Lvíček

Lvíček - profil

Lvíček. Kdysi luxusní pes, dnes oblíbený společník pro rodiny i jednotlivce, mladé i staré. Zkrátka pro všechny milovníky psů, kteří chtějí mít po svém boku veselého, hravého a nekomplikovaného společníka!

Vzhled

Lev v malém vydání

Lvíček nemá impozantní postavu dravce: za své jméno vděčí plemeno především typickému sestřihu. Váží mezi 5 a 8 kilogramy a jeho kohoutková výška je 26 až 32 cm. Navzdory své velikosti vyzařuje lvíček důstojnost a eleganci. Obzvlášť když je ostříhán jako lev: srst v přední polovině těla zůstává dlouhá, zatímco od pasu dozadu je ostříhán. Na nohách zůstávají pouze bambulky kolem kotníků. Na špičce ocásku je dlouhý střapec. Drobný ocas je nesen zahnutý přes hřbet, ale nedotýká se ho. Středně dlouhá, mírně zvlněná srst může mít jakoukoli barvu a tvoří ji hedvábná vnější srst bez podsady.

Historie

Bývalý mazlíček šlechty téměř upadl v zapomnění

Již předkové lvíčka nosili typický střih lva, který lze vysledovat až do středověku. V gotické katedrále v Amiens, postavené ve 13. století, jsou v kameni vytesáni dva psi, kteří odpovídají dnešnímu standardu lvíčka – samozřejmě včetně lvího sestřihu. Toto plemeno je blízce příbuzné s ostatními bišonky.

Lvíček byl u aristokratů dlouho oblíbený jako společenský pes. Můžeme ho obdivovat na mnoha obrazech ze 17. století. S Francouzskou revolucí a úpadkem aristokracie však pro lvíčka nastaly těžké časy. V polovině 20. století byl téměř úplně zapomenut. Naštěstí se sympatického plemene ujali milovníci psů a obnovili ho. Dnes je „Petit chien lion“ – jak se mu říká v zemi původu, ve Francii – oblíbeným plemenem po celém světě.

Povaha

Lví šarm

Lvíček má vždy dobrou náladu a skvěle vychází s lidmi, zvířaty i ostatními domácími mazlíčky. Miluje svou dvounohou smečku a často se soustředí na jednu konkrétní osobu. K cizím lidem se lvíček chová spíše odměřeně, ale není agresivní.

Ti, kdo ho považují pouze za „gaučáka“, mu křivdí, protože je velmi živý a temperamentní. Lvíček je nejen čilý, ale také inteligentní. Rád si hraje a potřebuje být pravidelně zaměstnán i po mentální stránce. Vyznačuje se také odvahou a zvědavostí. Vždy je připraven vydat se s vámi na objevitelskou cestu.

Snadný výcvik

Pokud se nenecháte okouzlit šarmem lvíčka, můžete ho snadno vycvičit k poslušnosti. Je důležité, abyste zůstali důslední. Pokud například chcete prosadit, že váš lvíček nesmí do postele, pak do ní opravdu nesmí! Ne, ani jako malé štěně s velkýma očima, které umí skvěle využívat ve svůj prospěch. Všichni členové rodiny by měli táhnout za jeden provaz, protože výjimky chytrého lvíčka pochopitelně matou.

Přestože je velmi sociálně přizpůsobivý, je pro něj výhodné navštěvovat lekce pro štěňata. Zde se lvíček může seznámit se psy různých plemen a velikostí a rozšířit tak svůj repertoár sociálního chování. I když je lvíček lehká váha, měl by projít základy výcviku psa. Vyhledejte si psí školu, která se vám líbí a která vám pomůže praktickými radami.

Lvíček - černý

Lvíčkovo silné zdraví

Původní „gaučový pes“ je velmi robustní plemeno. Je obvykle aktivní a podnikavý až do vysokého věku. Nemoci typické pro plemeno se téměř nevyskytují. To platí za předpokladu, že lvíčka kupujete od renomovaného chovatele, který klade důraz na preventivní zdravotní péči. Při výběru chovatele se ujistěte, že vám umožní poznat rodičovská zvířata. Ta by měla působit přátelským a vyrovnaným dojmem. Psi se lvím sestřihem mohou v zimě potřebovat kabátek. V létě se ujistěte, že se váš ostříhaný lvíček nespálí na slunci.

