Výživa koček

Odpovídající, vyvážená a rozmanitá strava může výrazně přispět k udržení zdraví Vašeho milovaného tygříka. Je důležité si uvědomit, že většina z toho, co konzumujeme my, lidé, není pro kočky vhodné, ba dokonce v mnoha případech naopak škodlivé. Čtěte více

10 min

BARF – biologická syrová strava pro kočky

Jen málokterý chovatel koček nepřišel ještě do kontaktu s termínem „BARF“ – ale přesto mnozí z nich nevědí, jak tento pojem uchopit. Co vlastně znamená „BARF“ a proč by mělo být toto „biologické stravování dle druhu“ pro kočky tak přínosné? Jaké s sebou tato metoda stravování nese přednosti a zápory?

4 min

Jak krmit kotě

Koťata i štěňata potřebují pro zdravý růst dostatek živin. Jaké množství závisí na plemeni, stáří a temperamentu zvířete. Neposední uličníci vydají více energie nežli malí lenoši. Jakkoliv roztomilé se Vám může baculaté kotě zdát, snažte se držet mlsný jazýček onoho chlupatého klubíčka na uzdě. Žebra by měla vždy být dobře hmatatelná a kontury těla viditelné. Optimální výživa v období růstu zaručí přísun potřebných živin a energie a z Vašeho koťátka tak vyroste krásná a zdravá kočka.

4 min

Jedovaté rostliny pro kočky

Vaše zahrada rozkvétá do nejnádhernějších barev a vaše kočka s radostí okusuje zahradní rostliny. Jakkoli se tato scenérie může zdát krásná, může být životu nebezpečná. Ne každá rostlina je pro vaši kočku zdravá! Přečtěte si vše o důležitém tématu „Jedovaté rostliny pro kočky“.

5 min

Krmivo pro volně žijící kočky

Všechny kočky nejsou stejné. Zvířata, která žijí pouze v domě, mají jiné požadavky než mazlíci, kteří tráví hodně času venku. V úvahu je třeba vzít i věk a plemeno kočky, což může situaci mírně komplikovat. Volné kočky například potřebují stravu, která je přizpůsobena jejich potřebám.

6 min

Moje kočka je příliš tlustá: zdravé hubnutí

My lidé jsme stále tlustší, ale i kočky mohou trpět obezitou. Pro kočky, které jsou agilní a flexibilní, je nadváha stejně škodlivá jako pro člověka. Příliš mnoho tuku na žebrech, znamená zátěž na klouby, narušení metabolismu a začíná bludný kruh. Kdo má nadváhu, tak se neochotně pohybuje a nadváha dále roste. Ale jaký může být „dietní plán pro kočky“.

4 min

Nebezpečné potraviny pro kočky

Zoolog a odborník na chování zvířat Paul Leyhausen již dávno zjistil, že kočky samy nemusí nutně jíst jen to, co je pro ně skutečně dobré. O to důležitější je, aby byl člověk dobře informován o tom, které z lidských potravin mohou být pro kočky škodlivé. Některé lidské potraviny, které jsou prospěšné pro lidské zdraví, jsou pro kočky vysoce toxické.

12 min

Správné krmivo pro dospělou kočku

„Jsi to, co jíš“ – toto pořekadlo platí i pro kočky. Ale jak vybrat pro kočku to správné krmivo? Jaké živiny tito lvi salónů potřebují? A existuje ideální krmivo pro kočky? Hledání toho pravého krmiva vypadá složitě. Alespoň při pročítání internetových diskuzí a odborné literatury takový dojem získáte. Syrová či doma připravená strava, šťavnaté či suché krmivo – co dodá kočce potřebné vitamíny a minerální látky, aby byla zdravá? Která strava odpovídá přirozeným návykům koček? Tyto otázky si jistě neustále kladete – ať už jste novopečený nebo již zkušený majitel kočky. Ale žádné obavy! Vybrat správné krmivo pro Vašeho kočičího mazlíka není tak těžké.

4 min

Správné krmivo pro kočky žijící v bytě

Naše kočky, které žijí v bytě, jsou ještě pořád dravci. Existuje spousta dobrých důvodů, proč nepouštět kočku z bytu. Malá zahrada je jen jedna z mnoha důvodů. Majitelé koček, kteří žijí blízko rušné silnice, nevystavují své kočky tomuto nebezpečí. Snížení možnosti nakažení infekčním onemocněním, například FIV, je další důvod, proč nepouštět kočku z bytu. V neposlední řadě váš tvrdohlavý tygr nechce jít do otevřeného prostoru. Kočky v čistém bytě můžou šťastně žít. Ale složení jejich potravy by mělo být jiné než u koček žijících venku.

