Jak ochladit psa: 10 tipů pro horké letní dny

Pes na zahradě s rozprašovačem

Psi potřebují mít možnost, jak se v horku zchladit. Zahradní rozstřikovač je jednou z možností.

Slunce svítí od časného rána a v poledne jsou vysoké teploty pro naše čtyřnohé přátele nesnesitelné. Připravili jsme pro Vás několik tipů, kterými pomůžete  Vašemu psu v pořádku přestát horké letní dny. Poradíme Vám, co Váš pes potřebuje, když je horko, a jak jej můžete co nejlépe zchladit.

1. Vytvořte chladný úkryt

Pokud nemáte po ruce strom, keř nebo jiný objekt, který tvoří přirozený stín, vypomozte si slunečníkem na zahradě nebo markýzou na balkóně a vytvořte Vašemu psu chládek, ve kterém si bude moci na čerstvém vzduchu příjemně odpočinout. Je důležité, aby pes měl místo, které jej ochrání před přímým sluncem. Vyhnete se tak riziku úpalu.

Tmavé podlahy, které jsou vystaveny slunci, by měly být zakryty světlou přikrývkou nebo starým ručníkem, který je chrání před nadměrným zahříváním. Pokud je podlaha zvlášť horká, můžete ji také navlhčit. Dalším způsobem, jak poskytnout Vašemu psovi chladnou plochu k odpočinku, je použití chladící podložky, která je obvykle naplněna gelem nebo vodou a může být zchlazena v mrazničce.

Abyste předešli horku v bytě, je dobré ráno zatemnit okna pomocí závěsů nebo rolet. V noci se naopak teplý vzduch vyvětrá otevřenými okny a dveřmi.

2. Léto je zmrzlinová sezóna i pro psy

Každý si v horkých dnech rád vychutná studenou a lahodnou zmrzlinu. To platí také pro naše věrné čtyřnohé přátele! Zmrzlina pro psy zajistí v mžiku ochlazení, po kterém se Váš pes jenom olízne. Zmrzlinu pro Vašeho psa také můžete připravit sami doma. K přípravě potřebujete jen několik ingrediencí a po několika hodinách v mrazničce – například ve tvaru kostky ledu – můžete Vašeho psa překvapit chladivou pochoutkou. Kreativitě se meze nekladou!

Zde je několik nápadů na zmrzlinu, kterou bude Váš pejsek milovat:

  • Bílý jogurt nebo tvaroh většině psů velmi chutná i zmražený.
  • Zmražený hovězí nebo kuřecí vývar je lahodná varianta s nízkým obsahem sacharidů.
  • I obyčejná kostka ledu z vody příjemně ochladí.
Pes s miskou s ledem © 1827photography / stock.adobe.com

3. Nikdy psa nenechávejte v autě

I za mírných teplot se auto na slunci přemění v horoucí výheň dříve, než byste řekli. Ani otevřená okna od určité teploty již neposkytují dostatečnou výměnu tepla.

Riziko přehřátí a život ohrožujících úpalů je proto v létě obzvláště velké. Abychom naše psy ochránili před tímto žárem, měli bychom je, pokud je to možné, při nákupech nebo doplňování paliva raději nechat chládku a ve stínu doma.

4. Dbejte na pitný režim

Zrychlené dýchání s vyplazeným jazykem je jeden ze způsobů, kterým se psi ochlazují. Psi uvolňují teplo pomocí nadměrné produkce slin, které se následně odpařují. Při tomto procesu však dochází k úbytku tekutin, které je nutné0 doplnit.

Při vysokých teplotách je proto důležitější než obvykle, aby Váš pes dostatečně pil. Jsou různé triky, které Vám mohou pomoci pobídnout Vašeho čtyřnohého společníka k pití čerstvé vody:

  • Rozmístěte po bytě nebo domě více misek na pití.
  • Aktivně povzbuzujte svého psa k pití tím, že mu dáte vodu nebo ukážete misku s vodou.
  • Mnoho psů raději pije vodu ze zahrady nebo nesolený vývar.
  • Tekoucí nebo stříkající voda také povzbuzuje některé psy k pití – vyzkoušejte speciální pítka a fontány.

