Kočičí parazité: jak se zbavit klíšťat a blech

Černobílá kočka v trávě s pampeliškami

Parazité jsou malí tyrani našich zvířat, kteří se živí jejich krví. Nejenže kočku obtěžují, ale můžou přenášet i řadu nemocí. V následujícím článku se dozvíte všechno, co byste měli vědět o parazitech, kteří ohrožují kočky, především tedy o blechách a klíšťatech.

Kočičí parazité: klíšťata

Jakmile se venku oteplí a teploty vystoupají nad 10 stupňů, začnou se v trávě ukrývat klíšťata. Patří k nejznámějším parazitům, a především volně se pohybující kočky jsou tímto nepříjemným hmyzem ohroženy. Sání krve není pro kočky pouze obtěžující, ale také nebezpečné, neboť klíšťata přenášejí řadu nemocí, jako je borelióza nebo babesióza. Naštěstí jsou kočky mnohem méně často než psi nebo lidé nakaženy původci onemocnění, kteří jsou klíšťaty přenášeny. Nicméně u jedinců s oslabenou imunitou může také dojít k propuknutí onemocnění. Kromě toho se mohou klíšťata, která napadla kočku, pak dále přesunout na psa nebo na člověka.

Jak kočky zkontrolovat na přítomnost klíštěte

Čím dříve klíště odhalíte, tím menší bude riziko, že se do rány dostane organismus způsobující onemocnění. Především při přenosu boreliózy je důležité být co nejrychlejší – borelie se nacházejí ve „střevech“ klíštěte – odtud putují do místa kousnutí, aby opanovala nového hostitele. Tento proces trvá minimálně 12 hodin. Pokud je klíště nakažené, avšak je včas odstraněno z hostitele, k přenosu nemoci zpravidla nedojde.

Kočku tedy prohlédněte nejlépe po každém návratu z venkovní procházky. Klíšťata upřednostňují oblasti hlavy, uší, krku, břicha a vnitřní strany stehen. Prohlédněte však celé tělo kočky, velikost klíšťat se různí podle toho, zda přijala a kolik přijala krve. Mohou být tedy velká jako špendlíková hlavička i jako plod třešně. Více méně je tedy můžete poměrně dobře vidět.

Odstraňování klíšťat

Nejsnadněji je odstraníte pomocí pinzety na klíšťata. Tyto malé pijavice mají kusadla, díky nimž se dokáží zahryznout zvířeti do kůže. Pomocí pinzety můžete klíšťata opatrně vytáhnout. V žádném případě je nemačkejte. Mohlo by se totiž stát, že obsah jejich žaludku a s ním i choroboplodné zárodky skončí v ráně hostitele, a tedy v krevním řečišti kočky. Je důležité klíště odstranit celé. Zůstane-li přítomna hlavička, dojde k zánětu.

Domácí prostředky k odstranění klíštěte jako jsou olej, lepidlo, odlakovač rozhodně nedoporučujeme. I tyto látky totiž můžou vést ke zvrácení obsahu žaludku.

Vytažení klíštěte kleštičkami

Kočičí parazite: odstraňování klíšťat

 1. Použijte pinzetu na klíšťata, abyste mohli klíště odstranit.
 2. Umístěte pinzetu tak blízko k pokožce kočky, jak to je jen možné.
 3. Vezměte za hlavu klíštěte a opatrně ji rovnoměrně vytahujte směrem nahoru z rány ven.
 4. Přesvědčte se, že klíště bylo odstraněno celé.
 5. Vydesinfikujte ránu a pravidelně ji kontrolujte. Pokud se v místě rány začne tvořit zánět, navštivte veterináře.
 6. Udržujte v paměti, že kočka byla klíštětem napadena. Pokud by časem začala působit nemocně, malátně nebo měla horečku, navštivte určitě veterináře a skutečnost oznamte.

