Chameleoni

Bradypodion chameleon v teráriu

Chameleoni mají schopnost vyniknout a zároveň téměř zmizet v barvě svého prostředí. To z nich velmi zvláštní atrakci v každém teráriu. Přečtěte si více o těchto jedinečných mistrech proměn a jejich náročném chovu.

Co jsou chameleoni?

Chameleoni patří do podkmene obratlovců, třídy plazů, řádu šupinatých (Squamata) a podřádu ještěrů (Sauria). Zde mají tito plazi svou vlastní rodinu Chamaeleonidae. Rodina Chamaeleonidae je rozdělena do dvou podčeledí: pravých chameleonů (Chamaeleoninae) a chameleonů zemních – brokesií (Brookesiinae).

Tyto dvě podčeledi lze dělit na další rody:

Praví chameleoni Brokesie
Bradypodion Brokesie
Calumma Rhampholeon
Chamaeloe / Trioceros
Furcifer

Největší skupina chameleonů žije na keřích a stromech a nazývá se pravými chameleony. Největší druh pravých chameleonů, chameleon obrovský (Furcifer oustaleti), může dorůst až 80 centimetrů. Zemní chameleoni (Brokesie) tvoří s asi 40 druhy pouze malou část všech chameleonů. Žijí na zemi a nejsou delší než 16 centimetrů. Nejmenším plazem na Zemi je Brookesia micra s maximální délkou 29 milimetrů.

Výskyt: kde žijí chameleoni?

Evoluční biologové předpokládají, že chameleoni existovali již v období křídy. V té době byli mnohem rozšířenější než nyní. V průběhu milionů let se ještěři přizpůsobovali různým životním podmínkám. Stále docházelo k vývoji nových druhů, a tím i k rostoucí rozmanitosti.

Dnes jsou chameleoni rozšířeni hlavně ve střední Africe a na Madagaskaru. Zde žije 80 % známých druhů. Menší populace jsou také v jižním Španělsku, na některých středomořských ostrovech, na Blízkém východě a dokonce i na Srí Lance.

Chameleoni osidlují deštné pralesy a oázy, pouště, buše a savany. Žijí jak ve větvích stromů, tak v nízkých keřích a na zemi.

Vzhled: chameleoni jsou úchvatní, bizarní, fascinující

Úchvatné, bizarní, fascinující: chameleoni jsou známí svou oslnivou a barevnou vizáží. Ale ne každý druh chameleona je nápadně barevný, existují i nenápadní zástupci této skupiny plazů.

Chameleoni jsou extrémně různorodí. Některé druhy mají na hlavách charakteristický útvar v podobě přilby, dlouhé výrůstky na tlamě nebo dokonce malé rohy na nose. Jiné druhy mají nápadný hřeben na hřbetě, krku nebo na břiše. Některé druhy mají pravidelné šupiny po celém těle – jiné mají šupiny různých velikostí a tvarů podle konkrétní části těla. Rozmanitost se zdá být téměř nevyčerpatelná.

Pravý chameleon je optimálně přizpůsoben životu na stromech a keřích. Má velmi dlouhý ocas, může být delší než celé jeho tělo. Slouží chameleonovi jako pátá chápavá končetina.

Naproti tomu ocasy zemních chameleonů jsou mnohem kratší. Prsty pravých chameleonů jsou srostlé a tvoří jakési kleštičky, a proto jsou ideální pro lezení. Speciální lepivé šupiny zabezpečují dodatečnou stabilitu.

Oči

Zorné pole 360°

Oči jsou výrazným a obdivuhodným znakem chameleonů. Mohou se pohybovat nezávisle na sobě. Chameleon se může dívat dvěma různými směry a stále získávat obraz svého okolí.

Oči chameleona vyčnívají z očních důlků a jsou zcela srostlé s víčky. Pouze uprostřed je malý, volný otvor pro zornici. Těžko uvěřit, ale díky tomuto systému může chameleon vidět velmi přesně.