Péče

Opečovávaný lvíček – se sestřihem nebo bez

Typický lví sestřih je jistě otázkou vkusu. Pokud se nechcete se svým čtyřnohým přítelem účastnit výstav, můžete jednoduše nechat jeho srst rovnoměrně růst. Hedvábná srst nemá podsadu a velmi málo líná. Lvíčka kartáčujte nebo vyčesávejte každé dva dny, jinak může srst plstnatět. Zejména za ušima, v podpaží nebo na hýždích – pokud zde není srst sestříhaná – se mohou rychle tvořit chuchvalce.

Pokud vašemu společníkovi brání srst ve výhledu, měli byste mu v případě potřeby zastřihnout srst na špičce nosu i ofinu. Doporučuje se také zastřihávat srst u polštářků tlapek, protože se zde rychle usazují nečistoty a v zimě dokonce ledové hrudky. Chloupky v uších můžete vytrhat, abyste předešli podráždění kůže a zánětu. Nejlepší je požádat chovatele nebo veterináře, aby vám ukázal, jak na to.

Každé dva měsíce lvíčkovi zkontrolujte drápy. Pokud jsou příliš dlouhé, může se jimi váš čtyřnohý přítel bolestivě zachytit. To se může stát zejména u starších psů, kteří jsou méně aktivní, nebo když se psi často pohybují na měkkém podkladu. Drápy zkraťte speciálními kleštěmi na drápy pro malé psy.

Tip: navykněte vašeho psa již od štěněte na čištění zubů. Pokud se jednou až dvakrát týdně budete o zoubky svého psa starat, můžete účinně předcházet vzniku zubního kamene. K péči o chrup psa slouží speciální zubní pasty a zubní kartáčky pro psy.

Strava

Jídlo pro lvíčkův apetit

Lvíček nepotřebuje mnoho krmiva, ale jako u každého psa je důležité dbát na kvalitu. Vyberte si krmivo bez obilovin a cukru, ale s vysokým obsahem masa. Protože i mazlivý lvíček je „dravec“ s organismem určeným pro zpracování živočišných bílkovin. Protože váš malý pes nepotřebuje mnoho kalorií, je obzvláště důležité dbát na správné složení potravy. Pokud zvolíte granule, dbejte na to, aby nebyly příliš velké. Užitečné mohou být speciální granule pro malé psy. Mokré krmivo je pro malé psy vhodnou, velmi dobře přijímanou alternativou a zároveň psovi dodává tekutiny.

Měli byste také používat malé verze pamlsků pro péči o zuby nebo žvýkací kosti z hovězí kůže. Váš zvířecí společník tak může do sytosti kousat a přitom si čistit zuby. Nejlepší je zahrnout pamlsky již ráno do celkové denní dávky, aby lvíček příliš neztloustl. Váš pes by měl mít samozřejmě vždy k dispozici dostatek čerstvé pitné vody.

Hra a zábava s lvíčkem

Že je malý lvíček pohodlný „gaučový pes“? Rychle vás přesvědčí o opaku! Tento veselý chlapík se rád mazlí na pohovce, ale samozřejmě potřebuje chodit ven i za nepříznivého počasí. Vzhledem k jeho malé velikosti nemusí jít o rozsáhlé procházky. Dospělý lvíček si s vámi ale užije i dlouhé výlety. Totéž platí pro večerní běhání – pokud nejste maratonský běžec. Dospělý a vycvičený lvíček vám bude ochotně běhat po boku.

Váš společník ocení, když se spolu s vámi naučí malé triky, které budou výzvou pro jeho mozek. Rád si také hraje s ostatními psy. Může být chován spolu s dalším psem, aby měl vždy nablízku kamaráda na hraní.

