Boloňský psík

Sedící boloňský psík

Boloňský psík je řazený mezi bišonská plemena.

Na první pohled je to typický „gaučový pes“. Na druhý pohled je však jasné, že boloňský psík dokáže mnohem víc než se jen mazlit! Sympatický a hravý boloňáček je dobrým zvířecím společníkem pro malé i velké. Svou otevřeností všude šíří veselou náladu.

Lehký jako obláček

Sympatický psí trpaslík vizuálně připomíná načechraný chomáček vaty. S maximem 4 kg a kohoutkovou výškou až 30 cm váží méně než mnoho koček. Malý psík i přes svou poměrně kompaktní postavu vypadá ladně, jeho pohyby jsou taneční a elegantní. Ocas nese nad hřbetem, stočený do oblouku.

Měkká, kudrnatá a výhradně čistě bílá srst pokrývá celé tělo. Srst nepřiléhá, je chundelatá až nadýchaná, v oblasti nosního hřbetu je kratší. Nos a oči jsou černé.

Po staletí oblíbený „gaučový pes“

Tito psi byli po staletí chování jako společenští psi. Boloňský psík je jedním z takzvaných bišonských plemen, jedním z „gaučových psů“. Toto označení je společné pro všechna plemena bišonů. Vděčí za něj malé velikosti těla. Snadno se vejdou na gauč i na klín. Podle FCI patří mezi bišonská plemena kromě boloňského psíka také bišonek, havanský psík a maltézský psík. Dalšími příbuznými jsou Coton de Tuléar a lvíček.

Původ boloňáčka je úzce spjat s původem maltézského psíka. Oba mají společné předky, kteří byli známí již v dobách Aristotela. V průběhu staletí nejmocnější panovníci a šlechtici často „zdobili“ sebe a svou domácnost nebo dvůr tímto elegantním společníkem. Toto plemeno může pyšnit celou řadou slavných majitelů: Filip II. Španělský, Madame de Pompadour, vévodové z Medici, Kateřina Veliká a Marie Terezie a další.

FCI jej uznala jako nezávislé plemeno v roce 1956. Naštěstí tento chytrý malý pejsek dnes již není objektem pro vyjádření prestiže nebo moci. Svým okouzlujícím charakterem těší všechny lidi bez rozdílu.

Povaha: nekomplikovaný společník

Boloňáček se vyznačuje inteligencí a hravostí. Všude proto šíří dobrou náladu. Velmi rád něco podniká se svými lidmi. Boloňský psík miluje hraní, procházky nebo příjemné odpoledne na pohovce.  Hlavní věc pro něj je být se svou lidskou smečkou.

Toto plemeno je považováno za velmi přítulné, ale také za ostražité. To ale neznamená, že má sklon ke štěkání. Malí společenští psi nemají téměř žádný lovecký instinkt. Obvykle se bez komplikací přátelí s ostatními domácími zvířaty, jako jsou kočky. Předpokladem je, že kočka svého energického spolubydlícího akceptuje.

Boloňský psík na chodníku

Důsledná výchova

Nejobtížnější částí výchovy těchto chytrých čtyřnohých přátel bude pravděpodobně to, aby si Vás neomotali kolem tlapky. Tito malí psíci rychle rozpoznají Vaše možné slabiny. V případě potřeby mohou skutečně udělat „psí oči“. Často tak dosáhnou svého cíle – například chutné dobroty z talíře.

Již od štěněte musíte být ve výchově důslední. Boloňský psík rychle pozná, že ne znamená ne a nebude Vás stále vystavovat dalším zkouškám. Výchova tohoto dychtivého pejska je i přes to hračka. Snadno ji zvládne i začátečník, který si prochází základy výcviku psů.

Zaměstnání: mazlení, hraní, procházky

Kromě mazlení je jednou z nejoblíbenějších zábav tohoto plemene hraní. Dlouhé procházky jsou pro boloňáčky také zábavou. Pokud byste s ním chtěli vyrazit na túry, mějte na paměti jeho velikost. S dospělým psem si pomalu vyzkoušejte delší cesty, abyste zjistili, jak moc vydrží.