Pokud jste klíště úspěšně odstranili, vyvstává otázka, co s ním. Je známo, že jde o velmi odolné parazity, proto se majitelé zvířat často uchylují k drastickým metodám jako je zapálení, aby tak ochránili sebe i svého mazlíčka. Pomůže Vám však i jednoduchý trik – Položte klíště na kousek lepící pásky a přehněte ji, aby se oba konce slepily. Tak jste se klíštěte bezpečně zbavili.

Onemocnění přenášená klíšťaty

Klíšťata nejsou jen nepříjemná, mohou přenášet i nemoci, které byste neměli podceňovat. Kočky jimi sice bývají infikovány poměrně zřídka, ale jedinci s oslabenou imunitou ohroženi jsou. K těmto onemocněním patří:

 • Borelióza: je infekční onemocnění, které je vyvoláno působením bakterií borrelia. Tyto bakterie potřebují přenašeče, jako jsou klíšťata, aby se jejich kousnutím dostaly do krve hostitele a mohly se dále vyvíjet.
 • Babesióza: je infekční onemocnění, které je způsobené jednobuněčným parazitem, který je opět přenášen klíšťaty žijícími na loukách a usazuje se v červených krvinkách.
 • Anaplazmóza: je infekční onemocnění, které vyvolává bakterie třídy Anaplasma, ta je přenášena klíšťaty a usazuje se v bílých krvinkách.

Jak předejít napadení klíštětem

Lepší, než pozdě plakat nad rozlitým mlékem, je zvolit prevenci – proto byste měli kočku před možností napadení klíštětem chránit. Existují různé preparáty, které klíšťata odpuzují nebo jim zabraňují, aby se přisála.

 • Spot-OnTyto preparáty jsou účinné až po dobu 4 týdnů proti klíšťatům i jiným parazitům. Aplikují se mezi lopatky zvířete, účinná látka se vstřebá do kůže, proto je třeba látku aplikovat tam, kam si zvíře nedosáhne, aby se odtud rozšířila do celého těla.
 • Spreje: Působí účinně jak proti klíšťatům, tak proti dalším parazitům, chrání zvíře až po dobu 4 týdnů.
 • Obojky: Další z možností, jak se před klíšťaty chránit. Obojek umístíte na krk zvířete, přičemž klíšťata se pachu vycházejícímu z obojku obloukem vyhnou.

Aplikujte pouze přípravky, které jsou pro kočky určené. Přípravky pro psy obsahují většinou látku Permethrin, ta je pro kočky jedovatá a aplikace takového přípravku může končit smrtí zvířete.

Blechy

kočka se drbe za uchem

Když jsou kočky sužovány svěděním, mohly by být napadeny blechami. Blechy patří mězi jedny z nejotravnějších parazitů, které jsou nepříjemné, a navíc původci různých chorob.

K napadení blechami dochází zpravidla poté, co se zvíře potká s jiným napadeným jedincem. Nicméně blechy se rády uhnizďují i v tkaninách jako jsou koberce, polštáře nebo gauče. Pokud dospělá blecha najde hostitele, jen zřídka ho mění. Drží se svojí oběti a saje její krev. Množení probíhá opravdu rychle: blechy vyprodukují průměrně 30 vajíček denně, ty jsou nakladeny do srsti zvířete a odtud se mohou vytřást do okolí, tedy na pohovku, koberec atd. O 4 až 12 dní později se z vajíček vylíhnou larvy, které se živí výkaly blech a buněčným materiálem. Larvy se po nějaké době zakuklí a následně se z nich vylíhnou nové blechy, které se vydají hledat svého hostitele. Proto je důležité potírat nejen již dospělé blechy, nýbrž i ostatní vývojová stádia, tedy vajíčka a larvy.

Blechy jsou přenosné i na člověka, i když se obvykle specializují na jednoho konkrétního hostitele (např. blecha psí, kočičí), ovšem na druhou stranu nejsou nijak vybíravé.

