10 tipů pro krásné fotografie Vašich koček

Focení kočky smartphonem

Kočky patří mezi nejoblíbenější fotografované objekty. Jejich výrazné oči, sametově měkké tlapky, hedvábná lesklá srst a jejich půvab a elegance nás fascinují. Problém: Zvířecí modelové jsou docela svéhlaví. Přinášíme Vám 10 tipů, díky nimž vytvoříte nádherné fotografie Vašich tygříků.

Ať už podřimuje na teplém okenním parapetu, vydatně zívá, hraje si s klubíčkem vlny nebo prozkoumává zahradu: Existuje mnoho příležitostí, jak kočku na fotografii zachytit – ale než vezmete do ruky fotoaparát nebo smartphone, kočka vyskočí a pravý okamžik k vytvoření krásné fotografie je pryč.  Naštěstí máme pro Vás připraveno několik jednoduchých tipů a triků, jak pořídit perfektní fotografie Vaší kočky nebo kocoura – a to i bez drahé zrcadlovky, teleobjektivu nebo stativu.

  • Promyšlený motiv: Jak chcete kočku zachytit?

Plakáty v obývacím pokoji nebo online fotografie na Facebooku, Instagramu apod. – obrázků, kde je kočka středem dění, je nekonečně mnoho. Kvalita fotografií není však vždy taková, jakou si představujeme: špatné světelné podmínky, rozmazané pohyby, pohyblivé pozadí nebo jen nudné obrázky spících koček. Zachytit kočku v dobrém světle a v zajímavé póze vyžaduje hodně trpělivosti – kočky většinou o perfektní fotoportrét nestojí.

Pokud chcete pořídit hezkou fotografii, měli byste se, dříve než sáhnete po fotoaparátu nebo telefonu, zamyslet nad tím, co chcete Vaší fotografií vyjádřit. Jak byste chtěli svou kočku zachytit? Chtěli byste mít krásný portrét, jemuž budou dominovat krásné oči Vaší kočky? Nebo chcete fotografovat svou kočku v akci – když si hraje, šplhá nebo skáče? Chcete kočku zachytit v přírodě nebo na pohovce? Doporučujeme inspirovat se fotografiemi na internetu. Ale nepokoušejte se vytvořit naprosto stejnou fotografii. Většinou se Vám to stejně nepodaří. Koneckonců, každá kočka je jiná – a právě tuto jedinečnost by měla fotografie vyjadřovat.

Chcete-li nalézt vhodný motiv pro fotografii, zvažte, čím je Vaše kočka jedinečná. Má zvláštní skvrnitou srst? Nebo co dělá nejraději? Je ještě malá a hravá? Pak by byla vhodná dynamická fotografie s její oblíbenou hračkou nebo fotografie, ve které kočička zvědavě kouká do kamery. Na obrázcích koťat je hezké, když jsou viditelné proporce, pokud tedy fotografujete kotě na Vaší ruce nebo při sání z matčina cecíku. Miluje Vaše kočka lov myší? Pak ji tedy vyfoťte na zahradě nebo na poli. Nebo nejraději leží na klíně a mazlí se? Pak je vhodný motiv, kdy se kočka pohodlně vyhřívá na sluníčku.

  • Dbejte na neutrální pozadí

Bez ohledu na to, jaký motiv nebo jakou pózu zvolíte – kočka bude samozřejmě středobodem fotografie. A tomu by mělo odpovídat nastavení fotografie. Pohyblivé pozadí s lidmi, auty, vzorovananá tapeta nebo televize odvádí pozornost od zvířete, a proto se takovému pozadí raději vyhněte. Pokud fotografujete kočku v bytě, měli byste ji fotografovat před bílou nebo jednoduchou stěnou (bez obrázků nebo plakátů) nebo na krásné dřevěné podlaze. Na stěnu můžete také zavěsit prostěradlo nebo namalovat kus lepenky a použít ji jako pozadí. Jednobarevné polštáře nebo přikrývky jsou pro aranžování pozadí ideální.

Je důležité, aby kočka ve zvoleném pozadí optimálně vynikla. Například černá kočka by měla být fotografována spíše na světlé dřevěné podlaze nebo barevné střeše než na tmavých dlaždicích. Kočky s hnědočervenou srstí na mnoha dřevěných nebo laminátových podlahách nevyniknou. Samozřejmě, pokud máte doma bílou kočku, můžete se také rozhodnout použít na pozadí tmavší deku nebo černé polštáře. Pokud dáváte přednost fotografování kočky venku, měli byste zvolit neutrální pozadí, například zelené pole.

