Egyptská Mau

Ležící egyptská mau kočka

Podle Leonarda Da Vinci je každá kočka mistrovským dílem. S tímto názorem na tato úžasná stvoření můžeme jen souhlasit. To samozřejmě platí i pro všechny běžné domácí kočky. Nejvíce se ale asi vztahuje na egyptskou mau. Tato pozoruhodně krásná a tajemná krátkosrstá kočka s okouzlujícíma zelenými očima pochází, jak její jméno napovídá, z Egypta.

Historie

Počátky chovu egyptské mau sahají až 3000 let zpět. Novodobá historie tohoto plemene začíná v padesátých letech. Egyptská mau se objevovala již na starověkých nástěnných malbách v Egyptě. Ve starověkém Egyptě byla kočka vítaným zvířetem, protože chránila zásoby obilí před invazemi myší.

Existuje mnoho mýtů o přesném původu egyptské mau. Říká se, že pochází z koček egyptských faraonů, které byly balzamovány a pohřbeny se svými pány. Podle zvěstí měly genetické testy tento mýtus potvrdit. Přesný původ egyptské mau nebyl dosud zcela objasněn. Záhadný je tedy nejen jejich vzhled, ale i původ.

V současnosti se vyskytující egyptská mau byla objevena v roce 1952 ruskou kněžnou Natálií Trubeckou, žijící v exilu, která narazila na kočku syrského velvyslance v Itálii. Natálie, fascinovaná egyptskou kráskou, přivezla několik koček tohoto plemene do USA a začala je tam chovat.

V roce 1968 získala egyptská mau mnoho uznání na různých výstavách. V roce 1977 obsadila první místo v soutěži Cat Fanciers Association (CFA). Mimochodem, v Evropě je toto plemeno chováno teprve od roku 1988.

Vzhled

Egyptská mau patří mezi krátkosrstá plemena. Výraz jejího obličeje někdo označuje za “ustaraný”, ale především za ostražitý. Sleduje okolí a lidi velmi ostražitým pohledem, kterému nic neujde. Hlava této kočičí krásky je klínovitá a lehce zaoblená, uši jsou středně velké až velké, oči mají mandlový tvar. Kdyby měl člověk stejné oči jako kočka, byly by velké jako tenisové míčky.

Egyptská mau je středně velká a půvabná, téměř něžná, ale zároveň svalnatá a atletická. V porovnání s orientální krátkosrstou kočkou je o něco mohutnější. Tělesná konstituce se tak mírně odlišuje od vyobrazení na egyptských malbách, kde působí egyptská mau drobněji. Samičky tohoto plemene jsou obvykle menší a lehčí než kocouři.

Zvláštností egyptské mau je nápadně skvrnitý vzor srsti.

Standard plemene povoluje tři barevné varianty: “black silver spotted tabby”, “brown (black) spotted tabby” (také nazývaná “bronz”: hnědý základní tón s tmavě hnědými až ideálně černými skvrnami) a “black smoke” (černo-šedá základní barva, přes kterou probleskuje bílo-stříbrná, takže černé skvrny krásně vyniknou). Existuje také vzácná barevná varianta s názvem “black” (v závislosti na typu slunečního svitu jsou tečky jen slabě viditelné – ve srovnání s barevnou variantou “black-smoke” u této variety chybí stříbrný základ srsti). Egyptská mau je jediná přirozeně skvrnitá chovná kočka na světě.

Ačkoli je egyptská mau je domestikovaná, zachovala si některé vlastností předků. Patří mezi ně její chůze podobná gepardí a volná část kůže, která sahá od boku k zadní noze. To dodává egyptské exotické krásce pozoruhodnou svobodu pohybu, mimořádnou pohyblivost a obratnost při skákání.

Povaha

Egyptská mau má přátelskou povahu, má ráda lidskou společnost, je mazlivá, až do stáří hravá, inteligentní, citlivá a aktivní. Její náklonnost a mazlivost se ještě více zvýší, pokud majitel této krásné kočky podněcuje svého kočičího mazlíčka inteligenčními hračkami, pohybovými hračkami a hračkami na škrábání. Protože to je to, co kočka potřebuje, a pokud jí splníte tyto základní potřeby, poděkuje se Vám mazlením a přítulností.

Je také důležité, abyste věnovali dostatek času společným hrám s Vaším kočičím mazlíčkem. To posiluje potu mezi Vámi a Vaším zvířetem a odpovídá druhově vhodnému chovu – a navíc to bude pro Vás i vaší kočku zábava. Soužití s dalšími kočkami činí egyptskou mau šťastnou. Především, pokud kočce nemůžete věnovat tolik času, je druhá kočka v domácnosti velmi důležitá pro její pohodu.

Egyptská mau je opatrná vůči cizím lidem. Mini-tygr egyptského původu potřebuje lásku svého pána a udělal by pro něj cokoli. Výsledkem je, že lásku svého pána vyžaduje jemně, ale důrazně.

