Maltipoo

Maltipoo si hraje

Maltipoo je rád na blízku svým lidem a rád si hraje.

Goldendoodle, cockapoo nebo maltipoo – všechna tato psí plemena jsou hybridní psi. Jsou výsledkem křížení pudla a dalšího čistokrevného plemene. V současné době jsou tito pěkní „designoví psi“ velmi populární. Zvažujete pořízení některého z těchto sympatických psů? Pokud jste opravdovými milovníky psů, pozastavte se nejprvenad kritickými aspekty „hybridního chovu“.

Vzhled – pes jako plyšový medvídek

Protože jsou psi maltipoo kříženci, nelze jejich vzhled zevšeobecnit, tj. neexistuje jednotný standard. Z hlediska velikosti lze alespoň říct, že maltipoo je jedním ze zástupců malých psů. V závislosti na tom, zda je křížený s toy pudlem nebo trpasličím pudlem, váží maltipoo mezi 2 a 10 kg. V průměru tito psi váží kolem 4 kg. Výška v kohoutku dosahuje 28 cm.

Charakteristické jsou také svěšené uši a kulaté oči, které dodávají maltipoo jeho typický vzhled plyšového medvídka. Všichni maltézští psíci jsou bílí. Maltipoo – v závislosti na barevné variantě pudlíka – se mohou vyskytovat ve všech barvách. Najdete bílé, černé, hnědé, smetanové nebo meruňkové. Mnoho zástupců této rasy jsou dvoubarevní. Nos je obvykle černý nebo růžový.

Historie designových psů

Maltipoo je hybridní pes – nebo jinými slovy kříženec. Znovu a znovu se objevují inzeráty nebo nabídky na internetu, kde jsou vyzdvihovány výhody kombinace dvou plemen. To není nic nového, ale přeci jen „designoví psi“ stanovují odlišné standardy.

Stoupenci těchto hybridních psů propagují, že u potomků lze nalézt pouze pozitivní vlastnosti obou plemen. Příkladem může být nelínající srst pudla s charakterem retrívra.

Nejoblíbenější jsou kříženci pudla

Nejslavnější z těchto designových psů jsou labradoodle a goldendoodle. Chytrý a robustní pudl je u hybridních plemen až nápadně často využíván. Důvodem může být nelichotivá pověst pudla jako „psa pro babičku“ nebo „módního psa“. Jako by pudl neměl nespočet pozitivních vlastnosti.

Hybridy se obvykle dále nechovají, protože zděděné vlastnosti by byly ve druhé generaci ještě nepředvídatelnější.

Pudl přichází na řadu také u maltipoo. Je to kříženec maltézského psíka a trpasličího nebo toy pudla. Maltézáčci mají kořeny ve starověku jako antičtí společenští psi. Naproti tomu předci pudla byli všestranní pracující psi. Jako původní lovečtí psi se pudli používali hlavně k lovu ve vodě. Díky tomu mají odlišné vlastnosti než čistě společenský pes.

Povaha & výchova – charakter je loterie

Vzhledem k různým předkům jsou roztomilí maltipoo vždy překvapením, pokud jde o charakter. Nikdo nemůže předpovědět, které vlastnosti plemene budou dominovat.

Maltipoo jsou často hraví a úzce se vážou ke svému majiteli, kterého nejraději všude doprovázejí. K cizím lidem se obě plemena, a tedy většinou i maltipoo, chovají spíše rezervovaně. S ostatními psy se obvykle snášejí dobře. I přes to by majitel měl psa správně socializovat již od štěněčího věku. Štěňata by si také měla zvykat na různé každodenní situace (vysavač, uchopení a zvedání, případě kočky).

Mnoho majitelů maltipoo popisuje své společníky jako zvědavé, odvážné a podnikavé. Cizí lidi ohlašuje, ale pokud je dobře vychovaný, nemá tendenci štěkat.

Nedejte se obměkčit a držte se pravidel

Nedělejte žádné výjimky ze zavedených pravidel. To ostatně platí u všech psů. Maltipoo se na Vás bude dívat pohledem, který by obměkčil každé srdce. Pokud jde o výchovu, buďte vždy důslední. Tak bude společník od začátku vědět, že se na Vás může spolehnout.

