Odčervení psa: proč a jak často?

Čivava s kapátkem – odčervení psa

K odčervení psa by mělodojít čtyřikrát za rok.

Vajíčka a larvy červů jsou téměř všude. Téměř každý pes se může opakovaně nenakazit úpornými parazity. Nezabrání tomu ani sebelepší preventivní opatření. Každá nová infekce je začátkem nebezpečného cyklu. Proto je pravidelné odčervení psa nezbytné.

Odčervení psa: proč je to tak důležité?

Červi číhají na psy všude a každý den. I během každodenní procházky může Váš pes přijít do kontaktu s potenciálními zdroji infekce. Infikovaní psi, cizí psí exkrementy a hlodavci patří mezi největší hrozby.

Infekce červy často zpočátku proběhnou zcela bez povšimnutí. Pes na počátku působí nenápadným dojmem a nevykazuje žádné známky onemocnění.

Právě proto je napadení červy tak nebezpečné. Populace červů totiž den ode dne narůstá. Postupně způsobuje velké škody na zdraví psa. Pokud napadení červy zůstane delší čas bez povšimnutí, může se vyvinout v silnou nákazu.

Proč je tedy odčervení psa tak důležité? Pravidelným odčervením můžete zabránit tomu, aby u Vašeho psa došlo k silné nákaze červy.

Kromě toho napadení červy nepředstavuje nebezpečí pouze pro postiženého psa. Také lidé a jiná zvířata se mohou nakazit kontaktem se psem a sami onemocnět. Zvláště ohroženy jsou děti a osoby s oslabenou imunitou.

Jak poznám, že je můj pes napaden červy?

Zpočátku Váš pes pravděpodobně nebude vykazovat žádné příznaky napadení červy. Jak se však červi v těle Vašeho psa množí, postupně dojde k silnému zamoření. To je doprovázeno jasnými příznaky:

  • úbytek hmotnosti
  • zvracení
  • průjem
  • špatný celkový stav
  • anémie
  • ucpání střevních a žlučových cest (hrozí i smrt!)

Napadení červy bohužel obvykle nelze zjistit podle červů v trusu Vašeho psa. Pes vylučuje s trusem pouze vajíčka nebo larvy, které nejsou pouhým okem viditelné. Pouze v případě silného zamoření se vylučují celí červi.

Jak často odčervovat psa?

Jak můžete ochránit svého psa před možnými následky napadení červy? Veterinární lékaři doporučují nechat vyšetřit vzorky trusu zvířete na přítomnost červů alespoň čtyřikrát ročně. Případně můžete svého psa rovnou čtyřikrát ročně odčervit. Štěňata by měla být poprvé odčervena ve věku dvou týdnů.

Nejlepší je se o doporučených intervalech odčervení Vašeho psa informovat u Vašeho veterináře.

Samozřejmě ne každý pes má stejné riziko nákazy červy. Důležitou roli zde hraje každodenní život psa. Má pes volný výběh bez dozoru? Stýká se často s ostatními psy, kteří nepatří do jeho domácnosti? Je aktivním lovcem a živí se kořistí? Žere mršiny a/nebo exkrementy jiných zvířat? To vše zvyšuje riziko napadení červy.

Jak funguje odčervovací kúra?

Odčervovací přípravky pro psy obsahují účinné látky, které bojují proti všem stádiím červů. Jsou určeny k tomu, aby zabránily vývoji pohlavně zralých červů, kteří kladou vajíčka.

Některé odčervovací přípravky jsou zaměřeny pouze na hubení určitého typu červů. Jiné však působí v širokém spektru, a to současně proti tasemnicím i škrkavkám. Váš veterinární lékař rozhodne, který typ odčervení je vhodný právě pro Vašeho psa.

Podávání přípravků

Pokud chcete svého psa odčervit, máte několik možností. Za prvé, existují tablety, pasty a tekuté odčervovací přípravky. Podávají se buď přímo do tlamy, nebo do krmiva. U některých přípravků stačí jedna dávka, jiné je třeba podávat několik dní po sobě.

Na druhou stranu existuje takzvaná “metoda spot-on” pro zarputilé odmítače prostředků podávaných perorálně. Odčervovací přípravek se aplikuje na kůži mezi lopatky psa. Tato metoda také funguje velmi spolehlivě.

Dávkování léku závisí na tělesné hmotnosti psa. Odčervovací přípravky jsou velmi dobře snášeny. Jsou vhodné pro psy všech plemen a všech věkových kategorií. Lze je také bez obav použít i u březích a kojících fen.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.
3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.
7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.