Trichobezoáry u koček This article is verified by a vet

Kočka má zavřené oči a plazí jazyk

Zvracení je přirozený způsob, kterým se kočky zbavují chlupových bezoárů.

Trichobezoáry u koček nejsou ničím neobvyklým. Ve většině případů se jedná o neškodné smotky chlupů. Nejčastěji se objevují na jaře, když se mění srst. Bezoáry se častěji vyskytují u dlouhosrstých plemen. Ačkoliv se tyto smotky chlupů vyskytují poměrně často, jen ve vzácných případech mohou být pro Vaši kočku nebezpečné.

Jak smotky chlupů vznikají?

Koule z chlupů jsou u koček, na rozdíl od psů, běžné. Je to proto, že naše kočky provádějí velmi důkladné čištění srsti. Hrubý jazyk kočky uvolňuje chlupy, které. Které kočka následně spolkne. Spolyká-li kočka velké množství chlupů najednou, vytvoří se v žaludku smotek z chlupů.

Zvýšené polykání chlupů  může být zapříčiněno nedostatkem vlákniny v krmivu. Bezoáry se také občas vyskytují v souvislosti s některými onemocněními (například hypertyreóza), protože tyto nemoci ovlivňují mimo jiné i srst kočky.

Jak mohu zabránit vzniku trichobezoárů?

Aby se u kočky snížilo riziko tvorby smotků chlupů, měli byste zajistit vyváženou stravu s dostatečným množstvím vlákniny. Při změně srsti můžete také vypadané chlupy odstraňovat pravidelným kartáčováním. Tím dosáhnete toho, že Vaše kočka při čištění srsti spolyká méně chlupů.

Ruka se spoustou kočičích chlupů a kočka sedí v pozadí. © dima / stock.adobe.com
Pravidelným kartáčováním snížíte množství chlupů, které kočka spolyká a pomůžete tak předejít tvorbě trichobezoárů.

Jak poznám trichobezoár u kočky?

Jakmile si u Vaší kočky všimnete snížení příjmu potravy a vody, pokud se objeví zhoršený celkový stav nebo pokud má kočka bolesti při prohmatání břicha, měli byste se okamžitě poradit s veterinárním lékařem. Je také vhodné předem veterináře informovat o Vaší návštěvě, aby mohl připravit vše potřebné pro mimořádnou situaci.

Veterinární lékař diagnostikuje akutní změnu polohy gastrointestinálního traktu způsobenou trichobezoárem prohmatáním břišní oblasti. Pokud kočka reaguje bolestivě a břišní stěna je napnutá, je to známkou břišní příhody.

Změna polohy gastrointestinálního traktu zahrnuje zejména:

  • torzi žaludku (Torsio ventriculi) s nadýmáním (tympanie)
  • neúplnou nebo úplnou obstrukci střeva (ileus)

Pomocí zobrazovacích metod, jako je rentgen, je veterinář schopen blíže prozkoumat orgány břišní dutiny. Podáváním kontrastních látek může vyloučit střevní překážku.

Při podezření na trichobezoár se kočkám také odebírá krev, protože například zvýšená hodnota laktátu je příznakem změny polohy gastrointestinálního traktu.

Léčba trichobezoárů

Léčba trichobezoárů závisí na velikosti a umístění smotku, je tudíž nutné rozlišovat mezi konzervativní a chirurgickou léčbou:

  • Konzervativní: Pokud se během diagnózy objeví v žaludku cizí těleso, nahromaděný plyn může být ze žaludku uvolněn pomocí jícnové sondy. Pokud se rentgenem zjistí, že se jedná o velmi malý trichobezoár, je možné jej léčit bez chirurgického zákroku podáním orálních lubrikantů (např. parafínový olej) nebo projímadel (např. metoklopramid).
  • Chirurgické: Příliš velké smotky musí být odstraněny chirurgicky. Taková operace by pak měla být provedena co nejrychleji.

Závěr

Většina smotků se odstraní z žaludku dávením nebo zvracením bez následků. Pokud to z důvodu velikosti trichobezoáru není možné, měla by následovat včasná návštěva veterinárního lékaře, aby se předešlo vážnějším potížím.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.


Franziska G., Veterinář
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzitě Justus-Liebig ve městě Gießen jsem získala obsáhlé vzdělání jako veterinární lékařka a nasbírala jsem zkušenosti v různých oborech, jako jsou medicína malých, velkých a exotických zvířat, stejně jako farmakologie, patologie a bezpečnost potravin. Jsem aktivní nejen jako veterinární autorka, ale také pracuji na své disertační práci. Mým cílem je v budoucnu lépe chránit zvířata před bakteriálními původci nemocí. Kromě svých veterinárních znalostí sdílím také vlastní zkušenosti šťastné majitelky psa a dokážu tak pochopit a vyjasnit úzkosti, problémy a další otázky týkající se zdraví zvířat.


Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.