Jak pomoci útulkům pro kočky

kočka se nechává hladit

kočka se nechává hladit

Bohužel ne všechny kočky mají to štěstí, že žijí se starostlivým člověkem. Tisíce koček čekají v útulcích na nový domov. A mnoho chronicky nemocných nebo starých kočiček je umístěných do speciálních pečovatelských zařízení. Útulky pro kočky mají radost z každého milovníka zvířat, který chce pomoci! Chcete se aktivně podílet nebo pomáhat kočičímu útulku peněžitými či věcnými dary? Představujeme různé způsoby, jak můžete útulkům pro kočky pomoci.

Aktivní pomoc v kočičím útulku

Aktivní pomoc je vhodná obzvláště pro milovníky koček, kteří si mohou na tuto činnost vyhradit čas.  To může být pravidelně nebo při zvláštních příležitostech. Zde je několik návrhů – ale existuje mnoho dalších způsobů, jak útulku pro kočky pomoci. Většina útulků je šťastná, když se jich zeptáte přímo na místě, jaká pomoc je potřeba. Například učitelé mohou v útulku dobrovolně dělat průvodce skupinám mládeže. Milovníci koček, kteří mohou využít auto, mohou před zprostředkováním adopce provádět předběžné kontroly.

Mazlení se s kočičkami v útulku

Kdo z důvodů časových, finančních nebo z nedostatku prostoru nemůže mít kočku, ale miluje kontakt s těmito zvířaty, může hledat dobrovolnickou činnost jako „kočičí důvěrník“. Mnoho útulků je rádo za lidi, kteří – v předem domluvených časech – chodí do výběhů pro kočky. V závislosti na přítulnosti čtyřnohých přátel zde můžete kočičky rozmazlovat nebo pomáhat plachým kočkám získat důvěru. Nejde tedy vždy o mazlení. Někdy pomůže i to, když sedíte v místnosti a čtete z knihy tichým uklidňujícím hlasem.

Jste manuálně zruční?

Být s kočkami je velká zábava! Ale i v ostatních oblastech v útulku je potřeba pomocná ruka. Kdo je zručný manuálně, může nabídnout svou pomoc. Větší organizace poptávají například následující práce:

  • zahradní a terénní úpravy od řezání živých plotů až po položení dlažby
  • renovace plotů a drobné opravy
  • natírání, malování
  • vytváření kreativních výběhů – například s „chodníky“ pro kočky
Žena maluje zeď a kočka se na ní dívá se štaflí © spaskov / stock.adobe.com
Žena maluje zeď a kočka se na ní dívá se štaflí

Pomoc pečením

Mnoho sdružení na ochranu koček pravidelně pořádá informační stánky nebo malé oslavy. Každá pomocná ruka je zde vítána. Vytvářejte letáky, zveřejňujte oznámení nebo sdílejte příspěvky na sociálních sítích – s malým úsilím lze získat hodně pozornosti. Každý, kdo rád peče, může dělat koláče nebo může být přidělen na práci s vaflovačem. Máte rádi ruční práce? A co třeba domácí polštářky s kozlíkem lékařským? Můžete je třeba věnovat do tomboly.

Často hledané: péče o osiřelé kočky

Máte zkušenosti s kočkami a chcete pomoci zvířatům v nouzi? Mnoho útulků a organizací na ochranu koček hledají pěstounské domovy. Staráte se o čtyřnohé přátele doma a přijímáte potenciální zájemce o adopci.

Obzvláště vyhledávané jsou například pečovatelské domovy pro chov osiřelých koťat. Náročný úkol pro milovníky koček, protože koťata potřebují prvních pár týdnů péči i v noci, pokud není k dispozici žádná kojící kočka. Jelikož se koťata obvykle snadno umísťují do nových domovů, je takové nasazení časově zvládnutelné. Mezinárodní organizace pro ochranu zvířat často spolupracují s pěstounskými domovy, takže zvířata mohou být umísťována po celé Evropě.

Jak mohu pomoci útulku darem?

Útulky pro zvířata často nemají peníze – spoléhají na dary. Každé zařízení pro ochranu zvířat má radost z darů věcných i peněžitých. Nemusíte vždy poukazovat pevnou částku. Existují například možnosti, jak při nakupování udělat dobrý skutek.

