Jack Russell teriér

Jack Russell teriér na bílém pozadí

Aby byl Jack Russel teriér šťastný, potřebuje od svého páníčka spousty času.

Jack Russell teriér je malý, chytrý a živý. proto má mezi milovníky psů velký počet fanoušků. FCI uznává toto mladé plemeno s britskými kořeny od roku 2000. Od svého blízkého příbuzného, Parson Russell teriéra, se Jack Russell teriér odlišuje krátkýma nohama.

Historie – pomocník nedomýšlivých lovců

Jmenovec plemene byl jeho prvním chovatelem: John (přezdívka „Jack“) Russell (1795-1883). V roce 1819 se fenka foxteriéra „Trump“ nastěhovala do jeho domu v Oxfordu. Je považována za matku všech dnešních Jack Russell teriérů a Parson Russell teriérů.

Plemeno ve své současné podobě pochází z Austrálie navzdory svým britským kořenům. Tito psi byli chováni zejména u protinožců. Důvodem je činnost, pro kterou se plemeno používá. Jack Russell teriér je typický lovecký pes.

Jeho předkové se hlavně používali při lovu lišek v Austrálii. To bylo nezbytné, protože angličtí přistěhovalci vypustili kolem roku 1850 na pátém kontinentu dvě lišky. Tamní psi dingové nebyli pro lovce atraktivní kořistí.

Lišky se však bez přirozených nepřátel explozivně rozmnožovaly a již brzy se začala ozývat volání po jejich zdecimování. Byla proto žádána plemena, která se díky své malé velikosti vešla do králičích a vombatích nor obývaných liškami.

Dalším požadavkem bylo překonávání dlouhých vzdáleností. Ve srovnání s dlouhonohým Parson Russell teriérem má menší Jack Russell teriér s krátkýma nohama výhodu.

Oficiální historie Jack Russell teriéra začíná až v roce 1972 založením Australského klubu Jack Russell teriérů.

I dnes je Austrálie nejvlivnější zemí z hlediska vývoje plemene. Tato malá klubka plná energie získala slávu také prostřednictvím amerického seriálu „Frasier“. Pes Moose v něm byl viděn na mnoha obrazovkách ve 192 epizodách. Stal se tak čtyřnohou hollywoodskou hvězdou.

Jack Russell teriéři se dodnes používají při lovu lišek, jezevců a svišťů. Tito otevření psi jsou však nyní velmi populární jako společníci a rodinní psi.

Vzhled – přizpůsoben lovu

Stavba těla: malé a hbité

Jack Russell teriér vždy rád čichá k zemi během oblíbených objevovacích procházek. Podle standardu plemene jsou psi vysocí v kohoutku 25 až 30 cm. Ideální hmotnost je mezi 5 a 6 kg. Kvůli krátkým nohám jsou spíše dlouzí než vysocí.

Obvod hrudníku je mezi 40 až 43 cm. Je pro toto plemeno obzvláště relevantní. Jack Russel teriér je používán jako lovící pes v norách. Větší hrudník by mu zabránil v průchodu nory.

Jack Russell teriér má uši ve tvaru písmene V sklopené dolů. Pokud pes běží, což toto plemeno dělá velmi rádo, pak je jeho ocas vzpřímený, v klidu směřuje dolů.

Srst a barvy

Charakteristická je typická barevná kombinace převážně bílé srsti se značkami nebo skvrnami v různých barvách. Ty mohou být černé, hnědé a usňové. Skvrny mohou být rozdělené jako skvrny na krávě nebo mohou být koncentrované na několika místech. Obzvláště dobře působí skvrny v okolí očí. Vždy však musí převažovat bílá barva. Struktura srsti může být hladká, hrubá nebo ježatá.

Povaha – Jack Russell teriér je srdcem lovec

Jack Russell teriér může vypadat malý a roztomilý, ale uvnitř má srdce pracovitého lovce. Tato kombinace bohužel znamená, že chov plemene a jeho nutkání se pohybovat je často podceňováno. Tento čtyřnohý kamarád je živý, velmi aktivní a rozhodně není žádný gaučový povaleč.

Temperamentní pes se také vyznačuje silnou vůlí. Přestože je toto plemeno obecně považováno za přátelské vůči dětem. U malých dětí je však potřeba zvýšené opatrnosti.

Kromě důsledného výcviku malý pes potřebuje: Pohyb, pohyb, pohyb! Plemeno je obvykle otevřené vůči jiným psům (pokud je jako štěně správně socializováno). Co se koček a malých zvířat týče (především mimo jeho „vlastní“ rodinu), získává rychle lovecký instinkt navrch.

Vyvážený Jack Russell teriér svým dvounohým přátelům připraví spoustu radosti. Je přátelský, otevřený, nebojácný a dychtivý po práci.

Výchova – Jack Russell teriér potřebuje pevné vedení

Ujasněte si pravidla

Výchova by měla být naprosto láskyplná a důsledná. Měla by zohledňovat velký lovecký instinkt čilého Jack Russell teriéra. „Ne“ by mělo vždy znamenat „ne“. Chytrý pes rád používá nedůslednou výchovu k převzetí kontroly nad vztahem člověka a zvířete.

