Italský chrtík (Italian Greyhound)

Ein schwarzes Italienisches Windspiel

Das Italienische Windspiel mag zwar kleiner als andere Windhunde sein, doch dafür ist dieser Hund ein wahrer Charakterkopf.

Italský chrtík – v angličtině Italian Greyhound – je nejmenší z plemen chrtů. Podle standardu plemene je italský chrtík považován za ztělesnění jemnosti a elegance. Příznivci chrtíka však oceňují především jeho přátelskou a zvědavou povahu.

Vzhled: malý, ale půvabný

Podle oficiálního standardu plemene FCI patří italský chrtík do skupiny FCI 10 – tedy mezi chrty. Štíhlí a elegantní psi se vyznačují především ladným a štíhlým tělem.

Jak velký je italský chrtík?

Italský chrtík je nejmenším plemenem chrtů. Průměrná výška v kohoutku se pohybuje mezi 32 a 38 cm. Maximální hmotnost je kolem 5 kg.

Podle standardu FCI by přitom měla tělesná stavba představovat „přesnou miniaturní verzi velkého chrta“. Italský chrtík má tedy štíhlou linii těla a kvadratický rámec.

Jeho hlava je protáhlá a úzká, lebka je plochá. Líce mají být suché, tedy s co nejmenším množstvím podkožního tuku. Uši jsou nasazené vysoko a neseny složené dozadu („růžové ucho“). Pokud chrtík zpozorní, ucho se při kořeni napřímí. Tomu se pak říká „motýlí ucho“ nebo „ucho do vrtule“.

Ocas italského chrtíka je nasazený nízko a směrem ke špičce se zužuje. Zadní polovina je zahnutá. Tito elegantní psi mají také velké, kulaté a výrazné oči s tmavou duhovkou.

Italský chrtík © DoraZett / stock.adobe.com
Italský chrtík má štíhlou a elegantní stavbu těla.

V jakých barvách se tento chrt vyskytuje?

Srst těchto psů je po celém těle krátká, přitom hedvábná a jemná. Italští chrtíci by také měly být vždy jednobarevní. Bílé pálení na hrudi a tlapkách je však tolerováno.

Typické barvy srsti jsou:

  • černá
  • šedá
  • izabelová (světle žlutá nebo béžová)

Kromě toho existuje ještě „speciální srst“: v americkém kynologickém klubu je „americký italský chrtík“ uznáván jako samostatné plemeno. Zde jsou povoleny všechny barvy kromě černé, světle hnědé (tan) a žíhané.

Mnoho jmen italského chrtíka

Italský chrtík je ve světě známý pod mnoha jmény. V angličtině se toto plemeno nazývá například „Italian Sighthound“. Až do roku 2016 však oficiální anglický název stále ještě zněl „Italian Greyhound“. Tento název je hojně používán dodnes.

V jeho rodné Itálii je běžné také označení „Piccolo Levriero Italiano“.

Povaha italského chrtíka

Standard FCI popisuje italského chrtíka jako „ztělesnění půvabu a noblesy“. Po vizuální stránce tomu tak rozhodně je. Ale co se týče charakteru, může tento zvědavý uzlíček energie nabídnout mnohem víc.

Povaha: veselý společník

Italský chrtík působí jemně, téměř křehce. První dojem však klame. Tito psí přátelé jsou totiž sebevědomí a vytrvalí.

Přátelský chrtík je úzce vázaný na svého majitele a je známo, že je docela odvážný. To může vzhledem k jeho nevelkému vzrůstu vést k určité přehnané sebejistotě při dovádění s ostatními psy.

Pokud má tento veselý temperamentní pejsek mazlivou náladu, rád se u vás i schoulí na klíně. On sám však rozhodne, jak dlouho bude choulení se trvat. Zároveň je tento pes často tak nadšený, že chce svého pána olizovat a dělat mu společnost všude – ať už na pohovce, nebo v posteli.

Pes pro aktivní páníčky

Nicméně italský chrtík není v žádném případě vhodný pro gaučové povaleče, naopak toho chce hodně zažít. Z tohoto důvodu vyžaduje neustálou pozornost. Pokud ji nedostane, vezme si ji.

Někteří příznivci tohoto plemene své čtyřnohé kamarády láskyplně označují jako „malé závisláky“. Italský chrtík klade na své majitele vysoké nároky.

Výchova

Na co musím dbát při výchově chrtíka?

