná a dává čistokrevnému psovi ušlechtilý výraz. Hustá dlouhá srst a bujná hříva majestátní dojem posilují. A jeho ladné a půvabné pohyby i jemné symetrické obrysy tento obrázek dotváří.

Temperamentní charakter a robustnost, která se zdá být v rozporu s jeho elegantním vzhledem, činí ze sheltie velmi speciálního psa.

Vrchní srst sheltie je dlouhá, tvrdá a rovná. Se svou hustou, měkkou podsadou nabízí psovi spolehlivou ochranu před nepříznivým počasím. I přes dlouhou srst by její jemné linie měly zůstat rozeznatelné. Srst sheltie je různobarevná a rozmanitá. Podle standardu plemene jsou povoleny následující barvy:

 • sobolí (sobolí bílá se silným zlatým odstínem)
 • sobolí / tmavá sobolí (sobolí bílá s tmavým, mahagonovým odstínem)
 • trikolóra (tříbarevná černá, bílá a hnědá)
 • Blue Merle (stříbrošedá s černými skvrnami nebo mramorováním)
 • černo-bílá
 • Černo-tříslová (nyní považována za zaniklou)

Bílé znaky jsou žádoucí pro všechny barevné varianty (kromě černo-tříslové). Měly by být přítomny na lysině, límci, náprsence, na nohou a na špičce ocasu.

Tři sheltie © otsphoto / stock.adobe.com
Sheltie je na pohled velmi podobná kolii.

Kolie v malém vydání?

Vzhledovou podobnost s dlouhosrstou kolií nelze sheltii upřít. Dlouhá srst, protáhlá, jemná a krátce osrstěná hlava a barevné odstíny srsti skutečně velmi připomínají Lassie. Sheltie je ale s kohoutkovou výškou asi 37 cm u psů a 35 cm u fen mnohem menší než klasická dlouhosrstá kolie.

Historie

Sheltie však není malá kolie, jak ukazuje pohled na její historii. Pes ze Shetlandských ostrovů, severně od Skotska, je považován za křížence malého shetlandského farmářského psa s malým španělem, papillonem a pomeranianem. Křížení s kolií mělo především zlepšit jeho pastevecké vlastnosti. Hlavním úkolem malého a hbitého psa bylo původně především udržovat stáda ovcí pohromadě. Mezi malými skotskými pasteveckými psy však dlouho nebyl jednotný typ.

Sheltie byla představena ve Velké Británii kolem roku 1840. Na počátku 20. století se odtud rozšířila do dalších zemí jako výstavní a rodinný pes. Britský Kennel Club plemeno oficiálně uznal až v roce 1914. Uběhlo dalších 50 let, než mezinárodní FCI konečně oficiálně uznala plemeno shetlandského ovčáka. Od té doby je zařazen do skupiny 1, sekce 1, pod standardním číslem 88.

Chov a pořízení štěněte

Sheltie je dodnes v mnoha evropských zemích jedním ze vzácných plemen psů. V Americe je naopak oblíbenější než kolie, a proto nepřekvapuje, že zde najdete největší koncentraci chovatelů. Chcete-li najít vhodného chovatele, je vhodné získat seznam všech registrovaných chovatelů přímo z oficiálního klubu chovatelů tohoto plemene. Kluby a asociace uznané FCI obvykle mají přesný přehled a poskytují informace o nových a očekávaných štěňatech. V zásadě by však rozhodujícím kritériem při výběru neměla být ani vzdálenost ani krátká čekací doba na štěně.

Sheltie - štěně leží na trávníku © Danijela / stock.adobe.com
Sheltie raději aktivně tráví čas v přírodě, než aby se povalovala zavřená v bytě.

Jak najdu seriózního chovatele?

Při nákupu čistokrevného psa je důležité, aby štěně pocházelo z renomovaného chovu. Inzerce roztomilých štěňat za výhodnou cenu mohou být lákavé, jsou ale zárukou všech možných rizik. Nízké ceny jsou téměř vždy vykoupeny zdravím zvířat. Za výhodnou cenu rozhodně nezískáte zdravé štěně pevné povahy, které by vám mělo dlouhé roky dělat radost. Svědomitý chov psů, intenzivní péče a četné veterinární prohlídky stojí chovatele hodně peněz a ospravedlňují ceny štěněte 25 000 Kč a více.

Důležitější než cena je však to, jaký dojem na vás chovatel udělá. Než si tedy štěně koupíte, měli byste se s chovatelem určitě osobně setkat. Nechte si ukázat chovatelskou stanici, matku a všechna stávající štěňata. Udělejte si čas na osobní rozhovor s chovatelem. Dobrým znamením je, když vám chovatel vše ochotně ukáže a poskytne vám rozsáhlé informace o zvláštnostech psího plemene. Také od vás bude chtít vědět několik věcí o vašich životních podmínkách. Koneckonců, i on se chce ujistit, že jeho „miláček“ se u vás bude mít dobře.