Na jiná malá zvířata si psi nejlépe zvykají jako štěňata. V dospělosti se vášniví lovci velmi obtížně přátelí s potenciální „kořistí“, jako jsou kočky.

Stejně jako dospělí psi i štěňata potřebují okamžitou reakci, aby zjistili, co je žádoucí a co je nežádoucí chování. Důslednost je zde alfou a omegou.

Je důležité objasnit se všemi členy rodiny, jaké je nežádoucí chování již v období štěněte. Pokud pes má jako malé štěně povoleno jít s Vámi do postele, bude se toho dožadovat i v budoucnu. Reagujte také na štěkání štěněte, jinak se můžete dočkat toho, že bude v dospělosti až příliš uštěkaný.

Důrazně doporučujeme navštívit školu pro štěňata nebo psy. Zde se Váš nový člen rodiny naučí poznávat a zacházet se psy jiných plemen. Naučí se také základní povely, jako např. „sedni“, nebo „zůstaň“, stejně jako přivolávání. To Vám usnadní každodenní život.

Společné učení také posiluje pouto mezi Vámi a Vaším psem.

V ideálním případě začněte s hledáním kompetentní psí školy již před příchodem psa. Trenér v takové škole by měl být schopný srozumitelně zodpovědět na Vaše otázky. Škola by na Vás měla působit dojmem, že jsou v ní nejdůležitějšími věcmi kontrolované hraní a učení.

Přemíra energie na vybití

Tito malí psi plní energie milují spoustu akce! Pokud jim chybí, mají sklony k problémům s chováním nebo k nadváze. Je nezbytné psa přiměřeně vytížit. Při dlouhých procházkách by měl být dostatek času a prostoru pro hrabání a čichání.

Doporučují se také psí sporty, jako agility nebo Dog Dancing. Zde Váš čtyřnohý kamarád může zapojit i svou chytrou hlavičku.

Váš Jack Russell teriér vás také rád doprovodí během běhání!

Tito dobří stopaři milují hry s čicháním, u kterých jde o to, najít ukryté předměty nebo pamlsky.

Přes veškerou energii je důležité, abyste svému psovi poskytli klid. Konkrétně to znamená například hraní s balónkem. Nejlépe však v kontrolované podobě, tzn. míček může pes pochopit až po Vašem povelu. Řízené hraní zabraňuje tomu, aby se pes příliš rozparádil.

Práce s hlavou je důležitá pro vytížení psa. Se se svým chráněncem se můžete naučit spoustu triků. Často se také skvěle baví s tréninkem s klikerem! Vytížený a dobře vychovaný Jack Russell Teriér je skvělým společníkem v každé situaci.

Jack Russel teriér na trávníku © alexei_tm / stock.adobe.com
Jack Russell teriér má vždy hravou náladu.

Zdraví – pozor na alergie a nadváhu

Jack Russell teriéři jsou náchylní k alergickým kožním chorobám. V některých případech lze vysledovat nesnášenlivosti určitých složek potravy. Pokud se vyskytnou známky intolerance potravin, jako jsou kožní reakce nebo gastrointestinální potíže, je třeba hledat jejich spouštěč. To se nejlépe provádí vylučovací dietou.

V budoucnu je pak třeba se vyhnout složkám krmiva, které spouští alergie. V případě intolerance obilnin lze přejít na krmivo pro psy bez obilnin.

Měli byste také dbát na dostatek pohybu a výživu přizpůsobenou nízké hmotnosti plemene. Tyto malé uzlíky plné energie mívají sklony k nadváze.

Kolika let se dožívá Jack Russell teriér?

Jack Russell teriér je v zásadě robustní plemeno. Při dobré péči a vhodné výživě se může dožít více než 15 let.

Nemoci typické pro Jack Russell teriéra

Bohužel pro toto plemeno existují některá typická onemocnění. Toto riziko však lze minimalizovat nákupem od odpovědného chovatele. Stejně jako některá další plemena teriérů je Jack Russell náchylný k ataxii a myelopatii. Mezi příznaky těchto neurologických onemocnění patří poruchy pohybu a třes svalů.

Mohou se také objevit alergické kožní nemoci (atopie).

V případě vykloubení čéšky se posune kolenní kloub. Pes pak obvykle chodí jen po třech nohách v jemné chůzi. Tento problém lze vyřešit chirurgickým zákrokem.

Péče – každotýdenní péče o srst

Psí srst se skládá ze svrchní srsti a podsady a vyžaduje pravidelnou péči. To je nejjednodušší u variant s hladkou a ježatou srstí, kde postačí kartáčování. Psi s touto srstí však také línají více než jejich hrubosrstí příbuzní. Čím častěji tedy použijete kartáč a hřeben, tím méně často najdete ve Vašem bytě chlupy.