Italský chrtík je inteligentní a rychle se učí. Při výchově však nemá příliš velkou vůli splnit přání pána. Absolutní poslušnost není pro chrty prioritou. Proto je u tohoto plemene obzvláště důležitá důslednost. To platí tím spíše, že tento malý čtyřnohý kamarád dokáže být velmi asertivní.

Italský chrtík si v sobě nese dědictví svých předků s vášní pro lov a štvaní zvěře. Zajíc na obzoru  může v chrtíkovi vyvolat jeho lovecký instinkt. Měli byste začít s tréninkem ke zvládání loveckého chování psa již od štěněte. Usnadní vám to život, pokud budete chtít svému psu umožnit běhat volně.

Toto plemeno si vytváří úzké pouto se svým majitelem a je nejraději všude s ním. Proto je obzvláště důležitý včasný výcvik k pobytu o samotě.

Je chrtík uštěkaný? Většina příslušníků tohoto plemene není příliš sdílná a štěká spíše výjimečně. Ale samozřejmě existují i jedinci, kteří si rádi zaštěkají. V takovém případě byste se měli seznámit s tím, jak můžete svého čtyřnohého kamaráda štěkání odnaučit.

Italský chrtík - štěně © Pavel Kašák / stock.adobe.com
Italští chrtíci jsou inteligentní a potřebují, aby se stále něco dělo.

Chov a péče

Co musím vzít v úvahu při chovu italského chrtíka?

Přestože je italský chrtík malý, klade na své dvounohé majitele vysoké nároky.

Pro koho je italský chrtík vhodný?

Italský chrtík je náročný pejsek, který ke svému pánovi velmi přilne.  Hodí se proto v první řadě pro zkušené milovníky psů, kteří se s tím zvládnout vypořádat.

Ideální pro tohoto psa je bezpečně oplocený pozemek, kde může dovádět na zahradě. Je pravda, že italského chrtíka lze po vhodném tréninku nechat několik hodin o samotě. Pokud ale jde o dovolenou, raději si ji naplánujte se svým čtyřnohým společníkem.

S malými dětmi si italský chrtík rozumí dobře. To však může rychle vést k nechtěnému poranění křehkého psa nebo k pádům. Proto je tento čtyřnohý kamarád vhodný spíše pro starší děti.

Pokud v domácnosti žijí psi jiných plemen, chrtík se obvykle dříve či později ujme vedení. Respektovat místečko na spaní, jídlo či hračku jiného psa zvládá jen v omezené míře. Přesto je toto plemeno velmi společenské a rádo se potkává s dalšími psy. Nejlépe se však k italskému chrtíkovi hodí další chrtík.

Snadná péče o srst

Naproti tomu péče o srst italského chrtíka není naštěstí žádnou výzvou. Krátká srst totiž nemá podsadu a neplstnatí.

Uvolněné chlupy lze sesbírat pomocí rukavice na vyčesávání srsti nebo měkkého kartáče. Mimochodem, tento druh péče o srst posiluje pouto s vaším čtyřnohým kamarádem. Součástí pravidelné péče je také kontrola tlapek a uší.

Sport a aktivity

Kolik pohybu potřebuje italský chrtík?

Italský chrtík pohyb miluje, proto byste mu měli dopřát dostatek aktivity a nechat ho vyběhat. V každém případě je povinná alespoň jedna dlouhá a pestrá procházka denně.

Nejlepší je umožnit italskému chrtíkovi každý den v bezpečí běhat na volno. Pokud čtyřnohého kamaráda nelze spolehlivě přivolat, mělo by se tak dít pouze v oplocených prostorách.

Zjistěte, co dělá vás a vašeho italského chrtíka šťastnými. Existuje celá řada zajímavých psích sportů. Mezi možné aktivity patří například coursing, agility pro malé psy, úkoly s pachovou stopou jako mantrailing, aportování, psí tanec (dog dancing) a učení se různým psím trikům.

Pozor: Kromě všech těchto aktivit je pro toto plemeno důležité naučit se také odpočívat. Tím zabráníte tomu, aby se váš pes příliš rozdováděl.

Každý, kdo se zajímá o chrty, by měl alespoň jednou navštívit chrtí dostihy. V případě zájmu kontaktujte závodní klub ve svém okolí. Ty samozřejmě nemají nic společného s brutálními chrtími závody známými mimo jiné ze Španělska.

Italský chrtík na psím závodě © mfotohaus / stock.adobe.com
Italského chrtíka musíte bezpodmínečně vytížit, například při závodění.

Zdraví

Jak zdravý je italský chrtík?