V celé zvířecí říši má chameleonova oční čočka jedinečnou vlastnost. Dopadající světlo není spojeno do svazku jako u nás lidí, ale je rozptýleno. Prohlížený objekt je na sítnici zobrazen neobvykle velký a oko na něj může velmi dobře zaostřit. Podobně jako zoom na teleobjektivu. Odborníci tvrdí, že chameleoni vidí ostře a jasně až na vzdálenost jednoho kilometru.

Chameleon navíc může formovat oční čočku (až do 30 dioptrií), aby mohl velmi přesně odhadnout vzdálenost ke kořisti. Tímto způsobem chameleon určuje, jak daleko musí vystřelit svůj jazyk, aby chytil kořist.

Jazyk

Dva v jednom: smyslový orgán a zbraň

Dalším typickým znakem chameleona je jeho dlouhý vystřelovací jazyk. Jazyk je přibližně stejně dlouhý jako tělo chameleona, ale u některých druhů může být delší. Je vlhký a svalnatý a má velkou sílu. Za zlomek vteřiny chameleon přesně vystřelí jazyk na většinou bezbrannou kořist.

Některé druhy chameleonů mají na jazyku lepkavý sekret, který jim pomáhá kořist uchopit a držet. Jiné druhy tuto lepkavou sliznici nemají a loví díky přísavnému efektu mezi kořistí a špičkou jazyka při zpětném pohybu jazyka.

Chování: zajímavé a různorodé

Chování chameleonů je velmi zajímavé a různorodé. Komunikují pomocí různých forem vyjadřování. Kromě barvy se chameleoni dorozumívají pomocí prskání, syčení, vyhrožování rozevřenou tlamou, zploštění nebo nafouknutí těla, gest ocasem nebo houpavých pohybů.

Většina chameleonů jsou samotáři. Socializace může u plazů způsobit velký stres a ve většině případů se nedoporučuje.

Změna barvy

Chameleoni jsou mistři v měnění barev. Každý druh chameleona má své vlastní spektrum barev a vzorů. Tato změna barvy se spíše než pro maskování používá pro komunikaci.

Primárně ukazuje aktuální náladu nebo zdraví zvířete.

Například samice chameleona barvou naznačují svou ochotu k páření nebo březost. Samci ukazují sílu a teritoriální chování. Také nemoci vedou ke změnám barev.

Změna barvy je složitý proces, který probíhá v různých vrstvách kůže. Chameleon dokáže měnit barvu pomocí barviv a částic lámajících světlo.

Vysoké nároky na chov a péči

Chcete-li chovat chameleona, je vhodné předem se informovat o péči a potřebách různých druhů chameleonů.

Chameleoni mají velmi odlišné požadavky na jejich stanoviště a mikroklima. V teráriu nebudete moci vytvořit zcela přesné přirozené prostředí, ale můžete svému chameleonovi zařídit druhově vhodné prostředí.

Kam umístit chameleona?

Chameleoni potřebují prostor a klid

Pro chov chameleona potřebujete více prostoru, než si možná myslíte. Kromě terária pro chameleona je budete potřebovat terárium pro krmná zvířata a v případě potřeby další terárium pro karanténu, odchov atd. Chameleoni navíc potřebují absolutní noční klid; nemělo by je rušit světlo ani vibrace. Obecně se zvířatům během dne líbí spíše klid.

Furcifer chameleon © Irina / stock.adobe.com

Jak má být terárium pro chameleona velké?

Rozměry terária by měly odpovídat druhu

Praví chameleoni, kteří žijí na stromech, dávají přednost teráriu, které je postaveno do výšky. Zemní chameleoni naopak vyžadují více podlahové plochy. Pokud máte možnost, pořiďte si terárium trochu velkorysejší, než jsou minimální požadavky.

Minimální rozměry:

Pravý chameleon Zemní chameleon
Podlahová plocha (3 x DT*) x (4 x DT) (6 x DT) x (4 x DT)
Výška 6 x DT 4 x DT

*DT = délka těla chameleona, tedy celková délka mínus délka ocasu

Jak připravit terárium pro chov chameleona?

Správné terárium pro chameleona

K chovu chameleonů je třeba standardní terária odpovídajícím způsobem upravit. Mnoho chameleonů má velkou potřebu čerstvého vzduchu, kterou běžné ventilace v teráriích nedokážou pokrýt.

