Toxoplazmóza – příznaky a prevence

Toxoplazmóza kočky

Toxoplazmóza u koček je často důvodem k obavám, zejména u těhotných žen.

Kočka a dítě – jde to dohromady? Očekáváte-li v nejbližší době přírůstek v rodině, pravděpodobně si kladete tuto otázku. Stejně tak, jako si ji kladlo mnoho chovatelů před Vámi. Budoucí rodiče si dělají starosti především s ohledem na jednu známou kočičí nemoc a tou je toxoplazmóza.

Toxoplazmóza – o co se jedná?

Toxoplazmózu vyvolává jednobuněčný parazit zvaný Toxoplasma gondii. Mezihostitelem tohoto parazita jsou savci a ptáci, koncovým hostitelem jsou pak kočky. Toxoplazmóza se totiž dokáže rozmnožovat pouze v tenkém střevě koček. Napadení jedinci vylučují tzv. oocysty, které přistávají spolu s výkaly na zemi. Tam jsou znovu přijímány mezihostiteli, k nimž patří prasata, hovězí dobytek, myši nebo ptáci. Takto cyklus začne nanovo.

Toxoplasma gandi patří k těm parazitům, kteří jsou schopni napadat člověka i zvířata. Lidé se mohou infikovat stejně dobře jako naše kočky. Majitelé koček se mohou infikovat například při manipulaci s výkaly svého tygříka. I přímý kontakt s oocystami, k němuž může dojít třeba při práci na zahradě, je z hlediska nákazy nebezpečný. Konzumace málo tepelně upraveného masa v podobě tataráku, šunky apod. je rovněž nebezpečná.

Jaké má toxoplazmóza příznaky?

Toxoplazmóza kočky

Za normálních okolností probíhá infekce zcela nepozorovaně. Může se projevit mírnými příznaky jako je lehký průjem. S tím si tělo zdravé kočky většinou bez problémů poradí. U koček s oslabeným imunitním systémem nebo u koťat je nutné mít se na pozoru. U těchto koček jsou symptomy nápadnější. Může také dojít až k chronickým projevům. V úvahu přicházejí následující příznaky:

  • silný průjem
  • horečka
  • zánět v očích
  • dušnost
  • žloutenka

Kočky by v takovém případě měly být zaručeně vzaty k veterináři na prohlídku.

Toxoplazmóza u lidí

U zdravého dospělého člověka probíhá onemocnění taktéž bez symptomů. U osob s oslabeným imunitním systémem byly však zaznamenány potíže s koordinací a křeče. Pokud se vyskytne toxoplazmóza v těhotenství, symptomy se u těhotné ženy neprojeví. Infekce ale může mít neblahý dopad na nenarozené dítě. Čím dříve dojde k nákaze, tím horší je dopad na plod. Může dojít na vodnatelnost mozku i předčasné narození. Není tedy divu, že se rodiče infekci chtějí vyhnout za každou cenu.

Diagnóza toxoplazmózy

U koček lze přítomnost infekce prokázat krevními testy nebo otestováním stolice. U lidí probíhá kontrola zpravidla prostřednictvím krevních testů. Krev je testována na přítomnost speciálních protilátek. Tyto protilátky tělo tvoří v případě, kdy s infekcí již bojuje. Pokud jsou tyto protilátky přítomny, jedná se o infekci toxoplasmou. Takový test na toxoplazmózu patří v řadě zemí ke standartním vyšetřením.

Toxoplazmóza je nebezpečí pro nenarozené děti. © Africa Studio / stock.adobe.com
Toxoplazmóza může být pro nenarozené dítě nebezpečná, pokud k infikování dojde poprvé během těhotenství.

Toxoplazmóza – léčba

Jak se zbavit toxoplazmózy? Zdravé kočky se s nákazou zpravidla vypořádají samy. U koček s oslabeným imunitním systémem, u nichž se objeví silné příznaky, je třeba podniknout kroky ke zmírnění symptomů. Podobně je tomu i u člověka. Infekce často probíhá bez povšimnutí a tělo je schopné se s ní poprat samo, léčba tedy není nutná. Lidé s oslabenou imunitou však léčeni být musí. Podobně je tomu u těhotných žen, které by měly být obzvláště na pozoru.

