Dánská doga (broholmer)

Dánská doga leží na trávníku

Dánská doga (broholmer) je starý dánský pes, který téměř vyhynul, než se ho v roce 1975 ujali nadšenci a podle přísných kritérií jej znovu vyšlechtili. Má sebevědomou a dobromyslnou povahu.

Vznešený vzhled

Dánská doga patří k molossoidním plemenům. Impozantní vzhled dokresluje výška v kohoutku až 75 cm a hmotnost až 70 kg u psů. Feny váží mezi 40 a 60 kg.

Dánské dogy mají tělo obdélníkového tvaru. Při pohybu působí velice klidně. Hlava se svěšenýma ušima je mohutná a široká. Volná kůže pokrývá silný krk nad mohutným hrudníkem.

Krátká srst dánské dogy je žlutá, červená s černou maskou nebo černá.

Historie: záchrana před vyhynutím

Již ve středověku byly podobné dogy neohroženými společníky lidí při lovu jelenů. Později byly využívány také jako strážci velkých statků nebo farem.

Jako dobu zahájení cíleného chovu lze považovat až období kolem roku 1850. Od té doby se o chov tohoto plemene na dánském ostrově Fyn zasloužil především jeho jmenovec, hrabě Sehested von Broholm.

Na pokraji vyhynutí

Zhruba o 200 let později se plemeno ocitlo na pokraji vyhynutí. Jednou z příčin byla vysoká konkurence v podobě německé dogy. Proti byla malá avšak oddaná skupina milovníků dánské dogy, nazvaná „Společnost pro obnovu broholmerského plemene“. Ta s podporou Dánského kynologického svazu provedla patřičné kroky a přispěla k přežití této rasy.

V roce 1982 došlo k uznání plemene ze strany FCI. Většina zástupců plemene se dnes nachází v domovském Dánsku. Je to zejména proto, že dlouho nebylo žádoucí prodávat tyto psy do zahraničí kvůli přísnému programu zpětného šlechtění. Přestože tento program není ještě zcela dokončen, je dnes už možné dánskou dogu získat i mimo Dánsko.  

Pro příznivce velkých plemen je dánská doga příjemným společníkem, který má velmi pevné zdraví.

Vzhled

70 kg živé psí váhy znamená velkou zodpovědnost pro majitele a chovatele. Již několik desetiletí se při selektování vhodných jedinců pro chov klade velký důraz na dobrou povahu. Proto psi z tohoto plemene působí neuvěřitelně klidně a vyrovnaně.

Tito sebevědomí čtyřnozí parťáci jsou v zásadě přátelští k lidem i zvířatům, ale zůstávají zároveň poměrně ostražití. Při setkání s jinými psy obvykle nedochází k žádným problémům. Dánská doga se nenechá vyprovokovat a zůstává klidně nad věcí.

Zástupci tohoto plemene jsou velmi citliví ke svým pečovatelům a se svými majiteli rádi tráví veškerý svůj čas. A to nejen hraním a procházkami, ale také mazlením, které si dánská doga opravdu užívá.

Důsledná výchova a důležitost motivace

Tento pes je zvyklý pracovat samostatně. Jeho výchova proto vyžaduje láskyplnou trpělivost. Dánská doga vždy přemýšlí sáma za sebe a potřebuje kompetentní vedení, které je ochotna přijmout.

Trénujte psa s disciplínou a důsledností. Buďte však k němu vždy přátelští a pozorní. Pokud budete přísní, ničeho nedocílíte. Tento pes se svým páníčkem potřebuje spolupracovat. Pod přísným vedením bude rozrušený.

Určitě se vyplatí navštěvovat kurzy her pro štěňata a poté školu pro psy. Zde se váš pes seznámí s dalšími psy. To výrazně prospěje jeho sociálním dovednostem. Během kurzů často dochází k navázání přátelství mezi psy samotnými, ale také mezi psy a lidmi.

Když už je řeč o lidech, mějte na paměti, že pohled na tohoto velkého psa může být pro bojácné povahy zastrašující. Proto na to myslete v každé situaci, kdy jste se svým psem mezi lidmi.