Jak poznat, že je kočka napadena blechami

Pouhým okem je blecha těžko viditelná – bohužel je velká pouze pár milimetrů. Hlavním symptomem při napadení blechami je nadměrné svědění. Zvíře se začne škrábat, olizovat nebo kousat, což vede k poraněním a ekzémům.

Pokud máte podezření, že má Vaše kočka blechy, pečlivě zvíře prohlédněte. Pokud objevíte aspoň jeden exemplář, je nákaza prokázána, pokud ne, můžete velmi snadno tuto skutečnost prověřit, a sice tak, že se poohlédnete po bleších exkrementech.

Takto blechy u kočky identifikujete:

 1. Postavte kočku na hladkou zem, která je dostatečně světlá na to, aby se na ní daly odhalit bleší exkrementy, pokud by vypadly ze srsti zvířete. Vhodné jsou dlaždice nebo vana.
 2. Pročešte srst zvířete co možná nejjemnějším hřebenem, pokud jsou výkaly přítomny, zůstanou ve formě malých černých hrudek zachyceny na hřebenu nebo spadnou na podlahu.
 3. Sesbírejte tyto hrudky bílým ubrouskem a opatrně je navlhčete.
 4. Jedná-li se o bleší výkaly, objeví se po navlhčení na ručníku červené fleky. Protože výkaly jsou tvořeny strávenou krví napadeného zvířete.

Proč jsou blechy nebezpečné

Blechy nejsou pouze obtížným hmyzem, ale nesou s sebou i jistá rizika:

 • Anémie: pokud je kočka opanovávána vysokým počtem blech, vede tento stav ke značné krevní ztrátě a anémii (tedy chudokrevnosti).
 • Alergie na bleší sliny: při kousnutí blecha vyloučí do rány určité množství slin, ty jsou zodpovědné právě za pověstné svědění, přičemž některé kočky mohou po kousnutí vykázat alergickou reakci.
 • Tasemnice: blechy mohou přenášet vajíčka tasemnic, pokud taková blecha přenašečka je kočkou pozřena, doputují vajíčka tasemnice společně s blechou až do střeva zvířete, kde se z vajíčka vyvine dospělí jedinec. Jestliže kočka měla blechy, měli byste ji pro jistotu i odčervit.
 • Hemobartonelóza: toto infekční onemocnění je vyvoláno bakteriemi čeledi mykoplasma. Blechy jsou přenašeči těchto bakterií, které dokáží ničit krvinky v těle zvířete.
 • Bartonelóza (nemoc kočičího škrábnutí): blechy jsou hlavními přenašeči bartonely. Zatímco tyto bakterie nevyvolávají u kočky žádné symptomy, u člověka může nemoc bartonelóza (nemoc z kočičího škrábnutí) klidně propuknout.
blecha v přiblížení

Jak se blech zbavit

Abyste kočku zbavili parazitů jako jsou blechy, musíte náležitě ošetřit nejen zvíře, ale i okolí, v němž se pohybuje:

 1. Jak ošetřit postižené zvíře a zvířata s ním žijící
  Na trhu existuje řada přípravků schopných blechy zlikvidovat: Spot-on, které se aplikují mezi lopatky zvířete, spreje proti parazitům nebo ochranné obojky. Jsou dostupné i určité typy tablet, které jsou schopné některé z parazitů zlikvidovat.
 2. Jak ošetřit okolí, v němž zvíře žije
  Pokud má kočka blechy, došlo k zablešení i jejího okolí, proto jej musíte řádně ošetřit, abyste potřeli všechna vývojová stádia blech. Podložky a dečky vyperte minimálně na 60 stupňů, často sáhněte po vysavači a pořádně luxujte všechna inkriminovaná místa. Po vyluxování prostor pytlík z vysavače ihned odneste do popelnice. Můžete použít i antiparazitický sprej.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.