Australská Mist

Australská mist

Australská mist, původně nazývaná tečkovaná mist, je jediným kočičím plemenem australského kontinentu. Tato pokorná a přátelská kočka, vyšlechtěná z kočky barmské, habešské a domácí, je ideální kočka do bytu. Za svůj název vděčí tato australská kočka typické kresbě srsti, která vypadá, jako by byla pokryta lehkým závojem.

Povaha

Má-li si australská mist zvolit, zda půjde na lov myší nebo raději zůstane v bytě se svými páníčky, vybere si rozhodně druhou možnost. To se alespoň o této australské domácí kočce říká. Tato přívětivá micka se silným poutem k lidem je ideální pro chov v bytě, protože společnost lidí nebo jiných koček je pro ní nesmírně důležitá. Tak důležitá, že se kvůli ní dokonce vzdá své svobody. To však neznamená, že by australská mist celý den ležela v pelíšku – naopak. Silná svalnatá kočka je velmi živá a hravá. Pokud je chována výhradně v bytě, je nezbytné dopřát jí škrabadlo a dostatečný prostor.

Společenská kočka s dětskou myslí

Pozorná a zvědavá kočka rozhodně potřebuje prostor ke hraní a prozkoumání. Přestože se ve stáří zklidní, australská mist si po celý život zachovává dětského ducha. Miluje prozkoumávání každého koutu, dovádění, lezení a hraní. Šťastná bude v domácnosti s dětmi. Bude spokojená ale i u seniorů nebo bezdětného páru. Díky své laskavé a nekomplikované povaze je velmi přizpůsobivá a za krátkou dobu si přivykne všude. Nerada však bývá sama – australská mist je velmi společenské plemeno. Pokud často pobýváte pracovně mimo domov, měli byste si pořídit více koček. Protože hraní s ostatními kočkami ocení toto stvoření stejně jako hraní s lidmi, a ve Vaší nepřítomnosti se tak nebude nudit.

Vzhled

Na australské mist můžete na první pohled vidět radost z pohybu a bystrost. Pozorně a s očekáváním sleduje svůj protějšek velkýma výraznýma očima. Její silné svalnaté tělo se širokou hrudí a mírně podsaditými nohama se zdá být vždy připraveno na malou pohybovou hru. Nohy střední délky, které jsou vzadu o něco delší než vepředu, vypadají silně a atleticky. Domácí kočka střední velikosti váží 3 až 6 kg, kocouři jsou obvykle větší a těžší než kočky.

Typisches Merkmal: Das vom Nebel überzogene Fell

V souladu s celkovým vzhledem má australská mist širokou, kulatou hlavu s výraznou bradou. Široko posazenýma, středně velkýma ušima, které se mírně kloní dopředu a zužují se k zaoblenému bodu, připomíná tato kočka s velkýma očima ocelota. Krásné kresbě srsti vděčí australská mist za své jméno. Krátká a hedvábně třpytivá srst se skládá ze tří různých barevných vrstev: 1. základní barva, 2. jemná, tmavší kresba a 3. takzvaná „mlhavá srst“. Jemná skvrnitá kresba je mlhavá díky tickingu (pruhy na každém chlupu).  V překladu znamená „Australian Mist“ „australská mlha“. Také německý název „Australische Schleierkatze“ odkazuje na typické zbarvení srsti tohoto plemene.

Pokud jde o zbarvení, vyskytuje se australská mist v sedmi různých varietách:

  • Hnědá (černá kresba)
  • Modrá
  • Čokoládová
  • Lila
  • Zlatá (skořice)
  • Broskev (plavá kresba)
  • Karamel

Mimochodem, až do roku 1998 bylo toto plemeno nazýváno “Spotted Mist”. Se schválením žíhané a mramorované kresby srsti bylo jméno plemene nakonec změněno na „australskou mist“.

Historie

Krásné vzezření a vyvážená povaha závojové kočky nevznikly náhodou. Když začala australská chovatelka Dr. Truda M. Straede v roce 1976 křížit barmskou, habešskou a domácí kočku, měla jasný cíl: Chtěla vytvořit nové krátkosrsté a tečkované plemeno koček, které má velmi klidnou povahu a je vhodné pro chov v bytě. Za pomoci tří plemen koček (barmská, habešská a domácí kočka) Straede doufala v dosažení tohoto cíle. Ve skutečnosti jsou v dnešním chovu patrné rysy všech tří plemen: postava a vazba na člověka barmské kočky, ticking a temperament habešské kočky a tabby vzor skvrnité kočky domácí.

Cílené křížení tří plemen v poměru 50% barmy plus 25% habešské kočky plus 25% skvrnité domácí kočky se ukázalo jako velmi úspěšné. O deset let později, v roce 1986, bylo výsledné nové plemeno „spotted mist“ oficiálně uznáno ve všech australských státech.

