Německý drátosrstý ohař

Německý drátosrstý ohař

Díky milé povaze, pozornému pohledu a svérázným vousům si německý drátosrstý ohař rychle získá srdce mnoha milovníků psů. Avšak i přes pozitivní vlastnosti je toto plemeno z dobrého důvodu určeno jen pro určitou skupinu lidí. Tento pes je vysoce výkonný lovec, a proto bude dobrým parťákem pro člověka-lovce.

Jak drátosrstý ohař vypadá?

Po dlouhou dobu to byl prostě špičkový lovecký pes s drsnou srstí. Vzhled byl druhotnou záležitostí. Dnes však pro toto plemeno existuje standard a tento pes se pro svůj vzhled stal velmi atraktivním.

Výška v ramenou 57 až 68 cm jej zařazuje mezi velké psy. Je dobře osvalený, má hluboký a široký hrudník.

Typická je pro něho drsná srst v kombinaci s hustými vousy nad horní a dolní čelistí. Hnědé oči orámované svěšenýma ušima mu dodávají výraz věrného společníka. Není proto divu, že si ho mnoho lidí zamilovalo.

Pro toto plemeno jsou žádoucí následující barevné varianty: hnědá, plísňově hnědá a černá. Bílé skvrny se tolerují.

Chov nejlepších loveckých psů

Ke konci 19. století začali pejskaři v Německu selektivně křížit různé drsnosrsté plemenné psy. Cílem bylo sjednotit to nejlepší ze stávajících plemen. Pro tento účel vybrali zástupce plemen grifonek, pudlpointer a německý krátkosrstý ohař ostnosrstý. Ta měla totiž nejlepší lovecké vlastnosti.

Lovecké kvality se cení více než jednotný vzhled. Chovatelé od počátku kladli velký důraz na všestrannost. Ať už lovíte kachny u vodních ploch, nebo v lese či na louce, pes by měl zazářit všude.

Později se při křížení zesílil vliv německého krátkosrstého ohaře s cílem zlepšit výkonnost při vystavování a hrabání.

Drsný kožich měl také sloužit ke zvýšené výkonnosti. Tvrdá srst totiž psa chrání před nepřízní počasí, pichlavými rostlinami, kopřivami nebo řezavým rákosím.

Německý drátosrstý ohař dnes

Zpočátku byla většina lovců k tomuto plemeni hodně skeptická. Postupem času se však tento ohař etabloval jako samostatné plemeno uznané v rámci FCI. Dnes je německý drátosrstý ohař jedním z nejoblíbenějších loveckých psů v Německu. Zde je také zdaleka nejoblíbenějším ohařem. Každý rok zde spatří světlo světa více než 3 000 štěňat.

Tento všestranně využitelný pes je oceňován také v jiných zemích. Mimo jiné se účastní loveckých aktivit na španělském a švédském královském dvoře.

Nejlepší mladí psi z tohoto plemene se každoročně setkávají na mezinárodních zkouškách s názvem „Hegewald-Prüfung“. Jedná se o výběrovou chovatelskou zkoušku, kde se setkávají ambiciózní chovatelé a přátelé tohoto ohaře z mnoha zemí.

Německý drátosrstý ohař - štěňata © ANDREY / stock.adobe.com

Jakou má německý drátosrstý ohař povahu?

Tento pes je vášnivý lovec s velkým sebevědomím. Pokud je správně vychováván a cvičen, stane se klidným a spolehlivým společníkem v dobrém i zlém. Je mazlivý, hravý a dokáže přesvědčit svým typickým humorem. Odvaha a vytrvalost ho zdobí nejen při lovu, ale také v každodenním životě. Má mimo jiné velice flexibilní mentalitu.

Tento chytrý čtyřnohý přítel se také rád a rychle učí. Je to vynikající rodinný pes – pokud mu dovolíte, aby se věnoval své vášni, kterou je lov.

K cizím lidem se chová zdrženlivě, nikoli však agresivně. Před pytláky dokáže chránit díky své až lidsky ostré povaze – a v případě nouze bude své dvounohé přátele vždy bránit. Toho však nesmíte zneužívat.

Německý drátosrstý ohař a výchova

Tento ohař je inteligentní a rychle se učí. Vzhledem ke své ctižádostivosti však není psem pro začátečníky. Patří do rukou oddaného majitele, který toho chce se svým psem hodně zažít. A k tomu patří profesionální lovecký výcvik, který začíná již od štěněte.

V mysliveckých nebo loveckých klubech naleznete vhodné kurzy pro psovody. Zde se připravují budoucí lovečtí asistenti a majitelé, kteří se poté mohou věnovat lovu. Kromě všeobecné základní poslušnosti se v těchto kurzech vyučuje také bezpečné odkládání předmětů, odolnost vůči střelbě, vystavování, stopování, vlečení s aportováním a také práce ve vodě s kachnou i bez ní. Výcvik loveckých psů je zakončen zkouškou loveckého psa.

Co se týká domova, platí totéž, co u všech ostatních psů: klíčem k dobře vychovanému čtyřnohému příteli je láskyplná důslednost. V opačném případě není u tohoto chytrého německého ohaře nouze o různé ústupky – například žebrání u stolu nebo spaní v posteli.

Lovecký pes pro každou akci

V lovu je německý drátosrstý ohař skutečně všestranný, odborníky je proto nazýván plně funkčním psem. Jako ukazovací pes ukazuje svému majiteli zvěř zvednutou přední nohou. Je vhodný pro všestranné lovecké aktivity. Mezi ty patří:

  • dohledání poraněné nebo uhynulé zvěře
  • aportování
  • vyhledávání a hrabání

V mnoha zemích jsou barváři zákonem vyžadovanými pomocníky při lovu. Zabraňují totiž tomu, aby postřelené zvíře dlouho trpělo. Německý drátosrstý ohař vyniká téměř ve všech disciplínách. Pouze pro norování je tento čtyřnohý lovec vzhledem ke své velikosti nevhodný.