Před použitím terária musí být větrací plochy zvětšeny. Skleněná terária by měla být z vnitřní strany pokryta korkovými deskami. Chameleon nedokáže rozlišit odraz ve skle od dalšího chameleona a bez tohoto opatření by byl vystaven trvalému stresu.

Jaké jsou ideální podmínky pro chov?

Světlo, teplota a vlhkost vzduchu

Aby chameleoni dobře viděli, potřebují hodně světla. Umělé osvětlení zářivkami je proto nutností. Pro chameleony milující teplo jsou vhodné zářivky, které vydávají hodně tepla. Doba osvětlení terária by měla být mezi jedenácti a 13 hodinami denně.

Mnoho chameleonů preferuje denní teplotu 30 °C a noční snížení teploty až k 15 °C. Teploty lze rychle dosáhnout pomocí umělého osvětlení. Užitečné jsou také lokální nahřívací místa až do 35 °C.

Většina chameleonů potřebuje vysokou vlhkost vzduchu od 70 do téměř 100 procent. Abyste udrželi vlhkost, měli byste terárium i chameleona pravidelně rosit. Vlhkost můžete kontrolovat vlhkoměrem.

Co mají chameleoni rádi?

Přírodní prvky v teráriu

Praví chameleoni rádi lezou. Husté osázení rostlinami a popínavé větve jsou proto nezbytné. Na vrstvu štěrku by měla být umístěna vrstva písku a rašeliny. Pro některé zemní chameleony je ideálním doplňkem také vrstva listů.

Chov chameleona v přehledu:

 • komerční terária nebo vlastní stavby
 • velikost terária závisí na druhu chameleona (viz tabulka)
 • vysoká potřeba čerstvého vzduchu
 • skleněné tabule polepit korkem (zrcadlení)
 • teploty mezi 30 °C a 15 °C (den, noc)
 • umělé osvětlení v závislosti na druhu
 • vysoká vlhkost vzduchu 70 až 100 procent
 • směs písku a rašeliny jako substrát
 • bujná vegetace pro lezení a úkryt
 • socializace: chameleoni jsou samotáři
 • chameleoni mají rádi klid

Co žerou chameleoni?

Chameleoni potřebují živou potravu, jako jsou kobylky, cvrčci domácí nebo švábi. Větší jedinci pozřou také myši. Chameleonovi můžete také nabídnout všechny druhy ovoce. Dospělí chameleoni se krmí každé dva až tři dny, zatímco mladá zvířata se krmí denně. Chameleonovi byste měli pravidelně dodávat vodu pomocí pipety.

Závěr

Chameleoni nejsou zvířata pro začátečníky, a ne každý druh chameleona je vhodný pro terárium. Podle odborníků lze druhy Furcifer lateralis, Furcifer pardalis a Chamaeleo calyptratus chovat relativně snadno.

Chcete si koupit chameleona? Pak v každém případě doporučujeme zakoupit zvíře od chovatele. Zde máte příležitost si osobně vyměnit nápady týkající se chovu a péče a získat cenné rady z první ruky.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Želvy

Milovníci želv jsou těmito téměř nejstaršími živočichy naší planety okouzleni i přesto, že to nejsou zvířata vhodná na mazlení. Dožívají se obvykle velmi vysokého věku a mohou tak být věrným dlouholetým společníkem. Jak chovat želvy jako domácí mazlíčky se dozvíte v našem článku.

7 min

Gekončík noční

Gekončík noční je pravděpodobně nejznámějším a nejčastěji se vyskytujícím druhem gekona v teráriích. Tento atraktivní gekon s velkýma očima a fascinujícím vzorem v okázalých barevných variacích zaujme každého milovníka plazů. Díky klidné a zvědavé povaze se gekončík noční nechá téměř ochočit.

6 min

Krab poustevník

Pouze jako larva žije ve vodě, později se přizpůsobil životu na souši – krab poustevník. Přečtěte si v našem článku, jaké požadavky kladou tito legrační krabi na chov v lidských rukou.