Bedlington teriér

Bedlington terrier

Tenhle pes vypadá trochu jako ovce. Avšak nenechte se mýlit. Pod chlupatou siluetou bedlington teriéra se skrývá chytré zvíře, ze kterého se v lesích a na loukách stává skutečný lovec. Majitelé se mohou těšit z toho, že mají doma laskavého a trpělivého přítele. Přesto je bedlington teriér psem pro lidi, kteří mají rádi drsnou povahu.

Vzhled

Tento pes na první pohled zapůsobí elegantním vzhledem a svalnatou postavou. Poznávacím znamením těchto středně velkých čtyřnožců je hustá a mírně kudrnatá srst, která vystupuje z kůže.

Srst je buď modrošedá s tmavýma očima a černým nosem, nebo játrově či pískově zbarvená. V druhém případě jsou oči světlé a nos hnědý. Tělo je atletické. Svůj nízko nasazený ocas by neměl nosit přes hřbet. Dospělý bedlington teriér měří v kohoutku asi 40 cm a váží 8 až 10 kg.

Historie

Lovec krys

V dřívějších dobách byl tento kudrnáč společníkem převážně chudých vrstev. Byl považován za spolehlivého lovce krys a zajíců. Stal se partnerem chudých pytláků v hornických oblastech severní Anglie, kde byl dokonce využíván také v dolech.

Často doprovázel dráteníky, brusiče nůžek nebo obchodníky jako „čtyřnohý lovec škůdců“. Zatímco dvounožci obchodovali, čtyřnožci zbavovali místa krys a mohli svým pánům vydělat nějaké peníze navíc.

Zápasník – vlk převlečený za beránka

Bohužel bylo však toto plemeno využíváno také ke psím zápasům. Zápasy a nesnášenlivost tohoto plemene s ostatními psy jsou důvodem, proč se mu říkalo „vlk v rouše beránčím“. Po určitou dobu byl tento pes známý také pod názvem Rothbury teriér.

Mezi jeho předky patří skotští teriéři, vipeti a vydraři. V roce 1820 byl zahájen plánovaný chov plemene, pojmenovaného podle města severně od Newcastlu. Právě v tomto městě, Bedlingtonu, se v roce 1870 konala první výstava zástupců tohoto nového teriéra.

Od pracovního plemene ke společenskému

V roce 1877 byl založen první chovatelský spolek. Následně se chlupatí teriéři rozšířili po celé Evropě. Bedlington teriér se však nikdy nestal skutečně módním psem. Vždy byl a stále je považován za poměrně vzácné plemeno.

Někteří chovatelé si však stěžují, že ho lze jen stěží brát vážně jako pracovního psa, protože jeho chov se stále více vyvíjí směrem ke psům společenským. V některých liniích se také hovoří o křížení pudlů, které mělo vést k jednodušší péči o srst.

Pokud tedy máte zájem o bedlington teriéra a chcete ho jako společníka do rodiny, měli byste se předem informovat o nejvhodnějším chovateli. V případě staršího psa se pak určitě zajímejte o jeho minulost.

Bedlington teriér © Dogs / stock.adobe.com

Povaha

Doma kliďas

Doma je tento teriér skutečně v rouše beránčím. Je zkrátka krotký jako beránek. Je mazlivý a fixovaný na svého majitele, není však vlezlý ani náročný. Je považován za klidného, příjemného a láskyplného psa. Hodí se také k dětem, se kterými si rád hraje.

Venku lovec

Když však vyjde ven, objevíte v něm onoho „vlka“ s velkým loveckým instinktem. Samci nemívají rádi cizí psy. Zejména pokud se objeví v jejich teritoriu. Pokud je pes rozrušený, někdy může být obtížné ho znovu uklidnit.

S cizími lidmi obvykle nemívá potíž. Bedlington teriér je temperamentní, obranářský a velmi ostražitý, ale nemá sklony ke štěkání. Jakmile mu páníček nebo panička nabídne nějakou aktivitu, okamžitě se zapojí a zapomene na celý svět.

Výchova

Aktivní štěňata

Toto plemeno mohou úspěšně cvičit i začátečníci. Nicméně je potřeba si dobře prostudovat relevantní podklady. Štěňata mohou někdy vyžadovat náročnější péči. Jsou totiž velmi aktivní a neustále zkouší posouvat hranice toho, co si mohou dovolit. Pokud se chcete dlouhodobě prosadit jako vůdce smečky, obrňte se trpělivostí a důsledným přístupem.

