Průjem u koťátek

Kotě v růžovém záchodku

Když mají koťátka průjem

Při nastěhování nového koťátka do domu začíná čas plný emocí – pro obě strany. Ať už jste chovatelem již dlouho, nebo jste v celém procesu nováčkem, vždy se jedná o období plné změn. Koťátku musíte věnovat zvláštní pozornost. Užívejte si každou minutu, protože mláďata rostou velmi rychle. Podobně jako malé děti musejí i koťata absolvovat pravidelné prohlídky u veterináře, tato péče je nezbytně nutná. Prohlídka kočky by měla probíhat aspoň jednou ročně, nicméně u koťátek je žádoucí, aby návštěvy byly častější, aby mu mohla být aplikována očkování proti běžným infekčním chorobám. Občas je však potřeba s kotětem zajít k veterináři i kvůli „běžným dětským“ nemocem či symptomům nemoci, ke kterým patří i chovateli podceňovaný průjem. Pokud na průjem trpí koťátko, neměli byste návštěvu veterinární ordinace odkládat.

Příznaky průjmu

Z biologického hlediska je průjem proces, při němž se tělo kočky očišťuje: Organismus se zbavuje nechtěných látek nebo patogenů. Průjem je tedy velmi logickým průběhem, který by zpravidla neměl být potlačován.

Ve skutečnosti je průjem u kočky všechno jiné než žádoucí jev. Podle závažnosti symptomů se může stát, že kotě ještě zvládne dojít na toaletu, tedy Vy na onemocnění přijdete až při čištění záchodku díky nepříjemnému zápachu nebo řídké stolici. Možná i postřehnete mírně znečištěnou srst u řitního otvoru. Také se kočce můžou stát „drobné nehody“ v místnostech.

Jestliže průjmem trpí koťátko, je jeho organismus velmi zatížen. Řídká stolice způsobuje, že je kotě dehydratované a jeho drobné tělíčko se těžko vyrovnává s výkyvy tekutin v organismu. Zatímco lehký průjem u dospělé kočky můžete s klidem přejít, u kotěte je okamžitá návštěva veterináře na místě, protože v případě koťátek je průjem často velmi podceňován.

Kotě v růžové toaletě pro kočky

Příčiny

Průjem u kotěte může mít mnoho příčin:

  • Stres: Nastěhování se do nového domova je pro malé koťátko velmi emocionální zážitek. Odloučení od matky i sourozenců a zvykání si na nové prostředí jsou často spojeny s velkým stresem. Průjem tedy může být znakem nervozity. Pokud veterinář neobjeví žádné fyzické příčiny průjmového onemocnění, za vším vězí s největší pravděpodobností právě stres.
  • Změna stravy: Vaše kočka byla v útulku, u chovatele nebo předchozího majitele krmena určitým krmivem. Pokud jste se Vy rozhodli zvolit krmivo jiné, mohlo způsobit chaos v trávicím systému. Při změně stravy je třeba postupovat následujícím způsobem – míchejte čajovou lžičku nového krmiva s krmivem původním. Po pár týdnech můžete původní krmivo zcela nahradit novým.
  • Intolerance: I kočky trpí alergiemi. Existují jedinci, kteří jsou citliví vůči určitým složkám potravy, ať už rostlinným nebo živočišným. Identifikace alergenu pak vyžaduje čas a trpělivost. Veterinář by Vám v takových případech měl být nápomocen.
  • Infekce: Téměř každá kočka jednou onemocní. Akutní průjem je následkem virové infekce, kterou zpravidla můžete identifikovat, pokud necháte otestovat stolici zvířete. S pomocí veterinářem předepsaných medikamentů se však kočce brzy uleví!
  • Parazité: Parazitům se ve střevech koťátek daří velmi dobře. Brzké odčervení kotěte i matky by tedy mělo proběhnout co možná nejdřív, neboť mladé kočky jsou často postiženy právě červy nebo střevními parazity. Není ale červ jako červ!  Kromě známých škrkavek a tasemnic existují i červi, kteří parazitují v srdečním svalu nebo v plicích, stejně jako jednobuněční parazité rodu giardia. Séra proti těmto parazitům zahrnují většinou pouze jedno konkrétní spektrum, proto je nezbytné, aby zvěrolékař určil typ parazita z exkrementu zvířete a předepsal správný prostředek na odčervení. Dávejte pozor i na dávkování, které je uvedeno na obalu! Malé tělíčko kotěte by předávkování nemuselo zvládnout!
  • Otrava: Život kočky je plný zážitků! Ovšem ne každá rostlina, pevná látka nebo tekutina je určená ke konzumaci. Otrava je vážná věc, která může končit smrtí. Typickými příznaky jsou pěna u tlamičky, zvýšené slinění a malátnost. V tomto případě je zapotřebí okamžitě zavolat záchrannou službu pro zvířata!
  • Cizí těleso: Koťata berou do tlamičky všechno, co není připevněno. Nicméně cizí tělesa mohou přistát v jícnu a ucpat trávicí trakt. Tělo se prostřednictvím průjmu snaží toto těleso vytlačit pryč. Cizí tělesa jsou stejně nebezpečná jako otrava a mohou opět končit smrtí. Vyhledejte tedy ihned veterináře.
spící koťátko

Péče

Jestliže má kotě průjem, může to být z různých příčin. Podle symptomů, příčiny a závažnosti onemocnění jsou na místě metody, jak se o takto nemocné zvíře starat. I když chovatelé dospělých koček často spoléhají na domácí prostředky proti průjmu, u malých koťat prosím tyto produkty nezkoušejte. U koťátek jde o velmi vážnou věc, která kotě silně dehydratuje a může končit smrtí zvířete. Proto v případě onemocnění vyhledejte neprodleně veterináře, aby se kotěti dostalo náležité péče.

Přejeme Vám i Vašemu koťátku jen to nejlepší!

Objevte i naše produkty pro koťátka a přečtěte si další články, např. o přistěhování koťátka do domu, tipech a základním vybavení, které budete potřebovat!

Nejlépe hodnocené články

30 tipů jmen pro kočky

Rozhodli jste se, že si domů pořídíte kočičku? Pak Vám můžeme jen blahopřát, protože kočky jsou nádherné bytosti a soužití s nimi je velice příjemné. Pokud budete potřebovat inspiraci při hledání jména pro Vaši kočku, zde je několik nápadů a tipů.

Péče o koťata

Dokud koťata sají mateřské mléko, jsou chráněny v něm obsaženými protilátkami vůči infekcím. Teprve až když od 6.týdne života začínají jíst pevnou stravu, bere tato ochrana za své. Proto se včas zamyslete nad péčí, kterou je třeba koťatům v tomto období poskytnout.

Navykání kočky na volný výběh

Slunce láká k výletům do přírody – to vědí i naše kočky. Ale jakmile si jednou užijí volný výběh, budou ho vyžadovat neustále! Neomezený volný výběh ale nemusí být vždy pro kočku vhodný. Rozhodnete-li se Vaší kočce výběh dopřát, musíte jí na to nejprve navyknout. Měli byste věnovat pozornost několika věcem.