Zvracení u koček This article is verified by a vet

Zvracení u koček - vyšetření ultrazvuem

Roztomilá kočka na ultrazvuku u veterináře

Většina koček během svého života někdy zvrací. Bohužel za zvracení koček nejsou zodpovědné pouze neškodné chlupové kuličky. Někdy jsou za tím i závažná onemocnění. Přečtěte si následující článek a zjistěte více o zvracení u koček..

Jak moc je zvracení u koček nebezpečné?

Když kočka zvrací, nejedná se ve skutečnosti o nemoc, ale spíše o její příznak. Může být vyvoláno různými příčinami. Jak moc nebezpečné je zvracení (vomitus) pro kočku, závisí na příčině onemocnění.

Existují neškodné i velmi závažné příčiny zvracení koček. Například stresové situace nebo cesta autem mohou u některých koček vyvolat zvracení. Pokud je naopak příčinou zvracení otrava, může být pro kočku smrtelná.

Existuje mnoho různých onemocnění, která způsobují, že kočka zvrací. Pro lepší přehled rozdělme příčiny na neinfekční a infekční:

Neinfekční příčiny

 • stres spojený s úzkostí nebo bolestí
 • krmivo (např. kvůli potravinové intoleranci nebo zkaženému jídlu)
 • cizí těleso
 • onemocnění trávicího systému: např. zánět žaludku, zánět střev, zánět slinivky břišní
 • onemocnění jiných orgánů: např. hypertyreóza, onemocnění ledvin nebo nádory
 • otrava: mnoho čisticích prostředků, léků (např. paracetamol) a rostlin (např. břečťan) je pro kočky jednovatých

Infekční příčiny

Zvracení u koček mohou způsobovat následující patogeny:

 • bakterie (např. salmonela)
 • viry (např. kočičí panleukopenie (FPV))
 • paraziti (např. škrkavky, giardie)

Pokud je příčinou zvracení nemoc kočky, obvykle se objevují i další příznaky. Se zvracením je často spojena například únava, špatný celkový stav a horečka.

Zvracení je navíc často doprovázeno dalšími gastrointestinálními příznaky, jako je průjem, ztráta chuti k jídlu a v dlouhodobém horizontu i úbytek hmotnosti.

Pokud kočka zvrací delší dobu nebo zvláště prudce, hrozí také riziko dehydratace. Následné výkyvy v hladině elektrolytů se mohou pro kočku rychle stát životu nebezpečné.

Nejpozději když se ve zvratcích objeví krev nebo když kočka zvrací několikrát za sebou, byste se měli poradit s veterinářem. Protože však možné příčiny jsou rozmanité, je velmi důležitá spolupráce mezi veterinárním lékařem a majitelem zvířete.

Veterinář vám položí konkrétní otázky: Jak dlouho kočka zvrací? Jak často zvrací? Jsou patrné nějaké známky krve nebo podobně? Je vaše kočka pravidelně očkována a odčervována?

Veterinární lékař obvykle provede celkové vyšetření kočky a zároveň položí tyto otázky. To mu umožní posoudit aktuální zdravotní stav vaší kočky a zjistit, zda již nedochází k závažným ztrátám vody a elektrolytů.

Poté veterinář pravděpodobně zahájí další vyšetření, aby zjistil příčinu zvracení. Například krevní test poskytne informace o funkci jater a ledvin. Počet různých imunitních buněk v krvi může ukazovat na bakteriální nebo virovou infekci.

Vyšetření trusu může odhalit jako příčinu zvracení možné napadení parazity.

Pomocí zobrazovacích technik, jako je rentgen nebo ultrazvuk, může veterinář zkontrolovat změny na orgánech. Mohou také odhalit změny polohy, cizí tělesa a nádory.

Terapie: jak se léčí zvracení u koček?

Když kočka zvrací, terapie se obvykle skládá ze dvou částí. Na jedné straně veterinář přijme opatření proti samotnému zvracení a na druhé straně léčí základní onemocnění.

Infuze, léky proti zvracení, gastroprotektiva a podpůrné podávání lehce stravitelné stravy pomáhají zastavit zvracení.

Pokud má kočka infekci, použijí se v závislosti na patogenu antibiotika, antivirotika nebo odčervovací přípravky. Potravinovou intoleranci léčí veterinář dietními opatřeními.

Jedná-li se o spolknuté cizí těleso nebo dokonce o nádor, je operace obvykle jedinou nadějnou metodou.

Poznámka: Výběr vhodného dietního krmiva může podpořit přirozené funkce organismu vaší kočky. Upozorňujeme však, že dietní potraviny nemohou léčit ani předcházet nemocem. Vždy byste se také měli poradit s veterinářem o správné stravě pro vaši kočku. Speciální dietní krmiva najdete v obchodě zoohit.

Jaké domácí prostředky pomáhají proti zvracení koček?

Pokud je vaše kočka v dobrém celkovém stavu a zvracení není úporné, můžete vyzkoušet několik jednoduchých domácích prostředků. Pokud však kočka zvrací i nadále nebo se její stav zhoršuje, obraťte se na veterináře.

Příprava šetrné stravy je jednoduchý způsob, jak zklidnit podrážděný žaludek vaší kočky. Vhodnou volbou je vařené kuřecí maso bez koření, rýže a tvaroh. Zpočátku krmte kočku jen malými porcemi a počkejte, zda nebude znovu zvracet.

Mátový nebo heřmánkový čaj mají také uklidňující účinek na žaludek. Může být užitečné smíchat tekutinu s jídlem. Tímto způsobem zvýšíte šanci na přijetí neobvyklého nápoje a zároveň i samotný příjem tekutin.

Kočka s infuzí
Pokud dojde k dehydrataci, potřebuje kočka infuzi

Moje kočka zvrací – jaká je prognóza?

Prognóza závisí na příčině zvracení. Napadení parazity je velmi časté a obvykle ho lze rychle vyřešit. Některé nádory nebo cizí tělesa v trávicím traktu, které jsou odhaleny příliš pozdě, však mohou ohrozit život kočky.

Prevence: jak mohu zabránit zvracení u své kočky?

Abyste zabránili zvracení vaší kočky, měli byste dbát na následující opatření:

 • Zamezte přístupu k toxickým látkám.
 • Venkovní kočky pravidelně kontrolujte na parazity nebo je odčervujte (každé 3 měsíce).
 • Zabraňte kontaktu s již nemocnými zvířaty.
 • Pravidelně čistěte a v případě potřeby dezinfikujte kočičí toalety a místo pro krmení.
 • Krmivo pro kočky chraňte před světlem a skladujte ho uzavřené, abyste ho ochránili před kontaminací nebo hlodavci.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.


Franziska G., Veterinář
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzitě Justus-Liebig ve městě Gießen jsem získala obsáhlé vzdělání jako veterinární lékařka a nasbírala jsem zkušenosti v různých oborech, jako jsou medicína malých, velkých a exotických zvířat, stejně jako farmakologie, patologie a bezpečnost potravin. Jsem aktivní nejen jako veterinární autorka, ale také pracuji na své disertační práci. Mým cílem je v budoucnu lépe chránit zvířata před bakteriálními původci nemocí. Kromě svých veterinárních znalostí sdílím také vlastní zkušenosti šťastné majitelky psa a dokážu tak pochopit a vyjasnit úzkosti, problémy a další otázky týkající se zdraví zvířat.


Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.