Boloňáčci samozřejmě musí ven i za deštivého počasí, aby se vyvenčili. Toto plemeno však nepatří k těm, které se dožadují dlouhých procházek i za špatného počasí. Za nepříznivého počasí se boloňský psík po krátké procházce rád vyžije i doma. Můžete si s ním hrát nebo ho naučit pár malých triků. Dobrou volbou může být například trénink pomocí clickeru. Psí sporty, jako je dogdancing nebo agility pro malé psy, jsou pro mnoho boloňáčků zábavné.

Tip pro sportovce: boloňský psík není vzhledem ke své velikosti vhodný jako společník pro běh. Na kole si jej můžete vzít s sebou do speciálního koše.

Malí psi se silným zdravím

Toto plemeno je považováno za velmi statné. Někteří boloňáčci mohou být náchylnější k problémům s koleny v podobě luxace pately. Toto onemocnění je poměrně běžné u mnoha malých psů. Při nákupu štěněte se ujistěte, že rodičovská zvířata byla na toto onemocnění testována. Nechte si výsledky vyšetření chovatelem ukázat.

Investice do boloňského psíka od renomovaného chovatele je také nejlepší investicí do zdraví Vašeho budoucího člena rodiny. Největším rizikem pro dědičné choroby zvířat jsou pochybní chovatelé. Ti prodávají boloňáčky – většinou bez papírů – za účelem zisku. V každém případě se jim vyhněte!

Zdravý boloňský psík může dosáhnout věku kolem 15 let.

Rituál péče o bílou krásu

Kudrnatá, měkká srst vyžaduje pravidelnou péči. Obrovskou výhodu je, že téměř nelíná. Zvykejte pejska už od štěněte na pravidelný rituál s hřebenem a kartáčem. Při výměně srsti byste měli psa česat každý den. Zabráníte tak plstnatění. Mimo tuto dobu se vyplatí používat hřeben a kartáč každý druhý den. Na sněhově bílé srsti se snadno zachytí malé větvičky nebo špína.

Bílá srst potřebuje čas od času koupel – nejlepší je zvykat již štěně na pravidelné mytí jemným psím šamponem. Pro zářivě bílou se doporučuje šampon speciálně pro bílou srst.

Do očí Vašeho společníka by se neměly dostat žádné chlupy. Došlo by k jejich podráždění. Odpovídajícím způsobem srst zkraťte, abyste zabránili očním infekcím.

Pravidelně také kontrolujte délku drápů, zejména pokud je Váš pes již starší. Zabráníte tak bolestivému zachycení drápku Vašeho boloňáčka.

Povaha: univerzální psolečník

Pes do rodiny s dětmi

Boloňský psík je skutečně všestranný pes. Je také vynikajícím společníkem pro začátečníky. Úžasně se hodí do rodiny. Má rád děti, s kterými si hraje a mazlí se. Navzdory svému roztomilému vzhledu však nejde o plyšovou hračku. Děti by se měly naučit zodpovědně zacházet se zvířaty. Malý pes by se mohl při bouřlivém hraní snadno zranit. Váš boloňáček by také měl mít možnost stáhnout se na klidné místo.

Kočka je kamarád

Malí pejsci obvykle dobře vycházejí s kočkami nebo malými zvířaty, zvláště pokud s nimi byli brzy socializováni. Pokud se štěně boloňáčka přistěhuje, k již dospělé kočce, věnujte této kočce stejnou pozornost jako předtím. Kočka tak nebude vnímat nového člena rodiny jako narušitele.

Hlavně nebýt sám

Toto plemeno se také dobře hodí pro život v jednočlenné domácnosti. Boloňský psík naopak nemá rád samotu, takže jako potenciální majitelé boloňáčka byste měli mít psíka vždy u sebe. Také pro seniory je tento veselý pes ideální. Starší lidé mohou svého čtyřnohého přítele brát všude s sebou. Malý psík jim pomůže být aktivní a zůstat v kondici.

