Dehydratace u koček: přijímá moje kočka dostatek tekutin? This article is verified by a vet

Kočka pije z bazénu

Kočky využívají různé zdroje tekutin.

Říká se, že my, majitelé koček, bychom měli vypít asi dva až dva a půl litru vody denně. Ne vždy to dokážeme, takže někdy večer trpíme bolestmi hlavy nebo máme špatnou náladu. Ale kolik tekutiny musí pít naše kočky, aby netrpěly nedostatkem? A jak zjistím, zda moje kočka pije dost nebo je dehydratovaná? Poskytneme Vám všechna důležitá fakta a tipy týkající se dehydratace u koček.

Kolik by měla moje kočka vypít?

Množství vody, kterou Váš chlupáč potřebuje, můžete vypočítat na základě následujících faktorů:

 • Hmotnost (kočky pijí v průměru 45 mililitrů na kilogram tělesné hmotnosti)
 • Obsah vody v krmivu
 • Teplota okolí
 • Aktivita kočky

Jak poznám, že je moje kočka dehydratovaná?

Mnoho koček má přístup ven a při každodenních procházkách přijímají vodu, například z kaluží, bazénů, mělkých nádrží nebo jakýchkoli nádob s vodou. V tomto případě rádi nechají misku na pití nedotčenou, takže doma přijímají tekutiny pouze prostřednictvím mokrého krmiva. To je důvod, proč často nemůžeme vědět, kolik vody naše kočka skutečně přijala.

Jak můžete jako majitel kočky odhadnout vodní bilanci Vaší kočky? Existuje jednoduchý trik, který funguje i bez předchozích veterinárních znalostí:

Voda je absorbována všemi buňkami těla včetně kůže. Pokud je v těle dostatek vody a buňky jsou plné, kůže se napne. Pokud je kočka dehydratovaná a buňky jsou prázdné, kůže se zdá ochablá a vrásčitá.

Tuto skutečnost můžete vyzkoušet jemným vytažením kůže na krku kočky a rychlým uvolněním. Dehydrataci Vaší kočky lze vyloučit, pokud se kůže rychle vrátí zpět. Pokud se však pokožka vrací velmi pomalu, jedná se o známku nedostatku vody.

Stejnou kontrolu můžete také provést na očích své kočky. U dehydratovaných koček jsou oční bulvy zapadlé do očních jamek.

Co je dehydratace?

Pod pojmem dehydratace se mezi lékaři rozumí snížení obsahu vody v těle. Jedná se tedy o nedostatek vody. Protože dehydratace může být způsobena mnoha různými příčinami, nejedná se o nezávislé onemocnění, ale o symptom (příznak choroby).

Vodní rovnováha hraje ústřední roli pro všechny živé organismy. Protože voda dává tělním buňkám potřebný tvar a slouží také jako chladicí prostředek v horkých dnech. Navíc obsahuje také důležité minerály, jako je sodík.

Sodík je jako elektrolyt hlavní složkou stolní soli a je nezbytný pro přenos nervových podnětů, činnost srdce a svalů. Normálně je sodík v těle zadržován ledvinami, zatímco voda se vylučuje ve formě moči. Porucha funkce ledvin může vést k narušené rovnováze vody a elektrolytů.

V závislosti na tom, jak k tomu dochází, může být dehydratace doprovázena změnou elektrolytové rovnováhy, a proto je ztráta vody rozdělena do tří forem:

 • Isotonická dehydratace: Slovo „iso“ je odvozeno z řečtiny a znamená „rovno“. „Tonus“ znamená „tlak“. S touto formou dehydratace zůstává poměr vody a sodíku v organismu kočky vyrovnaný.
 • Hypertonická dehydratace: Pokud dojde pouze k poklesu množství tekutiny, je v těle příliš mnoho sodíku. Známou příčinou této formy je diabetes insipidus, kdy je vylučováno v moči více vody.
 • Hypotonická dehydratace: Ztráta soli je větší než ztráta vody. V tkáni může docházet k zadržování vody, případně k otoku mozku.

 

Co způsobuje nedostatek tekutin u koček?

Většina koček je dehydratována kvůli nedostatku pitné vody. Čím méně pijí, tím méně tekutin je v těle. To lze často pozorovat zejména v horkých letních měsících.

U koček existují i ​​jiné příčiny dehydratace. Patří sem například následující příznaky nebo základní onemocnění:

 • Zvracení a průjem v důsledku infekčních chorob nebo otravy
 • Vážné poškození ledvin
 • Nadledvinová nedostatečnost (Addisonova nemoc)
 • Popáleniny
 • Léčba odvodňujícími léčivy (diuretika)
 • Úplavice močová (diabetes insipidus)
Podávání vody kočce v misce
V nejčastějších případech jsou kočky dehydratovány kvůli nedostatku pitné vody.

Jaké jsou možné následky dehydratace u koček?

Nedostatek vody je často podceňován, a to nejen v horkých letních dnech. Protože i při nízkých teplotách mohou mít kočky narušenou rovnováhu vody. V závislosti na příčině se mohou objevit vážné příznaky. Návštěva veterinárního lékaře je nezbytná, zejména pokud dojde k masivní ztrátě vody!

Dehydratované kočky mohou trpět následujícími závažnými vedlejšími následky:

 • snížený celkový zdravotní stav až do ztráty vědomí
 • snížené nebo chybějící močení
 • urémie: příznaky intoxikace v důsledku nedostatečného vylučování složek moči (např. močoviny, kyseliny močové nebo kreatininu)
 • nízký krevní tlak (hypotenze)

Obzvláště závažný nedostatek vody může také dojít až k tzv. „vysušenému organismu“. Tento stav může ohrozit život kočky.

Jak se vypořádat s dehydratací u koček?

Pokud Vaše kočka vykazuje známky vážného nedostatku vody, může veterinář vodu šetrně doplnit pomocí tekutinové terapie. Tekutina (infuze) může být umístěna pod kůži nebo do žíly.

Složení infuze závisí na typu dehydratace:

 • Isotonická dehydratace: isotonické infuzní roztoky jako Ringerův roztok
 • Hypertonická dehydratace: isotonický infuzní roztok plus pětiprocentní cukerný roztok
 • Hypotonická dehydratace: isotonický infuzní roztok plus sodík

Jak zabránit nedostatku tekutin u koček?

U kočky krmených suchým krmivem nedostatek vody není neobvyklý. Pro vyváženou rovnováhu vody a elektrolytů je proto vhodné nabídnout kočce také mokré krmivo. Některé druhy krmiv jsou dokonce přizpůsobené zvýšeným obsahem tekutin. Je také vhodné denně čistit misku s vodou a rozmístit v domě několik misek nebo fontán s pitnou vodou.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.


Franziska G., Veterinář
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzitě Justus-Liebig ve městě Gießen jsem získala obsáhlé vzdělání jako veterinární lékařka a nasbírala jsem zkušenosti v různých oborech, jako jsou medicína malých, velkých a exotických zvířat, stejně jako farmakologie, patologie a bezpečnost potravin. Jsem aktivní nejen jako veterinární autorka, ale také pracuji na své disertační práci. Mým cílem je v budoucnu lépe chránit zvířata před bakteriálními původci nemocí. Kromě svých veterinárních znalostí sdílím také vlastní zkušenosti šťastné majitelky psa a dokážu tak pochopit a vyjasnit úzkosti, problémy a další otázky týkající se zdraví zvířat.


Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.