Hroznýš královský (Boa constrictor)

Hroznýš v teráriu

Hroznýš královský (Boa constrictor) sice není klasickým domácím zvířetem, ale rozhodně patří k těm nejpůsobivějším. Jak obtížný je vlastně chov v teráriu? V našem portrétu získáte nejdůležitější informace o péči o obřího hada. Vysvětlíme Vám také, proč je v podstatě poměrně nenáročným obyvatelem terárií.

Jméno a rod

Hroznýš královský patří do druhově bohaté čeledi hroznýšovití (Boidae). Hroznýši jsou škrtiči, kteří svou kořist usmrcují tak, že ji obtočí kolem těla. Označuje to latinský výraz constrictor, který lze přeložit jako „stahovač“. Mezi hroznýšovité patří některé z největších druhů hadů na světě, například anakonda.

Kde žije hroznýš královský?

Přirozený areál hroznýšů se rozprostírá od severního Mexika přes Střední Ameriku až po Jižní Ameriku. Hroznýšovité najdeme v různých biotopech. Obývají vlhké deštné pralesy, jako je amazonská džungle, suché savany a křovinaté krajiny, ale také tropické horské lesy. Nejčastěji se hroznýš královský vyskytuje v blízkosti vodních ploch.

Přehled

 • délka těla: 1,5 až 4,5 metru
 • hmotnost: až 30 kilogramů
 • průměrná délka života: 20 let a více
 • velikost terária od 2,30 m délky těla: 180 x 80 x 80 cm (délka x šířka x výška)
 • chov: jednotlivě nebo ve dvojicích
 • teploty: 24 až 30 ° C (ve dne), 20 až 23 ° C (v noci)
 • slunečné místo: 30 ° C a více
 • vlhkost: 70 procent
 • substrát: dřevěný granulát
 • vybavení: úkryty, koupací jezírka, šplhací větve, plochy na ležení
 • potrava: krmná zvířata, jako jsou potkani a myši
 • vlastnosti: aktivní navečer a v noci, mají rádi vodu
 • původ/rozšíření: Střední a Jižní Amerika
 • biotop: deštný prales, savana, polopoušť
 • možné potíže při chovu: živá potrava

Který druh hroznýše je pro terárium nejvhodnější?

Existuje celkem deset poddruhů hroznýše královského. Patří mezi ně například Boa constrictor mexicana nebo Boa constrictor nebulosa. Jednotlivé poddruhy se od sebe liší vizuálními znaky a chováním.

V teraristice jsou oblíbené zejména dva druhy: hroznýš královský mexický (Boa constrictor imperator) a hroznýš královský (Boa constrictor constrictor). Oba jsou považovány za poměrně nenáročné na péči a krmení. Je-li hroznýš chován druhově vhodným způsobem, může se dožít až 20 let. Pokud se rozhodnete chovat hroznýše, pak nezapomeňte, že se jedná o chov na delší dobu.

Důležité: Hroznýš královský a hroznýš královský mexický zatím v České republice nepodléhá registraci. Není vyžadováno ani potvrzení o původu, ale v rámci zdraví zvířete je velmi vhodné kontaktovat renomované chovatele, kteří toto potvrzení vydávají. Bohužel se dnes na trhu vyskytuje mnoho kříženců, kteří mohou trpět různými degenerativními chorobami. V některých státech může být hroznýš královský považován za potenciálně nebezpečné zvíře. Právní předpisy se v jednotlivých zemích liší.

Hroznýš © bennytrapp / stock.adobe.com

Velikost a vzhled hroznýše královského

Napadlo by vás, že hroznýš královský je nejmenší z hroznýšovitých? Mezi jednotlivými poddruhy jsou samozřejmě značné rozdíly ve velikosti. Například hroznýš královský mexický dorůstá délky kolem jednoho metru, zatímco hroznýš královský dosahuje konečné velikosti až čtyř metrů. V závislosti na velikosti může exemplář vážit až 30 kilogramů.

Typickým znakem hroznýšů je velká široká hlava, která se směrem k tlamě klínovitě zužuje. Horní a dolní čelist nejsou pevně spojeny. Tímto způsobem může had při polykání potravy jednoduše obě poloviny čelisti doširoka rozevřít.

Jaké existují barvy a kresby?