Zvláště u mladých lvíčků dávejte pozor, aby se nepřeceňovali a nezranili. S mladým štěnětem byste měli chodit jen na krátké procházky a dávat pozor, aby se nezranilo odvážnými skoky. Někdy se zde projeví pravá „lví odvaha“, která může vyústit ve zlomeniny kostí.

Lvíček

Je pro mě lvíček vhodný?

Toto veselé plemeno se hodí pro milovníky psů, kteří chtějí věrného společníka, s nímž budou rádi trávit spoustu času. Lvíček je totiž nejraději všude se svým člověkem! Společenský pejsek není rád sám. Může dobře žít se seniory, kteří s ním často pobývají v přírodě. Skvěle se hodí i do rodiny, kde se může spřátelit s dětmi. Dbejte však na to, abyste lvíčkovi poskytli útočiště a aby se Vaše děti ke svému chlupatému příteli vždy chovaly s respektem.

I pracující lidé, kteří si mohou brát psa s sebou do práce, což je v současné době stále častější, si mohou lvíčka pořídit. Polední pauzu mohou využít ke krátké procházce a během pracovní doby psa zabavit hračkami a drobnými triky.

Lvíček se rád přizpůsobí, pokud se mu dostane dostatečné pozornosti. Může být šťastný ve městě i na venkově. Pokud bydlíte ve vyšším patře v domě bez výtahu, můžete lehkého psíka jednoduše vynést po schodech.

Navzdory všem příjemným vlastnostem byste neměli podceňovat obrovskou zodpovědnost za psí život. Pes, jakkoli malý a milý, znamená roky závazku, spoustu času a také pravidelné výdaje. Myslete na to dříve, než se rozhodnete mít lvíčka doma.

Pokud je lvíček vaším prvním psem, budete potřebovat základní vybavení včetně misek, vodítka a postroje nebo obojku, pelíšku, přepravního boxu, hraček a také potřeb pro péči o psa, jako je hřeben nebo kartáč, jemný šampon pro psy pro „případ nouze“ a čistič uší pro psy, kleštičky na klíšťata a nůžky na drápky. K tomu je třeba připočíst cenu psa od seriózního chovatele. Kromě jednorázových nákladů to budou i pravidelné výdaje na návštěvy veterináře, kvalitní krmivo, pojištění odpovědnosti za psa a poplatek za psa.

Kde najdu mého lvíčka?

Většina zástupců tohoto plemene žije ve Francii, ale svého lvíčka můžete najít i v jiných zemích. Nezáleží na tom kde: hledejte seriózního chovatele, který prodává štěňata pouze s průkazem původu. Nikdy nekupujte od chovatelů, kteří prodávají štěňata bez papírů nebo křížence. Zodpovědný chov vyžaduje zkušenosti a spoustu času věnovaného štěňatům na socializaci a na fázi vtiskávání, aby z nich vyrostli klidní a sebevědomí psi.

Lvíčka si můžete přinést domů nejdříve ve věku osmi týdnů. Kromě dokladů by měl mít s sebou také očkovací průkaz a evropský pas pro zvířata v zájmovém chovu. Brzy navštivte svého veterináře a domluvte se na následujících termínech očkování a odčervení.

Pes z útulku

Pokud hledáte staršího lvíčka, je nejlepší porozhlédnout se na internetu. Někdy můžete najít dospělé lvíčky, kteří hledají nový domov kvůli změně životních podmínek jejich majitele. Lvíček je blízce příbuzný s ostatními plemeny bišonků, z nichž některá jsou si povahově velmi podobná. Pokud si tedy chcete vybrat starší zvíře, můžete se poohlédnout také po maltézském psíkovi, havanském psíkovi, bišonkovi, Coton de Tuléar nebo boloňském psíkovi. V útulku čeká na novou dvounohou smečku také mnoho roztomilých kříženců bišonků.

Snažte se zjistit co nejvíce o minulosti vašeho potenciálního spolubydlícího, abyste se ujistili, zda bude vám a vašim podmínkám vyhovovat. V ideálním případě se můžete nejdříve se svým vybraným čtyřnohým přítelem poznat na procházce a teprve potom se rozhodnout.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.