Vaše kočka vytrvale ignoruje svůj nový kočičí pelíšek? Nebo byste chtěli věnovat škrabadlo a misky po kočičce, která zemřela? Většina útulků je šťastná z dobře zachovalých věcných darů. Darované krmivo by mělo být v originálním obalu a s platnou dobou minimální trvanlivosti. Čas od času jsou také potřeba každodenní předměty, jako je pračka, přikrývky nebo kartáče. Kočičí útulky na svých webových stránkách často uvádějí, jaké dary zrovna potřebují.

Kočka sedí u škrabadla

Pracovníci útulku ví nejlépe, co jejich chráněnci potřebují. Proto je darování peněz vždy užitečné. Pokud je sdružení uznáno jako nezisková organizace, může vydávat potvrzení, kterým si snížíte Vaše daňové zatížení. Když se stanete členem, umožníte útulku jistější plánování díky pravidelným členským poplatkům.

Jak můžete útulku pro kočky něco odkázat?

Stále více milovníků zvířat chce udělat něco pro útulek pro kočky i po smrti – a něco mu odkázat. Tím může být část dědictví nebo celý majetek. Pozor: pokud člověk zemře a nemá žádné příbuzné, automaticky zanechává své dědictví státu, pokud neexistuje závěť. Závětí lze tomuto předejít. Pokud se jedná o neziskovou organizaci, darovaný majetek je osvobozen od zdanění. Tímto způsobem je splněn účel – například dar pro kočky v nouzi – bez jakýchkoli srážek. Poslední vůle musí být ručně psaná a po smrti zjevná. Každý, kdo si chce být opravdu jistý, se může poradit s notářem.

S láskou ke zvířatům: zooBody – bonusový program

Snadným způsobem, jak pomoci útulkům pro kočky, je nakupovat a darovat současně. V rámci bonusového programu nabízí zoohit příležitost věnovat zooBody. V internetovém obchodě sbíráte za každý nákup bonusové zooBody. Můžete je vyměnit za věcné prémie nebo je od určitého počtu darovat útulkům pro zvířata. Příjemci, vybíraní každé dva měsíce, dostávají dary v podobě krmiv a doplňků. Většina z nich jsou sdružení na ochranu zvířat, která se starají o několik druhů zvířat – samozřejmě včetně koček.

Výrobky se srdcem: zoolove

Dobrý skutek pro útulek můžete udělat také při nákupu zoolove produktů. Z každého prodaného produktu zoolove věnuje zoohit automaticky deset procent z prodejní ceny organizaci na ochranu zvířat. Každé dva měsíce je vybráno registrované obecně prospěšné sdružení na ochranu zvířat, které se může těšit na podporu zoolove.

Na sociálních sítích a na zoolove najdete podrobné zprávy o příjemci daru, aktuálním stavu daru a na co bude dar použit. Tímto způsobem pomáhají zákazníci zoohitu plnit misky mnoha zvířat z útulků.

Správná pomoc volně žijícím kočkám

Divoká zvířata také potřebují podporu milovníků koček. Je ale obzvláště důležité poskytovat promyšlenou pomoc. Pokud „pouze“ krmíte, přispíváte k tomu, že se divoké nebo polodivoké kočky stále více rozmnožují.

U každé divoce žijící kočky byste se měli nejprve ujistit, že zvíře nemá majitele, který ho hledá. Například zveřejněte oznámení a informujte místní útulek pro zvířata o „nálezu“. Pokud je kočka důvěřivá, ale nemá majitele, měli byste kontaktovat útulek. V každém případě by kočky žijící ve volné přírodě měly být vykastrované. Polodivoká nebo divoká zvířata mohou být často vypuštěna zpět do původního prostředí.

Mnoho veterinárních lékařů kastruje divoké kočky za příznivější poplatek. Pokud je to možné, doporučuje se spolupráce s profesionálními kočičími útulky. Tam Vám mohou nejlépe říct, jaké je nejlepší řešení pro každé zvíře.

eiligen Tiere eine gute Lösung ist.

„Ochrana koček“ v širším smyslu zahrnuje také sousedskou výpomoc – například vzájemné hlídání koček během dovolené. Každý, kdo se dobrovolně stará o kočky, může inspirovat ostatní. Požádejte místní útulky pro kočky o další tipy, jak se můžete zapojit do pomoci kočkám v nouzi.

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.