Všichni členové rodiny by měli – pokud jde o důslednost – táhnout za jeden provaz. Pokud dáte Vašemu novému spolubydlícímu jasná pravidla, rychle je začne dodržovat. I nízká váha psa může být zátěží, pokud se nenaučí základní poslušnost.

Navštivte se svým čtyřnohým přítelem školku pro štěňata. Později trénujte v psí škole. Podpoříte tak sociální chování a budete se učit spolu s Vaším psem.

Povaha maltipoo:

  • Je často hravý.
  • Vytváří si úzké pouto s majitelem.
  • Obvykle má rezervovaný vztah k cizím lidem.
  • S ostatními psy vychází zpravidla dobře.
  • Při správné výchově nemá sklony ke štěkání.
  • Často je popisován jako statečný, zvědavý a podnikavý.
Černý maltipoo © anissat / stock.adobe.com
Počítejte s tím, že maltipoo na Vás bude dělat psí oči – i při výcviku.

Zdraví – jsou kříženci jako maltipoo zdravější?

Prodejci kříženců často tvrdí, že míšenci jsou obecně zdravější. Jako důvod uvádějí, že genový fond je větší než u čistokrevných plemen. U seriózně vybraných jednotlivých plemen se jedná o jedince, kteří podstoupili četné testy před tím, než budou připuštěni k chovu. Neboť většina klubů předepisuje zkoušku vhodnosti do chovu, než může být pes využitý v chovu. Takovým pořízením psa tedy získáte jakousi minimální jistotu ohledně zdraví Vašeho budoucího spolubydlícího. Příslušní chovatelé vám rádi poskytnou informace o zdravotní péči v jejich chovu.

Nezodpovědný chov se projeví až později

Bohužel jen málo chovatelů kříženců investuje peníze do rozsáhlých zdravotních testů před využitím psa v chovu. Protože mnoho nemocí se projeví až u dospělého zvířete, platí posléze kupující náležité částky za léčbu.

Při křížení pudlíka a maltézáčka by měli být rodiče tohoto spojení vyšetřeni na výskyt specifických chorob plemene. U obou plemen je třeba zmínit především oční choroby a problémy s kolenními klouby. Přiměřený pohyb a zdravá tělesná hmotnost mohou chránit klouby Vašeho maltipoo.

Neobvyklá kombinace kudrnaté srsti pudla a hedvábného kožíšku maltézáčka může způsobit kožní problémy. Zdravý maltipoo může dosáhnout průměrného věku 15 let.

Wolf of Wilderness – mini granule (“The Taste Of Scandinavia”)

  • granule pro psy bez obilovin a brambor v malé velikosti granulí
  • se spoustou čerstvého masa a luštěnin jako rostlinného zdroje bílkovin
  • bez umělých konzervantů, barviv a aromat

Péče o maltipoo

U hybridního psa nelze předvídat, jak se bude jeho srst vyvíjet. Genetická predispozice maltézáčků a odlišná struktura srsti maltézských psíků a pudlíků mohou vést k potížím s kůží a se srstí. Péče může být také náročná. Někteří majitelé maltipoo hlásí, že srst je obtížné kartáčovat a má sklon rychle plstnatět. Měli byste si naplánovat čas na každodenní péči o Vašeho maltipoo. Delší srst by měla být po každé procházce osvobozena od „suvenýrů“, jako jsou malé větve nebo listy.

Kadeřník pro psy Vám může v případě potřeby poradit se střihem. Časté stříhání totiž způsobuje u maltipoo problémy s kůží a srstí.

Příliš dlouhé drápy zkracujte speciálními nůžkami na drápy. Zkontrolujte drápy každých pár týdnů. Cvakání při chůzi naznačuje, že nastal čas na pedikúru. Pokud nemáte dostatek zkušeností, požádejte o radu zkušené majitele psů nebo svého veterináře.

Zaměstnání – zábava pro Vašeho maltipoo

Malé uzlíčky energie si užívají dlouhé procházky, kde dostanou příležitost čenichat a pobíhat. Dospělý a vycvičený maltipoo Vás rád doprovodí i na delší túry. Měli byste ale být opatrní, abyste svého čtyřnohého přítele nepřetěžovali.

