Změna stravy u koček

Změna stravy u koček

Změna stravy u koček bývá často náročná – dejte Vaší kočce dostatek času zvyknout si na nové krmivo.

Nezáleží na tom, jestli z lékařských nebo jiných důvodů – někdy je nutné kočce změnit krmivo. V následujícím článku se dozvíte, jak to udělat, aby změna stravy u koček proběhla hladce, byla šetrná na žaludek a střeva a aby vaší kočce nové krmivo zachutnalo.

Kdy a proč změnit stravu u koček?

Kočky jsou často velmi vybíravé a rády se drží jednoho druhu krmiva. Proč tedy vůbec měnit jejich jídelníček? Existují různé důvody, kdy je změna stravy u koček nutná:

 • nesnášenlivost/alergie na složky předchozího krmiva
 • nemoci, které vyžadují krmení dietním krmivem
 • obezita
 • přechod z krmiva pro koťata na krmivo pro dospělé kočky nebo z krmiva pro dospělé kočky na krmivo pro seniory
 • náklady nebo osobní preference majitele
 • dostupnost produktů

Jak postupovat při změně stravy u kočky?

Než vaše kočka ochutná nové krmivo, vyžaduje to trochu trpělivosti. Změna stravy u koček by měla probíhat pomalu po dobu nejméně osmi až deseti dnů. Příliš náhlá změna krmiva může vaší kočce způsobit problémy s trávením. Abyste se vyhnuli průjmům a zvracení, měli byste kočku přivykat na nové krmivo postupně.

Míchejte známé krmivo s novým a neustále zvyšujte poměr nového krmiva. První den byste měli přidat pouze asi lžičku nového krmiva do stávajícího krmiva. Poté můžete každý den přidávat více a více nového krmiva, dokud úplně nenahradí to původní.

Moje kočka nepřijímá nové krmivo – co mám dělat?

Bohužel existují i ​​kočky, které odmítají i tu nejmenší část cizího krmiva. Zde je švindlování povoleno! Aby bylo nové krmivo pro vaši kočku chutné, můžete zkusit několik triků.

Například můžete do krmiva přimíchat několik pamlsků nebo lososový olej. Tím ve vaší kočce probudíte chuť k jídlu. U mokrého krmiva je někdy užitečné jej mírně zahřát. Díky tomu je vůně intenzivnější a kočku to povzbuzuje ke konzumaci.

Další trik: postavte misku s dosud neznámým krmivem vedle misky s obvyklým krmivem. Tímto způsobem si vaše kočka může postupně zvykat na neznámou vůni a zároveň to v ní bude vzbuzovat zvědavost.

Bez ohledu na to, jak důležité jsou důvody pro změnu jídelníčku vaší kočky: pokud kočka úplně zavrhne druhé krmivo a odmítá žrát, musíte pokus pro tuto chvíli vzdát. Játra koček jsou totiž velmi citlivá na nepřijímání potravy. Mohly by hrozit vážné zdravotní následky.

Přechod na veterinární krmivo

Veterinární krmivo se používá pro podporu léčby některých určitých chorob. Veterinární krmivo však není lékem a může být podáváno pouze na základě diagnózy a doporučení veterináře.

Veterinární rmivo je vždy vytvořeno pro konkrétní nutriční účel. Mezi tyto nutriční účely patří:

 • onemocnění ledvin (jako je selhání ledvin nebo močové kameny)
 • onemocnění močového měchýře
 • choroby jater
 • onemocnění střev
 • nesnášenlivost nebo alergie na potraviny
 • obezita

Pokud zdravotní důvody u kočky vyžadují změnu stravy, úspěch je samozřejmě o to důležitější. Naštěstí nyní existuje široká škála dietních krmiv pro kočky. Přesto je však zapotřebí trpělivost: pokud vaše kočka zcela odmítne nové dietní krmivo, zkuste jí nabídnout jiné.

Vysoce kvalitní krmivo pro kočky můžete zakoupit v online obchodě zoohit! Kromě podrobného popisu produktu zde také najdete detailní analýzu a složení produktů. Můžete tak lehce vybrat perfektní krmivo pro vaši kočku.

Nejlépe hodnocené články
10 min

BARF – biologická syrová strava pro kočky

Jen málokterý chovatel koček nepřišel ještě do kontaktu s termínem „BARF“ – ale přesto mnozí z nich nevědí, jak tento pojem uchopit. Co vlastně znamená „BARF“ a proč by mělo být toto „biologické stravování dle druhu“ pro kočky tak přínosné? Jaké s sebou tato metoda stravování nese přednosti a zápory?