Čichavec perleťový (Trichopodus leerii, Trichogaster leeri)

Čichavec perleťový

Hledáte nový tropický druh do svého akvária? Pak byste se rozhodně měli podívat na čichavce perleťového. Zde se dozvíte, jakou vodu má tato překrásná rybka ráda a jak ji krmit.

Vzhled čichavce perleťového: když příroda čaruje

Čichavec perleťový (Trichopodus leerii nebo Trichogaster leeri), labyrintka z čeledi guramovití, je sladkovodní paprskoploutvá rybka s opravdu působivým vzhledem. Jak napovídá její jméno, stříbrnou základní barvu doplňuje typický mozaikový vzor, který se leskne jako perleť. Na jejích bocích se pak táhne černý pruh, podélný pás.

Dalším charakteristickým znakem jsou vláknovité břišní ploutve. Slouží k ohmatávání, například potravy nebo jiných rybek stejného druhu.

Jak se u čichavce perleťového rozlišují samci a samice?

Samce a samice od velikosti kolem osmi centimetrů rozeznáte podle hřbetní ploutve a břicha. Hřbetní ploutev samce je delší a špičatější a jeho břicho má načervenalou barvu.

Chov: dokonalé akvárium pro čichavce perleťovéhoh

Tyto okrasné ryby pocházející z tropů mají zvláštní požadavky na kvalitu vody. Ty vyplývají z jejich přirozeného způsobu života. Dávají přednost teplé, mírně kyselé a měkké vodě:

Celková tvrdost 5 – 19 °dGH
Hodnota pH 6,5 – 8,0
Teplota 24 – 28 °C

Obecně platí, že nádrž by měla být široká cca. 100 cm a měla by pojmout zhruba 160 litrů vody.

Kolik ryb mám chovat pohromadě?

Mnohé příbuzné druhy jako čichavce modrého není vhodné chovat v hejnu kvůli jejich poměrně agresivnímu chování. Naopak čichavci perleťoví jsou k druhově stejným rybkám poměrně přátelští. Proto můžete tento druh chovat i v malých skupinách (šest až deset zvířat).

Čichavec perleťový © Vladimir Wrangel / stock.adobe.com

Vybavení a výsadba

Úkryty jsou pro čichavce perleťové tím nejlepším a nejdůležitějším! Tato obecně plachá ryba má proto ráda hustě osázenou nádrž, ideálně i s kořeny.

Jako úkryty jsou vhodné například vysoké akvarijní rostliny, třeba pupečník bílý (Hydrocotyle leucocephala), nebo širokolisté rostliny jako leknín posvátný (Nymphaea lotus).

Aby se voda udržovala teplá, měli byste nad nádrž umístit také skleněnou tabuli. Nechte však zároveň dostatek místa k nadechování.

Pokud chcete svým akváriem obzvlášť zaujmout, můžete zkusit aquascaping. Jedná se o moderní umění osázet akvárium co nejpřirozeněji pomocí kořenů a rostlin.

Socializace čichavce perleťového

Kromě toho můžete čichavce perleťové chovat společně s dalšími okrasnými rybami, pokud jsou mírumilovné a klidné. Dobře se snášejí také s obyvateli dna (např. sumeček nebo sekavec). Do akvárií, kde žijí čichavci perleťoví, se rovněž hodí šneci nebo mušle.

Raději se však vyhněte jiným čichavcům (např. čichavci zakrslému), parmičkám čtyřpruhým, bojovnicím nebo rakům. Jinak hrozí poranění kousnutím nebo střihnutím, zejména v oblasti dlouhých břišních ploutví. Potomci krevetek pak naopak mohou být sežráni čichavci perleťovými.

Krmení: čichavec perleťový miluje živou potravu

Čichavec perleťový je všežravec. Kromě rostlinné stravy jako třeba řas však dává přednost živé potravě. K té patří malí červi, komáří larvy nebo vodní blechy. Čichavec perleťový si však dá rád i vločkové krmivo nebo mraženou stravu.

Dbejte jen na to, aby krmivo nebylo příliš hrubé. Tato tropická ryba má totiž poměrně malou tlamu, a nemůže proto přijímat příliš velké kusy potravy.

Odchov: pěnové hnízdo

Příroda leckdy přichází s opravdu pozoruhodnými jevy – a to je i případ chování čichavce perleťového při rozmnožování.

Samci této ryby totiž postaví speciální pěnové hnízdo výhradně pomocí sekretu, který se tvoří v jejich ústech, a vzduchových bublinek. V tomto hnízdě pak leží jikry. Dosahuje velikosti až 30 cm.

Zdraví: odolná akvarijní ryba

Čichavec perleťový je poměrně robustní okrasná ryba. Obecně však může také onemocnět typickými nemocemi ryb, které se nezřídka vyskytují v důsledku nevyhovujícího způsobu chovu.

Prvními příznaky onemocnění může být vypadávání šupin, roztřepené ploutve nebo změna barvy. Proto je velmi důležité, abyste pravidelně kontrolovali kvalitu vody a rychle reagovali na odchylky!

Koupě: Kolik stojí čichavec perleťový?

Vzhledem k rostoucí oblibě této ryby čichavce perleťového obvykle najdete v dobře zásobených obchodech specializovaných na akvaristiku.

Cena jednoho exempláře se přitom pohybuje většinou mezi 125 a 250 Kč. K tomu se pak samozřejmě přidají ještě průběžné náklady na krmivo, návštěvy u veterináře a vybavení nádrže.

Původ: asijský ostrovan

Velké Sundské ostrovy Borneo a Sumatra nacházející se v jihovýchodní Asii v Malajském souostroví fascinují svou biologickou rozmanitostí. Nejen na souši, ale i pod hladinou mnoha malých řek se to hemží živými tvory.

Mimo jiné zde žije i čichavec perleťový, který miluje pomalu tekoucí vodu a potemnělá místa. Místní obyvatelé také začleňují čichavce perleťového do svého jídelníčku. Někdy se vyskytuje také v malých kanálech, které se vinou rýžovými poli jako zavlažovací systém.

Shrnutí: Je čichavec perleťový pro mě to pravé?

Čichavec perleťový je díky své úchvatné mozaice jednou z nejkrásnějších akvarijních rybek – a navíc je i poměrně snadné se o něj starat! Pokud mu dokážete zajistit potřebné podmínky, bude Vám čichavec perleťový přinášet spoustu radosti i jako začátečníkovi.

Nejlépe hodnocené články
9 min

Bojovnice

Nádherně zbarvená a poněkud agresivně vystupující vůči ostatním jedincům. Bojovnice (Betta) je určitě zvláštní exemplář, který dokáže oživit každé akvárium. Díky minimálním nárokům, které rybka má, je péče o ni velmi snadná, a proto je vhodná i pro nováčky v oblasti akvaristiky.

6 min

Axolotl mexický

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je již několik let opravdovým hitem mezi domácími zvířaty. Jeho přátelský vzhled a nápadné zbarvení činí z tohoto zvířátka atraktivního mazlíčka. Navzdory exotickému původu je chov axolotla poměrně snadný – zde se dozvíte vše o tomto pozoruhodném tvoru.

3 min

Neonky

Každý, kdo se někdy věnoval akvaristice, zná malé neonky. Díky úchvatným "neonovým" barvám si jich ihned všimnou i lidé, kteří se v rybách vůbec nevyznají. Původ této barevnosti není zcela znám, ale pro neonky jsou tyto zářivé barvy životně důležité.