Vyrobte si domácí zmrzlinu pro kočky: 5 skvělých nápadů na recepty

Zmrzlina pro kočky

Léto je pro zmrzlinu hlavní sezóna a přináší vytoužené ochlazení. Kočky se také rády osvěží, když je horko. Chcete svou kočku překvapit zmrzlinou? Vysvětlíme vám, zda je zmrzlina pro kočky nebezpečná, a ukážeme vám, jak si ji vyrobit doma.

Můžou kočky jíst zmrzlinu?

Velcí příbuzní kočky domácí jsou na vysoké teploty zvyklí. Proto se i kočky domácí s horkem vyrovnávají dobře. Uprostřed léta však i kočkám, které teplo milují, může být v určitém okamžiku příliš horko. 

Ochladí je stinná místa a dostatek vody. Přesto si mnoho majitelů koček klade otázku: může se kočkám dávat zmrzlina? 

Vyrobte si vlastní zmrzlinu pro kočky: tipy pro bezstarostné olizování

Na rozmazlování kočky mraženými pochoutkami není v zásadě nic špatného. Jejich majitelé by si však měli vzít k srdci následující rady, aby kočkám zmrzlina nepodráždila žaludek: 

– Kočky mají rády mléko. Často však nesnášejí laktózu, kterou obsahuje. Proto je pro kočičí zmrzlinu lepší použít tvaroh, jogurt nebo speciální kočičí mléko. Případně můžete vyzkoušet recept na kočičí zmrzlinu bez laktózy. Inspiraci najdete níže. 

– U lidí i koček platí to samé: méně je více. Součástí zdravého života koček je vyvážená strava. Proto by zmrzlina pro kočky, stejně jako kočičí pamlsky, měla být součástí jídelníčku jen jednou za čas. 

– I když je pokušení velké, kočky by si měly kočičí zmrzlinu vychutnávat pomalu, a ne příliš studenou. Proto nechte zmrzlinu předem trochu rozmrazit. 

 

Zatímco pro psy je k dispozici široká škála hotových zmrzlin, majitelé koček mají výběr bohužel omezený. Dobrou zprávou však je, že zmrzlinu pro kočky si můžete vyrobit sami – snadno a levně. Která „kočičí zmrzlina“ bude mít největší úspěch, záleží samozřejmě zcela na chuti vaší kočičky. 

Teploty stoupají výš a výš? Chraňte svou kočku před horkem pomocí našich 5 tipů.

Výroba domácí zmrzliny pro kočky: složení a doplňky

Krása kočičí zmrzliny spočívá v tom, že většinu ingrediencí už nejspíš máte doma. Oblíbené krmivo vaší kočky je stejně vhodné jako pasty, kočičí mléko nebo jednohubky. 

Čokoláda nebo cukr, které dodávají sladkou chuť lidské zmrzlině, jsou pro kočky tabu. V kočičím krmivu nemá co dělat ani sůl nebo obiloviny.

Jako základ můžete pro zmrzlinu použít přírodní jogurt nebo tvaroh, pokud vaše kočka tyto složky snáší. Ještě šetrnější pro citlivé kočičí žaludky jsou neochucené, nejlépe přírodní vývary nebo čistá voda. 

Kromě různých ingrediencí pro své ledové výtvory budete potřebovat také formu na led. Běžné kostky ledu mají ideální velikost pro malou zmrzlinovou pochoutku mezi jídly. Abyste formu naplnili zmrzlinovou hmotou bez nepořádku, je nejlepší použít cukrářský sáček nebo nastřižený sáček do mrazničky. Stejně dobře poslouží i lžička. 

Teď už potřebujete jen trpělivost, dokud zmrzlina neztuhne. Nebo si ušetřete práci do budoucna a vyrobte si chladivé letní občerstvení do zásoby. 

Ideální základ pro kočičí zmrzlinu: kvalitní krmivo

Vyrobte si vlastní zmrzlinu pro kočky: nejjednodušší recepty na léto 

Pokud vyrábíte vlastní zmrzlinu pro kočky poprvé, zvažte, jakou potravu vaše kočka preferuje. Je milovníkem ryb, dává přednost konzervám či kapsičkám nebo ji vždy potěší pamlsky? Náš seznam nabízí ten správný recept na kočičí zmrzlinu pro každý jazýček.

