Kde najít Vaši vysněnou kočku?

Kotě za mříží

Chovatel, útulek nebo privátní zprostředkování – kde najdete Vaši vysněnou kočku?

Časy hloubání, přemýšlení a propočítávání jsou za Vámi. Konečně jste se rozhodli: Chcete si pořídit kočku – Gratulujeme! Avšak před Vámi ještě stojí poměrně stresující období týkající se konkrétního výběru.

Důvodů, proč si pořídit právě kočku, je opravdu spousta a možná už nyní sníte o společném schoulení se na pohovce nebo o hrách, kterými se spolu budete zabavovat. Možná jste si již začali zařizovat domácnost tak, aby se u Vás kočka cítila dobře, což obnáší zakoupení různého vybavení ve zverimexech. Protože který milovník koček by odolal sladkým myškám, inovativním udičkám nebo miskám, které designově přesně padnou do Vaší domácnosti. Možná máte i celkem přesnou představu o tom, jak by Vaše vysněná kočka měla vypadat, jaké by měla mít vlastnosti a jestli byste neměli pořídit rovnou kočky dvě.

Ale kde sehnat kočku? Kdy je nejvhodnější adoptovat zvíře z útulku a kdy je lepší obrátit se spíše na chovatele? Nebo můžeme najít vhodného jedince v místních inzertních novinách? Kde naleznete svého nového mazlíčka?

Několik otázek předtím, než začnete

Žádný strach, neexistuje žádná „správná“ cesta, jak si najít kočičku, a tím pádem ani žádná „špatná“. Jak a kde se po novém členovi domácnosti poohlížíte, záleží pouze na Vašich představách a přáních. Mezi milovníky koček existuje již dlouho jistý názorový spor, a sice zda by si člověk měl pořídit kočku od chovatele, anebo spíše nabídnout domov zvířeti, které na něj čeká v útulku. Ale samozřejmě ten, kdo si hraje s myšlenou, že se bude zabývat chovatelstvím, to správné zvíře v útulku nenalezne. Naopak ten, kdo neupřednostňuje žádnou konkrétní rasu a nevadí mu ani již dospělý jedinec, a právě naopak chce zvíře, u něhož je již plně vyvinutý charakter, ten by se měl určitě porozhlédnout právě po útulcích.

Proto byste si měli nejdříve stanovit, jaké požadavky na svého nového člena rodiny máte. Upřednostňujete vznešenou kočku nebo jste si spíše hráli s myšlenkou, že nabídnete domov zvířeti, které pochází z neutěšených poměrů? Je Vaše vysněná kočka klidná s již stabilizovaným charakterem nebo byste chtěli spíše kotě, které můžete provázet v jeho fázích růstu a vývoje? Nebo možná dokonce hledáte kamaráda pro kočičku, kterou již doma máte?

Kočka z útulku

Každoročně skončí velké množství koček bez páníčků v útulku. Ne všechny jsou však nalezenci. Často jsou do útulku odevzdávány kočky i přímo jejich majiteli nebo skončí v útulku z důvodu úmrtí svého páníčka. Především na jaře a na podzim, stejně jako krátce po Vánocích zaznamenávají útulky velký nápor nově příchozích obyvatel. V útulku nalezneme často všehochuť charakterů i plemen. Je jedno, jestli se jedná o kočky staré či mladé, dlouhosrsté, krátkosrsté, bezsrsté, stoické či citlivé – při prohlížení schovanců útulku naleznete prakticky všechno!

Oproti rozšířenému mylnému názoru nejsou kočky z útulku nijak „šílené“ nebo „psychicky zruinované“. Přirozeně můžeme i zde narazit na jedince, kteří budou bojácní nebo agresivní vůči ostatním kočkám.  Ve většině případů jsou však kočky z útulku pouze jedno: Úplně normální kočky. Peripetie života zapříčinily, že se ocitly v útulku. Ačkoliv pobyt zde je pouze dočasný, přesto se většina těchto spolků snaží, aby se jejich chráněnci cítili co nejlépe a nejkomfortněji. Malé klícky zde najdete pouze výjimečně, místo toho se zde kočky pohybují ve skupinách a často chodí ven. Pracovníci útulku a dobrovolníci se opravdu snaží a ke zvířatům přistupují s láskou, každému věnují pohlazení i chvíle hraní. Znají své svěřence docela dobře a dokážou často vyprávět o charakteru té či oné kočky, stejně jako Vám sdělí, co kočka má či nemá ráda. Ani preventivní lékařská péče nepřichází zkrátka, zvířata jsou očkovaná, odčervená a kastrovaná. Někdy jdou do útulku i mladé kočky a to s tím, že mají být od jistého věku učiněny neplodnými. Tohle má dobrý důvod: dvě kočky mohou během jednoho roku zplodit asi 12 koťat. Po dvou letech je z toho ale už 66, po 3 letech 350, za 4 roky 2200 a za 10 let může dosáhnout počet potomků 80 milionů. Kastrace je tedy také přirozenou ochranou zvířat samotných.