Zdraví a péče

Program zpětného šlechtění vedl k tomu, že pro toto plemeno byla zavedena přísná pravidla. Díky tomu se z dánské dogy stalo velmi odolné zvíře. Například každý pes, který má být připuštěn do chovu, musí odevzdat genetický otisk. Přibližně v 18 měsících věku provede certifikovaný veterinář rentgenové vyšetření kyčlí a loktů.

Díky přísným podmínkám se u tohoto plemene podařilo zredukovat výskyt genetických chorob.

Průměrná délka života tohoto plemene je deset a více let.

Stejně jako u všech velkých plemen je i u tohoto plemene zvýšené riziko torze (přetočení) žaludku. Kromě toho je třeba se vyhýbat nadváze, jak jen to jde.

Přestože se krátká srst této krásné dogy snadno udržuje, poměrně často líná. Proto doporučujeme časté používání kartáče na odstranění žmolků. Většinou stačí nečistoty ze srsti po zaschnutí vykartáčovat. Dánskou dogu byste měli koupat jen v krajní nouzi. A v takovém případě používejte jemný psí šampon.

Dánská doga - štěně

Vyvážená strava

V prvním roce života přibírá dánská doga hodně na hmotnosti. Je proto nezbytné jí zajistit vyvážený přísun živin, aby nerostla rychleji než její pohybový aparát.

U štěňat velkých plemen doporučujeme podávat krmivo pro štěňata bez obilovin s vhodně upraveným obsahem bílkovin a zdravým poměrem vápníku a fosforu.

Štěně by mělo dostávat krmivo třikrát denně. Po prořezání zubů můžete přejít na krmení dvakrát denně.

Pravidelně kontrolujte hmotnost psa a množství krmiva a nedávejte krmivo „volně k dispozici“. Štěně, které jí příliš, může růst rychleji, než by mělo.

Také je důležité dopřát vašemu mladému psu po každém jídle odpočinek. Jedná se o účinný způsob, jak zabránit obávané torzi (přetočení) žaludku, která postihuje hlavně psy velkých plemen.

Doporučení na obalu týkající se dávek jsou pouze orientační. Kolik by měl váš pes skutečně denně sníst, závisí na jeho individuální kondici, metabolismu a úrovni aktivity.

Pravidelné kontroly obvodu pasu vám pomohou předejít nadváze.

Jako pamlsky jsou vhodné například speciální suché snacky, které jsou dobré i pro chrup. Váš společník by měl mít neustále přístup k čerstvé pitné vodě.

Různorodé aktivity

Opakování stejných aktivit je pro chytrou dánskou dogu příliš nudné. Pokud to po ní budete vyžadovat, brzy vás v tom nechá samotné. Dospělí zástupci tohoto plemene jsou ideálními společníky pro běh, jízdu na koni i přiměřenou cyklistiku.

Rádi uplatní svůj talent při náročných úkolech založených na čichu.

Výcvik záchranářských psů je také dobrým způsobem, jak rozvíjet schopnosti tohoto plemene.

Dánská doga nepotřebuje příliš mnoho akce. Užije si i odpoledne na zahradě nebo v útulném obývacím pokoji, pokud jste při tom s ní.

Důležité jsou samozřejmě každodenní dlouhé procházky. Pravidelné a mírné cvičení významně přispívá k udržení jejího zdraví.

Je pro mě dánská doga vhodná?

Tento pes vám bude vyhovovat, pokud již máte nějaké zkušenosti a můžete mu nabídnout větší životní prostor a kvalitní rodinné vztahy. V žádném případě se nehodí pro život ve městě. Většina bytů je příliš malá pro tohoto psa, který je velký a ke svému životu potřebuje hodně prostoru.

Pro toto plemeno je nevhodné časté chození po schodech nahoru a dolů. Hlavně ve štěněcím věku, ale i v dalších fázích života je vhodné, aby se pes doma pohyboval co nejvíce po rovném povrchu.

Přestože potřebuje blízkou společnost a není rád sám, nepotřebuje být neustále zaměstnán.

Toto plemeno je považováno za přátelské k dětem. Přesto může být obtížné, zejména pro mladé dánské dogy, správně odhadnout svou fyzickou sílu. Proto buďte v tomto případě obzvláště pozorní.

S mohutnou dogou lze dobře socializovat i jiná domácí zvířata. V ideálním případě ji na další zvířecí parťáky navykněte již od štěněte. 