Zdání lehkosti klame – chrtík je považován za robustního a má rád pobyt venku. Rychle však prochladne. Proto má smysl mít pro něj v chladném období připravený teplý psí kabátek. Když prší, mnoho chrtíků ocení i pláštěnku.

Bohužel se tyto malé uzlíky energie někdy přeceňují. Tak může dojít ke zranění při dovádění s většími psy nebo v důsledku pádu. Italští chrtíci však mohou zůstat čilí až do vysokého věku. Musí však o ně být dobře pečováno a pokud mají druhově přirozenou stravu.

Seriózní chovatelé také přijímají preventivní opatření. Mnoho onemocnění s genetickou složkou lze dnes vyloučit pomocí testů DNA. Mezi ně patří oční choroby jako progresivní retinální atrofie nebo luxace čočky. Samozřejmostí pro zodpovědné chovatele je také vyšetření pately.

Kolika let se italský chrtík dožívá?

Při dobrém zdraví se italský chrtík dožívá průměrného věku kolem 14 let.

Historie a původ

Odkud pochází italský chrtík?

Malý italský chrtík je jedním z nejstarších plemen chrtů. Kolem roku 500 př. n. l. se tito psi dostali přes Řecko do Itálie.

Malý italský psík byl později velmi oblíben u panovníků na evropských šlechtických dvorech. Nejznámějším přítelem elegantního chrtíka byl jeden z velikánů historie: pruský král Fridrich II. Veliký (1712–1786). Slavná je bronzová socha zpodobňující tohoto krále od Johanna Gottfrieda Schadowa. Panovník je vyobrazen s oběma svými chrtíky pojmenovanými Alcmène a Hasenfuß.

Psy tohoto plemene chovaly také Kateřina Veliká (1729–1796) a královna Viktorie (1819–1901). Italský chrtík zdobí také četné renesanční obrazy.

Víte, že…? Původ chrtíka je možné vystopovat až do starověkého Egypta. Zde se jeho předci objevovali i po boku královny Kleopatry či Caesara.

Chcete si pořídit italského chrtíka?

Rozhodli jste se a chcete, aby se k vám italský chrtík nastěhoval? Přečtěte si několik tipů, jak při koupi postupovat.

Jak najdu chovatele italských chrtíků?

Pořizovací cena italského chrtíka se pohybuje kolem 37 000 Kč. Kdo chce italského chrtíka, měl by se obrátit pouze na renomovaného chovatele tohoto plemene.

V Česku je hlavním kontaktním místem pro tyto psy Klub chovatelů italských chrtíků. Na webových stránkách klubu najdete přehled chovatelských stanic včetně kontaktů. Kromě toho zde obdržíte informace o narozených vrzích a chovných psech.

Stránky Dostihové a coursingové komise ČMKU poskytují informace o dostizích a coursingu.

Existují však i jiné způsoby, jak najít italského chrtíka a udělat přitom dobrou věc. Možná by pro vás bylo řešením najít svého vytouženého psího kamaráda v psím útulku nebo podobné organizaci. Mohli byste tak nabídnout nový domov opuštěnému italáčkovi nebo podobnému psu.

Alternativní psí plemena

Zamilovali jste si elegantní vzhled chrtů? Pak by se vám mohlo líbit i mnoho dalších plemen chrtů.

Pevné pouto se svým majitelem si vytvářejí především vipetové, impozantní angličtí chrti (Greyhound) nebo dlouhosrstí vipetové (Silken Windhound). Posledně jmenované plemeno zatím FCI neuznala. Všichni tito chrti jsou považováni za orientované na lidi. Jsou ale výrazně větší. Rovněž bývají méně „závislí“ na svých majitelích než italský chrtík.

Tajným tipem pro příznivce malých psích plemen je také dánsko-švédský farmářský pes. Ten byl oficiálně uznán FCI v roce 2019. V porovnání s chrtem potřebuje méně pohybu než chrt. To však neplatí o pozorností. Té vyžaduje rovněž v hojném množství.

Italský chrtík leží na louce © Elena / stock.adobe.com
Zamilovali jste do italského chrtíka? U renomovaných chovatelů jistě najdete toho pravého pro vás.

Shrnutí k italskému chrtíkovi: malý vzrůst, ale velký charakter!

I když tito psi vypadají roztomile, italský chrtík není pro všechny milovníky psů. Tento čtyřnohý kamarád je drzý šarmantní společník, který svou zvědavostí a temperamentem zkouší trpělivost svého pána.

Ale pro většinu fanoušků psů platí: jednou chrtík, navždy chrtík! Protože tenhle malý hravý elegán si prostě umí omotat své příznivce kolem tlapky.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.