Kromě týdenního česání Vašeho drsnosrstého Jack Russell teriéra by mělo být na programu péče také pravidelné zastřihování srsti. Přitom se odstraní staré a uvolněné vrchní vrstvy srsti, díky čemuž se srst obnoví. O tuto údržbu se může postarat profesionál, případně Vás může zaučit.

Oči, uši a drápy je třeba každý den krátce kontrolovat. V případě změn, např. v pří napadení roztoči, tak budete moci ihned jednat.

Hodí se ke mně Jack Russell teriér?

Jste aktivní a pohybujete se hodně venku? Pak je pro Vás Jack Russell teriér vhodným společníkem! Dobře vychovaný zástupce tohoto živého plemene je také ideální jako rodinný pes. Užívá si dlouhé výlety, běhání a dovádění s dětmi. Tento čtyřnohý člen rodiny je rád, že může být součástí všech akčních aktivit!

Ti, kteří dávají přednost krátkým procházkám, by se raději měli rozhodnout pro klidnější plemeno. Jack Russell by měl být fyzicky neustále vytížený.

Máte již další domácí mazlíčky? Teriéři, kteří s kočkami vyrostli, se s nimi zpravidla mohou spřátelit. V zásadě je však vždy nutná opatrnost. Tito vášniví lovci mohou považovat své zvířecí spolubydlící jako potenciální „kořist“.

Začátečníci by se měli před pořízením Jack Russell teriéra intenzivně zabývat plemenem, jeho požadavky a zejména optimálním tréninkem. Dobrým zdrojem informací jsou chovatelská sdružení, regionální chovatelé a samozřejmě i další fanoušci Jack Russell teriérů se zkušenostmi.

Než přijde Jack Russell teriér do domu

Jack Russell teriéři mají průměrnou délku života až 15 let. Jedná se tedy o poměrně dlouhodobý závazek. Rozhodněte předem o tom, kdo se může o psa postarat v případě nemoci nebo dovolené.

Pokud již máte děti, stanovte před nastěhováním psa jasná pravidla. Poučte děti o tom, jak mají zodpovědně zacházet s novým členem rodiny. Pokud se Váš potomek chová k nováčkovi v rodině s respektem, pak dlouhému přátelství nic nestojí v cestě. Děti a psi mohou vytvořit skvělý tým!

Dokážete si představit, že pojedete na dovolenou se svým čtyřnohým přítelem? Existuje řada hotelů, které rády uvítají Vaši rodinu i psa! Kromě základního vybavení je potřeba zohlednit i pravidelné náklady na krmivo a veterinární prohlídky. Náklady na veterináře mohou být v případě náhlé nemoci Vašeho miláčka velmi vysoké.

Zjistěte také předem, jestli není žádný člen Vaší rodiny alergický na psy. Váš pronajímatel by také měl dát souhlas k chovu psa.

Samozřejmě byste také měli být realističtí ohledně toho, zda dokážete uspokojit potřeby plemene z hlediska času –- každý den a po mnoho dalších let.

Pořízení Jack Russell teriéra

Jack Russell teriér od chovatele

Každý, kdo hledá Jack Russell teriéra, by měl věnovat pozornost serióznímu chovu. Bohužel se mezi chovateli vyskytují také četné černé ovce, kterým jde především o vysoký zisk. Nepoctiví chovatelé často chovají zvířata ve špatných podmínkách bez ohledu na zdraví.

Matkám se po porodu dává jen malá příležitost zotavit se, naopak jsou co nejrychleji po porodu znovu březí. Mláďata jsou často od matky oddělena příliš brzy. To přináší nejen zdravotní rizika, ale také problémy se sociálním chováním štěněte.

Renomovaní chovatelé jsou členy sdružení nebo psího klubu. Zavazují se dodržovat jeho pokyny pro dobré podmínky chovu zvířete.

S chovatelem, kterému jde o blaho psů, máte možnost poznat štěňata, rodiče a sourozence přímo v jeho domě. Rád zodpoví Vaše dotazy týkající se zdravotní péče nebo výživy jeho zvířat. Není pouze prodejcem, ale také kontaktní osobou pro všechny záležitosti týkající se Vašeho nového mazlíčka.

Dobří chovatelé navíc rádi kladou otázky týkající se budoucího prostředí jejich chráněnce. Zajímá je Vaše životní situace a volnočasové aktivity. K zodpovědnému chovu samozřejmě patří i hledání nejlepšího možného domova pro mladé psy. Národní chovatelské kluby Vám pomohou najít renomované chovatele ve vašem okolí.

Jack Russell z útulku

Pokud to nemusí být nutně štěně, můžete také navštívit speciální ochranná sdružení Jack Russell teriérů. Ta zprostředkovávají do dobrých rukou starší zvířata, někdy i taková. Psi z útulků nejsou vždy čistokrevní. Čas od času se psi tohoto plemene vyskytují také v útulcích pro zvířata.

Tito psi mohou mít ve své povaze určité zvláštnosti v závislosti na jejich předchozí historii. Obvykle mají z nového domova obzvlášť radost. V útulku Vám obvykle poradí, abyste zjistili, zda se k Vám čtyřnohý přítel hodí.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.