Dbejte na socializaci

Tuhle radu si vezměte k srdci, protože nevychovaný bedlington teriér se může stát velkým problémem. Jeho lovecký instinkt a nedostatečná socializace mohou být velmi nepříjemnou kombinací.

Ke snadnému výcviku bedlington teriéra přispívá určitě jeho velká ochota se učit a také úzká vazba na páníčka nebo paničku.

Mějte na paměti, že pouze pes, který byl řádně cvičen, bude dobře vychovaný. V každém případě doporučujeme navštěvovat psí školu. Setkávání se s dalšími psy prospěje socializaci vašeho bedlingtona.

Zdraví

Plemeno má mírný sklon k toxikóze mědí. Jedná se o nadměrné ukládání mědi v játrech. Přítomnost této nemoci lze z velké části vyloučit vhodným zdravotním vyšetřením pomocí testu DNA z krve nebo vlasových kořínků.

Určité rodové linie mohou trpět očními chorobami.

V každém případě je vhodné, abyste se při koupi štěněte obrátili na renomovaného chovatele nebo chovatelku poskytující odpovídající zdravotní péči. Protože zdraví předci jsou nejlepším ukazatelem zdraví vašeho budoucího mazlíčka.

Kromě dvou výše uvedených dispozic je bedlington teriér velmi odolný pes. Zástupci plemene se při dobré péči mohou dožít až 14 let.

Výživa

Co se týká krmení, dejte si pozor na to, že bedlington teriér není ovce. Je to vlk! To znamená, že hlavní složkou jeho stravy by mělo být kvalitní maso. Takže mu dávejte takové krmivo, na jehož obalu je ve složení na prvním místě uvedeno maso. Kvalitní krmivo také neobsahuje žádné obiloviny.

Je jedno, zda zvolíte mokré, nebo suché krmivo. Energetická potřeba psa do značné míry závisí na množství pohybu, kterému se věnuje. Údaje uváděné výrobci krmiva berte proto pouze jako doporučená.

Svého dospělého bedlington teriéra jednou za měsíc zvažte. Podle toho, zda přibral, nebo zhubl, upravte množství krmiva.

Pokud chcete změnit typ krmiva, měli byste to dělat postupně. Předejdete tak intolerantní reakci, jako je průjem nebo zvracení. Doporučujeme den po dni přimíchávat do již známé stravy vždy o trochu více nové potravy.

I svačinky mohou být zdravé. Dopřejte svému psovi lyofilizované masové pamlsky nebo pamlsky pečující o chrup. Sušené žvýkací pamlsky, jako jsou například hovězí uši, uspokojí jeho potřebu žvýkat. Dbejte na to, aby měl neustále k dispozici čerstvou vodu.

Péče

Dobrá zpráva je, že tento pes nelíná a ve vaší domácnosti po něm nebude zůstávat téměř žádný typický „psí zápach“. Péče o tyto malé psí ovečky je však poměrně náročná.

Bedlington teriér by se měl česat nebo kartáčovat, a to ideálně jednou až dvakrát denně. Stříhání a trimování byste měli svěřit profesionálnímu psímu kadeřníkovi. Ten by se měl o typický ovčí vzhled vašeho miláčka starat alespoň jednou ročně.

Pravidelně kontrolujte uši a v případě potřeby je ošetřujte speciálním čističem uší pro psy.

Věnujte také dostatečnou pozornost jeho drápkům. Zejména u lehkých a starších psů se drápky dostatečně neopotřebovávají, jsou pak delší než obvykle a hrozí nebezpečí poranění. Drápy zkraťte na bezpečnou délku pomocí speciálních kleští na drápy. Pokud si nejste jisti, váš veterinář vám rád poradí.

Někteří majitelé své psy zvykají na čištění chrupu pomocí speciálního zubního kartáčku a pasty již od štěněte. Tímto způsobem zabráníte vzniku zubního kamene až do vysokého věku.

bedlington teriéč na trávníku © Vtls / stock.adobe.com

Zábava a hry

S bedlington teriérem toho můžete dělat opravdu hodně. Tento sportovní pes střední velikosti se hodí na psí sporty, například agility.

Pokud se vám podaří zkrotit jeho lovecký instinkt výcvikem, stane se dobrým parťákem při běhání nebo jízdě na koni.