Jak předejít onemocnění toxoplazmózou?

Těhotné ženy nemusejí mít obavy, pokud vůči parazitovi Toxoplasma gondii nejsou imunní. Nemusejí se ihned na devět měsíců vzdávat svého kočičího mazlíčka. Jednouchá opatření Vám pomohou možnost nákazy minimalizovat.

Vyhýbejte se kontaktu s exkrementy koček a nedostatečně upravenému masu

Myslete především na jedno: infekce neprobíhá pouze po kontaktu s výkaly zvířete. I kontakt se syrovým nebo napůl tepelně upraveným masem může vézt k nákaze. Těhotné ženy bez protilátek proti toxoplazmóze by tedy v žádném případě neměly požívat nedostatečně upravené maso nebo syrové maso připravovat.

Dejte si pauzu od zahradnických prací a dbejte na hygienu

I od práce na zahradě byste si měli dát chvíli pauzu. Parazité se mohou vyskytovat v mokré půdě, kde dokáží přežít i roky bez hostitele. Ovoce i zeleninu byste měli vždy řádně omýt. Hlemýždi i hmyz se totiž mohly pohybovat po infikovaných výkalech a parazita tak na zeleninu či ovoce přenést.

Buďte obezřetní – opatrnosti není nikdy dost

Téměř každý savec může být nositelem parazita. Po vyloučení z těla kočky si totiž toxoplazmóza hledá nového hostitele. Kočky se pohybují venku a vykonávají zde svoji potřebu. Navíc jsou v kontaktu s dalšími kočkami a tím pádem i jejich výměšky. Kočky jsou také lovci ptáků a malých hlodavců. Ve všech těchto situacích může dojít k nákaze. Proto není divu, že většina koček se za svůj život toxoplazmózou nakazí.

Kočka je koncovým hostitelem parazita. Ten se ve střevě kočky rozmnoží a při vylučování se dostane ven ve formě oocyst. Při opětovném nakažení se počet vyloučených oocyst snižuje – čímž se postupně snižuje i riziko nákazy.

Abyste si však byli naprosto jistí, můžete kočku vzít k veterináři. který ji podrobí vyšetření. Krevní test a vyšetření výkalů prokáže, zda je u zvířete toxoplazmóza přítomna. Pokud ano, měli byste kočku po dobu těhotenství umístit ke svým přátelům či rodině. Eventuelně se zřekněte čištění toalety, krmení kočky syrovým masem a po každém kontaktu se zvířetem si umyjte ruce. Nákaza je o to pravděpodobnější, čím déle leží výkaly kočky v toaletě. V ideálním případě byste měli toaletu jednou denně opláchnout horkou vodou, což samozřejmě nesmí provádět těhotná žena.

Kočka v náručí ženy © Светлана Фарафонова / stock.adobe.com
Zvláště během těhotenství byste měli myslet na hygienu po intenzivním mazlení.

Imunita vůči toxoplazmóze

Je důležité si uvědomit, že pokud jste se v životě už toxoplazmózou nakazili, jste vůči ní imunní. Pokud tedy nastávající matka měla kontakt s parazitem již před těhotenstvím, nemusí se onemocnění obávat. Vy i Vaše dítě jste před parazitem Toxoplasma gondii v bezpečí.

Patříte mezi chovatele, kteří již roky čistí toaletu svého mazlíčka nebo často pracujete v zahradě? Pak jste určitě již nákazou i infekcí prošli bez toho, abyste si onemocnění povšimli. Nehrozí Vám tedy nebezpečí dalšího nakažení se.

Jak výrazné je riziko infekce?

Pro dlouholeté chovatele platí jedno: prvotní nákaza toxoplazmózou až během těhotenství je vysoce nepravděpodobná. Požádejte svého gynekologa o krevní test, v němž bude zjištěno, zda jste na toxoplazmózu pozitivní. V takovém případě jste již infekci prodělali a jste tedy imunní.

Pokud jste doteď s nákazou do kontaktu nepřišli, můžete dodržováním jednoduchých zásad riziko nákazy snížit. V každém případě strach z onemocnění by určitě neměl být důvodem k tomu, abyste svému tygříkovi hledali nový domov.

Přejeme Vám i Vaší rodině všechno nejlepší!

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.