Cornish Rex

Cornish rex na škrabadle

Na vzdory srsti, kterou se liší od ostatních plemen, není cornish rex hypoalergenní plemeno koček.

Krátkosrsté a dlouhosrsté kočky jsou ve světě koček běžné. Ale kočky s kudrnatou srstí nebo dokonce bez srsti, ty už tak známé nejsou! Jedním ze vzácných plemen koček, které mají nápadnou strukturu srsti, je cornish rex.

Historie

Překvapení na farmě

Kočky plemene cornish rex se vzhledově liší od mnoha známých plemen koček. Pocházejí však ze skromných poměrů. Jejich původ je docela obyčejný: první kočka s kudrnatou srstí se narodila na farmě v Cornwallu v 50. letech 20. století. „Kallibunker“, krémový kocour s kudrnatou srstí, se od svých sourozenců lišil nejen strukturou srsti. Jemný, drobný kocourek s úzkou hlavou, velkýma ušima a dlouhým ocasem vyvolal v anglické chovatelské komunitě senzaci. Jeho vlastnosti byly pravděpodobně způsobeny spontánní mutací.

Aby byly tyto geny zachovány a vzniklo nové plemeno koček, byl Kallibunker zpětně zkřížen se svou matkou. Kudrnatá koťata vzniklá z tohoto spojení byla křížena s barmskými, siamskými a britskými krátkosrstými kočkami.

Recesivní gen

Gen, který je příčinou výjimečné měkké srsti, se dědí recesivně. Jednoduše řečeno to znamená, že se dědí skrytým způsobem. Nositelé této genové mutace nemusí nutně vykazovat proslulou měkkou srst cornish rexů. Mohou ji však předat svým potomkům. Oba rodiče musí být nositeli genu. Koťata dostanou od každého z rodičů jeden z recesivních genů a mutace pokračuje i ve vzhledu koťat, tzv. fenotypu.

Kočka plemene devon rex má podobný vzhled jako cornish rex. Na rozdíl od koček z Cornwallu je kudrnatá srst devon rexů založena na jiné mutaci. Srst devon rexe se skládá z podsady a zkrácených krycích chlupů, takže má zvlněnou, měkkou strukturu srsti. Tato zvláštnost je způsobena mutací v genu „LPAR6“. To vede k narušení proteinové struktury chlupů a ke změně struktury srsti.

Vzhled – kudrnatá kočka

Jemná srst

Srst cornish rexe připomíná srst krtka – a je výjimečným znakem tohoto plemene koček. Tato zajímavá struktura srsti se od jejího objevení v 50. letech 20. století cíleně vyvíjí. Kudrnatá srst koček plemene cornish rex vznikla náhodnou mutací. Mutace u cornish rexe se liší od mutace způsobující kudrnatost u plemene devon rex. Termín „rex“ popisuje tuto neobvyklou strukturu srsti, ale používá se hlavně v chovu králíků.

Důvodem zvlněné struktury srsti cornish rexe je to, že se skládá pouze z podsady. Srst cornish rexů je proto velmi jemná, srovnatelná se srstí králíka nebo hedvábím. Dokonce i hmatové vousky se mu kroutí! Extrémně jemná srst cornish rexe je však také velmi citlivá na nízké teploty. Toto plemeno je vhodné pro chov mimo dům jen za určitých podmínek. Cornish rex dává přednost teplým místům k odpočinku.

Povolená zbarvení srsti:

  • Jednobarevná: podle standardu plemene mohou být zvířata jednobarevná, jakákoli barva může být kombinována s bílou. Černá, čokoládová, oranžová, modrá, lila a krémové, všechny barvy jsou vítány.
  • Tabby: cornish rex může být podle standardu plemene i mourovatý. Mourování může být různé, klasické, tygrované, makrelové, skvrnité a tečkované. Při tečkovaném zbarvení srsti má na sobě každý chlup několik barevných proužků.
  • Dvoubarevná: jakákoli barva srsti kočky cornish rex může být kombinována s bílou.
  • Tříbarevná: tříbarevná zvířata, nazývaná také “želvovinová”, jsou díky genetickému základu vždy samice.

