Pralesničkovití (Dendrobatidae)

Pralesničkovití

Obojživelníci jsou fascinující tvorové. V posledních letech se do popředí zájmu milovníků zvířat dostala zejména pestrobarevná pralesnička strašná. Jsou však zvířata z deštného pralesa vůbec vhodná jako domácí mazlíčci v teráriu? Nejdůležitější informace najdete zde.

Vzhled: jak vypadají pralesničky?

Pralesnička zaujme všemi svými barvami. Ať už jsou modré nebo žluté, tyto žáby rády vynikají. Rozmanitost barev je dána také velikostí čeledi pralesničkovitých (Dendrobatidae).

Pralesničky se dělí na desítky rodů a druhů, z nichž každý má velmi odlišné zbarvení. Mezi nejznámější druhy patří:

Druh Zbarvení
Pralesnička skvrnobřichá (Dendrobates ventrimaculata) černá se žlutými čarami a tečkami, břišní strana namodralá s černými tečkami
Pralesnička pruhovaná (Phyllobates vittatus) zelenočerná s červenými nebo žlutými pruhy na zádech
Pralesnička batiková (Dendrobates auratus) modročerná se žlutými pruhy na hlavě a hřbetě, modročerná, žlutočerná
Pralesnička barvířská (Dendrobates tinctorius) zelenočerná, zlatohnědá, žlutá, modročerná
Pralesnička strašná (Phylobates terribilis) Nejjedovatější druhy žab na světě jsou žluté, žlutozelené, oranžové nebo šedé.

Kolik váží pralesničkovití?

Jedovatá žába váží při své maximální velikosti kolem šesti centimetrů deset gramů. Nejmenší exempláře pralesniček batikových dorůstají dokonce jen jednoho centimetru a jsou velmi  také lehké.

Pohlavní dimorfismus: samička nebo sameček?

Pokud se vnější znaky druhu liší, odborníci to nazývají pohlavní dimorfismus. U žab to však není tak snadné. Samci a samice se po pohlavní dospělosti (od devíti měsíců věku) liší pouze velikostí a zbarvením rezonančních měchýřků. Samice jsou tedy obvykle o něco větší než samci a mají širší pánev. Samci mají naopak o něco tmavěji zbarvené měchýřky.

Dendrobatidae © yiam / stock.adobe.com

Chov: co musím vzít v úvahu?

Přestože jsou žáby z rodu pralesničkovitých poměrně přizpůsobivé, jejich chov je ve srovnání s jinými domácími zvířaty náročný. Aby byly žáby zdravé, terárium musí splňovat tyto požadavky:

  • Počet zvířat

Žáby jsou obecně teritoriální zvířata. To znamená, že fyzicky brání své stanoviště před nepřáteli. Příliš vysoká hustota osazení může mezi jedovatými žábami způsobit napětí. To pak často vede k boji o území.

  • Velikost terária

Velikost terária obecně závisí na počtu zvířat. Pokud si chcete pořídit pár pralesničkovitých, doporučuje se velikost asi 50 krát 50 centimetrů.

  • Klima

Obojživelníci pocházejí z deštných pralesů. Proto jsou přizpůsobeni vysoké vlhkosti a teplotám mezi 20 a 30 stupni Celsia. Pokud tyto požadavky nesplníte, vaši pralesničkovití onemocní. Pro udržení správné vlhkosti v teráriu je také dobré mít vodopád nebo místo s vodou.

  • Výbava

Rostliny jsou pro žáby v teráriu nezbytností! Žáby milují šplhání. Zajistěte proto dostatek větví nebo kamenů. Kameny zároveň slouží i jako úkryt.

Výživa

Čím krmit pralesničkovité?

Abyste mohli pralesničkovité žáby krmit druhově vhodným způsobem, potřebujete živou potravu. To je důležité zejména proto, že tito obojživelníci reagují pouze na pohyb. Pokud žábám nabídnete mrtvou potravu, nebudou ji jíst. Pro vyváženou stravu pralesničkovitých jsou vhodná následující zvířata:

  • Zrnokaz fazolový
  • Octomilky (Drosophila) jsou levné a lze je dobře chovat v bytě.
  • Malé mšice
  • Zavíječ voskový
  • Stínky

Pozor: Dbejte však na to, abyste nekrmili jedovatá zvířata.

