Basenji

Basenji

Basenji přitahuje pozornost nejen svým ušlechtilým vzhledem, ale udělá dojem i svou veselou povahou. Je to pes pro pokročilé majitele, kteří jsou rádi, že mají společníka s vlastní hlavou.

Vzhled – vyjimečný a ušlechtilý

Díky jemné stavbě těla v kombinaci se vzpřímenýma, velkýma ušima a hrdým pohledem působí basenji velmi ušlechtile. Výrazné vrásky na čele ještě více podtrhují výjimečný vzhled. Jeho krk je lehce prohnutý, ocas nosí zatočený přes hřbet.

Basenji má elegantní, kvadratickou postavu s maximální výškou v kohoutku 43 cm. Váží 9 až 12 kg. Zdobí ho jemná, hustá a lesklá srst.

Barevné varianty:

  • černá a bílá
  • červená a bílá
  • černá
  • tříslová
  • bílá s tříslovou
  • žíhaná s černými pruhy na červeném pozadí

Historie – africké kořeny, britský patronát

O existenci tohoto typu psa, který přežil tisíciletí, svědčí již obrázky z doby kamenné i staroegyptské malby v hrobkách. Basenji je jedním z velmi starých a původních plemen psů. Předpokládá se, že je přímým potomkem egyptského tesema – tak odborníci nazývají podobu psa, která se k nám dostala prostřednictvím egyptských ilustrací ze čtvrtého tisíciletí před Kristem.

Malý samorost

Basenji pochází ze střední Afriky, kde žil s vesnickými komunitami, ale nebyl záměrně chován a nevytvářel si zvlášť těsné vazby. Spíše se živil jako lovec krys. Často se také lidé vydávali za lovícím basenjim, aby sami profitovali z jeho kořisti. Během hladomorů byli psi dokonce zabíjeni. Mimochodem, v překladu znamená basenji něco jako „malé divoké zvíře z buše“.

Cesta do Evropy

Již koncem 19. století se někteří basenji dostali s africkými objeviteli do Evropy. Cílený chov však začal až kolem roku 1935 ve Velké Británii. Ačkoli pes původně pochází z Afriky, patronát nad basenji dnes drží Velká Británie. Odtud se plemeno postupně rozšířilo do zbytku Evropy. Například v Německu se těšilo větší oblibě od 70. let 20. století.

Povaha – skřítek s kočičí povahou

I přes tisícileté soužití s lidmi zůstal basenji v srdci původním psem, který se vyznačuje velkou nezávislostí. Ke svým společníkům je přátelský, chytrý a odvážný. Není ale submisivní. S trochou trpělivosti můžete svého basenjiho naučit základům výcviku, ale obvykle neprojevuje příliš velkou „vůli potěšit“. To je způsobeno tím, že se v průběhu tisíciletí k lidem vázal spíše volně, než aby si vytvořil pevné pouto.

Basenji téměř neštěká. Kromě štěkání vydává typické zvuky připomínající jódlování.

Ve volné přírodě je velmi ostražitý, někdy s určitým sklonem k plachosti. Má silný lovecký instinkt. Pokud se váš basenji na cestě setká s jinými příslušníky plemene nebo dominantními psy, může to být docela nepříjemné. Pokud je řádně socializován, rád si hraje s ostatními psy a rychle se s nimi spřátelí.

schwarz und weiß basenji

Výchova s rozumem

Basenji má vlastní hlavu

Pokud chcete vychovat basenjiho, je zapotřebí mít znalosti a trpělivost spojenou s humorem. Protože tento čtyřnohý přítel si v podstatě dělá, co chce. Díky silnému poutu, spoustě času a pozitivnímu posilování ho však můžete přivést ke stabilní základní poslušnosti.

Neklaďte si příliš ambiciózní cíle a velký důraz dávejte na pevný vztah mezi člověkem a psem. Protože ten je základem pro jakýkoli výcvik malého tvrdohlavého psa.

Držte se pravidel – bez výjimek

Basenji potřebuje jasné struktury v podobě důsledných pravidel a pevné místo v hierarchii. Nikdy nepracujte pod tlakem, protože pak se basenji obvykle úplně zatvrdí a výcvik se zastaví. Pokud je basenji rodinný pes, je důležité, aby všichni důsledně dodržovali pravidla a nedocházelo k výjimkám. Odpočinek během tréninku plánujte cíleně a velkoryse.

Aportování venku může být problematické, protože jakmile se pes vydá na cestu, téměř nic ho nezastaví – zejména, když vidí potenciální kořist.