Všechna tato péče však není zdarma. Kočky z útulku proto nejsou věnovány, ale jsou dány oproti zaplacení poplatků. Tento poplatek se pohybuje většinou okolo 2 500 Kč ale nepokrývá pobyt kočky v útulku ani přibližně, avšak měl by zabránit tomu, aby si lidé brali kočku na základě spontánního rozhodnutí a bez přípravy, zároveň z něj pak zaměstnanci útulku hradí medikamenty, zařízení nebo krmivo pro zůstávající kočky.

Ostatně: Ochranu zvířat nelze srovnávat s pobyty v útulku. Mnoho spolků pracuje s privátními pečovatelskými zařízeními a neprovozují vůbec žádný útulek. Předtím než si přijdete vybrat vytoužené zvíře, si musíte často smluvit termín návštěvy u lidí, kteří o zvířata pečují. Spontánní návštěvy během pevně stanovených hodin nejsou možné, proces je v tomto případě tedy trochu zdlouhavý. Proto žijí zvířata až do jejich umístění v pěstounské rodině. Lidé zde k nim mají velmi úzký vztah a dokážou velmi přesně popsat charakter zvířete i jeho záliby, stejně tak Vám dokážou pomoci v případě potíží. Nebojte se tedy oslovit organizaci, která spolupracuje pouze s těmito pěstounskými rodinami!

Profesionální chovatelé

Zajímáte se o konkrétní plemeno kočky nebo chcete být dokonce sami chovateli? Pak by Vaše první kroky měly tedy směřovat k chovatelům vybraného plemena. Neboť zde opravdu víte, co kupujete. Kočky s průkazem původu nejsou jen hezké na pohled. Řád chovu se neorientuje pouze na jejich vzhled, ale také na charakterové rysy: orientální plemena koček platí za živé a komunikativní, zatímco např. britské krátkosrsté jsou spíše klidné a mají rády svoji pohodu.

Před výběrem té správné kočky ale stojí výběr správného chovatele. Od začátku byste měli držet odstup od tzv. „množíren“. U těchto lidí totiž stojí v popředí hlavě zisk. Vydávaná zvířata jsou často prezentována jako jedinci od konkrétního plemene, ale bez papírů a jsou prodáváni za podstatně nižší cenu než kočky od opravdových, profesionálních chovatelů. Nicméně tato „úspora“ Vás vyjde draho. Díky páření jakýchkoli jedinců bez předchozího výběru se mnohdy rodí potomci s genetickou zátěží, kteří nejsou dostatečně socializovaní. Navíc tyto množírny často nabízejí větší množství plemen a disponují více vrhy ve stejném časovém období. Výběr je sice větší, ale hlubší péče o kočky je v pozadí. Výsledkem jsou nechtěné vrhy, genetické choroby vznikající na základě neznalosti genetiky, zdravotní problémy a nedostatečná socializace s ostatními kočkami, což může vést k potížím v chování zakoupeného jedince.

Na druhé straně řeky stojí profesionální chovatelé, kterým leží na srdci blaho zvířete i jeho život v nové rodině. Protože nutná očkování, návštěvy lékaře, vhodné krmivo a členství v chovatelském spolku kvůli kontrolám kvality jedinců jsou velmi drahé, jsou přirozeně i zvířata nabízená profesionálními chovateli o poznání dražší, než již zmíněné „bezpapírové“ kočky. Zpravidla se však tato vyšší investice vyplatí a Vy si můžete být jistí, že jste obdrželi vychovanou, zdravou kočičku!

Ale podle čeho člověk pozná, jestli je chovatel opravdu zodpovědný? Nejprve by správný chovatel měl být členem v některém z chovatelských spolků, neboť i oni se spolupodílejí na utváření plemene. Pevně daná pravidla chovu mohou laikové vnímat jako přílišné kontrolování, ale tímto je zajištěna životnost plemene. Papíry jsou jediným důkazem o tom, že opravdu vlastníte čistokrevnou kočku určitého plemene – a doložit to chovatel může pouze skrze členství ve spolku.

Pokud chce chovatel věnovat patřičnou pozornost každé kočce, kotěti, jeho rodičům i kastrovaným jedincům, jde to pouze tehdy, pokud má omezený počet vrhů a chovných zvířat. Jeden, snad i dva vrhy jsou v pořádku. Správná je i vynucená pauza mezi březostí z důvodu odpočinku zvířete. To však znamená, že si často musíte počkat několik týdnů i měsíců, než Vám chovatel vysněnou kočičku předá.

Při chování koček je zapotřebí vkládat do této činnosti srdce a mnoho času, proto mnohé chovy vyrůstají přímo v rodinném kruhu chovatele. Tak jsou koťata již od počátku v kontaktu s člověkem, a i s jinými jedinci, díky čemuž mají pak k obojímu dobrý vztah. Praktikování chovatelství v rodinném kruhu znamená, že je majitel schopen podat informace i o jednotlivých povahách dostupných koťat. Můžete poznat matku kočku, případně i otce kocoura a můžete si tak udělat obrázek o tom, jak se bude Vaše kotě v budoucnu vyvíjet.