Stavba těla

Kočky cornish rex jsou středně velké a štíhlé. Váží až 4 kg, kocouři až 5 kg a mají svalnatou, ale útlou postavu. Zvláště nápadné jsou štíhlé nohy, které připomínají příslušníky orientálních plemen koček. Ocas a hlava jsou rovněž dlouhé a obzvláště štíhlé.

Naproti tomu jsou uši cornish rexe velmi nápadné. Jsou obzvláště velké a mají širokou základnu. Oválné, středně velké oči vyzařují touhu po prozkoumávání. Prozrazují, že za plyšovým vzhledem cornish rexe se skrývá temperamentní a průzkumnická kočka.

Povaha – inteligentní a přátelská kočka

„Pes v těle kočky“

Cornish rex si zachoval původní charakter kočky z farmy. Je temperamentní a má rád pohyb. Někteří majitelé uvádějí, že si kočky i v pokročilém věku zachovávají vlastnosti mladé kočky. Rádi skáčou, šplhají a dokonce aportují! Některé cornish rexe lze také naučit trikům. Ne nadarmo se cornish rexům mezi jejich příznivci říká „pes v kočičím těle!“

Je to inteligentní zvíře, které vše zkoumá s mimořádnou zvědavostí. Cornish rex si obzvlášť rád hraje se svým člověkem. Rozsáhlé mazlení a tulení se mu také velmi líbí! Jsou to kočky přátelské k lidem. Plně se zapojují do své lidské rodiny. Jako společenská zvířata nejsou tyto kočky rády samy. Zde by mohlo mít smysl pořídit si druhou kočku.

I kočka potřebuje trénink

Cornish rex však přesně ví, co chce, a rád si prosadí svou – u ostatních koček i u lidí! Aby vám kočičí mazlíček nezačal skákat po hlavě, je nutná promyšlená výchova. Naštěstí lze výchovu spojit se zábavou a hrami.

Slyšeli jste někdy o tréninku pomocí klikru a cíleném tréninku? Inteligentní zvířata, jako je cornish rex, ráda zaměstnají i svou hlavu! Protože jejich jemná srst je vhodná zejména pro chov v domácnosti, je zaměstnání a zábava u cornish rexů velmi důležitá. Kočka potřebuje mít k dispozici dostatek aktivit. Jedině tak se toto chytré zvíře nebude nudit a nebude vymýšlet lumpárny.

Je cornish rex vhodný pro alergiky?

Navzdory rozšířeným pověstem nečiní krátká a měkká srst z cornish rexů hypoalergenní kočky. Takzvaná „alergie na kočičí srst“ ve skutečnosti nemá nic společného s množstvím chlupů, které kočka má nebo ztrácí. Složení slin koček je to, co způsobuje alergické reakce.

Kočky plemene cornish rex ztrácejí srst stejně jako ostatní kočky. Jejich sliny, stejně jako u většiny plemen koček, obsahují glykoprotein Fel d 1 způsobující alergie. Absence krycí srsti tedy neznamená, že by cornish rex byl alergiky lépe snášen než jiná plemena koček.

Péče a chov

Péče o cornish rexe se neliší od péče o ostatní kočky. Jejich měkká srst není nijak zvlášť náročná na údržbu. Zvíře je ale díky ní citlivé na průvan a chlad. Cornish rex je proto vhodný jako venkovní kočka pouze v omezené míře.

Tyto inteligentní a temperamentní kočky však chtějí být stále zaměstnány – zejména pokud jsou chovány pouze doma. Cornish rex by měl mít různé možnosti hraní, šplhání a schovávání, například hrací domečky nebo tunely. Tyto chytré kočky milují výzvy. Dejte jim tedy dostatek příležitostí k tomu, aby se mohly vyřádit. Nebudou je pak napadat lumpárny! Své kočce můžete například pořídit vícepatrové škrabadlo a další škrabací nábytek.