Navštěvovat psí školu je užitečné v každém případě. Vyberte si trenéra, který má zkušenosti s tvrdohlavými psy, akceptuje nezávislost tohoto plemene a používá pozitivní posilování, aby ho nasměroval správným směrem.

Důležitá je zejména rozsáhlá socializace a výchova od útlého věku, aby basenji dobře vycházel s ostatními psy i lidmi.

Zdraví – výběr chovatele je klíč

Plemeno je v zásadě odolné, ale v některých liniích se mohou vyskytovat genetické dispozice k určitým chorobám. Klíčem ke zdravému psovi je proto výběr štěněte od chovatele, který chová srdcem i rozumem. Basenji mohou mít predispozice k onemocnění ledvin – takzvanému Fanconiho syndromu, k očním problémům v podobě atrofie sítnice a ke kýle.

Pes z Afriky špatně snáší chlad – dbejte na to, aby se v zimě nenachladil. Pro toto plemeno může být užitečným doplňkem kabátek pro psy.

Samice přicházejí do říje pouze jednou ročně. Basenji obvykle zůstávají hraví a aktivní až do vysokého věku, pokud jsou vhodně krmeni a mají dostatek pohybu. Tito mrštní psi se mohou dožít až 15 a více let.

Strava – dbejte na štíhlou linii

Správné krmivo v misce je součástí optimální péče o zdraví. Dbejte proto na to, aby váš basenji dostával kvalitní krmivo s vysokým obsahem masa a bez obilovin. To platí pro suché i mokré krmivo.

Pozor na nadváhu

Basenji jsou dobrými strávníky. Psi se subtilní kostrou rychle přibývají na váze, pokud je jejich příjem kalorií příliš vysoký. Hlídejte svému společníkovi obvod pasu nebo ho jednou za měsíc zvažte, abyste zabránili nadváze. Pro redukci hmotnosti snižte porce a v budoucnu se obejděte bez pamlsků – nebo je započítejte do denního příjmu.

Jako odměnu můžete použít například kvalitní granule, které si basenji musí vydobýt. Měli byste však již štěně zvyknout na alternativy k pamlskům – co takhle krátká hra nebo mazlení? Obojí je zábavné, ale ne tučné. Sušené žvýkací pamlsky, jako jsou hovězí uši nebo žvýkací kosti pro psy, uspokojí potřebu psa žvýkat. Vždy se ujistěte, že váš čtyřnohý přítel má volně k dispozici čerstvou pitnou vodu.

basenji welpe © zanna_ / stock.adobe.com

Péče – basenji je nenáročný

Nejen povaha tohoto psa, ale také jeho čistotnost připomíná některým majitelům kočku. Tito psi jsou považováni za výjimečně čistotné, pravidelně se upravují a ve většině případů se ani neválí v blátě. Téměř nešíří typický „psí zápach“ a jejich krátká srst vyžaduje jen velmi málo péče. Přesto byste měli basenjiho každých několik dní vyčesat, třeba i masážní rukavicí. Posílíte tím pouto se psem a zároveň odstraníte uvolněné chlupy. Prakticky vzato, basenji ztrácí ve vaší domácnosti poměrně málo chlupů.

Rituál od štěněčího věku

Při této příležitosti zkontrolujte uši svého basenjiho a v případě potřeby je vyčistěte speciálním čističem uší pro psy. Dávejte také pozor na drápky svého společníka. Pokud jsou příliš dlouhé, zastřihněte je nůžkami na psí drápy.

Někteří majitelé psů zvykají již svá štěňata na psí zubní pastu a kartáček. Je to poněkud neobvyklý, ale velmi účinný způsob prevence zubního kamene. Pokud je pro vás a vašeho čtyřnohého kamaráda pravidelné čištění zubů přijatelné, trpělivě si zkrácený rituál péče nacvičte již se štěnětem.

Sport – na vodítku

Basenjiho jen tak nepřivoláte

Toto plemeno miluje dostatek pohybu, ale ve většině případů musí zůstat na vodítku, protože většina psů basenji není spolehlivě přivolatelná. Existují však samozřejmě výjimky – zejména pokud byli již předkové přivolatelní a pokud jako majitel přikládáte význam vhodnému výcviku již od štěněte. Hodně toho ale můžete společně objevit i na vodítku – nejlépe flexi vodítku nebo stopovacím vodítku.

V teple a v suchu

Vždy mějte na paměti, že deset minut venčení je pro basenjiho málo času. Venku byste s ním měli trávit přibližně dvě hodiny denně. V některých dnech budete možná potřebovat alternativní vnitřní program. Déšť je pro některé jedince velmi nevábný – mnoho basenji se raději vrací hned domů. To se může týkat i psů, kteří se jinak rádi koupou. Pokud chladná voda přichází shora, nejsou to pro ně žádné vodní radovánky!