Chov a rozšíření

Chov tohoto relativně mladého plemene kočky je stále soustředěn v Austrálii a na Novém Zélandu. Přestože australská mist si stále více vytváří jméno mimo svou domovskou zemi v Evropě a USA, nebyla dosud na evropském a americkém kontinentu uznána a neexistují zde ani větší chovné stanice. Nalézt čistokrevnou australskou mist mimo Austrálii proto není snadné. Zájemci o toto plemeno nejpravděpodobněji uspějí ve Velké Británii, ale i zde se většinou jedná o kočky dovezené do Evropy z Austrálie.

Zdraví a typická onemocnění

Na rozdíl od některých přešlechtěných plemen netrpí australská mist, jejíž chov se dosud soustředí v Austrálii, žádnými chorobami specifickými pro toto plemeno. Plemeno je považováno za velmi zdravé a robustní. Věk 15 let a více není ničím neobvyklým. Australská mist samozřejmě není imunní vůči typickým „kočičím chorobám“. Nelze vyloučit onemocnění horních cest dýchacích nebo bakteriální infekce v žaludku a střevech. U volně žijících jedinců existuje také zvýšené riziko napadení parazity. Očkování proti kočičí chřipce, kočičí psince, vzteklině a leukóze se proto obzvláště doporučuje kočkám, které žijí volně. Poraďte se se svým veterinářem o tom, které vakcíny jsou pro Vaši kočku vhodné a kdy očkování absolvovat.

Péče a výživa

Ke zdraví kočky ve vysoké míře přispívají nejen očkování, ale také vhodná péče a výživa. Každý, kdo se o kočky zajímá, ví, že taková péče nemusí nutně obnášet spoustu práce. O srst krátkosrsté australské kočky není třeba nijak zvlášť pečovat, stačí občas odstranit mrtvé chlupy hadříkem nebo měkkým kartáčem.

Zdraví a dobrá kondice kočky závisí velkou měrou na její stravě. Vysoce kvalitní krmivo pro kočky s vysokým obsahem masa je tou pravou volbou. Měli byste se vyhnout příliš velkému množství obilnin a sacharidů, protože kočky je nemohou optimálně využít. Nikdy nekrmte kočku lidským jídlem. To je obvykle příliš mastné a kořeněné pro citlivý trávicí trakt koček.

Nezapomínejte na pravidelné preventivní prohlídky u veterináře. Kočky často nedávají nic najevo a tiše trpí. Abyste se ujistili, že je Vaše kočka zcela zdravá, měl by ji pravidelně zkontrolovat odborník.

Prohlédněte si naší nabídku mokrých a suchých krmiv pro kočky!

Chov

Chov australské mist je v mnoha ohledech snadný – nejen co se týče péče o srst, výživy, ale také chovných podmínek. Nepotřebuje obrovskou zahradu a ani několikahodinovou procházku, ale velmi dobře se adaptuje na pobyt v bytě. Předpokladem však je, že tráví spoustu času se svou lidskou rodinou nebo s jinými kočkami. Australské mist jsou velmi společenská zvířata, která potřebují intenzivní kontakt s jinými zvířaty více než velký dům nebo velké škrabadlo. Pokud často cestujete a hledáte nezávislou kočku, která tráví většinu času sama, je toto plemeno špatnou volbou.

Pro koho je australská mist vhodná?

Australská kočka je nepochybně nekomplikovaným a velmi přátelským mazlíčkem, který se dokáže dobře přizpůsobit životu svých majitelů. Největší obliby si však zcela určitě získá u milovníků koček, kteří s ní rádi budou trávit čas. Šťastná bude i v případě, že bude mít doma další kočky, se kterými si bude hrát, dovádět, prozkoumávat a lovit. Přestože je pro ní přítomnost lidí nade vše, „gaučový povaleč“ z ní dlouho nebude. Zvědavá kočka miluje prozkoumávání nových věcí a „zábavu“ na škrabadle. Zajistěte jí proto rozmanitou zábavu v podobě hraček pro kočky a pohybových her. To je obzvláště důležité u koček, které jsou chovány výhradně v bytě. Samozřejmě můžete kočku také navyknout na pravidelný výběh. Většinu času však bude kočka, která má úzkou vazbu na člověka, pravděpodobně trávit v domě poblíž svých majitelů.

Kde koupím australskou mist?

Kočka, která je něžná, laskavá a má úzkou vazbu na člověka, vypadá krásně a je vhodná pro chov v bytě, má pochopitelně mnoho příznivců. Jen velmi málo z nich si však bude moci splnit svůj sen mít čistokrevnou australskou mist – pokud nebudou žít v Austrálii nebo na Novém Zélandu. Ačkoli díky rostoucí slávě se toto plemeno zcela jistě již brzy rozšíří v Evropě, měli by se zájemci o kočku nejprve poohlédnout po jiném plemeni. Možná budou mít štěstí a naleznou kočku, která je australské mist podobná. Informujte se u chovatelů koček a navštivte útulky, abyste zjistili, zda najdete kočku, která nejlépe vyhovuje Vašim potřebám.

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.

7 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.

6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...