Bojová plemena psů

kampfhunde

Bojová plemena psů – jak to s nimi doopravdy je? Označení „bojové plemeno“ je obecný termín pro všechna plemena psů klasifikovaná jako nebezpečná. Někteří odborníci tvrdí, že pojem „bojové plemeno“ je sám o sobě diskriminační. Žádný pes se nenarodil jako bojový pes, to z něj udělal člověk. V zásadě můžete „vycvičit“ i jezevčíka jako bojového psa. Následky pokousání jezevčíkem by však byly samozřejmě méně zničující než následky kousnutí od psů s velmi mohutnými čelistmi.

Stejně jako stafordšírský bulteriér je například i rotvajler obecně považován za přátelského a mírumilovného psa. V rukou zkušeného majitele psa se bude rotvajler chovat spíše uvolněně než úmyslně agresivně. Rotvajler si však kvůli útokům na lidi, mimo jiné i na děti, získal špatnou pověst. Mimochodem, rotvajler byl v 19. století u šlechty velmi oblíbený. Jeho úkolem bylo původně hlídat a hnát stáda dobytka. Tento úkol již rotvajler nemá. Od roku 1910 je známý a uznávaný jako policejní a vojenský pes.

Povaha bojového psa

Podobně jako svalnatí lidé mohou být i psí siláci uvnitř citliví a mírumilovní. Samozřejmě pokud jsou v tomto chování povzbuzováni. Je to srovnatelné s lidskou výchovou. Pokud například rodiče svému synovi řeknou, že je „zbabělec“ jen proto, že projevuje city a chová se dobrácky. Posilují tak pouze jeho tvrdou výchovu. Dítě tak bude bohužel méně citlivé, mírné a dobrácké. Zde není odpovědnost na dítěti. Stejné je to u psa, který byl vycvičen jako bojový pes.

Pes si vždy dává pozor, aby se (ve smečce) choval správně. Vlk může být ze smečky vyloučen, pokud jeho chování neodpovídá kodexu chování smečky a chová se příliš hrubě. Totéž platí pro psa ve vztahu k jeho smečce. A jeho smečkou může být rodina s dítětem.

Útulky velmi dbají na to, aby potenciální nový majitel splňoval požadavky, které na něj klade chov psa bojového plemene. Mělo by být zaručeno, že se pes chová příkladně. Nesmí tedy docházet k žádným útokům na lidi nebo zvířata. Cílem je najít pro psa dobrý domov, ve kterém již zůstane a nebude se muset vrátit zpět do útulku.

Pastevečtí psi vs. bojoví psi

Pod pojmem „pastevecký pes“ se ve srovnání s bojovým psem rozumí psi se silným ochranářským instinktem a teritoriálním chováním. Jedním z pasteveckých psů je například turecký kangal. Původně byl vyšlechtěn k obraně velkých stád ovcí před vlky. Pokud již nemůže tento úkol plnit, je třeba najít jiný způsob, jak jeho ochranářský instinkt využít a „vybít“.

Bojová plemena psů: Kangal

Kangal považuje „své“ lidi za členy smečky a podle toho je brání, jakmile ucítí nebezpečí. S důslednou výchovou, možností fyzického vyžití, zaměstnání a správného vedení může být milující rodinný pes, který není nijak nebezpečný.

Co je třeba vzít v úvahu při chovu bojových plemen psů?

V některých zemích je třeba při chovu psů tzv. bojových plemen dodržovat určitá pravidla. Například v Německu existují dvě kategorie bojových plemen psů. Psi zařazení do kategorie 1 jsou klasifikováni jako „s největší pravděpodobností nebezpeční“. Psi kategorie 2 jsou vedeni jako „pravděpodobně nebezpeční“.

U psů zařazených do kategorie 1 nebo 2 se platí zvýšené daně za psa. Potenciální majitel musí také předložit čistý výpis z trestního rejstříku, pokud si chce vzít bojového psa z útulku. Musí také mít osvědčení o způsobilosti, které získá, když dokončí odpovídající kurz.

