Osmák degu

Osmák degu

Chov osmáků

Osmáci degu jsou hlodavci, kteří se do Německa dostali z Chile. Tam žijí v otevřených prostorech a vytvářejí malé průchody v podzemních jeskyních. Vzhledově jsou podobní krysám a činčilám. Používají přední tlapky stejně jako činčila (nebo myši) a používají je jako pár rukou. Drápky na nohou jim umožňují šplhat po skalách a větvích.

Osmáci jsou denní zvířata a dožívají se čtyř až šesti let. Tato zvířata jsou družná, jsou ráda v centru dění a milují kontakt s člověkem, proto není problém, pokud bude klec umístěna na rušném místě. Jejich chov má však jeden háček: Jsou to hlodavci v pravém slova smyslu. Proto je třeba věnovat větší pozornosti jejich chovu. Osmáci by měli být chování alespoň v páru, protože ve volné přírodě žijí společně ve velkých skupinách a samota je pro ně stresující.

Osmáci degu

Klec pro osmáky

Klece s plastovou vanou nevydrží vytrvalé okusování osmáků. Hlodací instinkt je tak silný, že prokoušou plexisklo i tenký plech. Je proto vhodné, aby byla spodní vana i svorky vyrobeny z kovu.

Nejlepší volbou je terárium. Minimální velikost terária pro dva osmáky by měla být 80 x 40 x 40 cm. Terárium odolá škrábání i hlodání a díky speciálnímu ventilačnímu systému nemají šanci bakterie ani špatný vzduch. Kromě toho je mnoho terárií vybaveno posuvným čelním panelem, což Vám usnadní práci (krmení, čištění atd.). Akvárium není vhodnou alternativou. Musí být zakryto sklem, což vede ke zvýšení vlhkosti v akváriu. Důsledkem je nedostatek kyslíku a zvýšená tvorba bakterií.

Zařízení klece

Klec doporučujeme zařídit již před zakoupením osmáků, abyste zvířata po převozu zbytečně nestresovali. Zařízení klece závisí na Vaší kreativitě, ale osmáci by měli mít dostatek možností ukrývání a šplhání. Nešetřete tedy na “hračkách” vyrobených z kamenů a větví. Ujistěte se však, že jsou všechny předměty bezpečně umístěny, aby se při dovádění osmáků nezhroutily a zvířata nezranily.

  • Domečky na spaní jako vyhlídky: Dřevěné domky jsou kvůli silnému hlodacímu instinktu osmáků zcela zbytečné. Lepší službu udělají na sebe narovnané kameny, zakryté nahoře dlaždicí (např. břidlicovou). Dbejte ale na bezpečnost. Při zhroucení by mohly kameny zvířata poranit.
  • Miska na krmení: Nejlepší volbou je těžká keramická miska, kterou osmáci nemohou přesunovat ani převrhnout. Měla by být ale dostatečně velká, aby se mohli krmit všichni osmáci najednou. Umístit misku na krmivo na dno není ideální, protože osmáci rádi hrabou. Umístěte ji raději na střechu domečku, aby se do krmiva nedostaly nečistoty.
  • Vana s pískem: Stejně jako činčila, potřebují i osmáci písčitou koupel pro péči o srst. Dopřejte jim denně alespoň 15 minut takové koupele. V teráriu byste měli ponechat volné místo, kam vaničku na písčitou koupel umístíte. Neponechávejte ji v teráriu trvale, rychle by se ušpinila. Pokud používáte klec s mřížemi, můžete na ni zavěsit vanu pro činčily, která je opatřená vysunovacím víkem.
  • Miska na vodu: Plastová pítka nejsou pro osmáky vhodná, osmáci je snadno poškodí. Příliš vhodná nejsou ani pítka z tvrzeného plastu. Kromě toho je lze jen stěží připevnit na terárium. Nejlepší volbou je kamenná miska. Vodu pravidelně vyměňujte a misku umývejte horkou vodou (bez čistících přípravků), protože se do ní rychle dostanou nečistoty.
  • Stojan na seno: Stejný problém jako s pítky: Kam s ním v teráriu? Dobrý nápad je roh terária ohradit kmínky a vložit seno. Tak zůstane seno alespoň po nějakou dobu čisté.
  • Podestýlka: Doporučujeme používat běžné stelivo pro drobná zvířata. Osmáci použijí stelivo také pro stavbu malých „hnízd“.