  • Zajistěte dostatek světla

Krásné pozadí, dobrá pozice a provotřídní kamera – nic z toho nepomůže, pokud nebudou optimální světelné podmínky. Pro krásné fotografie je dobré osvětlení nutností, zejména pak přirozené denní světlo. Pokud nevlastníte sadu fotografických světel, měli byste kočku fotografovat u velkého okna nebo přímo venku v zahradě. Abyste předešli nežádoucím stínům, neměli byste se postavit zády ke světlu, ale raději fotit lehce stranou dopadu světla z okna nebo slunce. Pokud se kočka dívá přímo na okno, uvidíte později na fotografii bílé tečky v zornicích – velmi oblíbený efekt v portrétních fotografiích.
Ve vnitřních prostorách můžete kromě přirozeného denního světla zvýšit na fotoaparátu hodnotu ISO nebo použít blesk. Blesk by měl vždy směrovat nahoru a fotografie by měla být osvětlena pouze nepřímo podsvícením stropu. Nikdy nesměrujte blesk kočce přímo do tváře – kočku to vyděsí a uteče.

Focení portrétu koček
  • Portrét kočky: Vpředu ostrý, vzadu rozmazaný

Další tip, aby kočka vypadala co nejlépe, je rozostření pozadí, zatímco obličej kočky je ostrý. Profesionálové nastaví clonu v režimu A nebo AV na nejnižší možné číslo. S hodnotou mezi f2,8 nebo f3,2 je clona široce otevřená a hloubka ostrosti je nižší. Pozadí pak vypadá rozmazaně, zatímco kočka v popředí je krásně ostrá. Je důležité soustředit pozornost na oči kočky – na portrétní fotografii zaujmou každého diváka ostré a výrazné oči.
Pro ty, kteří nejsou obeznámeni s fotografickými pojmy, jako je zaostření, hloubka ostrosti, clona a rychlost závěrky, ale přesto chtějí pořídit pěknou portrétní fotografii svého kočičího mazlíčka, doporučujeme zvolit režim potrétu, který lze snadno nastavit na většině digitálních fotoaparátů (obvykle označen obrázkem hlavy). Dokonce i některé smartphony jsou schopny pořídit odpovídající portrétní fotografie s rozmazaným pozadím. Pokud tento režim ve svém smartphonu nemáte, můžete si také stáhnout příslušné aplikace pro snížení hloubky ostrosti. Nebo můžete vytvořit rozostřené pozadí později editorem fotografií nebo aplikací.

  • Kočky v pohybu: Rychlé, a přesto nerozmazané

Hlavní problém při fotografování koček spočívá v tom, že zvířecí model obvykle nepózuje tak, jak bychom chtěli. Místo toho, aby seděla a dívala se na kameru, raději zkoumá, co se děje za kamerou, skáče na škrabadlo nebo se potuluje po bytě. Fotografování v běhu nebo ve skoku a zachycení pohybu na fotografii je velkou výzvou. Problém: Často jsou takové fotografie rozmazané a končí v koši.
Abyste tomu zabránili, musí být rychlost závěrky fotoaparátu co nejkratší. Pokud si netroufáte na manuální nastavení, zvolte na fotoaparátu režim „sport“.  Když kočka dovádí a hraje si, je ideální režim sériového snímání. Neunikne Vám tak žádná originální póza Vašeho mazlíčka. Po fotografování je potřeba obrázky vytřídit, což může být časově náročnější. A co je nejdůležitější, ujistěte se, že máte v paměti fotoaparátu dostatek místa.

  • Foťte v úrovni očí kočky

Fotografie koček vypadají přirozeněji, pokud jsou pořízeny z perspektivy zvířete. Snímky, ve kterých fotograf pohlíží z ptačí perspektivy nejsou příliš přesvědčivé, protože je na nich kočka malá a od hlavního motivu odvádí pozornost mnoho dalších věcí. Pro fotografa to znamená kleknout na kolena.