Egyptská mau je nejrychlejší ze všech koček. Může dosáhnout maximální rychlosti až 50 kilometrů za hodinu. Aby se dostatečně vydováděla a proběhla, potřebuje velký výběh. Ideální je zabezpečená zahrada. Pokud je to možné, měla by mít volný výběh, protože miluje skákání a šplhání. Nicméně je velmi přizpůsobivá a bude šťastná i v bytě, pokud zde bude mít dostatek prostoru.

Ale i v bytě potřebuje možnosti šplhání a další výzvy, které odpovídají druhově odpovídajícímu životu. Patří mezi ně například vyhlídkové plošiny, protože ráda posedává na vyvýšených místech. Pro tento účel je vhodné například škrabadlo s několika patry. Egyptská mau, jak již bylo zmíněno, také ráda tráví čas mazlením se svým pánem. Klasický mazlíček tato velmi aktivní kočka ale není.

Toto plemeno nemá rádo hlučné prostředí. Na hluk může někdy reagovat bázlivě. Dává přednost klidnému prostředí. Proto byste jí měli pořídit klidný úkryt, například domeček. Dalo by se říci, že egyptská mau má vlastnosti jako pes: je ochranářská, loajální a známá tím, že vítá své majitele u dveří, když se vrátí domů.

Výživa

Egyptská mau je natolik domestikovaná, že pro ni platí stejná výživová doporučení jako pro ostatní kočky. Vždy ale pamatujte na původ a rodovou linii kočky – tygr, lev, leopard.  Je tedy masožravec a potřebuje krmivo pro kočky, které odpovídá jejím přirozeným stravovacím návykům, takže nejlépe druh masa, kterým se živí ve volné přírodě. V tomto ohledu není egyptská mau příliš přizpůsobivá. Můžete zvolit mezi suchým a vlhkým krmivem, ale i doma připraveným jídlem nebo BARF (biologicky druhově odpovídající strava).

Lidský způsob stravování není pro kočku vhodný, přesto se někteří majitelé někdy snaží krmit své kočky rostlinnou stravou. Nicméně tento způsob není slučitelný se způsobem výživy, na který je po generace z přírodního prostředí zvyklá.

Ideální strava pro egyptskou mau je směs bohatá na bílkoviny se sacharidy, aminokyselinami, vitamíny a minerálními látkami. V případě potřeby můžete stravu doplnit různými doplňky. Optimálně krmená kočka má vysokou šanci těšit se po celý život dobrému zdraví – psychickému i fyzickému.

Pokud má egyptská Mau nadměrně vysokou tělesnou hmotnost, je zřejmé, že byla krmena stravou s vysokým obsahem sacharidů. V takovém případě hrozí zvýšené riziko výskytu diabetu. Proto doporučujeme tomuto způsobu krmení se vyhnout.

V případě pochybností vám může veterinář dle Vašeho výběru poskytnout odborné informace o ideální výživě Vašeho domácího mazlíčka.

© CallallooAlexis / stock.adobe.com

Péče

Toto krátkosrsté plemeno je nenáročné na péči o srst. Ale kartáčování miluje a posiluje to vzájemné pouto. Proto doporučujeme, abyste pravidelně srst kartáčovali. Ochráníte tak také nábytek před kočičími chlupy.

Pro péči o drápy potřebuje egyptská mau také škrabadlo nebo jiný škrabací nábytek. Zde si může kočka také označit své území.

Zdraví

Egyptská mau se obecně těší dobrému zdraví. Kromě toho se u ní nevyskytují onemocnění specifická pro jednotlivá plemena. Toto krásné kočičí plemeno však může postihnout onemocnění neurologického původu: leukodystrofie (také nazývaná Krabbeova choroba). Ta může mimo jiné způsobovat poruchy chování.

Samozřejmě byste měli kočku nechat očkovat – proti běžným infekčním onemocněním, jako je kočičí chřipka, infekční enteritida koček, kočičí leukémie a vzteklina. Pravidelně doporučujeme navštěvovat veterináře, aby provedl hlavní preventivní vyšetření.

Chovatelé

Egyptská mau je v některých zemích tak vzácná, že chovatelé někdy mají pořadníky. Než se obrátíte na chovatele, můžete se zeptat, zda se tato krásná kočka nenachází v některém z útulků či záchranné stanici. Existují i ​​záchranné stanice, které se specializují na toto exotické kočičí plemeno.

Pokud navštívíte chovatele, dbejte na to, aby byl seriózní. Důvěryhodného chovatele můžete identifikovat několika způsoby. Mimo jiné tak, že nepředává koťata do nového domova dříve, než ve 12 týdnech života. Důvěřujte své intuici, která Vám napoví, zda dotyčný chovatel své svěřence miluje a stará se o jejich blaho  – nebo zda mu jde jen o pouhý zisk.

Pokud se rozhodnete pořídit si egyptskou mau, zcela jistě tato temperamentní atletka a citlivá filantropka Váš život obohatí.

 

Přečtěte si také náš článek o navykání koťat: Základní vybavení & tipy !

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.

7 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.

6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...