5 sedících koťat Ragdoll © Светлана Федоренко / stock.adobe.com

Privátní zprostředkovávání

Další alternativou je privátní zprostředkování koťat. Být zodpovědný, opravdový přítel těchto zvířat znamená někdy i to, kočky se v její vlastní prospěch zříci. Mnozí majitelé tak musí svoje zvířata předat jinam, ať už z důvodu stěhování, alergií nebo kvůli zaměstnání – než aby svého miláčka umístili do útulku, hledají raději někoho, kdo by jejich mazlíčka přijal do rodiny. Často inzerují v lokálních novinách nebo na internetu, kde hledají jiného milovníka koček, který by jejich tygříkovi nabídnul útulný domov. Vy máte pak možnost se dozvědět o kočce opravdu mnoho informací, jak o jejích zvyklostech, tak o jejím charakteru. Nedivte se ale, pokud i Vy budete postaveni pod drobnohled – majitel přirozeně chce, aby jeho zvíře bylo umístěno co nejlépe. Proto je často koupě kočky z privátního zprostředkování ošetřen smlouvou nebo ochranným poplatkem.

Také zprostředkování přebytečných koček z vesnic nebo statků probíhá na soukromé úrovni. Jeden jediný nekastrovaný kočičí pár může mít během jednoho roku až 66 potomků. Když nejsou kočky ze statků kastrovány, přeroste brzy počet mladých koťat majitelům přes hlavu. Jeden vrh sladkých, chundelatých koťátek je pastou pro oči a málokdo tomu pohledu odolá. Prosíme však, abyste si pořízení kočky dobře rozmysleli a nereagovali v tomto případě spontánně: kdo kočku nenechá vykastrovat, stará se také pouze stěží o odčervení, očkování, likvidaci parazitů a správnou stravu. Sladká koťátka mohou díky nedostatku mléka způsobené přílišným mládím matky kočky trpět poměrně záhy podvýživou. Jsou také většinou sotva 12 týdnů stará, když jsou dána novému majiteli.  Avšak teprve od tohoto věku je možné koťata udávat, neboť až nyní jsou dostatečně socializovaná a naučili se od matky kočky i sourozenců vše, co ke kočičímu životu potřebují. Myslete také na to, že malí raubíři budou s věkem klidnější, ale nikdy nepřestanou škrabat. Kdo se rozhodne pro kočky ze dvora, měl by mít hodně trpělivosti, dostatek místa a v ideálním případě ještě jednoho jedince, s nímž se nově příchozí kotě vydovádí!

Co je také důležité: Ujistěte se, že se u původního pánečka, který potřeboval zvířata udat opravdu rychle, nejedná o množírnu!

Návštěva zverimexu

Neuvěřitelné, ale pravdivé: Nyní můžete získat kočku i prostřednictvím zverimexů. Opravdu praktické řešení, ne?

Centrální sdružení zoologického odborného provozu se již v 90.letech rozhodlo, že nebudou nabízet do prodeje psy ani kočky. Nicméně existuje zde výjimka: Pokud má zverimex aspoň 5 m2 pro vrh, tak může koťata od 16. týdne života nabízet.  Ačkoliv zvířata jsou v tomto případě ve srovnání s navštívením útulku velmi drahá a málokdy Vám někdo může předložit rodokmen nebo nějaké dokumenty o nabízených jedincích. Není tedy divu, že zákazníci jsou v tomto případě pouze náhodní. Na druhou stranu je nákup ve zverimexu opravdu pohodlný a praktický. Nemusíte sepisovat ani ochrannou smlouvu ani čekat na další vrh… Prostě jako dělané pro spontánní nákup.

 

Dospělá kočka v přepravní kleci © jolentil / stock.adobe.com

Nicméně tento typ získání zvířete není pro kočku dobrý! Jedinci často pocházejí z neznámých zdrojů a jsou se ziskem přeprodáváni. Informace o původu a charakteru zvířete jsou nulové. Místo toho vytvoříte svým spontánním nákupem prostor pro další zvíře, které stráví život na 5m2, dokud si jej někdo nekoupí. Kdo si zvolí koupi ve zverimexu, měl by si být vědom toho, že svým nákupem podporuje tento druh trhu se zvířaty.

Pro co se rozhodnete?

Vidíte: existuje mnoho možností, jak získat kočku. Pečlivě je všechny zvažte, popřemýšlejte o tom, co Vaše rodina opravdu chce a jaký život můžete budoucímu čtyřnohému mazlíčkovi nabídnout. Pak může následovat seznámení s potenciálním novým členem rodiny. Přejeme Vám mnoho úspěchu při hledání!

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.