Pankreatitida (zánět slinivky břišní) u koček This article is verified by a vet

Šedá kořka na posteli

Pankreatitida nemá specifické příznaky.

Ve slinivce břišní se produkují, ukládají a uvolňují trávicí enzymy. Tyto trávicí enzymy však mohou napadat i samotný orgán. Výsledkem je těžký zánět slinivky břišní (pankreatitida) u kočky. Přečtěte si následující článek, kde najdete vše, co o zánětu slinivky břišní potřebujete vědět.

Jak nebezpečná je pankreatitida u koček?

Pankreatitida u koček je buď náhlá (akutní), nebo dlouhodobá (chronická). Obě varianty mohou mít pro kočku fatální následky. O to důležitější je rychlá diagnóza a intenzivní terapie.

Příznaky: jaké jsou hlavní symptomy onemocnění?

Pankreatitida u koček se obvykle projevuje velmi nespecifickými příznaky. Kromě toho jsou kočky skutečnými mistry ve skrývání bolesti.

Na zánět slinivky břišní však mohou poukazovat následující příznaky:

Jak se diagnostikuje pankreatitida u koček?

Vzhledem k nespecifickým příznakům může být diagnóza pankreatitidy u koček obtížná. Po důkladném celkovém vyšetření provede veterinární lékař další testy:

V rámci krevních testů lze měřit koncentraci tzv. kočičí pankreatické lipázy (fPLI). V současné době jsou pro tento účel k dispozici i rychlé testy. Veterinární lékař provádí tyto testy přímo ve své ordinaci. Pokud výsledek rychlého testu ukazuje na pankreatitidu, měla by být diagnóza ještě potvrzena laboratorně.

Kromě toho veterinární lékař používá ultrazvuk, aby získal představu o stavu slinivky. Dalšími příznaky pankreatitidy je právě zvětšení orgánu a hromadění tekutiny.

Terapie: jaké jsou možnosti léčby?

Nejprve špatná zpráva: zejména v případě akutní pankreatitidy musí být kočka často léčena na lůžku.

Veterinární lékař se nejprve snaží zjistit příčinu nebo rizikové faktory onemocnění. Například pravidelné užívání léků může být spouštěčem. V takovém případě je nutné zvážit, zda je možné léky vysadit.

Mnoho koček s chronickou pankreatitidou trpí také zánětem jiných břišních orgánů. Podle potřeby  je nutné léčit také onemocnění střev (například idiopatické střevní záněty) nebo žlučových cest (cholangitida).

U koček s těžkým průběhem je nejdůležitějším opatřením symptomatická léčba ke zmírnění následků pankreatitidy. Jedná se o:

 • tekutinovou terapii (infuze)
 • krmení vhodnou dietní stravou (v případě potřeby pomocí výživové sondy)
 • léky proti bolesti
 • léky proti nevolnosti a zvracení

Poznámka: Výběr vhodného dietního krmiva může podpořit přirozené tělesné funkce vaší kočky. Upozorňujeme však, že dietní potraviny nemohou nemoci ani léčit, ani jim předcházet. Správnou stravu pro vaši kočku byste také měli vždy probrat se svým veterinářem. Speciální dietní krmivo naleznete v internetovém obchodě zoohit.

Prognóza: jaké jsou šance na uzdravení po pankreatitidě?

Prognóza kočky s pankreatitidou závisí výhradně na průběhu a závažnosti onemocnění. Pokud je mírný zánět slinivky břišní brzy odhalen a léčen, jsou šance na úspěch velmi dobré.

Pokud však kočka trpí těžkou formou a dojde ke komplikacím a poškození dalších orgánů, může být pankreatitida dokonce smrtelná.

Chronická pankreatitida může mít pro kočku také závažné následky. Z dlouhodobého hlediska může zánět vést k dalším onemocněním. Mezi ta patří například exokrinní pankreatická nedostatečnost nebo diabetes mellitus.

Příčiny: co způsobuje pankreatitidu u koček?

V 90 % případů není u kočky zjištěna žádná jasná příčina pankreatitidy. V tomto případě se jedná o idiopatickou pankreatitidu.

Existuje však řada rizikových faktorů:

 • potraviny s vysokým obsahem tuku
 • vysoké hladiny triglyceridů a vápníku v krvi
 • poruchy krevního oběhu (například v důsledku nehod nebo operací)
 • infekční onemocnění, jako je kočičí aids (FIV) nebo toxoplazmóza
 • další základní onemocnění, např. chronické zánětlivé onemocnění střev (IBD) nebo diabetes mellitus
 • některé léky

Prevence: jak se vyhnout pankreatitidě u koček?

Vzhledem k tomu, že ve většině případů neexistuje jasný spouštěč pankreatitidy, jsou profylaktická opatření poměrně obtížná. Za každou cenu je třeba se vyhnout rizikovým faktorům, jako je strava s vysokým obsahem tuku a obezita.

Více informací o správném krmení koček najdete v rubrice Výživa koček v magazínu zoohit.

Jaká je funkce slinivky břišní?

Slinivka břišní (pankreas) je podlouhlá a nachází se v přední části břišní dutiny kočky. Skládá se z endokrinní a exokrinní části, z nichž každá má jinou funkci:

Exokrinní část slinivky břišní se skládá ze žlázové tkáně. Její funkcí je produkce důležitých trávicích šťáv (enzymů) k rozkladu bílkovin, tuků a sacharidů.

Naproti tomu endokrinní část vytváří důležité hormony, které se krevním řečištěm dostávají do zbytku těla. Patří mezi ně zejména:

 • inzulín: hormon, který reguluje hladinu cukru v krvi kočky a podporuje vstřebávání krevního cukru do buněk
 • glukagon: tento hormon zvyšuje hladinu cukru v krvi tím, že podporuje odbourávání glykogenu v játrech, čímž se uvolňuje cukr
 • somatostatin: v mozku mimo jiné potlačuje tvorbu svého protějšku, růstového hormonu somatotropinu, a dále sekreci žaludeční kyseliny v žaludku

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.


Franziska G., Veterinář
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzitě Justus-Liebig ve městě Gießen jsem získala obsáhlé vzdělání jako veterinární lékařka a nasbírala jsem zkušenosti v různých oborech, jako jsou medicína malých, velkých a exotických zvířat, stejně jako farmakologie, patologie a bezpečnost potravin. Jsem aktivní nejen jako veterinární autorka, ale také pracuji na své disertační práci. Mým cílem je v budoucnu lépe chránit zvířata před bakteriálními původci nemocí. Kromě svých veterinárních znalostí sdílím také vlastní zkušenosti šťastné majitelky psa a dokážu tak pochopit a vyjasnit úzkosti, problémy a další otázky týkající se zdraví zvířat.


Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.