Strava

Kočkám plemene cornish rex, stejně jako ostatním plemenům koček, prospívá kompletní druhově vhodná strava. Kočky jako masožravci potřebují hodně zdravých bílkovin. Sacharidy mohou využít pouze v omezené míře.

Ideální krmivo pro kočku cornish rex tedy vychází ze „složení“ myši. Vědecké poznatky ukazují, že citlivé chuťové buňky kočky skutečně dávají přednost krmivu, které s 26 gramy bílkovin, 9 gramy tuku a 8 gramy sacharidů odpovídá složení její přirozené kořisti. Krmivo pro kočky by proto mělo obsahovat co nejvyšší podíl masa.

Kočky chodí pít z misky s vodou jen zřídka, potřebnou tekutinu přijímají hlavně s potravou. Ideální krmivo pro kočky by proto mělo mít co nejvyšší obsah vlhkosti. Mokré krmivo odpovídá přirozené stravě kočky více než granule.

Hledáte nejlepší krmivo pro svého cornish rexe? Objevte naše granule nebo mokré krmivo pro kočky, krmivo bez obilovin, BARF, bio nebo dietní krmivo.

Druhově vhodná strava napomáhá zdraví koček. I při krmení tou nejlepší stravou byste měli svého cornish rexe jednou ročně vzít k veterináři. To ostatně platí i pro jakoukoli jinou kočku. Kočka dostane nezbytné očkování. Veterinář ji také podrobně vyšetří: poslechne si její srdce a plíce a objasní vám případné dotazy.

Chovatelství

Cornish rex patří k poměrně neznámým plemenům koček. Jedním z důvodů je, že charakteristická srst koček se dědí recesivním, skrytým způsobem. Přesto existují v Evropě chovatelé, kteří cornish rexe se zvláštní kudrnatou srstí chovají.

Chovatelství je tvrdá práce: profesionální chovatelé jsou členy některého z četných klubů chovatelů koček. Jejich zvířata mají papíry. To ale není jediný rozdíl oproti takzvaným „množitelům“, kteří nabízejí „čistokrevné kočky bez papírů za výhodnou cenu“.

Co obnáší seriózní chov?

Zodpovědný chovatel dbá na to, aby jeho zvířata splňovala chovný standard plemene. Na prvním místě je však vždy zvíře samotné. K tomu patří také druhově vhodná strava, péče veterinárního lékaře a zodpovědné krytí se znalostí možných genetických zvláštností a rizik. Seriózní chovatel svá zvířata kryje promyšleným způsobem.

Zvířata jsou samozřejmě odčervená a očkovaná a pravidelně chodí k veterináři.

Chovatel doprovází kočičí matku během březosti a porodu. O svá koťata se stará nepřetržitě, nabízí jim nejlepší možnou stravu a potřebnou zdravotní péči. To zahrnuje základní očkování proti běžným infekčním chorobám a odčervení.

Seriózní chovatel koťata umisťuje do nových domovů nejdříve ve věku 12 týdnů. V prvních třech měsících se totiž koťata učí od své matky a sourozenců vše důležité. Koťata potřebují strávit toto důležité období vtiskávání v rodině. Jen tak z nich vyrostou dobře socializovaná, psychicky i fyzicky zdravá zvířata.

To vše opomíjejí neprofesionální chovatelé, kteří nabízejí svá zvířata za nízké ceny. Údajná výhodná koupě je přitom často na úkor zdraví zvířat. Proto při koupi cornish rexe důvěřujte pouze profesionálním a zodpovědným chovatelům.

Kolik stojí cornish rex?

Čistokrevné kočky s rodokmenem však mají také svou cenu: cornish rex často stojí od 18 000 korun výše. Pokud si to nemůžete dovolit, měli byste se podívat do místního útulku pro zvířata. Protože papíry kočky neochrání před životními zkouškami a útrapami – a tak se mnoho čistokrevných koček ocitá v péči útulku. Možná právě tam najdete svou vysněnou kočku?

Přejeme Vám a Vašemu cornish rexovi, abyste si užili krásné chvíle při vzájemném poznávání!

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.

7 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.

6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...