3 min

Změna stravy u koček

Nezáleží na tom, jestli z lékařských nebo jiných důvodů – někdy je nutné kočce změnit krmivo. V následujícím článku se dozvíte, jak to udělat, aby změna stravy u koček proběhla hladce, byla šetrná na žaludek a střeva a aby vaší kočce nové krmivo zachutnalo.

Občasný pamlsek z Vašeho talíře kočce sice neublíží, ale může vést k nežádoucímu chování, kdy kočka bude od Vás u stolu jídlo vyžadovat nebo se obslouží sama, pokud na stole nalezne nezabezpečené jídlo.

Jako chovatel byste měli kontrolovat, zda kočka přijímá dostatek tekutin. Pro zdraví a uspokojení přirozených potřeb kočky doporučujeme na více místech v bytě umístit misky s vodou.

Kočku můžete motivovat k častějšímu pití pořízením fontány. Příjemné tiché šplouchání vody láká jinak líné kočky k pití. Upozorňujeme, že zejména kočky, které konzumují převážně suché krmivo, potřebují zvýšené množství tekutin, protože suché krmivo má vemi malý obsah vlhkosti.
Z tohoto důvodu by mělo být suché krmivo podáváno v kombinaci s krmivem vlhkým, a  nikdy samostatně jako jediný zdroj potravy.

I když se to stává velmi často, neměla by být miska s vodou umístěna bezprostředně vedle misky s krmivem. Ve volné přírodě kočka nikdy nepije vodu v bezprostřední blízkosti kořisti, protože se instinktivně obává, že voda může být kořistí kontaminována.

 

Jaké možnosti krmení existují?

Současným trendem je BARF. Jedná se v podstatě o krmení syrovým masem mrtvých zvířat - nebo jejich částmi, jako je svalovina nebo vnitřnosti. Kritici BARF vehementně odmítají, protože syrové maso může být kontaminováno viry a bakteriemi.

Syrové vepřové maso může například obsahovat Aujeszky virus. Lidé mohou konzumovat bez obav pouze sushi, které je sice také syrové, ale před konzumací je velmi silně chlazeno, aby došlo ke zničení virů a bakterií.

Někteří chovatelé naopak považují BARF za nejpřirozenější ze všech metod. Domnívají se, že kočky živené syrovým masem jsou ve velmi dobré kondici a jsou odolnější vůči chorobám. Nedochází také k nesnášenlivostem.

Nejoptimálnější je podávání vlhké, šťavnaté stravy, z důvodu vysokého obsahu vlhkosti. V případě potřeby je možné přidat suché krmivo.  Rozdíly v kvalitě vlhkých a suchých krmiv jsou však velké a pro laika je často obtížné vybrat opravdu kvalitní krmivo. Důležité je prostudovat si pečlivě složení uvedené na obalu krmiva. Jednotlivé suroviny jsou zde uvedeny podle podílu v sestupném pořadí.

Kvalitní krmivo můžete mimo jiné poznat i podle toho, že jsou všechny suroviny na etiketě uvedeny detailně, nikoli seskupeně. Je-li krmivo deklarováno jako tzv. "kompletní nebo samostatné", obsahuje podle údajů výrobce veškeré potřebné suroviny a živiny.

Suché krmivo se, podle poznatků veterinářů z posledních patnácti let, doporučuje podávat pouze doplňkově. Nedostatečný příjem tekutin může totiž kočce způsobit vážné zdravotní problémy s ledvinami.

Suché krmivo jednoznačně neodpovídá přirozeným výživovým potřebám kočky, ale spíše potřebám lidí, protože je „pohodlné“ a bez zápachu, a kočka ho tak může konzumovat i v nepřítomnosti často velmi zaměstnaného majiele.

Pouze pokud Vaše kočka vlhké krmivo kategoricky odmítá, je možné podávat výhradně granule. V takovém případě je však důležité zajistit, aby měla kočka neustále dostatek vody, aby kompenzovala nízký obsah vlhkosti v suchém krmivu a snížilo se tak riziko onemocnění ledvin.

Stále oblíběnější u milujících majitelů koček se stává příprava vlastní, domácí stravy. A nemalou radost z toho mají i kočky, které si mohou pochutnat na vybraných lahůdkách. Například z kuřecích prsou, strouhané zeleniny a rýže rychle vykouzlíte velmi chutné jídlo pro mlsný kočičí jazýček.