5 tipů, jak pomoci kočce zvládnout extrémní horko

Kočka leží na dece

Kočka se vyhřívá na dece

Mnoho koček si užívá, když jim teplé slunce hřeje do jejich kožíšku, ať už na balkóně nebo na střeše. Zejména v letních dnech a při extrémních teplotách dosahují i kočky svých limitů. Následkem může být úžeh nebo úpal. Těchto pět tipů Vám prozradí, jak můžete během horkých letních dnů chránit Vaši kočku.

Léto s kočkou: správný opalovací krém

Mnozí z nás jistě nevěděli, že dokonce i kočky mohou v létě při extrémních teplotách dostat úžeh! Na první pohled je zřejmé, že tímto mohou trpět bezsrsté kočky jako sphynx. Proč se to ale týká i koček se srstí? Na nose, uších a břiše je srst méně hustá než na zbytku těla. Nadměrné vystavení slunci může na těchto částech těla může vést k zánětu kůže. Zvláště vysoké riziko úžehu mají kočky se světlou srstí nebo krátkosrsté kočky.

Prvními příznaky spálení pokožky jsou zarudnutí kůže, zvýšená citlivost na bolest a silné svědění. Ve vážnějších případech se může objevit nevolnost a bolestivé kožní rány s puchýřky.

Chraňte svoji kočku před spálením od slunce a na ohrožená místa na těle použijte opalovací krém s vysokým faktorem ochrany. Při výběru vhodného opalovacího krému je třeba dbát na to, aby nebyly v přípravku použity žádné dráždivé složky, jako jsou parfémy nebo alergeny.

Dostatek čerstvé vody

V horkých letních dnech potřebují kočky větší množství čerstvé pitné vody. Pokud vaše kočka pije příliš málo, hrozí jí dehydratace. Chcete-li kočku v horkých dnech motivovat k pití, můžete zkusit následující triky:

  • Po celém domě nebo bytě rozmístěte několik misek s vodou nebo fontány na pití.
  • Vodu denně vyměňujte.
  • Nádoby na vodu v zahradě podněcují mnoho venkovních koček k pití mimo vlastní domov.
  • Každá kočka bude mít radost z nesoleného kuřecího nebo hovězího vývaru.
  • Suché krmivo doplňte mokrým krmivem s vysokým obsahem vody.
Kočka sedí před miskou a hraje si s vodou © FurryFritz / stock.adobe.com
Misky na vodu v zahradě pobízejí mnoho koček, aby se ochladily a pily vodu v horku.

Nabídněte své kočce v horkých dnech stinné místo

V letních měsících se tmavé podlahy a asfaltové plochy silně zahřívají, takže na ně naše kočky mohou jen stěží vstoupit. Aby zůstala podlaha příjemně chladná, můžete na ni umístit světlé nebo navlhčené ručníky či deky. K ochlazení jsou také vhodné chladící rohože nebo stinné místo pod slunečníkem.

Pokud máte domácí kočku, můžete také v noci nebo brzy ráno otevřít okna a důkladně provětrat byt. Během dne je vhodné zatemnit okna žaluziemi nebo závěsy. Tak zůstane pokojová teplota pro Vás i Vaši kočku příjemná i v horkých letních dnech.

Ochlazení v brouzdališti

Kočky nemají k vodě vždy nejlepší vztah. Během letních veder se však tento vztah může rychle změnit. Nabídněte své kočce více možností, jak se v horku zchladit:

Venkovní kočky se mohou těšit například na osvěžující brouzdaliště nebo na zahradní postřikovač. Čistě domácí kočce můžete na druhé straně nabídnout chladnou koupel nebo navlhčený ručník.

Kostky ledu jsou také chutným způsobem, jak kočku zchladit. Aby to bylo pro Vaši kočku ještě zajímavější, schovejte doprostřed ledových kostek pamlsek.

Chraňte v létě svoji kočku před parazity

Klíšťata a roztoči milují léto a vysoké teploty. Během této doby se proto ve větší míře vyskytují venku v trávě a na stromech. Tito paraziti mohou na Vaši kočku přenášet nebezpečné infekční nemoci. Je proto velmi důležité chránit venkovní zvířata pomocí účinné ochrany proti parazitům již na jaře.

V závislosti na si spektru a době působení můžete vybrat mezi různými formami podávání:

  • Obojky snižují počet přisátých klíšťat. Účinek obvykle trvá několik měsíců.
  • Na krk kočky se aplikují kapky (spot-on), takže přípravek se rozšíří do srsti kočky.
  • Tablety se podávají perorálně a způsobují, že paraziti po přisátí odumřou.

Kdykoli můžete požádat veterináře o informace o složkách, dávkování a možných vedlejších účincích těchto ochranných prostředků.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.