Jaké předpoklady by měl mít budoucí majitel

Aby se s vámi sheltie cítila dobře, je třeba splnit následující požadavky:

 1. Měli byste mít dostatek času věnovat se svému psovi.
 2. Měli byste být aktivní a chtít trávit spoustu času na cvičišti pro psy a v přírodě. Shetlandský ovčák potřebuje neustálý pohyb.
 3. Měli byste být vyrovnaní a se svým psem zacházet láskyplně. Sheltie jsou extrémně citliví psi, kteří odmítají náladové nebo příliš přísné lidi.
 4. Přesto byste měli svému psovi poskytnout důsledný výcvik. Dobře vychovaní psi jsou ulehčením nejen pro vás, ale i oni sami si užívají více svobody, například pokud je jim umožněno chodit venku bez vodítka.
 5. Celá Vaše rodina by měla souhlasit s pořízením shetlandského ovčáka a podporovat Vás v chovu nového člena rodiny.

Zdraví a péče

Pokud je těchto pět požadavků splněno a našli jste vhodného chovatele, nemělo by nic stát v cestě pořízení štěněte. Zejména začátečníci by si však měli být vědomi toho, že chovat psa není jen o zábavě. Protože stejně jako my lidé, i psi jednoho dne onemocní. Mezi povinnosti každého majitele psa patří návštěvy veterináře, platby za veterinární péči, možné změny stravy a péče o nemocné zvíře.

Jaká specifická onemocnění se u sheltie vyskytují?

Shetlandští ovčáci mají řadu specifických chorob, které jsou také běžné u jim příbuzných kolií. Patří mezi ně dermatomyozitida (onemocnění postihující kůži a svaly – u sheltií obvykle mírné), porucha MDR1 (nesnášenlivost určitých léků) a CEA (oční anomálie u kolií). Křížení dvou jedinců Blue Merle může také vést k slepotě a hluchotě. U sheltie jsou také zdokumentovány případy epilepsie a srdečních onemocnění.

shetland sheepdog lächelt © atiger / stock.adobe.com

Co můžete udělat pro zdraví vašeho psa?

Samozřejmě existuje celá řada věcí, které můžete udělat, aby byl váš pes zdravý a vyhnul se nemocem. Začíná to pořízením štěněte. Ujistěte se, že váš pes pochází ze zdravého chovu a že byla provedena všechna nezbytná vyšetření a očkování. Mnohým genetickým chorobám se tak lze vyhnout nebo je alespoň objevit a v rané fázi léčit. Ke zdravému životu patří také vyvážená strava, pravidelné návštěvy veterináře, očkování a v neposlední řadě vhodná péče o vaše zvíře.

Strava

Zdravá strava je součástí zdravého života. To platí nejen pro nás lidi, ale také pro naše čtyřnohé přátele. Ale které krmivo je pro shetlandského ovčáka to pravé? Sheltie nemá žádné zvláštní požadavky na krmivo. To je na jednu stranu dobře, na druhé straně to znamená, že na otázku správného krmiva nelze obecně odpovědět. Při výběru krmiva je třeba vzít v úvahu jednotlivé faktory. Jak starý je váš pes? Jak je aktivní? Trpí obezitou nebo alergiemi? A co má rád?

Některé sheltie jsou poměrně vybíravé. Musíte vyzkoušet, které krmivo má váš pes rád a které také dobře snáší. Zda dáváte psovi granule nebo mokré krmivo, zda vaříte domácí stravu nebo krmíte metodou BARF, záleží v neposlední řadě na vašich vlastních pocitech. Nezáleží na tom, jaký způsob krmení si vyberete. Důležité je, aby byl váš pes zásobován všemi základními živinami, které potřebuje ve své současné životní situaci. Patří mezi ně bílkoviny jako nejdůležitější zdroj energie, vitamíny a minerály, sacharidy a vláknina a dostatečné množství čerstvé pitné vody.

Kolik aktivity potřebuje sheltie?

Obvykle se na psovi pozná, zda má zdravou a vyváženou stravu. Zdravé sheltie mají krásnou, lesklou srst a téměř srší energií. Jako majitelé byste měli brát tuto potřebu pohybu vážně a zajistit svému psovi spoustu fyzické a duševní činnosti. Psí sport je pro majitele sheltie téměř nutností – ale můžete si vybrat, pro jaký sport se rozhodnete. Ať už jde o agility, obedience, flyball, dogdancing nebo dogfrisbee – mrštná a učenlivá sheltie se cítí dobře téměř ve všech oblastech. Výcvik záchranářského nebo terapeutického psa je u inteligentního a na člověka zaměřeného psa také možný.

Fyzicky zaměstnaní psi jsou doma klidnější a rozumnější a bývají méně nervózní. Účast na psích sportech také posiluje vztah mezi psem a majitelem a vytváří vzájemnou důvěru – nejlepší základ pro celoživotní přátelství s Vaší sheltií.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.