6 důvodů, proč nedávat kočku jako vánoční dárek

Kočka se dívá na padající vločky sněhu

pets, christmas and hygge concept - red tabby cat on sofa with sheepskin at home in winter over snow

Napsali si Vaše děti o “kočku” Ježíškovi? Nebo považuje Vaše přítelkyně malá koťátka za “neskutečně roztomilá”? Pak Vás možná napadne darovat kočku pod stromeček. Ale není to dobrý nápad! Seznámíme Vás se šesti důvody, proč nedávat kočku jako vánoční dárek.

Šest důvodů proč není kočka vhodná jako vánoční dárek

 • Odpovědnost nelze darovat

Samozřejmě, že jsou malá koťátka roztomilá! Ale je to zodpovědnost na dalších 15 až 20 let. Proto než se pro pořízení kočky rozhodnete, položte si následující otázky:

 • Souhlasí všichni členové rodiny s pořízením kočky?
 • Bude mít kočka volný výběh nebo bude v bytě?
 • Kočky žijící v bytě by neměly být samy – můžeme si dovolit dvě kočky?
 • Máme dostatek finančních prostředků na provozní náklady a účty za veterináře?
 • Budeme bez reptání odstraňovat chlupy a nečistoty?
 • Má někdo z rodiny alergii na zvířecí srst?
 • Kdo bude čistit kočičí záchod?
 • Budeme mít dostatek trpělivosti na výchovu kočky?

Chtějí-li dospělí udělat radost svým dětem kočičím mazlíčkem, měli by si vyjasnit všechny tyto otázky dříve, než si kočku pořídí. Děti se sice alespoň naučí převzít zodpovědnost, ale dospělí musí zajistit, že se bude mít zvíře dobře.

 • Špatné zkušenosti ochránců zvířat

Kočku z útulku pod vánoční stromeček? Mnoho útulků se vůči takovým přáním brání a zvířata již od poloviny prosince nedávají k adopci, protože mají zkušenost, že mnoho takových zvířat skončí po svátcích zpět v útulku. Příliš náročná, příliš škrábavá, příliš drahá – z uvedených důvodů je jasné, že mnozí o svém dárku nepřemýšleli nebo takový nechtěný dárek od někoho dostali. Kdo má o čtyřnohého mazlíčka opravdový zájem, měl by počkat, až svátky skončí.

 • Zvířata nejsou žádné efektní překvapení

Roztomilá kočička by se pod vánočním stromečkem opravdu vyjímala. Ale milovníci zvířat takováto překvapení raději oželí. Protože všichni rodinní příslušníci by se měli na příchod nového člena rodiny připravit v klidu. Děti by se měly naučit jasná pravidla ohledně zacházení s kočkou. První vzájemné „očichávání“ by mělo probíhat v klidném prostředí

 • Vánoční shon

Mimochodem „klidné prostředí“ – to je o Vánocích opravdu v málokteré rodině. Na programu jsou návštěvy příbuzných, koledy a vybalování dárků. Takový typický vánoční shon není dobrým začátkem pro kotě nebo novou dospělou kočku. V nepozorovaném okamžiku vyšplhá na vánoční stromek nebo se usídlí v jesličkách. O vánocích číhá na zvědavé kočičky mnoho nebezpečí. Chcete-li si pořídit kočku, počkejte raději, až svátky skončí.

Kočka u dárků a stromečku
 • Čtyřnohého společníka by si měl každý vybrat sám

Děti jsou nadšené z každé kočky. Ale i pro ně může být přínosné, pokud bude kotě vybírat společně celá rodina. Navštivte se staršími dětmi seriózního chovatele nebo útulek. Spolu s chovatelem nebo pracovníky útulku můžete vybrat kočku, která se k Vám bude nejlépe hodit. Pokud do rozhodování zapojíte děti, naučí se zodpovědnosti spojené se zvířátkem. V každém případě byste si pro dospělé měli vybrat nejen zvíře, ale i sami si vybrat spolubydlícího.

 • Kočka je členem rodiny

Zvířata bychom neměly darovat stejně jako věci. Ať už mazlivá nebo divočejší kočka: Každá kočka s sebou do nového domova přináší jedinečnou osobnost. Dětem, které si přeji kočku, byste měli vysvětlit, proč by čtyřnozí členové rodiny neměli být vánočním dárkem. Naučíte je tak respektu ke zvířatům. Promluvte si o tom s dětmi již před svátky, aby nebyly později zklamány.

Kočka jako vánoční dárek – existují výjimky?

O Vánocích je celá rodina pohromadě, mnoho lidí má dovolenou. Rozhodli jste se pořídit si kočku a všichni členové rodiny s tím souhlasí: Není kočka ideálním dárkem pod stromeček? Počkejte raději, až svátky skončí! Opravdoví milovníci koček mají trpělivost a nepovažují kočky za „dárek“. Radost můžete zatím udělat dárky, které budou sloužit budoucímu čtyřnohému spolubydlícímu.

Jaké jsou vhodné alternativy?

Knihy nebo poukazy

Milovníkovi koček z Vaší rodiny nebo okruhu přátel, který očekává v blízké době příchod nové kočky, můžete udělat radost dárkem pro jeho mazlíčka. Co třeba útulný pelíšek nebo hračku? Děti se mohou připravit na příchod čtyřnohého kamaráda s knihou o kočkách. Čekání je vzrušující!

Žádný zvířecí dárek

Přeje si Vaše dítě kočku, ale Vy mu jeho přání splnit nemůžete? Pro nejmenší jsou skvělou alternativou plyšová zvířátka. Starší děti ale mohou být takovým dárkem ještě více rozčarovány. Vysvětlete dětem nezávisle na Vánocích, proč si kočku nemůžete nebo nechcete pořídit. Nalezněte společně vhodnou alternativu. Možná je v blízkosti Vašeho bydliště nějaký útulek, kam by dítě mohlo chodit pomáhat a být v pravidelném kontaktu se psy a kočkami.

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
7 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.