5. Podávejte tekutiny i krmivem

Denní potřeba vody závisí na tělesné hmotnosti, aktivitě a krmivu psa. Například psi krmení suchým krmivem musí pít více vody.

Část příjmu vody můžete pokrýt krmivem. Pokud má Váš chlupatý přítel rád také mokré krmivo, můžete jím doplnit krmivo suché nebo granule během léta zcela nahradit konzervami či kapsičkami.

6. Zchlaďte psa vodou – s rozvahou!

Snadným způsobem, jak se Váš pes může v horku zchladit, je koupání. Pokud ve Vašem okolí nemáte jezero nebo potok, můžete srst psa namočit i jiným způsobem. V létě jsou psi obzvláště rádi za svůj vlastní bazén nebo alespoň malou vanu. Se správnou hračkou můžete svého mazlíčka povzbudit, aby se koupal.

Vyvarujte se prudkým změnám teploty! Psův organizmus je nastavený tak, že se sám, svým tempem, snaží zbavit nadměrného tepla. Za pomoci zvýšeného tepu a rozšířením cév jej vytlačuje na povrch těla, odkud se pak teplo „vypařuje. Polití studenou vodou tento proces přeruší a mohlo by způsobit vážné zdravotní potíže. Pokud se rozhodnete Vašeho psa osvěžit, nepřežeňte to s teplotou vody. Začněte a postupujte nahoru, záda je lepší nemáčet.

Jak jinak se lépe zchladit, než zaplaváním si v bazénu.

7. Pozor na cystitidu

Ochlazování v horkých dnech je důležité. Přesto by se to nemělo přehánět. Příliš chladná podlaha nebo příliš studená voda při koupání mohou u našich psů způsobit infekci močového měchýře (cystitidu). Mezi typické příznaky patří časté močení (polyurie) nebo bolestivé močení (strangurie).

Vždy dejte svému psovi možnost usušit se na ručníku. Dále je třeba kontrolovat teplotu chladících podložek a případně je přikrýt ručníkem.

8. Přizpůsobte procházky denní době

Letní procházky v ulicích v době kolem oběda nejsou pro naše psy žádným potěšením. Asfalt je velmi horký a slunce pálí do husté srsti našich mazlíčků.

Proto je vhodné se v horkých letních dnech projít v chladnějších ranních a večerních hodinách. Kromě toho ve většině případů postačují krátké procházky, zejména ve stinném lese nebo v parku.

9. Letní střih? Ne za každou cenu

Mnoho psích plemen má velmi dlouhé chlupy. Lidé se často domnívají, že je psům pod srstí horko. Poskytne ale pejskům střihací strojek úlevu?

Ve skutečnosti má hustá srst našich psů kromě funkce zahřívací také funkci ochlazovací. Odpařování vody ze srsti odebírá teplo z okolí a poskytuje tak hustě chlupatým psům příjemné ochlazení. Proto byste v létě neměli každého psa automaticky stříhat. Velmi záleží na plemeni psa. Pokud si nejste jisti, můžete se poradit s veterinářem nebo se psím kadeřníkem. I pravidelně vyčesávaná srst v dobrém stavu pomůže Vašemu miláčky lépe přečkat horké letní dny.

10. Chraňte před parazity

Je pravda, že náš poslední tip ve skutečnosti nemá nic společného s ochlazováním psů. Téma parazitů je však důležité zejména v létě. Protože zelená tráva a vysoké teploty vytvářejí ideální podmínky pro klíšťata a roztoče. Chraňte svého psa před nebezpečnými infekčními chorobami nebo alergickými reakcemi zahájením preventivních opatření proti parazitům co nejdříve (ideálně již na jaře).

Běžnými prostředky jsou například antiparazitní obojky s pyrethroidy nebo žvýkací tablety. Všechny tři skupiny produktů obsahují látky proti parazitům (antiparazitika), které se liší délkou a spektrem účinku.

K přehřátí může dojít u všech psů. Buďte však obzvláště opatrní u štěňat, starších a nemocných psů, u psů malých ras, u krátkolebých neboli brachycefalických plemen (mops, boxer, buldok…) a u vysoce aktivních psů a březích fen. Pokud si nebudete stavem Vašeho psa jisté, neváhejte kontaktovat veterinárního lékaře.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.

3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.

7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.