Pes musí absolvovat a složit zkoušku povahy. Může také podstoupit pokročilejší test, který mu umožňuje chodit bez náhubku.

Která plemena bojových psů jsou ve kterých zemích zakázána?

Vědci, odborníci a majitelé psů se neshodnou na tom, která plemena psů jsou považována za nejnebezpečnější na světě. Kvůli častým útokům na člověka jsou však některá plemena v mnoha zemích zakázána. Nesmějí být chována ani prodávána. Následující plemena jsou mimo jiné považována za velmi nebezpečná:

  • Americký buldok je zakázán v Dánsku, Singapuru a některých dalších zemích. Toto plemeno pochází z jihu USA a bylo používáno k lovu divokých prasat. Toto plemeno je považováno za extrémně odolné proti bolesti.
Bojová plemena psů: Americký buldog
  • Termín „bandog“ byl ve středověku používán k označení velkých psů, kteří měli v noci chránit soukromý majetek. Dnes „bandog“ označuje křížence mezi americkým pitbulteriérem a dalšími poddruhy mastifů. „Bandog“ je zakázán ve všech zemích, kde platí zákaz plemen, z nichž byl vyšlechtěn.
Bojová plemena psů: Napoleónský mastin
  • Neapolský mastin byl používán v Itálii při krvavých gladiátorských bojích v Koloseu. Byl také chován římskými legiemi jako válečný pes. Dnes se plemeno používá hlavně k ochraně soukromých budov. Psi tohoto plemene jsou zakázáni na Bermudách, Ukrajině, v Bělorusku a Singapuru. Na druhé straně v Rumunsku je možné ho chovat za předpokladu, že se majitel může prokázat speciálním certifikátem zaručujícím psychické zdraví psa.
  • Vlčák: jedná se o křížence německého ovčáka, karpatského vlka a Saarlooského vlčáka. Chování tohoto plemene je považováno za nepředvídatelné. Rozhodující je situace a výchova. Vlčáci se mohou na jedné straně chovat jako dobře vychovaní mazlíčci. V opačném případě se také mohou projevovat spíše jako divoká zvířata. Bohužel došlo k mnoha případům, kdy zaútočili na lidi, zejména na malé děti. Z tohoto důvodu není v Norsku chov vlčáka povolen.
  • Boerboel je farmářský pes z Jižní Afriky. Byl vyšlechtěn z místních psů a hlídacích psů. Je to velmi dobrý hlídač, miluje děti a v zásadě ho nelze klasifikovat jako agresivního. Přesto je toto plemeno kvůli vážným případům v Dánsku zakázáno.
Bojová plemena psů: Boerboel
Bojová plemena psů: Argentinská doga
  • Argentinská doga je potomkem Cordobského bojového psa a řady dalších bojových psů. Toto plemeno se používalo hlavně při lovu velké zvěře na žirafy a pumy. Plemeno je zakázáno nejméně v deseti zemích včetně Austrálie, Nového Zélandu a Portugalska.
  • Kanárská doga pochází, jak název napovídá, z Kanárských ostrovů. Původně byl pes využíván jako hlídač domů a dobytka, později i pro zápasy s medvědy. Toto plemeno je zakázáno na Novém Zélandu a v Austrálii.
Bojová plemena psů: Kanárská doga

Výcvik bojových psů

Při výcviku psa bojového plemene Vám pomůže psí škola. Trenéři v psích školách vědí, jak si poradit s těmito potenciálně nebezpečnými plemeny psů. Naučí Vás také, jak s nimi správně zacházet.

Jak musíte například cvičit pitbulteriéra, aby mohl předvést své přirozené schopnosti jako hlídací a ochranářský pes, a dokonce i jako rodinný pes?

