Duhovky (Melanotaenia)

Duhovka v akváriu

Mezi akvaristy zůstávají duhovky tipem pro zasvěcené. Je to proto, že okrasné rybky odhalí svou duhovou krásu pouze tehdy, když se cítí opravdu dobře. V našem portrétu se dozvíte, jak udělat barevné rybky šťastnými.

Vzhled: u duhovek záleží na náladě

Ve zverimexu se krásné duhovky často ztratí mezi ostatními druhy ryb. Tito vodní živočichové dostojí svému jménu, až když vyrostou a cítí se ve svém prostředí dobře. Jinak je jejich vzhled fádní a bezbarvý.

Dospělé duhovky se v rukou milujících akvaristů projeví v tom nejlepším světle. Nádherně duhové, výrazné barvy jsou známkou pohody. Intenzita barev se mění v průběhu dne a podle nálady. Milovníci ryb tak mohou při pohledu do akvária objevovat stále nové a nové odstíny.

Tělo duhovky je v průměru čtyři až dvanáct centimetrů dlouhé a po stranách zploštělé. Oči jsou velké, ústa špičatá a duhové šupiny velké, a proto dobře viditelné. Duhovka se také vyznačuje dvoudílnou hřbetní ploutví.

Barevná rozmanitost duhovek: druhy a barevné varianty

Existuje asi 100 druhů duhovek, z nichž každá má mnoho různých barevných variant. Známým zástupcem je například duhovka diamantová s neonově modrým tělem a červenými ploutvemi. Dalším oblíbeným druhem je duhovka Boesemanova. Přední polovina jejího těla má modravý nádech, zatímco zadní část těla je jasně oranžová.

U většiny druhů jsou samice podobně zbarvené jako samci. Samice však často nemají tak jasné barvy.

Duhovka diamantová © mikhailg / stock.adobe.com

Domov pro duhovky: péče a chov v akváriu

Duhovky lze chovat ve sladkovodním akváriu. Nejdůležitějšími požadavky pro druhově vhodný chov jsou dostatek prostoru pro plavání, možnost ústupu a společnost.

Pestrobarevné okrasné ryby jsou velmi aktivní a nerady jsou samy. Při výběru akvária platí následující: čím větší, tím lepší. Malé duhovky se pohodlně vejdou do nádrže o délce 80 cm. Větší druhy naopak potřebují alespoň 120 cm, aby se mohly snadno pohybovat.

Tipy pro perfektní akvárium pro duhovky:

  • Akvarijní rostliny jsou ideálním místem pro odpočinek a tření.
  • Duhovka miluje čistou vodu bez chlóru s teplotou mezi 22 a 26 stupni Celsia.
  • Voda z vodovodu s hodnotou pH mezi 7,0 a 8,5 je pro duhové ryby vhodná. Poskytuje také optimální tvrdost vody.
  • Mnoho druhů pochází z tekoucích vod. Proto je pro jejich pohodu důležitá účinná filtrace. Kromě toho je třeba jednou za jeden až dva týdny vyměnit přibližně třetinu vody.
  • Co se týče substrátu, je duhovka nenáročná, protože obvykle nežije u dna.

Další zajímavosti o dokonalém domově pro vodní živočichy si můžete přečíst v průvodci akvaristikou v magazínu zoohit.

Potrava

Krmení duhových rybek: ne příliš mnoho, ne příliš velké

Duhovka ráda jí. Její špičatá rybí tlama je však menší než její chuť k jídlu. Proto by krmivo pro ryby nemělo být příliš velké.

Pokud jde o příděl krmiva, i tady platí, že méně je více. Nenasytné ryby by se mohly rychle zakulatit. Dospělé ryby krmte jednou denně a klidně jim uložte jeden den v týdnu půst.

Jelikož je duhovka všežravec, můžete jí nabídnout pestrou stravu s mraženým krmivem, suchým krmivem a živou potravou. Dospělá zvířata také potřebují vyšší obsah rostlinné složky v krmivu. Dosáhnete toho pomocí zeleniny, jako je špenát nebo hrášek.

Povaha

Chování: jaká je typická duhovka?

Duhovka nejraději tráví čas jídlem a plaváním. Přesto má tato nápadná ryba klidnou a mírumilovnou povahu. Pouze ráno v období páření je v akváriu trochu živěji.

Na tom shonu je však také něco dobrého. V tomto období jsou barvy tohoto výjimečného vodního živočicha nejkrásnější.

Sdružování duhovek: které ryby se hodí k duhovkám?

Pokud budete v akváriu chovat podobné druhy, šupiny duhovek se budou lesknout. Ve společné nádrži si tito plavci nejlépe rozumí s jinými klidnými druhy stejné velikosti. Ideálními partnery v nádrži jsou například jiné druhy duhovek.