Fascinující jsou výrazné znaky a různé základní barvy hroznýšů. Barva může být od krémově bílé přes šedohnědou až po černou. Dalším typickým znakem hroznýšů jsou tmavě ohraničené hnědavé sedlové skvrny na hřbetě. U některých druhů nabývají směrem k ocasu výrazného červeného odstínu. Odtud pochází i jiný název pro hroznýše královského – hroznýš červenoocasý.

U hroznýšů se od čela k tlamě táhne výrazná linie. Za očima se nachází tmavý spánkový pruh, který se táhne od špičky tlamy až po stranu krku.

Jak se liší samci od samic?

Samice a samci hroznýšů vypadají velmi podobně. Přesto mohou vnější znaky napovědět něco málo o pohlaví. U dospělých hadů to může naznačovat například velikost těla. Samci jsou v průměru o 30 až 40 centimetrů menší než samice.

Určit pohlaví Vám také mohou pomoci dva malé drápky vlevo a vpravo od kloaky zvířete. Obvykle jsou výraznější u samců.

Přesto je poměrně obtížné rozlišit pohlaví hadů. Pokud si nejste jisti, zeptejte se veterináře, který je odborníkem na plazy.

Chování: jaké jsou zvláštní vlastnosti hroznýšů?

Většina poddruhů hroznýšů žije na zemi. Mláďata se však také ráda zdržují ve větvích stromů. S rostoucí velikostí a hmotností se však obří hadi přesouvají na zem.

Hroznýš není nijak zvlášť aktivní. Většinu dne se skrývá ve svém úkrytu. Občas ho však opustí, aby se vyhřál na slunci. Jako studenokrevný živočich nedokáže sám regulovat svou tělesnou teplotu. Proto je důležité nastavit v teráriu pro hroznýše různé tepelné zóny.

Klade hroznýš vejce?

Hroznýš královský je živorodý, takže neklade vajíčka. Mezi 100 a 120 dny po páření se rodí 5 až 40 mláďat. Ve volné přírodě jsou plně vyvinutá mláďata ponechána svému osudu. Pro teraristiku platí: po narození byste měli mláďata hned přenést do terária pro malá zvířata nebo plastového terarijního boxu.

Jak často se hroznýš zbavuje kůže?

Hroznýši rostou po celý život a pravidelně svlékají kůži. U zdravých mladých zvířat k tomu dochází každých šest až osm týdnů, u starších zvířat pouze jednou za tři až šest měsíců. Pokud si všimnete, že kůže vašeho hada bledne a oči se zakalují, blíží se svlékání. Pravidelně stříkejte hada vlažnou vodou, abyste mu svlékání usnadnili.

Je hroznýš pro člověka nebezpečný?

Hroznýš královský není přítulné zvíře. Stejně jako všechny plazy byste ho proto měli pozorovat pouze v teráriu. Nikdy také nepodceňujte sílu a rychlost dospělého hroznýše. Zejména kousnutí může být velmi bolestivé. Kromě toho je však hroznýš obvykle klidný.

Je hroznýš jedovatý?

Ne, hroznýš nemá jedové zuby, a proto neprodukuje jed. Svou kořist uškrtí neuvěřitelně silným svalnatým tělem. Jako noční had se hroznýš vydává na lov za soumraku. Jakmile svou kořist vystopuje, během několika sekund ji přemůže, uškrtí a celou spolkne.

Jak správně chovat hroznýše?

V této části najdete důležitá doporučení pro správný chov hroznýše, od mikroklimatu přes velikost terária až po vybavení.

Jaké klima by mělo panovat v teráriu?

Hroznýš dává přednost denní teplotě 27 až 30 stupňů Celsia. Terárium by mělo mít různé tepelné zóny. Slunečných míst s teplotou 30 stupňů Celsia a více lze dosáhnout pomocí speciálních tepelných lamp. Vyvýšené plochy blíže ke zdroji světla a tepla poskytují další klimatické zóny.

V noci by teplota neměla klesnout pod 20 stupňů Celsia. Nejlepším způsobem, jak dosáhnout vlhkosti kolem 70 %, je jednou až dvakrát denně postříkat terárium a jeho vybavení. Pro regulovaný rytmus dne a noci by denní osvětlení mělo trvat přibližně dvanáct hodin.