Jak dlouho žijí pralesničkovití?

Při dobrém chovu a vyvážené stravě se pralesničkovití mohou dožít v průměru 10 až 15 let

Nebezpečí pro člověka?

Jsou pralesničkovití jedovatí?

Ano i ne. Zatímco pralesničkovití žijící ve volné přírodě jsou jedovatí, u druhů chovaných v teráriích jejich jedovatost klesá. Tvorba toxinu totiž závisí na stravě žab.bV přírodě se jedovaté žáby živí různou jedovatou kořistí. Zvířata mohou tento jed ukládat a uvolňovat ho přes kůži. Na druhou stranu se potrava podávaná v teráriích výrazně liší od přirozené stravy obyvatel deštného pralesa. Z tohoto důvodu žáby chované v teráriích nevylučují přes kůži jed, který je u zvířat žijících ve volné přírodě smrtelný.

Pouhý dotek pralesničky žijící ve volné přírodě stačí k tomu, aby v krátké době usmrtila dospělého člověka. Toxin batrachotoxin (BTX), který se nachází na její kůži, je v současnosti nejtoxičtějším steroidním alkaloidem známým na celém světě. Podle studií stačí k usmrcení člověka nitrožilní dávka pouhých sedmi mikrogramů na kilogram tělesné hmotnosti.

Nákup

Kde koupit pralesničku?

Pralesničky se obvykle nevyskytují na každém rohu. Běžné obchody se zvířaty se specializují na malé savce, rybičky nebo papoušky. Pokud chcete získat jednu nebo více pralesniček, musíte často cestovat dál. Speciální chovatelé nabízejí pralesničky, které již byly odchovány lidmi. Nejsou jedovaté a jsou zvyklé na chov v teráriu.

Kupní cena se liší v závislosti na druhu a začíná přibližně na 1300 korunách za kus. Kromě toho je samozřejmě třeba přičíst počáteční náklady na terárium a provozní náklady na krmivo, veterináře, tepelné lampy a další.

Původ

Odkud pralesničkovití pocházejí?

Pralesničkovití jsou obyvatelé deštného pralesa. Jedovatá žába je velmi známá mezi původními obyvateli. Indiáni jedem tropických žab potírají hroty svých šípů. Pokud šíp z foukačky zasáhl kořist nebo nepřátele, způsobila jedovatá zbraň bolestivé ochrnutí, které vedlo ke smrti.

V současné době je mnoho pralesničkovitých ohroženo vyhynutím v důsledku odlesňování deštných pralesů. Dovoz těchto žab je proto přísně kontrolován. V zájmu ochrany biologické rozmanitosti chovatelé selektivně páří rodiče a pečují o rostoucí pulce v nádržích.

Závěr: Je pralesnička vhodná jako domácí mazlíček?

Pralesnička není vhodným domácím mazlíčkem pro začátečníky. Pouze se spoustou znalostí a plánováním je možné zajistit pestrobarevným žábám v teráriu druhově odpovídající život.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Želvy

Milovníci želv jsou těmito téměř nejstaršími živočichy naší planety okouzleni i přesto, že to nejsou zvířata vhodná na mazlení. Dožívají se obvykle velmi vysokého věku a mohou tak být věrným dlouholetým společníkem. Jak chovat želvy jako domácí mazlíčky se dozvíte v našem článku.

7 min

Gekončík noční

Gekončík noční je pravděpodobně nejznámějším a nejčastěji se vyskytujícím druhem gekona v teráriích. Tento atraktivní gekon s velkýma očima a fascinujícím vzorem v okázalých barevných variacích zaujme každého milovníka plazů. Díky klidné a zvědavé povaze se gekončík noční nechá téměř ochočit.

6 min

Krab poustevník

Pouze jako larva žije ve vodě, později se přizpůsobil životu na souši – krab poustevník. Přečtěte si v našem článku, jaké požadavky kladou tito legrační krabi na chov v lidských rukou.