Umístění klece

Na rozdíl od většiny hlodavců osmákům nevadí občas přímé slunce. Dokonce si to užívají a na slunci se rozvalují. Naopak průvan, hlasitou hudbu a velký ruch moc neocení. Nicméně, klec může klidně stát na mírně rušném místě, ideální je obývací pokoj.

Údržba a čistění klece

Pro zabránění tvorby bakterií a odstranění zbytků jídla je potřeba stelivo jednou týdně vyměnit. Omyjte klec teplou vodou a případně již vzniklé bakterie odstraňte octem. Nepoužívejte silné čistící ani dezinfekční prostředky. Při čištění klece můžete vložit čerstvé větvičky a odstranit staré seno.

Krmivo

Zásoby krmiva nakupujte nejvýše na 2-3 měsíce, jinak bude obsah vitaminů rychle klesat. Navykněte zvířata na pravidelný interval krmení. Váš mazlíček si zvykne velmi rychle a v uvedený čas již bude s radostí očekávat svůj příděl.

Krmení a osmák degu © stockfoto / stock.adobe.com

Základní krmivo

V nabídce obchodu zoohit naleznete speciální krmiva pro osmáky, která jsou optimálně přizpůsobena potřebám těchto zvířat. Pokud chcete krmivo pro osmáky vyrábět sami, smíchejte krmivo pro morčata a krmivo pro zlaté křečky v poměru 2:1. Osmáci mají velmi citlivé žaludky a jiný druh krmiv pro ně není vhodný. Nezapomínejte, že krmivo není „pamlsek“.

Syrová potrava

Dbejte na to, aby měli osmáci v kleci vždy dostatek sena. Seno nejvíce odpovídá jejich přirozené stravě. Osmáci ho zkonzumují velké množství. Navíc slouží také jako hnízdící materiál.

Zelená potrava

Dbejte na to, aby měli osmáci v kleci vždy dostatek sena. Seno nejvíce odpovídá jejich přirozené stravě. Osmáci ho zkonzumují velké množství. Navíc slouží také jako hnízdící materiál.Zelená potrava

Zelené krmivo musí být vždy řádně omyté a důkladně vysušené.

  • Ovoce: jablka, banány a různé drobné ovoce. Nicméně, osmáci jsou velmi náchylní k cukrovce, a protože je ovoce velmi sladké (fruktóza), měli byste ho podávat opravdu jen v neškodném množství a dávat raději více zeleniny, která osmákům tolik neškodí.
  • Zelenina: mrkev, květák, okurka hadovka, salát (ne nutně hlávkový salát, protože obsahuje velké množství dusičnanů).
  • Přírodní potrava: ve formě větví (pouze tvrdé dřevo, např. z ovocných stromů, buku, břízy nebo lísky), dřevo nesbírejte u rušných silnic

Pamlsky

Ideální je tvrdý chléb nebo tyčinky na ohlodávání. Další alternativou jsou čerstvé větve, které osmáci milují. Kůra je pro osmáky vítanou pochoutkou. Také ve specializovaných obchodech naleznete široký výběr pamlsků. Například tyčinky pro hlodavce jako jsou králíci či morčata (používejte výjimečně, pokud je osmáci dobře snášejí, což může být u jednotlivých zvířat různé). Můžete podávat také rozinky (pouze v malém množství) a sušené šípky (z obchodu).

Všechny produkty pro osmáky, např. krmivoklece nebo vybavení klece, naleznete v online obchodě zoohit.

 

Nejlépe hodnocené články
6 min

Ježek bělobřichý

Teď to bude píchat: Ježek sice patří mezi exotická zvířata, ale stále více získává na popularitě. Roztomilá videa s ježky, která kolují na video platformách, přispívají mimo jiné k tomu, že se v našich domácnostech objevuje tento malý hmyzožravec stále častěji. Chov ježka, který je spojen s velkým úsilím, je však v očích ochránců zvířat poněkud kontroverzní.

11 min

Morče

Anja Reutter pomáhá morčatům v nouzi a odpoví na nejčastěji kladené dotazy týkající se morčat.

4 min

Činčila

Činčily jsou malí a roztomilí, jihoameričtí přistěhovalci. Díky hebké srsti, dlouhým uším a huňatému ocasu si tato zvířátka rychle získala lidská srdce. Není však hlodavec jako hlodavec. Zejména před pořízením činčily byste se měli dostatečně informovat o výživě, chovu a zvycích těchto zvířat, abyste se ujistili, zda zvláštní potřeby a chování činčil odpovídají Vašim představám. Důležité je proto vědět, odkud činčila pochází a jak žije ve volné přírodě.