U jiných druhů ryb byste však měli dbát na to, aby všichni obyvatelé akvária měli dostatek potravy. Duhovka je nenasytná a nebojí se sebrat potravu jiným rybám.

Jak se rozmnožují duhovky? Snadný chov

Pro zkušené akvaristy je chov duhovek poměrně snadný. Nejlépe to funguje s párem nebo převahou samic.

Většina duhových ryb se tře každý den. Rodiče však většinou mláďata sežerou. Hustě osázené zóny v akváriu proto zvyšují šanci, že některá mláďata přežijí. Pro cílený chov můžete také přemístit rostliny s potěrem do chovné nádrže.

Všechny druhy duhovek se mohou rozmnožovat mezi sebou. Abyste zabránili vzniku tzv. hybridů, měli byste se snažit o co nejčistší chov.

Zdraví

Zdraví: na co byste si měli dát pozor při nákupu duhovek

Při nákupu duhovek věnujte pozornost celkovému stavu zvířat. Mají vyklenutý hřbet? Mají propadlá břicha? Jsou ploutve roztřepené? Tyto ryby často pocházejí z hromadných chovů a jsou náchylné k nemocem.

Díky druhově vhodnému chovu a pečlivému množení se však mohou duhovky při dobré péči dožít více než deseti let.

Pořízení

Pořízení: kde najdete tyto nádherné sladkovodní ryby?

Pokud si chcete koupit duhovky a hledáte obzvláště neobvyklé druhy, může pro vás být návštěva obchodu se zvířaty zklamáním. V porovnání s rozmanitostí druhů duhovek je jejich výběr v obchodě poměrně malý.

Větší úspěch přináší kontakt s dalšími akvaristy. Řada příznivců těchto barevných plavců se začlenila do Mezinárodní společnosti pro duhovky (IRG). Akvaristé si tak mohou vyměňovali ryby a chovat je druhově vhodným způsobem.

Regionální akvarijní burzy nebo veletrhy okrasných ryb jsou také dobré místo, kde najdete různé druhy. Můžete mít štěstí na chovatele, kteří vám mohou nabídnout nejen příznivé ceny a krátké přepravní vzdálenosti, ale také zdravé ryby.

Chcete proniknout hlouběji do akvaristiky? Akvaristický magazín od zoohitu odpovídá na vaše otázky.

Původ

Původ: duhově lesklí exoti

Kde se vyskytuje duhovka ve volné přírodě? Najdete ji v severní Austrálii a na Nové Guineji a na některých menších ostrovech mezi nimi. Tam se sladkovodní ryby vyskytují v tekoucích vodách a jezerech.

Existuje překvapivě velké množství druhů duhových okrasných ryb. Jejich rozšíření je totiž často omezeno na jednotlivé vodní plochy.

Mnohé z těchto vod jsou obtížně přístupné nebo se nacházejí v neprozkoumaných oblastech. Je tedy pravděpodobné, že zdaleka nebyly objeveny všechny druhy těchto fascinujících ryb.

Přehled

Název: duhovky, latinsky Melanotaeniidae

Velikost: podle druhu čtyři až 12 cm, vzácně i více

Zóna v akváriu: střední a horní část

Chov: v páru nebo v malých skupinách

Socializace: možná

Akvárium: podle druhu minimálně 80 cm dlouhé

Teplota vody: 22 až 26 stupňů Celsia

Hodnota vody: středně tvrdá voda s hodnotou pH mezi 7,0 a 8,5

Krmivo: pro všežravce se hodí živá potrava, mražené i suché krmivo

Náročnost: normální

Nejlépe hodnocené články
9 min

Bojovnice

Nádherně zbarvená a poněkud agresivně vystupující vůči ostatním jedincům. Bojovnice (Betta) je určitě zvláštní exemplář, který dokáže oživit každé akvárium. Díky minimálním nárokům, které rybka má, je péče o ni velmi snadná, a proto je vhodná i pro nováčky v oblasti akvaristiky.

6 min

Axolotl mexický

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je již několik let opravdovým hitem mezi domácími zvířaty. Jeho přátelský vzhled a nápadné zbarvení činí z tohoto zvířátka atraktivního mazlíčka. Navzdory exotickému původu je chov axolotla poměrně snadný – zde se dozvíte vše o tomto pozoruhodném tvoru.

3 min

Neonky

Každý, kdo se někdy věnoval akvaristice, zná malé neonky. Díky úchvatným "neonovým" barvám si jich ihned všimnou i lidé, kteří se v rybách vůbec nevyznají. Původ této barevnosti není zcela znám, ale pro neonky jsou tyto zářivé barvy životně důležité.