Kočka do bytu nebo venkovní?

Kočka v bytě versus kočka venku

Kočka do bytu nebo žijící venku?

Než si domů pořídíte kočku, nerozhodujete jen o rase, věku a temperamentu. Důležitá otázka pro budoucí majitele kočky je: Bude kočka žít v bytě nebo venku? Jaké výhody má, když kočka žije venku? Žije déle venkovní nebo kočka žijící v bytě? Jaké jsou výhody a nevýhody těchto typů života?

Otázka venkovního výběhu není vždy ponechána na majiteli. Mnoho koček trvá na tom, že bude denně dýchat čerstvý vzduch. Buď vyrostly venku, u minulého majitele měli venkovní výběh, nebo patří k aktivním jedincům.

Jaké rasy je Vaše kočka

Zda je pro Vaši kočku vhodné žít v bytě nebo venku záleží často na její rase. Přírodní živlové, jako jsou norská lesní kočka a mainská mývalí, často trvají na volném výběhu. Ještě aktivnější plemena, například bengálská kočka, jsou šťastná, když můžou venku tzv. vypustit páru.

Na druhou stranu, britská krátkosrstá a perská kočka patří spíče ke klidnějším druhům, které se cítí dobře v bytě. Také devon rex nebo sphynx patří k typicky bytovým kočkám, kvůli téměř chybějícím chlupům jsou velmi zimomřivé.

2024_03_Spring_General_C_1000x160_CZ

Jak bezpečný je volný výběh?

Volný výběh – je to bezpečné? Otázka, kterou řeší mnoho milovníků koček. Jak vysoké je riziko zranění Vašeho kočičího miláčka ve volné přírodě, závisí hlavně na Vašem prostředí. Pokud žijete přímo u rušné silnice, existuje velké riziko, že Vaše kočka bude zraněna při srážce s autem. Ale i majitelé, kteří žijí na venkově, by se měli podívat po okolí, jsou tam honitby, žijí poblíž větší dravci, jako jsou lišky nebo orli? A v neposlední řadě jedovaté návnady určené pro hlodavce jsou jedovaté i pro kočky!

Ti, kteří považují volný výběh pro svou kočku za příliš riskantní, se mohou uchýlit k řízenému volnému výběhu ve formě venkovního ohrazení nebo zajištěného balkonu. Tato forma volného výběhu je zvláště vhodná pro kočky, které žijí ve městě nebo pro klidnější kočky.

Poznámka: Chůze na vodítku je jen částečně bezpečnější. Chcete-li vést kočku na vodítku, musí být trénovaná – příliš rychle se může zamotat do vodítka nebo si jinak v panice ublížit. Tělo kočky není tak stabilní jako tělo psa. Proto byste také neměli používat obojky, na každý pád jsou bezpečnější „vycházkové kšírky“. Ty rozdělují tah vodítka na hrudník a kočka se tak nepřiškrtí.

Volný výběh není bezpodmínečně nebezpečnější než chov v bytě. Jak velké nebezpečí pro Vaši kočku to je, závisí na Vašem životním prostředí.

Mourek sedící venku u plotu

Zdravotní předpoklady

Předtím než kočce dopřejete volný výběh, měli byste navštívit veterináře. Můžete se zeptat na očkování, které vaše kočka potřebuje, a zeptat se na ochranu proti parazitům. Například vakcína proti vzteklině má smysl pro kočky v oblastech s možností potencionální nákazy. Také je vhodné očkování na kočičí chřipku a další kočičí nemoci. Kočky s volným výběhem by měly být pravidelně odčervené.  To platí zejména tehdy, když v domácnosti žijí děti nebo starší lidé. Klinická profylaxe je a ochrana před klíšťaty je nutností. Váš veterinář Vám se vším jistě poradí.

Snad není nutné připomínat, že pouze kastrované kočky si můžou užít nekontrolovaný volný výběh. Dokonce, i když je Vaše kočka roztomilá, měli byste si položit otázku: Dokážete opravdu najít dobrý domov pro všechny její potomky? Kočičí pár může vyprodukovat velké množství potomků. Kromě toho hledání partnera a páření představuje zbytečné nebezpečí.  Kastrace je malý zákrok, který chrání Vás a Vaši kočku před nežádoucími potomky a ve většině případů je zcela bezpečný a nekomplikovaný.

Stručně řečeno: Volný výběh je zdravý pokud zajistíte vhodná opatření ve formě očkování, ochranu před parazity a kastraci.

Péče při volném výběhu

Ale samotná zdravotní péče nestačí. U koček s dlouhou nebo hustou srstí přinese volný výběh větší potřebu péče. V závislosti na tom, zda Vaše kočka ráda běhá přes podrost, nebo ne, byste měli občas vzít do ruky hřeben a kartáč. Při česání kočičího kožíšku ho můžete důkladně prohlédnout, jestli se někde neschovává klíště, a když tak ho včas odstranit, tím ochráníte nejen kočku, ale i svou rodinu.

Kočky s volným výběhem nevypadají vždy tak, jako kdyby šly na výstavu koček. Otázka zní: Je to vůbec nutné?

česání kočky

Výživa koček s volným výběhem

Kočky mající volný výběh mají větší spotřebu energie než kočky žijící v bytě. Současně jsou vystaveny více patogenům. Kočičí strava by tomu měla být přizpůsobená.

Pokud se kočka volně prochází po sousedství, ráda si uzobne z cizích misek. Proto je pro majitele občas obtížné zjistit co kočka všechno snědla. Kočka si často doma misky ani nevšimne, protože jídlo sousedního psa jí chutná více. Samozřejmě je to problém zejména tehdy, když dostává speciální diet. Zde pomáhá celou věc probrat se sousedy a požádat je o to, aby kočku přestali krmit. Samozřejmě tohle nezabere, pokud je kočka obávaný lovec myší.

Chov v bytě nebo volný výběh?

Po všech výhodách a nevýhodách vzniká otázka: Co má kočka z volného výběhu? Naše kočky jsou psychicky a fyzicky podobné svým divokým předkům. Jsou to malí lovci, kteří chtějí být zaneprázdněni a potřebují výzvy. To je přesně to, co jim nabízí volný výběh. Samozřejmě, radost z pobytu venku, by měla být pro kočku bezpečná. Zde je důležité zvážit příslušné podmínky a požadavky kočky jako kočky žijící v bytě nebo s volným výběhem.

Přejeme Vám a Vašemu chlupatému mazlíčkovi vše nejlepší!

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
7 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.