Miluje procházky a dokáže se zabavit i doma. Mimo jiné se od vás rád naučí nějaké nové triky.

Mnoho bedlington teriérů miluje vodu. Jsou to výborní a rychlí plavci. Vždy se však ujistěte, aby se váš mazlíček po koupeli dobře usušil a neprochladl.

Můžete spolu zkusit také obedience, mantrailing nebo dog dancing.

Samozřejmě má tento pes rád i odpočinek. Nejvíce si jej ale užije s vámi. Relaxace je důležitou součástí života tohoto plemene.

Je pro mě bedlington teriér vhodný?

Tento pes v rouše beránčím je klasický svéhlavý teriér, který má osobitý šarm. Pokud akceptujete jeho povahu a dokážete ji zvládnout, pak je to pes pro vás.

Nemusíte mít velké zkušenosti se psy, abyste mohli chovat teriéra. Musíte mít však ochotu se o tomto plemenu něco dozvědět a se svým psem či fenkou chodit do psí školy.

Pokud má bedlington teriér dostatek pohybu, je v bytě naprosto spokojený. Jako každý pes ale bude šťastný, pokud mu poskytnete oplocený výběh na vlastní zahradě.

Je důležité, aby tento pes trávil hodně času s vámi, svými lidmi. Také potřebuje povzbuzení a psychické i fyzické výzvy. Určitě se nejedná o plemeno pro pohodlné lidi.

Hodí se do rodin, ale i k samotářům, kteří svého psa budou mít rádi. Obvykle se citově váže jen na svého páníčka nebo paničku, ale vychází dobře i s ostatními členy rodiny.

Bedlington teriér se může přátelit s kočkami, je ale dobré, pokud je na ně zvyklý již odmalička. Jeho lovecký instinkt je silně vyvinutý. Proto ho nikdy nenechávejte bez dozoru v místnosti s malými zvířaty. Jedná se přeci o bývalého profesionálního lovce krys a dalších malých zvířat. Takže morčata či potkani ve stejné domácnosti být prostě nemohou.

Před nastěhováním

Než se definitivně rozhodnete pořídit si bedlington teriéra, měli byste zvážit odpovědnost, kterou na sebe v následujících letech převezmete. Tento pes vyžaduje každodenní péči a aktivitu.

Měli byste si také předem spočítat pravidelné náklady, které vám pořízením vzniknou. Musíte započítat výdaje na kvalitní krmivo, návštěvy veterináře a zkušeného ošetřovatele, ale také třeba daně či pojištění.

Přemýšlejte také nad tím, kdo se o psa postará v případě vaší nepřítomnosti, nemoci nebo dovolené.

Tip: Dobře vychovaného bedlington teriéra můžete vzít na turistickou dovolenou, kde plánujete hodně chodit. Existuje mnoho hotelů, kde vítají psí společníky s otevřenou náručí.

Před pořízením psa se ujistěte, že členové vaší domácnosti nemají alergie. Platí to hlavně v případě, když si pořizujete svého prvního psa.

Kde najdu bedlington teriéra?

Mimo Velkou Británii je toto plemeno poměrně vzácné. Pokud tedy hledáte mladého bedlington teriéra, možná budete muset vážit dlouhou cestu a také nějakou dobu čekat, než si domů přivedete svého vysněného psího miláčka. Počkat se však vyplatí.

Seriózní chovatelé kladou velký důraz na odpovídající chovatelské zkoušky. Pokud je pes v klubu teriérů, jsou tyto zkoušky povinné. Chov plemene s poměrně malým počtem jedinců vyžaduje určité know-how. Zodpovědní chovatelé si vybírají typově a sociálně kompatibilní jedince. Toho dosahují nejen vhodným výběrem, ale také rozsáhlou socializací v prvních týdnech života. Štěně se k vám může nastěhovat nejdříve ve věku osmi týdnů.

Hledáte již dospělého psa? Najít čistokrevného bedlington teriéra v dospělém věku bude pravděpodobně otázkou štěstí, protože toto plemeno je poměrně vzácné. Zkusit štěstí můžete na internetu. Zde se můžete spojit s kluby teriérů, ve kterých vám poskytnou cenné rady. Můžete také zvážit pořízení smíšeného plemene, jehož jedinci hledají nový domov.

Přejeme vám spoustu radostných chvil strávených s vaším malým teriérem v rouše beránčím!

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.