Venčení psa v karanténě

Žena objímá svého zlatého retrívra

Aktuální pandemie koronaviru mění každodenní život milionů lidí po celém světě. Majitelé psů, kteří jsou v karanténě, aby zabránili dalšímu šíření viru, si kladou otázku: Jak se mohu během karantény starat o svého psa?

Zákony a preventivní opatření týkající se koronaviru

Karanténa je jedním z nejsilnějších zásahů do každodenního života, které jsou v pravomoci států v rámci zákonů o ochraně před infekcemi. Protože „být v karanténě“ znamená: Postižené osoby již nemohou opustit svůj byt nebo dům. Rekreantům v oblasti s karanténou není dovoleno opustit zemi, ale obecně musí zůstat izolovaní na místě alespoň po dobu dvou týdnů. To se také nejčastěji týká osob, které byly v rizikových oblastech nebo které byly v kontaktu s lidmi infikovanými Covid-19. Pokud lidé poruší příslušné karanténní podmínky, mohou čelit vysokým trestům ve formě finančních pokut nebo vězení. Trochu mírnější jsou omezení při zákazu vycházení. Vzhledem k rychlému šíření koronaviru zavedly evropské země více či méně přísná pravidla pro své občany. Tato pravidla však nejsou všude stejná: Podrobnosti se mohou lišit v závislosti na zemi. V případě nouze je proto důležité znát příslušná pravidla.

Majitel psa a zákaz vycházení

U zákazu vycházení, který byl zaveden například během koronavirové krize v Itálii, Francii a Španělsku, je stále možné, aby lidé opustili dům.

Co znamená zákaz vycházení pro majitele psů?

Na rozdíl od karantény mají lidé s opodstatněným důvodem dovoleno opustit dům. To zahrnuje ve většině obcí a zemí procházky se psem. Měli byste přitom chodit ven buď samostatně, nebo s osobami žijícími ve stejné domácnosti. Dodržujte odstup od ostatních osob nejméně dva metry. Ideální je například procházka lesem, při které potkáte jen málo lidí. I zde je důležité znát regionální předpisy, jako například nošení roušky nebo jiné ochrany úst a nosu. Několik majitelů psů by samozřejmě nemělo jít se svými psy na procházku zároveň. Dokonce i školy pro psy musí být ve většině postižených oblastí zavřeny, i když výcvik probíhá pod širým nebem.

Majitel psa v karanténě

Karanténa má přísná pravidla, dané osoby mohou opustit dům pouze se souhlasem příslušného orgánu (zdravotního úřadu, hygienické stanice atd.). Nakupování je také zakázané. Zásobování potravinami může probíhat prostřednictvím internetových obchodů, pokud doručovatel zanechá zásilku přede dveřmi.

Můžu jít na procházku se psem během karantény?

Odpověď na tuto otázku bohužel zní: Pokud jste v karanténě, nesmíte svého psa vzít na procházku, protože podstatou karantény je zůstat doma. Pokud máte zahradu nebo terasu, může pes vykonat potřebu zde.  Ve vlastní zahradě jsou také povoleny sportovní aktivity, jako je aportování nebo agility. Pokud tyto možnosti nemáte, musíte požádat ostatní, aby se o psa postarali. Procházky se psem v parku nebo v lese jsou pro majitele psů v karanténě tabu. Pomoc mohou poskytnout sousedé se zahradou, nebo penzion pro zvířata. Například úřady v Rakousku doporučují umístit Vašeho čtyřnohého přítele po dobu karantény do penzionu pro psy nebo k někomu, kdo se o něj postará. Avšak v době kdy jsou v karanténě celé obce jsou psí penziony často rychle obsazené. Pokud jsou postiženi pouze jednotliví majitelé psů, jako jsou navrátilci z rizikových oblastí, je snazší najít pro psa přechodnou péči.

Zabavte Vašeho psa během karantény

Máte zahradu a můžete svému psovi umožnit, aby zde vykonal malou i velkou potřebu? Skvělé, protože pak není nutné, abyste se od svého psa odloučili. Avšak většině psů nestačí pouze otevřít dveře na zahradu, protože potřebují zábavu. Obzvláště psi, kteří byli před karanténou se svým páníčkem každý den na několikahodinové procházce mají problémy s přebytečnou energií. Aportování nebo čichací hry jsou skvělé, aby Váš pes zůstal zabaven. Můžete se také pustit do prozkoumání neznámých vod: co říkáte na Dogdancing nebo učení nových triků? Existuje mnoho online návodů, pomocí kterých můžete svého čtyřnohého přítele naučit něco nového. Tip: Některé školy pro psy jsou v době krize velmi dobrosrdečné a nabízí online kurzy.

Mohou psi přenášet koronavirus?

Ne – psi a další domácí zvířata nemohou přenášet koronaviry SARS-CoV-2 a tedy Covid-19. To znamená, že nejsou hostitelem viru – viry se v těle psa nereprodukují. V Hongkongu obsadil titulní stránky novin pes, na jehož čenichu byla nalezena slabá koncentrace koronaviru. Je pravděpodobné, že se jedná o viry, které byly přijaty z okolního z prostředí, protože majitelka psa onemocněla koronavirem Covid-19. Majitelé psů by měli při kontaktu se svými zvířecími společníky dodržovat základní hygienická opatření. To zahrnuje například nenechat si od psa olizovat obličej. Pokud se se svým psem intenzivně mazlíte měli byste si umýt ruce vždy, než se dotknete tváře nebo jiných lidí.

Přejeme Vám a dvou- a čtyřnohým členům Vaší rodiny, abyste ve zdraví prošli i takovými krizemi, jako je pandemie koronaviru!

Nejlépe hodnocené články
6 min

Adopce štěněte z útulku

Rádi byste si pořídili čtyřnohého mazlíčka nebo raději hned dva či více – a nemusí být zrovna čistokrevný? Pak jsou štěňata z útulku ideálním řešením.

8 min

Jak seznámit psa s kočkou?

Jako kočka a pes? Kočka a pes se doslova nemůžou vystát. I když panuje zažitá představa, že se vzájemně nesnesou, mohou spolu velmi dobře žít v míru – za předpokladu, že budou dodržena určitá pravidla. Zde se dozvíte, jak seznámit psa s kočkou.

3 min

Věk psa: jak starý je můj pes?

Když si pořídíte štěně od chovatele, obvykle znáte věk svého chlupatého přítele na den přesně. Naproti tomu útulky pro psy obvykle nemohou poskytnout přesné informace o věku psa. V těchto případech je nutné věk odhadnout pomocí různých ukazatelů. Ukážeme Vám, jak určit věk psa.