Recept č. 1: Tuňák

Ledová rybí pochoutka

Miluje vaše kočka ryby? Pak bude z tohoto receptu vrnět blahem. Jednodušší už to být nemůže: potřebujete jen tuňáka a trochu vody. A funguje to následovně: 

  • Porci tuňáka rozmačkejte na kašičku 
  • Přidejte vodu, aby směs získala krémovou konzistenci 
  • Tuňákový krém nalijte do formiček na led 
  • Vložte do mrazáku, dokud směs nezmrzne

Recept č. 2: Mokré krmivo

Výroba domácí zmrzliny pro kočky z mokrého krmiva

Příprava varianty s mokrým krmivem je stejně rychlá jako výroba tuňákové zmrzliny: místo tuňáka jednoduše rozmixujte porci krmiva, které má váš miláček nejraději.

Recept č. 3: Pamlsky

Skrytá pochoutka ve zmrzlině pro kočky

Překvapte svou kočku tím, že do zmrzlinové směsi před zmrazením ukryjete pamlsek. Případně ho zamrazte do kostky ledu z vody nebo neochuceného vývaru. 

Kočkám, které mají nejraději pasty, můžete jednoduše zmrazit čistou pastu nebo ji smíchat s trochou bílého jogurtu.

Recept č. 4: Mléko

Mléčná pochoutka šetrná k žaludku

 Mléčná zmrzlina chutná i kočkám – pokud neobsahuje laktózu. Ze speciálního kočičího mléka můžete i tak pro svou kočku vykouzlit lahodnou mléčnou zmrzlinu, která nezpůsobí žádné žaludeční potíže. 

 Vaše kočka by celou ledovou pochoutku neměla zhltnout najednou. Před konzumací zmrzliny ji nechte trochu rozmrazit, což je pro malý kočičí žaludek méně náročné. 

 Mimochodem, kočičí mléko promění v krémovou zmrzlinovou lahůdku i mokré krmivo nebo tuňákovou zmrzlinu.

Recept č. 5: Nízkokalorická varianta

Ledová bomba

To, že vaše kočka drží dietu, neznamená, že se musí obejít bez osvěžení. Ledová bomba není jen nízkokalorické ochlazení pro vašeho mlsouna. Povzbuzuje kočku také ke hraní. 

Potřebujete jen balónek a vodu a můžete se dát do toho: 

  •  Zbavte balónek mastku: jednoduše ho naplňte trochou vody, promněte a znovu vyprázdněte 
  • Naplňte balónek vodou (ne moc, jinak se kočka lekne) 
  • Naplněný balónek vložte do mrazáku, dokud voda nezmrzne 
  • Vyjměte balónek 

Vzniklou ledovou bombu můžete nyní kočce předložit v kastrůlku nebo míse. Předtím ji naplňte trochou vody. Nyní se kočka může s ledovou bombou bavit. Díky svému tvaru je ledová koule pohyblivá a vybízí kočku ke hře. 

Poslední tip, pokud si chcete kočičí zmrzlinu vyrobit doma: Bez ohledu na to, pro jaký recept se nakonec rozhodnete, je nejlepší podávat chladivou pochoutku vašemu miláčkovi v malé mističce. Zmrzlina se tak nedá do pohybu po podlaze a ta zůstane suchá. Přejeme vaší kočce dobrou chuť!

Poslední tip, pokud si chcete kočičí zmrzlinu vyrobit doma: Bez ohledu na to, pro jaký recept se nakonec rozhodnete, je nejlepší podávat chladivou pochoutku vašemu miláčkovi v malé mističce. Zmrzlina se tak nedá do pohybu po podlaze a ta zůstane suchá. Přejeme vaší kočce dobrou chuť! 

V internetovém obchodě zoohit najdete spoustu ingrediencí na dokonalou kočičí zmrzlinu a doplňků pro snové léto – například top letní doplňky pro tuto sezónu.

Nejlépe hodnocené články
10 min

BARF – biologická syrová strava pro kočky

Jen málokterý chovatel koček nepřišel ještě do kontaktu s termínem „BARF“ – ale přesto mnozí z nich nevědí, jak tento pojem uchopit. Co vlastně znamená „BARF“ a proč by mělo být toto „biologické stravování dle druhu“ pro kočky tak přínosné? Jaké s sebou tato metoda stravování nese přednosti a zápory?