Péče o srst koček: jak podpořit svou kočku

Fellpflege bei Katzen

Viele Samtpfoten genießen die Fellpflege. Zudem fördert sie die Beziehung zwischen Mensch und Tier.

Hustá a lesklá srst je známkou toho, že je kočka fyzicky i psychicky zdravá. Kočky se o sebe starají většinou samy. Kočku však můžete podpořit pravidelným kartáčováním. Zdravou srst zajišťuje také vyvážená strava.

Kočičí srst: 25 000 chlupů na centimetr čtvereční

Barva a struktura kočičí srsti se liší v závislosti na plemeni. Srst se v zásadě skládá z vnější srsti a podsady.

Vrchní vrstva je rozhodující pro barvu a znaky kočky. Skládá se z delších chlupů – pesíků, které kočka může naježit, a z poněkud kratších chlupů – osiníků. Podsada je izolační vrstva jemných krátkých chlupů přímo nad kůží.

Hustota srsti normální kočky je extrémně vysoká, neboť na centimetr čtvereční připadá přibližně 25 000 chlupů. Pro srovnání, hustota srsti psů je 1 000 až 9 000 chlupů na centimetr čtvereční. Naproti tomu lidé mají na hlavě jen asi 175 až 350 vlasů na centimetr čtvereční. Není tedy divu, že je byt často plný kočičích chlupů.

Během výměny srsti na jaře a na podzim ztrácejí kočky obzvláště velké množství chlupů. Na jaře se hustá zimní srst vymění za lehčí letní. Na podzim kočka shodí letní srst a naroste jí zimní srst.

Péče o srst kočky © kaninstudio / stock.adobe.com

Kartáčování podporuje péči o srst kočky

Přestože se kočky běžně čistí samy, můžete jim v tom pomoci pravidelným kartáčováním – zejména pokud máte kočku domácí. Venkovním kočkám občas profoukne srst vítr a také se jim chlupy zachytávají ve větvích, když se prodírají křovím. Kočky žijící uvnitř tyto možnosti nemají.

Kartáčování zajišťuje hedvábný lesk, podporuje prokrvení kůže a je dobré pro vztah mezi kočkou a člověkem. Mnohé kočky se rády nechávají hladit kartáčem. Z péče o kočku máte prospěch i vy jako její majitel: Kočičí chlupy, které se zachytí na kartáči, nemohou skončit na pohovce, pod postelí nebo na vašich jemných černých kalhotách.

Zdravotní aspekty

Podpora při péči o srst je důležitá, protože kočky při péči o srst spolykají velké množství chlupů. Ty se mohou hromadit v žaludku a vytvářet chuchvalce, tzv. chlupové koule (bezoáry).

Aby se kočka zbavila bezoáru, musí ho vyvrhnout a vyplivnout. To není pro kočku ani jejího majitele nijak zvlášť příjemné. Pravidelné kartáčování pomáhá kočkám omezit tvorbu chlupových smotků v trávicím traktu.

U dlouhosrstých plemen, jako jsou perské kočky, je kartáčování jednou denně povinné. V opačném případě hrozí, že srst zplstnatí. Při velkém zplstnatění nezbývá než sáhnout po nůžkách. Někdy musí být plsť dokonce odstraněna veterinářem.

Péče o srst kočky: zvykání koček na kartáčování

Bohužel ne všem kočkám se líbí, když jim někdo pomáhá s úpravou srsti. Při pohledu na hřeben a kartáč okamžitě prchají. Jiné se proti nemilovanému postupu brání drápy a zuby. Kousají do kartáče nebo – při troše smůly – i do ruky.

V takových případech pomůže jen trpělivost.

Aby si kočka zvykla na kartáč, nechte ho nejprve několik dní ležet volně přístupný. Kočka si tak může neznámý nástroj v klidu očichat a seznámit se s ním.

Pro první tahy kartáčem počkejte na příznivou příležitost. Pokud má kočka mazlivou náladu nebo se sama čistí, nastal ten správný okamžik.

Nejprve kočku pohlaďte rukou a poté – jednou, velmi opatrně – kartáčem. Poté pokračujte opět rukou. Vždy střídejte ruku a kartáč, dokud je kočka s ošetřením spokojená. Nic nevynucujte. Pokud se kočce už nechce, nechte ji být a pokračujte další den.

Nikdy nekartáčujte proti směru růstu srsti

Nikdy kočku nehlaďte ani nekartáčujte proti srsti, protože to kočky vůbec nemají rády. Zpočátku se omezte na oblíbená místa vaší kočky. Pokud se vaše kočka nechá ráda škrabat například na bradě, začněte kartáčovat tam. Postupně můžete oblast péče rozšířit na další části těla.

Důležitý je klid a trpělivost – a také pamlsek může kočce pomoci, aby se jí péče líbila.

Testování různých kartáčů pro péči o kočky

Pokud vaše kočka odmítá kartáčování, může to být způsobeno nesprávným nástrojem. Obecně platí, že hřebeny a kartáče by neměly mít příliš ostré hrany, aby nedošlo k poškození jemné kůže pod srstí. Hroty by neměly být příliš blízko u sebe, aby nedocházelo k tahání. Pro citlivá zvířata jsou vhodné například měkké kartáče z přírodních štětin nebo masážní kartáče z gumy.

Ne každý nástroj je také vhodný pro každé plemeno. Britská krátkosrstá kočka s hustou a huňatou srstí potřebuje jiné kartáče než například siamská kočka s krátkou srstí.

Pro důkladné odstranění uvolněné podsady jsou k dispozici speciální produkty. Například „FURminator“ je k dispozici v různých verzích přizpůsobených délce srsti různých plemen koček.

Krásná srst díky vyvážené stravě

Pro zdravou kůži a krásnou srst je důležitá také vyvážená strava. Především by měla být bohatá na bílkoviny, protože chlupy se skládají především z bílkoviny keratin. Doplňky stravy, jako je lososový olej, mohou posílit imunitní systém a podpořit zdravou srst.

Speciální krmivo a pasty mohou přispět k tomu, aby se kočičí chlupy spolknuté během péče o srst vyloučily střevem. Tím se snižuje riziko vzniku chlupových bezoárů v žaludku.

Pokud už se tak stane, žerou kočky trávu. To jim pomáhá odvádět chlupové smotky ze žaludku. Proto by kočky žijící uvnitř měly mít vždy k dispozici květináč s kočičí trávou.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.