Srovnání kočkolitů: Silikátový nebo hrudkující?

Silikétový versus hrudkující kočkolit

Srovnání kočkolitů: Silikátový vs hrudkující

„Toaleta, toaleta – každé kočce dobře dělá!“ Ale správná kočičí toaleta sama o sobě nestačí. Každý majitel domácího mazlíčka ví: Ke správné kočičí toaletě patří také správné stelivo, které pohltí stolici a v ideálním případě neutralizuje nepříjemné pachy. Ale najít to správné stelivo pro kočky není snadné. Ve specializovaných obchodech naleznete různé druhy kočkolitů od přírodních hrudkujících z betonitu až po steliva nehrudkující, z rostlinných materiálů nebo silikátová. Nejoblíbenější jsou steliva ze silikátových krystalů a hrudkující steliva z přírodního jílu. Ale které stelivo je nejlepší pro kočku, chovatele a životní prostředí? Více se dozvíte v našem srovnání kočkolitů.

Materiály

Hrudkující stelivo se vyrábí z jílovitých materiálů jako je betonit. Jíl je porézní a dobře pohlcuje vlhkost. Kuličky vlhkost vstřebají, slepí se a vytvoří hrudky, které může majitel kočky snadno vyhodit do toalety. Jak pevné hrudky jsou a jak snadno je z toalety odstraníte, závisí na výrobci.

Silikátové stelivo se skládá ze sody smíchané s křemenným pískem. Silikát představuje spojení křemíku a kyslíku. Základem všech silikátů je tzv. čtyřstěn: Atom křemíku je obklopen čtyřmi atomy kyslíku a vytvoří se jakási klec. Díky této jedinečné struktuře absorbuje stelivo velké množství tekutin a téměř beze zbytku neutralizuje zápach.

Efektivita použití

V případě hrudkujícího steliva stačí z toalety odstranit pouze vytvořené hrudky. Dobré hrudkující stelivo je tak velmi úsporné, neboť nepoužité stelivo můžete znovu použít a neustále doplňovat do původního stavu.

Silikátové stelivo pracuje na zcela jiném principu: Stelivo veškerou moč vstřebá. Pokud budete pravidelně odstraňovat exkrementy, může pohlcená vlhkost zůstat v toaletě až po dobu čtyř týdnů. Toto stelivo je proto také velmi trvanlivé, 5 litrů silikátového kočkolitu odpovídá zhruba trojnásobnému množství hrudkujícího steliva.

Srovnání kočkolitů: Hmotnost

Sáček kočkolitu obvykle váží i několik kilogramů. Jílovité materiály jsou relativně těžké, proto patří hrudkující steliva mezi nejtěžší.

Předností silikátových steliv oproti hrudkujícím stelivům je nízká hmotnost. Silikátové stelivo je relativně lehké, jeho hmotnost se ale zvyšuje v závislosti na množství absorbovaných tekutin.

Hygiena

Kočky jsou čistotná zvířata a jsou velmi citlivá na zápach. Ideální kočkolit by proto měl beze zbytku absorbovat veškerou moč. Hrudkující kočkolit z přírodních materiálů tekutinu vstřebá a vytvořené hrudky pak lze z toalety snadno odstranit.

Silikátové stelivo vlhkost absorbuje díky jedinečné struktuře. Vytvoří se malé hrudky, které můžete z toalety odstranit. Moč může v toaletě zůstat po dobu až čtyř týdnů bez toho, že by charakteristicky zapáchala. Každému to ale nemusí vyhovovat.

Hygienické jsou obě varianty – které dáte přednost, záleží pouze na Vás.

kočičí toaleta © Foto Laupheim / stock.adobe.com

Srovnání kočkolitů: Životní prostředí

Přírodní jílovité materiály v hrudkujících kočkolitech jsou biologicky odbouratelné a tudíž šetrné k životnímu prostředí. Ale také celou řadu steliv na bázi silikátu lze kompostovat.

Zdraví

Silikátové stelivo má jednu výhodu oproti hrudkujícím stelivům z jílovitých materiálů: Je zcela bezprašné a tudíž vhodné pro domácnosti, kde žijí alergici.

Do hrudkujících steliv z jílovitých materiálů se obvykle přidává křemen, slída, kalcit a malé množství organických substancí. Nicméně v roce 2000 Öko-Test ve dvou z dvaceti testovaných výrobků odhalil vdechovatelné materiály, které mohou způsobovat vznik rakoviny. Přesto, že je řada výrobků označena „bez arzenu“, může to být chápáno mylně: „Bez“ totiž znamená ve smyslu prokazatelnosti jako „pod prokazatelnou hranici“.

Těžká volba: Silikátový kočkolit nebo hrudkující?

Hledání dokonalého steliva do kočičí toalety není jednoduché. Kromě preferencí chovatele je třeba vzít v úvahu i preference samotné kočky: Může se stát, že Vy si oblíbíte hrudkující stelivo s vůní dětského pudru, ale Vaše kočka bude jiného mínění. Nebo je snad Vaše kočka citlivá na silikátové kuličky na dně toalety? Snad jste spokojeni se současným druhem steliva. Možná ale s obsahem kočičí toalety spokojení nejste a hledáte něco nového. Nezapomeňte na jednu věc: Kočky nemají rády nové věci. Často se stává, že nový, zdravější a ekologičtější druh steliva odmítnou používat. Při změně steliva proto platí stejné pravidlo jako při změně krmiva: Buďte trpěliví, poskytněte kočce dostatek času a postupně přimíchávejte do stávajícího steliva stelivo nové.

Přejeme Vám i Vaší kočce vše dobré!

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.