Nejprve si uvědomte, že bojoví psi jsou mimořádně silní a vytrvalí. Tito psi chtějí vést život, který jim umožní tyto vlastnosti využít. Takže potřebují hodně pohybu na dlouhých procházkách a intenzivní aktivitu. Tím se zabrání agresivnímu chování, které může být způsobeno nedostatečným vytížením a zaměstnáním psa.

Bojová plemena psů: Americký pitbulteriér

Mimo jiné se ukázalo jako velmi přínosné trénovat se psem na volno bez vodítka. Tím se posiluje pouto a možnosti kontroly. A má to samozřejmě pozitivní účinek, i když je pes na vodítku. Budete na psa mít lepší vliv, pokud s ním budete pravidelně pracovat bez vodítka.

Pokud nemáte žádné zkušenosti se psy, pak by pro Vás mohl být pes bojového plemene příliš tvrdý oříšek. Měli byste proto začít sbírat své zkušenosti s jiným plemenem – např. labradorem, zlatým retrívrem nebo křížencem z útulku.

Jestliže pes neporozumí povelu a následně jej neuposlechne, riskuje majitel bez zkušeností příliš přísné slovní zacházení se psem. Velmi zkušení majitelé psů naopak vědí, jak vhodným výcvikem aktivovat povětšinou láskyplné schopnosti bojového psa.

Důsledný a láskyplný výcvik

V každém případě je obzvláště důležité vybudovat zdravé pouto mezi (bojovým) psem a majitelem. Je důležité psa zvyknout již v rané fázi na různé podněty prostředí i na ostatní psy, jiná zvířata a lidi.

Psychicky zdravé zvíře zpravidla nepředstavuje hrozbu pro své okolí! A pro bojové psy to kvůli jejich schopnostem platí dvojnásob.

Kouzelná slova při výcviku bojového psa jsou: láskyplný a důsledný.

V ideálním případě si zvíře přivezete domů jako štěně. Absolvujete se psem výcvik co nejdříve. Zvýší se tím šance, že si pes udrží své milé a přátelské chování.

Měli byste se absolutně vyhnout trestu, drilu a tvrdému zacházení. Protože taková „výchova“ založená na trestech vyvolává u zvířete permanentní strach. Což může silně povzbudit agresivní chování.

Ale i bojová plemena potřebují hodně lásky. To v žádném případě neznamená, že byste měli psa rozmazlovat. Laskavá výchova je spíše vyjádřena jasnými pravidly, přesnými příkazy a důsledností. To je jediný způsob, jak se bude pes u Vás cítit v bezpečí. Právě to je nejlepší předpoklad pro komplexní rozvoj jeho přátelské povahy. Pes tak bude moci po Vašem boku vést šťastný a klidný psí život.

V našem obchodě najdete veškeré příslušenství pro výcvik psa.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Základní výcvik štěňat

Čím dříve, tím lépe? Toto heslo platí i pro výcvik psů. Mladí psi jsou extrémně zvídaví a jsou neustále otevřeni novým zkušenostem. Díky tomu pejskovi hravě, ale důsledně vysvětlíme, co od něj očekáváme a jaké chování je nežádoucí.
5 min

Jak štěňata odnaučit kousat

I to nejmilejší štěňátko má ve věku 6 měsíců již okolo 28 zoubků, které dokáže velmi účinně uvést do chodu. I když štěně svými jehličkami dokáže zatím jen stěží způsobit závažnější zranění, je třeba ho již v mladém věku učit jemnosti při stisku.
13 min

10 nejoblíbenějších psích triků

Podat pac, panáčkovat nebo chytat pamlsky ve vzduchu? S těmito 10 triky se váš pes stane hvězdou. A to nejlepší: Triky slouží nejen pro pobavení publika, ale také pro psychický a fyzický rozvoj vašeho psa. Procvičováním triků se navíc posiluje pouto mezi psem a jeho pánem.