Přidržte fotoaparát v úrovni očí kočky a pokuste se zachytit jejich pohled v horizontální poloze. Každý, kdo má problémy s koleny, se samozřejmě může pokusit umístit kočku na vyšší pozici a vyfotografovat ji například na stole nebo na škrabadle.
Máte-li majestátní kočku, jako je perská kočka nebo maine coon, měli byste ji fotit co nejníže, nejlépe vleže, z tzv. žabí perspektivy. Tímto způsobem můžete zachytit svou kočku v působivé póze. Ale pozor, kočky vypadají zespoda mohutněji než ve skutečnosti.

  • Takto se bude kočka dívat přímo do objektivu

Nejzajímavější jsou fotografie, na kterých se kočka dívá přímo do objektivu. Ale jak to udělat? Čekat a stisknout spoušť v pravý okamžik chce velkou dávku trpělivosti. Naštěstí existuje několik triků, které pomohou nasměrovat pohled kočky tím správným směrem.

Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je pomoc druhé osoby při focení kočky. Připevněte zajímavou hračku k tyči. Zatímco máte prst na spoušti, Váš partner se snaží přitáhnout pozornost kočky k hračce. Pokud se mu to podaří, měl by hýbat prutem ve směru objektivu fotoaparátu, kočka sleduje prut a vy mačkáte spoušť! Pokud jste se zvířetem sami, můžete jedním prstem ťukat na fotoaparát a snažit se tak upoutat pozornost zvířete. Kočky jsou přirozeně velmi zvědavé – využijte toho! V neposlední řadě můžete samozřejmě připravit oblíbené pamlsky a ty přidržovat u objektivu. Aby kočka pamlsky získala, udělá cokoliv – a s trochou štěstí se zahledí přímo do objektivu.

Focení kočky mobilem
  • Přistupte blíže

Aby bylo možné získat dobré fotografie kočky, musí být zvíře ve středu a pozadí by mělo být co nejjednodušší. Na rozdíl od krajinářské fotografie musí být fotoaparát co nejblíže čtyřnohému modelu. Vaše kočka musí vnímat fotoaparát bez stresu – koneckonců by se měla dívat přímo do objektivu. Jděte blíž a nechte svou kočku zvědavě „prozkoumat“ fotoaparát – s trochou štěstí zvládnete skvělý snímek z těsné blízkosti.

Dokonce i detailní záběry, které zachycují například jen tlapku kočky nebo jen zvláštní flíček na čumáčku, jsou velmi zajímavé a ve zvětšené podobě působí na stěně ojedinělým dojmem. Nezapomeňte fotografovat v nejlepší možné kvalitě obrazu. To vám umožní zmenšit velikost obrazu.

  • Fotoefekty

I když můžete použít hashtag #nofilter na Instagramu, někdy se fotografie promění v pravá umělecká díla pouze se speciálními obrazovými efekty. A upřímně: Pokud se mohou fotografie celebrit v časopisech speciálně upravovat, můžete i Vy svou kočku udělat krásnější pomocí různých programů pro úpravu fotografií nebo odpovídajících aplikací.
Fotografie budou ještě zajímavější, pokud nastavíte kontrast nebo lehce změníte nastavení barev. Některé černobílé fotografie působí profesionálněji než barevné. Skutečným hitem budou fotografie, které opatříte tzv. vinětou. Obraz bude u okrajů tmavší díky stínovému efektu a kočka ve světlejším středu lépe vynikne.

  • Cvičení dělá mistra

Nyní znáte spoustu tipů, jak pořídit krásné fotografie Vašeho milovaného tygříka. Nicméně, samozřejmě se může stát, že se Vám perfektní fotografie nepodaří hned napoprvé. Ale nebojte se a nezapomeňte: Žádný učený z nebe nespadl! Ať už ve sportu, v hudbě, v malířství nebo ve fotografování koček: Chcete-li být opravdu dobrý, talent sám o sobě nestačí. Profesionála dělá spousta praxe a cvičení.
Vezměte si fotoaparát a zkuste různá nastavení a různé perspektivy. Čím více se s technikou seznámíte, tím rychleji můžete reagovat na zajímavé pozice Vaší kočky a zachytit je na skvělé fotografii.

Přejeme Vám spoustu zábavy, trpělivosti a samozřejmě hodně dobrého světla při fotografování Vašeho kočičího mazlíčka!

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
7 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.