Pokud tomuto plemenu neposkytnete možnost lovit, bude chřadnout. Pro ty majitele, kteří neradi loví (nebo ty, kteří hledají doplněk k lovu), existuje alternativa, a tou jsou psí sporty, jako je například agility.

Zdraví

Tento čistokrevný  pes má nejlepší předpoklady pro dlouhý život. Zvířata určená pro chov jsou před přijetím vždy vyšetřena s ohledem na svůj zdravotní stav. Přísnou selekcí se u tohoto ohaře výrazně snižuje riziko dysplazie kyčelních kloubů.

Je dobré se ujistit, zda rodiče nemají osteochondrózu v ramenou. Ve vzácných případech se u tohoto plemene může vyskytnout kraniomandibulární osteopatie. Toto onemocnění je známé především u teriérů. Může jím však trpět i německý drátosrstý ohař. Jedná se o bolestivé změny na kostech lebky nebo čelisti. Vyskytují se u mladých psů ve věku od tří do šesti měsíců.

Psi při této nemoci trpí velkými bolestmi, málo žerou, sliní a někdy jsou apatičtí. Když je psovi kolem jednoho roku, nemoc obvykle ustane. Některá zvířata však musí být kvůli silným bolestem utracena.

V současné době zkoumají veterináři na různých univerzitách genetické pozadí tohoto onemocnění. S dobrou péči se zdravý německý drátosrstý ohař může dožít v průměru až 14 let.

Strava

Tito svalnatí a mrštní psi potřebují vysoce kvalitní krmivo s vysokým podílem masa. Spotřeba energie loveckého psa se může značně lišit, například slídiči urazí desítky kilometrů. Pokud je německý drátosrstý ohař používán pro práci ve vodě, urazí menší vzdálenost, ale o to více se namáhá.

Pokud pes denně naběhá mnoho kilometrů, je vhodné mu poskytnout krmivo s vysokým obsahem bílkovin a dostatečným množstvím tuku, to mu dodá potřebnou energii. Pokud lov začíná ráno, je nejlepší dát čtyřnohému pomocníkovi poslední jídlo večer před lovem.

Před lovem a během něj nepodávejte žádné porce. Příliš mnoho pohybu po jídle totiž může u psů způsobit nebezpečnou torzi (přetočení) žaludku.

Tento ohař by měl být mít možnost pít během lovu alespoň jednou za hodinu. Při vysokých teplotách by měly být intervaly kratší. Snacky ze sušeného masa nebo kostí z hovězí kůže uspokojí potřebu loveckého psa žvýkat.

Objevte naši nabídku krmiv pro psy!

Německý drátosrstý ohař běží na trávníku © Carola Schubbel / stock.adobe.com

Je pro mě německý drátosrstý ohař vhodný?

Každý, kdo chce německého drátosrstého ohaře, by měl splňovat především jednu podmínku: měl by být lovcem. Chovatelé těchto psů dávají štěňata pouze lidem, kteří je cvičí k lovu. A dobře vědí proč. Tento přátelský lovec je rád se svou lidskou smečkou. Neměl by proto skončit v útulku.

Ideální je dům s velkou zahradou. Mějte na paměti, že lovecký pes není vhodný pro život v městském bytě. Ti, kteří se svým psem loví jen občas, by mu měli zajistit každodenní aktivitu.

S dětmi vychází německý drátosrstý ohař dobře, i když malé děti by s ním nikdy neměly být bez dozoru. Kočky by tento lovecký pes mohl považovat za kořist. Malá zvířata, jako jsou králíci nebo morčata, by s ním neměla žít ve společném prostoru. I když jsou hlodavci chráněni mřížemi, přítomnost lovce je pro ně stresující.

Jinak péče o toto plemeno není náročná a nevyžaduje příliš času.

Kde lze německého drátosrstého ohaře pořídit?

Štěně německého drátosrstého ohaře můžete získat pouze od certifikovaného chovatele. Ti vychovávají „lovce pro lovce”. Renomovaní chovatelé německých drátosrstých ohařů rádi poskytnou informace o svém chovu a pozvou zájemce do svých chovných stanic.

Vždy se však podívejte na matku, případně na otce. Jsou psi sebevědomí a uvolnění? Jaké jsou podmínky chovu? Štěně si kupte pouze tehdy, pokud jste o jeho chovu přesvědčeni. Chovatelé předávají štěňata nejdříve ve věku devíti týdnů. Ke štěněti byste měli dostat pas EU pro zvířata v zájmovém chovu.

Máte-li zájem o dospělého psa, máte několik možností. Někteří chovatelé, kteří se specializují na profesionální lovecká plemena, nabízejí k prodeji vycvičené lovecké psy. Také existují různé kluby pro lovecké psy v nouzi. Tyto kluby na svých webových stránkách nabízejí různé čistokrevné lovecké psy a smíšená plemena. Takoví psi hledají nový domov z různých důvodů. A právě zde se nabízí možnost pro milovníky německého drátosrstého ohaře, kteří neradi loví. Někteří z takto nabízených psů již totiž nejsou vhodní k lovu.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Pomeranian (německý trpasličí špic)

Der Zwergspitz beeindruckt nicht mit Größe, dafür aber mit Freundlichkeit, Selbstbewusstsein und Energie. Kein Wunder also, dass immer mehr Vierbeiner dieser Spitz-Variante die Herzen zahlreicher Hundefreunde erobern. Erfahren Sie im zooplus Magazin alles über den Pomeranian.

11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.