Trávící obtíže u koček

Britská modrá kočka u veterináře

Trávící obtíže u koček

Strava našich domácích koček se jen málokdy blíží té, kterou se živí jejich volně žijící příbuzní. Proto je změna jídelníčku od dob, co kočka žije s člověkem, často důvodem znovu se objevujících potíží s trávením potravy. Ovšem i různá onemocnění, otrava nebo jiné potíže mohou mít stejné projevy jako trávící obtíže, tedy průjem, zvracení a zácpu!

Trávení koček

Podobně jako u nás lidí začíná trávící proces koček již přijmutím jídla, tedy v ústech: špičáky oddělená a zadními stoličkami na hrubo rozmělněná potrava se smísí s vyprodukovanými slinami. Ty slouží k rozdělení potravy a usnadnění přesunu jícnem. Odtud putuje jídlo do žaludku a pohybem svalnatých stěn se dále mísí. Žaludeční kyseliny zabijí bakterie i jiné původce nemocí prostřednictvím kyselého pH, zároveň jsou předtráveny proteiny.

V tenkém střevě jsou oddělovány živiny. Trávící šťávy z jater a slinivky břišní pomohou snědené jídlo a živiny v něm rozložit na co nejmenší části, které následně mohou být absorbovány střevní stěnou a přejít z krve do jater, odtud jsou pak posílány do dalších buněk organismu.

Nestravitelné zbytky jsou předány do tlustého střeva a vyloučeny ve formě výkalů. To je poslední štace původního jídla, které kočka přijmula. Bakterie rozloží nestravitelné zbytky potravy. Vitamíny a další obsažené minerální látky jsou ze zbytků vyfiltrovány a ostatní složky odcházejí spolu s výkaly z těla zvířete pryč.

Věděli jste, že maso na rozdíl od rostlinné stravy vykazuje maximální stravitelnost? Čím vyšší je podíl rostlinné složky ve stravě, tím delší je střevo. Proto je střevo masožravců jako jsou kočky ve srovnání s všežravci mnohem kratší. Délka střeva u člověka je průměrně šestinásobek jeho velikosti, u kočky se jedná pouze o trojnásobek její velikosti.

Trávící potíže

Trávení je komplikovaný proces. Všechny orgány spolupracují, aby byly využity všechny živiny a nestravitelné části aby byly vyloučeny s výkaly zvířete. Nicméně ne vždy probíhá celé soukolí hladce – alergie, špatně zvolená strava, onemocnění, medikamenty nebo chronický stres mohou u kočky vyvolat potíže s trávením.

Kočky vědí, co je pro ně dobré, proto upřednostňují potravu, která se složením podobá myši. Ovšem hotová strava ne vždy splňuje tento požadavek. Nevyhovující složení s vysokým podílem nestravitelných uhlohydrátů a nepotřebných složek jako je cukr, různé vedlejší produkty nebo alergie vyvolávající složky (sója, obiloviny) jsou často strůjci trávících problémů. Symptomy mají mnoho podob, může jít o alergii, zácpu, průjem či zvracení. Pokud se jednou problémy s trávením u kočky objeví, vyplatí se zaměřit se právě na krmení. Při lehkých symptomech problém často vyřeší právě změna krmiva. Obecně je nejlepší prevencí právě kvalitní krmivo, ovšem nemůžeme brát toto pravidlo paušálně. Pokud kočka trpí silným průjmem, nevylučuje nebo očividně trpí bolestmi, je třeba určitě navštívit veterináře.

Kočka leží na oranžovém ručníku

Zácpa

PPokud má kočka problém s vylučováním výkalů, jedná se skutečně bolestivou potíž. Tvrdé exkrementy mohou obsahovat stopy krve, kočka se obvykle toaletě vyhýbá. Zácpa může být příznakem vážnějšího onemocnění nebo intolerance vůči určité složce v krmivu. Řešení bývá často jednoduché – mnohé kočky nepijí dostatečně, neboť jde o zvířata, která přirozeně přijímají vodu z potravy. Misku s vodou vyhledávají pouze v případě, že nemají na vybranou. Zkuste kočku namotivovat k tomu, aby vodu pila, instalujte proto do domu fontánky pro kočky nebo po domě rozprostřete misky s vodou, nic jiného Vám nezbývá!

Průjem

Může se stát i problém opačný. Průjem je nepříjemný pro kočku i pro chovatele. Podobně jak u zácpy může i průjem mít mnoho příčin. U akutního, náhle nastoupivšího průjmu může jít i o otravu, virové onemocnění nebo zkažené jídlo. Parazité jako jsou červi nebo mikroorganismy jako je giardia mohou průjem způsobit také. Původce odhalí vyšetření exkrementů Vašeho miláčka, proto je vhodné navštívit veterináře. Ovšem i virové onemocnění jako je panleukopénie mají jako jeden ze symptomů průjem.

Chronický průjem může být způsoben stresem, ale také chronickými onemocněném nebo změnami, např. zbytněním střevních stěn.

Obecně platí: pokud se k průjmu připojí ještě zvracení a celkově se zdravotní stav zhoršuje nebo průjem trvá déle než 2 dny, měli byste veterináře vyhledat neprodleně! Totéž platí, pokud kočka působí letargicky nebo se u ní objeví horečka, slabost či chvění, tady je třeba vyhledat veterináře co nejdříve stejně jako v případě, že je pacientem kotě.

Zvracení

Chovatelé koček znají zvracení u svých miláčků především v souvislosti s vylučováním chlupových bezoárů nebo při spolykání kočičí trávy. Při jednorázovém zvracení bez opakování určitě nemusíte veterináře vyhledávat. Zvracení se může objevit i v případě, že kočka spořádá nadměrné množství krmiva. Podobně jako při průjmu i při zvracení kočka ztrácí hodně tekutin, proto je nutné dohlížet na to, aby kočka dostatečně pila. Zkažené jídlo může být také jednou z nepříjemných příčin zvracení, podobně jako otrava nebo akutní onemocnění. Veterinář posoudí celkový stav kočky a stabilizuje její stav a prostřednictvím léků zmírní příznaky. Poté můžete společně pracovat na léčbě.

Přejeme Vaší kočce brzké uzdravení!

 

Objevte naši nabídku veterinárních krmiv na zoohit.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.