Odčervování koťat

koťátko u veterináře

Odborné odčervení koťat

Červi napadají koťata poměrně často. Pokud zůstane problém neřešen, může vyústit v závažná onemocnění. Naštěstí je možné parazity poměrně snadno porazit, jakmile je problém odhalen. Nechejte proto své mazlivé tygříky 3 týdny po narození odčervit a celou akci opakujte každé 3-4 týdny (zde se jedná samozřejmě jen o doporučení). Pouze veterinář totiž může rozhodnout, v jakých časových rozestupech by kúra měla být opakována. Především v útulcích je nutné často podávat přípravky na odčervení, neboť zvířata přicházejí do útulku většinou ve velmi špatném stavu.

Odčervování koťat: kontrola veterinářem

Různé druhy červů jsou potírány odlišnými medikamenty. Konkrétní diagnózu, v níž se určí, o jakého parazita přesně se jedná, musí stanovit veterinář. Ten předepíše Vaší micince ten správný léčivý přípravek. I v případě, že se rozhodnete podávat kotěti odčervovací kúru v domácím prostředí, by měl veterinář zvíře vidět, a to nejpozději ve věku 6ti měsíců. Veterinář otestuje vzorek výkalů zvířete, aby zjistil, zda jsou nějací paraziti ještě přítomní, přičemž identifikuje i konkrétní druh.

Jak poznat, zda je kotě parazitem napadeno

Kočky jsou velmi šikovné ve skrývání symptomů nemoci. Z určitých indicií však můžete poznat, že se Vašemu koťátku nedaří úplně dobře.

Napadení červy u kotěte poznáte obecně podle toho, že tygřík červy zvrací nebo je vylučuje společně s exkrementy. Kromě toho se objevují i problémy se srstí a poruchy růstu, což platí u koťat především.

Odčervování koťat: správný cyklus odčervení

Mnoho přípravků můžete podávat kotěti ve věku 4 – 6 týdnů. Čtěte tedy pečlivě příbalový leták. Předtím, než začnete s odčervením, zvíře zvažte, abyste správně určili množství přípravku, které je třeba jedinci podat.

Pokud je napadení parazity opravdu silné, je lepší celý proces po dvou týdnech zopakovat. U přípravků se sice uvádí, že ničí i larvy a vajíčka, ovšem účinek nemusí být 100%.

V každém případě se však poraďte s veterinářem, jestli máte aplikovat prostředek, který je na předpis. Podle druhu parazita se rozlišují i přípravky, které můžete použít. Některé potírají tasemnice, jiné škrkavky nebo měchovce. Jedná-li se např. o tasemnici, pak je vhodné použít léčivo, které je cíleno pouze na ni.

Tohle bych měl/a učinit, pokud mám podezření, že je moje zvíře napadeno

Máte-li podezření, že Vaše koťátko napadli červi, měli byste nejdříve sesbírat výkaly Vašeho miláčka do nádoby a uzavřít ji. Nejlepší je, sbíráte-li je po dobu cca 3 dní, aby byly následně prováděné testy co nejvíc průkazné. Veterinář poté určí, jestli je příčinou obtíží Vašeho mazlíčka (např. zvracení) právě parazit, nebo zda za nimi vězí něco jiného. Zvracení je totiž průvodním jevem mnoha onemocnění, proto musí být stanovena konkrétnější diagnóza.

malé koťátko u lékaře © Photocreo Bednarek / stock.adobe.com

Škrkavky (např. Toxocara cati) a larvy škrkavek

 • Koťata se mohou infikovat škrkavkou skrze mateřské mléko, a to opakovaně. Dle parazitologů jsou nebezpečné především larvy. Proto byste měli nechat odčervit kotě i matku.
 • Škrkavky mohou u koťat způsobit zvracení, také je můžete odhalit ve vývržcích či výkalech zvířete, kde jsou škrkavky patrné, neboť se zdá, jakoby se v těchto výměšcích nacházeli špagety.
 • Míra škod, které parazité způsobují hostiteli, závisí na míře napadení i stádiu, v němž se červ nachází.
 • Ve vzácných případech mohou larvy škrkavek napadnout i člověka a způsobit vážná onemocnění jako je toxokaróza. Proto byste měli zvíře určitě nechat odčervit, abyste předešli nepříjemným onemocněním u zvířete i případně sebe.