Než se rozhodnete pro tohoto psa, zvažte také náklady, jakou jsou daně, pojištění odpovědnosti, pravidelné veterinární náklady a náklady v případě nemoci.

V neposlední řadě si spočítejte výdaje na kvalitní krmivo vhodné pro psy o tělesné hmotnosti kolem 60 kg. Velký pes je obecně dražší než menší plemena.

Na péči během dovolené nebo v případě vaší nemoci byste měli také myslet předem.

Před nastěhováním

Než se k vám nový člen rodiny nastěhuje, měli byste na jeho příchod vše připravit. A to včetně základní výbavy pro psa. Kupte postroj nebo obojek odpovídající jeho současné velikosti a také vodítko, případně navíc stopovací šňůru pro výcvik.

Důležité jsou také vhodně velké misky. Pro psy velkých plemen jsou vhodné misky s nastavitelnou výškou, které můžete přizpůsobit velikosti psa. Ty zajistí pohodlí při jídle pro mladou i starší dánskou dogu.

Váš nový spolubydlící bude jistě vyžadovat útulné spaní v pohodlném pelíšku.

Cesty autem by měly být bezpečné a zároveň příjemné. Zvolte bezpečné cestování v podobě velkého boxu pro přenos nebo mříže do kufru auta. Samotný vůz by měl vašemu společníkovi nabídnout dostatek prostoru pro cestu. Zamyslete se nad tím obzvláště v případě, pokud máte v garáži pouze malé městské vozidlo.

Jako doplněk doporučujeme mít v autě vždy bezpečnostní deku.

Hračky jsou pro dánskou dogu velkým zdrojem potěšení. Jejich postupným dokupováním můžete zjišťovat, co vašeho parťáka nejvíce baví. Nabídka na trhu je obrovská!

Užitečnými pomůckami pro péči o psa jsou kartáč, jemný psí šampon a také kleště na klíšťata a drápky.

Kde koupit dánskou dogu?

Rozhodli jste se pro dánskou dogu a můžete jí nabídnout vše pro spokojený psí život? Skvělé! Musíme vás ale upozornit, že si možná budete muset na svého psa nějakou dobu počkat. Poptávka je obvykle vyšší než nabídka a na štěňata jsou pořadníky. Postupně se objevují chovatelé i v jiných zemích, zejména v Německu. I v České republice najdete chovatelské stanice.

Základní podmínkou pro koupi štěněte je obvykle členství v některém z klubů chovatelů dánské dogy. Bohužel se občas stává, že vysokou poptávku zneužijí pochybní obchodníci. Tito nabízejí údajná štěňata dánské dogy, která ale byla vyšlechtěna mimo oficiální kluby a nemají správný původ. Tito prodejci nesplňují přísné podmínky pro oficiální chov dánské dogy. 

Dánské dogy určené pro seriózní chov musí standardně kromě zdravotních testů absolvovat také kurz na tzv. „mentální popis“. V tomto kurzu se pečlivě kontroluje chování psa v každodenních situacích. Jednou z nich je zezadu se blížící cyklista, který zvoní na zvonek.

Milovníci tohoto plemene by si měli raději počkat delší čekací dobu, než naletět pochybným prodejcům. Těm jde jen o finanční zisk namísto štěstí čtyřnohých přátel a udržení plemene v dobrém stavu. 

Pozor: Jelikož se „německá doga“ v Dánsku někdy nazývá také „dánský mastif“, nenechte se zmást podobnými názvy. Plemeno, o kterém my hovoříme, je vždy a pouze „dánská doga“ neboli „broholmer“! V případě zájmu kontaktujte broholmerské kluby v Dánsku nebo odpovídající kluby ve své zemi.

Broholmer

Vzhledem ke vzácnosti tohoto plemene je pravděpodobnost, že ho najdete v nějakém útulku, velmi malá.

Také v útulcích a zařízeních pro ochranu zvířat můžete najít celou řadu míšenců dogy, kteří z různých důvodů přišli o domov a jejichž umístění je často obtížné, zejména kvůli jejich velikosti. Možná se zamilujete i do čtyřnohého přítele, který nemá rodokmen, ale má stejný šarm. 

Přejeme vám mnoho krásných dní se psím obrem – něžnou dánskou dogou!

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.