Úpal u koček: jaké jsou příznaky a co dělat? This article is verified by a vet

Kočka leží ve stínu na louce

Kočky mohou být stresovány vysokými teplotami. V nejhorším případě je zde riziko mrtvice.

Slunná obloha a vysoké teploty – tak si většina z nás představuje ideální léto.  Zatímco my si dopřáváme chladné nápoje a osvěžení ve studené vodě, našim kočkám může letní horko nemile zavařit na vážné zdravotní problémy. Zvláště úpal může být i životu nebezpečný. Vysvětlíme Vám, jak včas rozpoznat úpal u koček a jak nejlépe Vaší kočce pomoci.

Jak poznám úpal u kočky?

Naštěstí existují určité náznaky toho, že Vašeho miláčka trápí horko. Nejběžnějšími příznaky život ohrožujícího úpalu u koček a jiných zvířat jsou:

  • zvýšená frekvence dýchání při dýchání tlamou (dušnost)
  • špatný celkový stav, neklid, příznaky vyčerpání a ztráta vědomí
  • případné zvracení
  • příznaky šoku: bledé sliznice, zvýšená tepová frekvence, mělké dýchání
  • zvýšení tělesné teploty nad 40 °C

Jak pomoci kočce s úpalem?

Pokud Vaše kočka vykazuje známky úpalu, jednejte rychle. Bez protiopatření může jít o život ohrožující situaci. Existují určitá opatření první pomoci, která můžete provést se svým mazlíčkem sami.

Především je důležité, abyste zůstali v klidu. Panika se přenáší i na Vaši kočku a tento stres vede k dalšímu zvýšení tělesné teploty.

Jako první krok zajistěte chladné a stinné místo, na kterém může Vaše kočka odpočívat. Také jí nabídněte k pití studenou vodu.

Kočku také aktivně chlaďte. Můžete ji zabalit do mokrých ručníků nebo ji opatrně osprchovat studenou vodou. Tak se bude odpařovat vlhkost z kůže a dojde ke zchlazení.

Kdy vyhledat pomoc veterináře?

Pokud se stav Vaší kočky nezlepší nebo vykazuje známky šoku, měli byste okamžitě vyhledat veterinárního lékaře. Během přepravy dbejte na chladné prostředí. Kočku v autě například zakryjte mokrými ručníky.

Veterinář má mnoho možností, jak kočku zkontrolovat a stabilizovat její krevní oběh. Přehřáté kočky zpravidla dostávají tekutiny ve formě infuze – injekcí pod kůži nebo přímo do žíly.

Mimo to jsou kočky chlazeny pomocí chladících podložky a přikrývky. Protože úpal bohužel často končí smrtí, jsou přehřáté kočky intenzivně monitorovány, dokud se jejich životní funkce nestabilizují.

Co to je úpal?

V lékařských kruzích se úpal označuje také jako pyrexie nebo hyperpyrexie z tepla. Nastává tehdy, když se tělesná teplota kočky zvýší na více než 40 °C v důsledku hromadění tepla. To vede k poruchám kardiovaskulárního systému.

Úžeh, u kterého se jedná o tepelné poškození mozkových blan, se u koček, na rozdíl od lidí, vyskytuje zřídka.

Jak funguje tepelná regulace v organismu kočky?

Regulace tepla probíhá u lidí a koček v mozku. Konkrétněji je za to zodpovědný hypothalamus v mezimozku. O tom, jak vysoká je aktuální tělesná teplota (skutečná hodnota), je informován prostřednictvím specializovaných měřicích senzorů (receptorů). Ty jsou rozloženy po celém těle kočky. Naměřená skutečná hodnota se pak porovná v mozku s cílovou hodnotou.

Pokud se skutečná hodnota odchyluje od cílové hodnoty, tělo může regulovat teplotu těla pomocí různých mechanismů:

Příliš studená: skutečná hodnota < žádaná hodnota

Díky zvýšené fyzické aktivitě (například svalový třas) je produkováno teplo.

Příliš teplá: skutečná hodnota > žádaná hodnota

Kočky dýchají s vyplazeným jazykem, hledají stinná místa nebo si více čistí srst, aby ji navlhčily. Tato opatření používají k uvolňování tepla.

Kočka lapá po dechu – příznak úpalu u koček © B. Plank/ imBILDE.at / stock.adobe.com
Kočky se nemohou potit. Dýchání je pro ně způsob, jak odvádět teplo. Silné lapání po dechu může být známkou úpalů.

Jaké jsou příčiny úpalu u koček?

Abychom se vyhnuli nebezpečnému úpalu u kočky, je důležité vědět, jak vzniká. Mezi dvě nejčastější příčiny patří …

  • … příliš dlouhý pobyt v místech, kde je okolní teplota velmi vysoká a kde není možnost se zchladit. Jedná se zejména o automobily.
  • … silná fyzická námaha, během níž je zároveň snížen odvod tepla. To se děje například při velmi vysoké vlhkosti vzduchu.

Potí se kočky?

Existují různé typy potních žláz – ekkrinní a apokrinní. Zatímco ekkrinní potní žlázy regulují tepelnou rovnováhu, apokrinní potní žlázy vytvářejí pachové látky.

Na rozdíl od lidí mají kočky téměř výhradně apokrinní potní žlázy. Ekkrinní potní žlázy se nachází pouze na neochlupené části pokožky, tj. na polštářcích tlapek a mezi prsty. Je proto obtížné uvolnit nadměrné teplo prostřednictvím potu.

Jak předejít úpalu u koček?

V autě: I při venkovní teplotě 20 stupňů Celsia se může auto rychle stát nebezpečnou tepelnou pastí – bez ohledu na to, zda jsou okna otevřená. Kočky, psi a jiná zvířata by nikdy neměli zůstat v autě dlouho!

Doma: Zajistěte také svým zvířatům dostatek vody, zejména v horkých dnech, a pokud je to možné, zatemněte místnosti. S fontánou na vodu můžete Vaši kočku motivovat k pití, a tím zabránit její dehydrataci. Stín a chladící rohože pomáhají Vašemu mazlíčkovi uvolňovat teplo. Navlhčené ručníky a deky Vaší kočce také zpříjemní život v horkých dnech.

Pokud Vaše kočka silně trpí při vysokých vnějších teplotách, můžete se také poradit se svým veterinářem ohledně stříhání kočky. Zda je možné kočku stříhat, závisí mimo jiné na plemeni kočky.

Tip: Letní teploty mohou být pro naše kočky velmi vyčerpávající, zpříjemněte jim toto roční obodobí některým z doplňků na ochlazení.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.


Franziska G., Veterinář
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzitě Justus-Liebig ve městě Gießen jsem získala obsáhlé vzdělání jako veterinární lékařka a nasbírala jsem zkušenosti v různých oborech, jako jsou medicína malých, velkých a exotických zvířat, stejně jako farmakologie, patologie a bezpečnost potravin. Jsem aktivní nejen jako veterinární autorka, ale také pracuji na své disertační práci. Mým cílem je v budoucnu lépe chránit zvířata před bakteriálními původci nemocí. Kromě svých veterinárních znalostí sdílím také vlastní zkušenosti šťastné majitelky psa a dokážu tak pochopit a vyjasnit úzkosti, problémy a další otázky týkající se zdraví zvířat.


Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.