Vášnivý běžec

Dospělí basenji jsou také výbornými společníky pro běhání nebo inline bruslení, pokud jsou řádně vycvičení. Triky, hledací hry nebo hry s míčkem jsou také zábavou pro mnoho psů. Doporučují se také simulace lovu, jako je coursing nebo běh na psí dráze, kde váš chlupáč běží například za zajícem – umělou kořistí. Zkoušky poslušnosti nejsou nic pro nezávislé basenji.

Je pro mě basenji vhodný?

Pes pro zkušené a tolerantní majitele

Basenji je pes, který nevyhovuje každému, protože má vysoké nároky na prostředí. Pro ty, kteří chtějí mít za spolubydlícího veselého volnomyšlenkářského psa, by mohl být basenji tou správnou volbou. Tento originální pes však potřebuje zkušené majitele se smyslem pro humor. Takové, kteří ho naučí základní poslušnosti, ale na správných místech přimhouří oko, aby si basenji mohl zachovat svou charakteristickou tvrdou hlavu.

Basenji potřebuje pohyb

Může být chován v městském bytě, ale pak bude potřebovat pro svou chytrou hlavičku hodně pohybu a aktivity. Což znamená, že vám zabere hodně času. Pokud má váš basenji k dispozici oplocenou zahradu, užije si spoustu zábavy při jejím prozkoumávání a hlídání. Dbejte však na to, aby nemohl přeskočit plot. A také pravidelně kontrolujte zahradu, zda se nepokouší o útěk v podobě vyhrabávání děr v blízkosti plotu.

Vhodný k dětem i k dalším psům

Lze ho dobře chovat ve smečce – basenji stejně není rád sám. Přátelský pes si obvykle rozumí s dětmi školního věku nebo staršími. Protože ty se již naučily základní pravidla zacházení se zvířaty a pohybují se koordinovaněji než mladší děti. Soužití s malými dětmi je také možné, ale neměli byste nechávat dítě a psa bez dozoru. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda se v rodině nevyskytují alergie.

Promyslete vše předem

Před pořízením psa se domluvte na péči o psa v případě nemoci nebo dovolené. Některé prázdninové destinace jsou vhodné i pro psy – například pokud plánujete turistickou dovolenou. Mnoho hotelů dnes ochotně přijímá dobře vychované čtyřnohé přátele jako doprovod prázdninových hostů. V opačném případě byste měli osobu na hlídání seznámit se svým psem již před odjezdem. Ještě lepší je, když se o něj může postarat známý člen rodiny ve známém prostředí. Pořízení basenjiho znamená velkou zodpovědnost na dobu přibližně 15 let – je tedy rozumné předem odhadnout i pravidelné náklady.

rehbraun basenji

Kde najdu svého basenjiho?

U renomovaného chovatele

Basenji jistě nepatří mezi nejčastěji chovaná plemena, ale v Evropě existují chovatelé, kteří se věnují odchovům mladých basenji. Například v České republice spatří každý rok světlo světa několik desítek basenji. S trochou štěstí můžete najít nějakého ve vašem regionu – informace o chovatelích basenji a jejich aktuálních vrzích najdete na internetu.

Je důležité, abyste si štěně koupili pouze od chovatele, který je členem některého chovatelského klubu. To je minimální požadavek na renomovaného chovatele. Ten se vyznačuje také velkým know-how a odpovídajícími zdravotními vyšetřeními svých psů. Navštivte své potenciální nové štěně v jeho domově, kde si můžete udělat představu i o rodičovských zvířatech. Chovatel vás rád seznámí se svými chovatelskými cíli, pokud jde o povahu, typ a zdraví. Zodpovědný chov znamená mnohem víc než pouhé spojení dvou psů stejného plemene. Váš čtyřnohý přítel se k vám může nastěhovat nejdříve ve věku osmi týdnů.

V útulku pro psy

Pokud byste raději chtěli staršího psa, můžete mít štěstí a po chvíli hledání najít čistokrevného basenjiho. Nevzdávejte se, pokud místní útulek pro zvířata nemá žádného basenjiho, ale klidně útulek navštivte. Vždyť tam může na nový domov čekat jiný, podobně zajímavý pes, který si vás spontánně omotá kolem tlapky. V opačném případě hledejte na internetu a důvěřujte organizacím na ochranu zvířat. Informujte se předem o předchozím životě svého nového společníka. Podle toho, co v minulosti zažil, může být jeho výchova odpovídajícím způsobem náročná.

Přečtěte si také náš článek Navykání štěněte na nový domov: základní vybavení a tipy!

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.