Hroznýš královský na slunci © Iliuta / stock.adobe.com

Jakou techniku potřebuji?

Hady přitahuje teplo – a to může být nebezpečné! Nezřídka se stává, že se hadi v teráriu popálí. Aby se hroznýš nezranil, měli byste se vždy ujistit, že jsou elektrické rozvody dobře chráněny a zůstávají mimo dosah hada. Vaše terárium by mělo být vybaveno následujícími přístroji:

 • infračervené stropní reflektory jako zdroj tepla (jsou možné i alternativy)
 • bodová světla nad místy pro vyhřívání
 • několik teploměrů rozmístěných v teráriu
 • vlhkoměr
 • zářivka jako zdroj světla
 • časovač

Jak velké by mělo být terárium?

Hroznýši jsou samotářští tvorové a mohou být v teráriu chováni samostatně způsobem vhodným pro daný druh. Obecně jsou pro chov hadů vhodná především celoskleněná terária.

Upozorňujeme však, že požadavky na velikost terária se mění – v závislosti na věku a délce hroznýše. Při výběru vhodného terária se můžete orientovat podle následujících rozměrů:

Délka těla hada Minimální rozměry terária
< 2,3 m 120 cm délka x 60 cm šířka x 60 cm výška
> 2,3 m 180 cm délka x 80 cm šířka x 80 cm výška

Jaké je ideální vybavení?

Hroznýš se příliš nepohybuje a přes den se rád uchyluje do svých úkrytů. Proto byste měli hadovi vždy poskytnout několik možností úkrytu. Kromě speciálních jeskyní pro hady jsou vhodné plastové misky, dřevěné krabice, kůra z korku nebo květináče. Jako substrát do terária můžete použít jemný dřevěný granulát.

Čím větší a těžší je váš hroznýš, tím méně možností ke šplhání potřebuje. Mláďata naopak ráda šplhají. V teráriu by proto nemělo chybět několik pevných větví. Starší zvířata zase dávají přednost vyvýšeným odpočívadlům, která můžete připevnit na zadní a boční stěny.

Hroznýš se také rád koupe. Z tohoto důvodu by v žádném teráriu hroznýšů neměl chybět prostorný koupací bazén. Vodu byste však měli měnit denně. V každém případě je důležité terárium jednou za měsíc kompletně vyčistit.

Strava: čím se živí hroznýš královský?

Hroznýš se živí obratlovci, které konzumuje jako živou potravu. V jídelníčku těchto terarijních zvířat jsou obvykle myši a potkani. Vždy se ujistěte, že strava odpovídá věku zvířete, a dodržujte následující intervaly krmení:

 • mladá zvířata: každých 5 až 7 dní
 • ve věku jednoho až dvou let: každých 10 až 14 dní
 • dospělí hroznýši: každé 2 až 3 týdny

Přejeme vám mnoho radosti s vaším hroznýšem královským! Vybrali jste si opravdu fascinujícího a krásného obyvatele terária.

Není hroznýš královský nic pro vás? Pak se podívejte na další články v našem teraristickém magazínu. Zde vám pravidelně představujeme nová zvířata. Pokud vás zajímají spíše psi, kočky nebo ryby, v magazínu zoohit najdete mnoho zajímavých článků. V našem online obchodě najdete také vše, co zvířata potřebují ke spokojenému životu.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Želvy

Milovníci želv jsou těmito téměř nejstaršími živočichy naší planety okouzleni i přesto, že to nejsou zvířata vhodná na mazlení. Dožívají se obvykle velmi vysokého věku a mohou tak být věrným dlouholetým společníkem. Jak chovat želvy jako domácí mazlíčky se dozvíte v našem článku.

7 min

Gekončík noční

Gekončík noční je pravděpodobně nejznámějším a nejčastěji se vyskytujícím druhem gekona v teráriích. Tento atraktivní gekon s velkýma očima a fascinujícím vzorem v okázalých barevných variacích zaujme každého milovníka plazů. Díky klidné a zvědavé povaze se gekončík noční nechá téměř ochočit.

6 min

Krab poustevník

Pouze jako larva žije ve vodě, později se přizpůsobil životu na souši – krab poustevník. Přečtěte si v našem článku, jaké požadavky kladou tito legrační krabi na chov v lidských rukou.