Plicní hlístice (Aelurostrongylus abstrusus)

 • Mezi významné plicní parazity patří hlístice. Jedná se o nemoc v Evropě poměrně rozšířenou, může jí trpět až 15% koček.
 • Larvy hlístic se zabydlí v dýchacích cestách koťátek. Odtud se vlivem kašle mohou dostat výše a být spolknuty. Takto přistanou v trávicím traktu. Respirační symptomy, tedy potíže s dechem, mohou být následkem a mohou vést v extrémních případech až k úmrtí.
 • Pokud zvířeti budete podávat přípravek předepsaný veterinářem, kašel po několika dnech ustane. Hned první den bohužel nemůžete čekat zázraky. Tělo kotěte musí nejdříve vyplavit ven usmrcené červy. Tento proces může nejdříve vést k dalšímu ataku nemoci. Teprve poté se začínají dýchací cesty opět regenerovat. Vlivem tohoto procesu symptomy pomalu odcházejí.
 • Hlístice někdy hnízdí v tělech zvířat, která jsou pro kočky jako kořist atraktivní. Najdeme je proto u ptáků i myší. Tímto způsobem se dostanou do těla kočky.
 • Pro jedince žijící v bytě bez možnosti venkovního výběhu nevzniká v podstatě riziko nákazy. Kočky se však mohou nakazit i mezi sebou prostřednictvím tzv. mezihostitele, např. pokud kočka sní hlemýždě nebo olíže jeho sliz.

Měchovci (např. Anyclostoma)

 • Menší ataky měchovců mohou u kočky probíhat, aniž by došlo k propuknutí nemoci. Teprve u masivního náporu parazita dochází k těžkým onemocněním.
 • Měchovci se zakousnou do střevní stěny a živí se krmí kočky. Musí být zničeni i ve stádiu larev, aby došlo k úspěšnému odčervení.
 • Přítomnost parazita je zřejmá, jestliže jsou výkaly zvířete tmavě zbarvené nebo se v nich vyskytuje krev.
 • Odčervovacím přípravkem však můžete ataku učinit přítrž. Odborné odčervení ovšem zkonzultujte s veterinářem, který Vám poskytne potřebné informace.
 • I měchovci mohou být přeneseni na člověka.

Vlasovec (Dirofilaria immitis)

 • Vlasovci nejsou tak příjemní, jak by se z jejich označení mohlo zdát. U koťat se uhnizďují v srdečních a plicních cévách. Tímto způsobem můžou zapříčinit dokonce plicní embolií.
 • I tohle onemocnění se může u koťat projevovat zvracením. Dalšími symptomy jsou apatie, ztráta hmotnosti a dušnost.
 • Vlasovci mohou v dospělém stádiu dosahovat délky až 30 cm. Přenášejí je mouchy. Vyskytují se především v severní a střední Americe a v oblasti středomoří.
 • Na rozdíl od jiných červů lze vlasovce jen velmi obtížně vymýtit, proto jejich útoky často končí smrtí zvířete.

Tasemnice (Hydatigera nebo Taenia taeniaeformis)

 • Není-li napadení příliš rozsáhlé, tedy osídluje-li střeva zvířete jen málo tasemnic, nevykazuje kotě žádné nápadné symptomy svědčící o napadení. Teprve masivní atak vyvolává příznaky, jako jsou je šupinatá pokožka, ztráta chuti k jídlu nebo průjem.
 • Tasemnici poznáte často podle toho, že se u řitního otvoru zvířete objevuje konec červa. Pokud je napadení rozsáhlé, může dojít dokonce k ucpání střeva a k jeho snížené funkci.
 • Je na Vás, zda budete odčervovat pouze v případě nutnosti. Jestliže se k tomu rozhodnete, musíte nechat provádět pravidelné kontroly výkalů.
 • Kúry proti tasemnici jsou dostupné ve formě tablet nebo Spot-on preparátů.
Malé koťátko ležící na zádech © Dixi_ / stock.adobe.com