Ať už město nebo venkov – přizpůsobivý mrňous se cítí všude dobře.

Boloňský psík v psím salónu

Před pořízením

Dog sitting

Příchod psa znamená velkou změnu ve Vašem životě. Nejprve je třeba si toto uvědomit a udělat si čas na přípravu na život se psem. Pečlivě rozmyslete, zejména pokud žijete sami, kdo se o psa postará, když budete nemocní nebo mimo domov. V dnešní době si můžete vzít psa s sebou do mnoha hotelů nebo na spoustu prázdninových pobytů.

Cestování se psem

Malý a nekomplikovaný boloňský psík může být skvělým společníkem pro všechny destinace. Díky jeho velikosti je cestování bezproblémové. Na pláž v tropech s sebou Vašeho plyšového čtyřnohého přítele raději neberte.

Náklady na psa

Kromě ceny za psa počítejte také s pravidelnými náklady. Po mnoho let budete muset platit za kvalitní krmivo a návštěvy veterináře kvůli kontrolám a očkování. Počítejte také s poplatky a pojištěním psa.

Jak najdu svého vysněného boloňského psíka?

Boloňský psík od chovatele

Čilí boloňáčci, stejně jako ostatní bišonská plemena, se těší velké oblibě. Nalezení seriózního chovatele však vyžaduje určitou přípravu. Ujistěte se, že Vámi vybraný chovatel boloňských psíků je součástí chovatelského sdružení. Takový chovatel Vám může ukázat písemné záznamy o provedených zdravotních vyšetřeních.

Po dohodě s chovatelem poznejte štěňata a rodičovská zvířata v jejich domovech. Všichni by na Vás měli působit vyrovnaným dojmem. Chovatel vydá štěňata nejdříve ve věku osmi týdnů. Tak mají za sebou nejen tolik potřebné vtiskávání a socializaci, ale jsou také několikrát odčervená, očkovaná a čipovaná.

Při předání je vydán evropský pas pro domácí mazlíčky. Psi z jiné země v rámci EU musí mu být minimálně 15 týdnů a musí mít plnou ochranu proti vzteklině.

Jiné bišonské plemeno

Ti, kteří dávají přednost svému regionu a nemohou v okolí najít chovatele boloňských psíků, mohou zvážit pořízení jiného bišonského plemene. Někteří zarytí fanoušci boloňáčků budou pravděpodobně protestovat. Zejména bišonek a blízký příbuzný maltézáček mají s boloňským psíkem mnoho společného. Mohou být pro milovníky psů dobrou alternativou.

Vyhýbejte se množitelům

V každém případě se obloukem vyhněte všem „chovatelům“, kteří prodávají štěňata a nejsou členy žádného klubu. Množitelé obvykle nemají odborné znalosti potřebné pro zdravý a typický chov. Neinvestují do výběru zaměřeného na zdraví nebo do časné a naprosto nezbytné socializace. Následkem toho mohou být různé nemoci a poruchy chování. Koneckonců nebudete mít ani jistotu, zda jste vůbec koupili boloňského psíka.

Nový domov pro psa z útulku

Pokud chcete dát nový domov již dospělému boloňáčkovi, můžete se porozhlédnout na internetu. Někdy se majitelé boloňských psíků musí z různých důvodů svého zvířecího společníka vzdát. Žádný boloňáček pravděpodobně nebude čekat na nový domov v místním útulku pro zvířata. Na to je toto plemeno příliš vzácné. Kromě toho se pro tyto hezké a nekomplikované psy obvykle rychle najde nové působiště. Návštěva útulku však nemůže uškodit. Někdy narazíte na další bišonky nebo křížence, kteří Vám mohou přirůst k srdci.

Přejeme Vám krásný společně strávený čas s Vaším chytrým boloňským psíkem!

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.