Odhadnutí rizika napadení parazity u koťat

Riziko napadení parazity je závislé na mnoha faktorech. Například i na tom, jestli kotě přichází do kontaktu s dalšími zvířaty. I v tomto případě Vám však pouze veterinární praxe poskytne přesnější informace. Dle daného případu Vám může veterinář doporučit měsíční kúru pro koťata, když se v domácnosti nacházejí např. malé děti. Ty by mohly být eventuálně ohroženy.

Jak zabránit napadení

I v případě červů je prevence nejlepším řešením. Koneckonců každý odčervovací prostředek mírně poškozuje střevní mikroflóru a může tedy učinit organismu zvířete obecně náchylnějším k onemocnění. Samozřejmě v případě napadení se aplikaci přípravku nelze vyhnout, neboť celý odčervovací proces je velmi důležitý jako pro kočku samotnou, tak pro chovatele.

Takto můžete předcházet napadení:

 • Útokům můžete předejít nejlépe tak, že budete Vaši kočku chovat vyloženě doma. Máte-li kočku čistě domácí a krmíte-li ji kvalitním krmivem, jste vlastně v bezpečí. Nicméně jen domácí prostředí většinou není kočkám po chuti.
 • V žádném případě byste neměli kočce podávat syrové nebo nedostatečně upravené maso.
 • Důležité je také pravidelně provádět kontrolu exkrementů, tedy nechat vzorky vyšetřit u veterináře.
 • V přirozeném prostředí zvířete samozřejmě dochází k domu, že kočka přijde do kontaktu s mrtvými zvířaty, jako jsou ptáci nebo myši. Ovšem existují i jedinci, kteří se pohybují venku a nikdy nebyly žádným červem napadnuty.
 • Koťata a kočky se silnou imunitou mají obecně lepší předpoklady k tomu, aby ataku odolaly. Proto podávejte Vaší kočičce vše, co potřebuje k vytvoření silného imunitního systému. K tomu patří i vyvážená, kvalitní strava. Také multivitaminy mohou zdravotnímu stavu koťat pomoci nebo minimálně posílit tak, že bude méně náchylná k onemocnění obecně.

My ze zoohitu přejeme Vám i Vaší kočce, abyste se co nejdéle těšili dobrému zdraví!

Objevte v našem e-shopu předměty i krmiva pro koťata a přečtěte si i další články týkající se koťátek.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
4 min

30 tipů jmen pro kočky

Rozhodli jste se, že si domů pořídíte kočičku? Pak Vám můžeme jen blahopřát, protože kočky jsou nádherné bytosti a soužití s nimi je velice příjemné. Pokud budete potřebovat inspiraci při hledání jména pro Vaši kočku, zde je několik nápadů a tipů.

4 min

Váha koťat vypovídá o jejich zdraví a stáří

Má vaše kočka koťata? Gratulujeme! Abyste si byli jisti, že kočičí potomci správně rostou, měli byste pravidelně kontrolovat jejich hmotnost. Tento článek vám poskytne informace o tom, jaká má být správná váha koťat s ohledem na jejich věk. Dozvíte se také na co je třeba dávat pozor při vážení vašeho malého tygříka.

8 min

10 věcí, které byste měli vědět, než si adoptujete kočku

Malá koťátka jsou roztomilá – o tom není pochyb! Jsou tak sladká, že si mnoho lidí kočičku pořídí, aniž by se nejprve s chovem koček obeznámili. Ale roztomilá koťata brzy vyrostou v dospělé kočky, které mají různé potřeby a budou s Vámi žít dalších 15 až 20 let. Pořízení kotěte nebo dospělé kočky proto dobře zvažte! Těchto 10 věcí, které byste měli vědět, než si domů přinesete kočku, Vám pomůže se správně rozhodnout.