Maltipoo jsou často hraví, takže můžete svého společníka zabavit různými hračkami pro malé psy. Mnozí se rádi naučí triky nebo ocení aportování. Agility, zejména pro malé psy, je také příležitostí pro plné využití Vašeho maltipoo. Nezapomeňte dělat záměrně přestávky, aby se Váš pes naučil užívat si také odpočinek.

Maltipoo štěně © https://www.zoohit.cz/magazin/wp-content/uploads/2019/01/maltipoo-welpe.jpeg
Až čas ukáže, zda u maltipoo převládne povaha pudla nebo maltézského psíka.

Hodí se ke mně maltipoo?

Maltipoo může žít na venkově i v městském bytě. Hlavní věc je, že může být (téměř) vždy ve Vaší blízkosti! Tento přátelský pes je většinou vhodný pro začátečníky. Přečtěte si však podrobně o výcviku psů a navštěvujte se svým čtyřnohým přítelem psí školu. Získáte tam cenné tipy pro společný život. U štěněte je obtížné odhadnout, jak náročná bude péče v dospělosti. Měli byste být ochotni strávit nějaký čas péčí o Vašeho psa.

Maltipoo a děti

Tito přátelští psi mohou dobře žít v rodině. Pokud jsou Vaše děti ještě velmi malé, měli byste se ujistit, že čtyřnohého společníka nevidí jako „hračku“. Existuje riziko, že nechtěně drobného pejska zraní. Naučte je již od útlého věku, jak s respektem zacházet se zvířaty. Kromě toho by měl mít Váš maltipoo vždy možnost odebrat se do ústranní, pokud je kolem něj příliš rušno.

Připravte se na život se psem

Před příchodem Vašeho čtyřnohého přítele si promyslete, kdo se o něj postará během dovolené nebo v případě nemoci. Vzhledem ke své praktické velikosti si ho můžete vzít s sebou. Stále více hotelů nebo penzionů vítá hosty se zvířaty, pokud jsou dobře vychovaná.

Než si psa pořídíte, měli byste také odhadnout náklady, které v dlouhodobém výhledu maltipoo přinese. Náklady na psa nekončí u kupní ceny a základního vybavení. Budete muset platit také pravidelné výdaje: kvalitní krmivo, poplatky za psa a pojištění odpovědnosti za škodu, kontroly u veterináře včetně očkování a odčervení. Počítejte také s návštěvami psího kadeřníka nebo výdaji na akutní onemocnění.

Kde najdu maltipoo?

Maltipoo není uznané plemeno

Při hledání štěňat se doporučuje vyhledat chovatele, který chová v klubu uznaném FCI. Jen tak si můžete být jisti, že chovatel dodržuje standardy chovu a stanovy příslušného klubu. Zodpovědný chovatel je členem klubu.

Vzhledem k tomu, že maltipoo není samostatně uznané plemeno, nenajdete chovatele patřícího k příslušnému sdružení. Chovatelům, kteří inzerují údajné „papíry“, je třeba se obzvláště vyhnout. Žádná asociace patřící k renomované zastřešující organizaci nebude vydávat doklady pro plemeno, které neexistuje. Pokud to opravdu má být maltipoo štěně, zkuste zjistit co nejvíce o rodičích štěněte a jejich původu.

Čistokrevná alternativa

Podívejte se přímo na chovatele pudlů a maltézských psíků. Možná by pro Vás bylo vhodné jedno z těchto plemen? Obě plemena mají nádherné charakterové rysy. Existuje spousta zodpovědných chovatelů, u kterých můžete hledat svého nového spolubydlícího.

Na výstavě psů můžete naživo obdivovat různá plemena. Můžete se tam s chovateli také přímo spojit.

Pes z útulku

Pokud hledáte dospělého psa, je nejlepší se rozhlédnout po okolních útulcích pro psy nebo na internetu. V útulcích čeká na nový domov řada malých kříženců. Při prvním seznámení si můžete udělat obrázek jak o struktuře srsti, tak i o chování psa. Takže můžete nejen najít psa, kterého chcete. Dáte také nějakému pejskovi šanci na nový život.

Případně můžete začít hledat dospělé pudlíky nebo maltézáčky, kteří často hledají nový domov prostřednictvím speciálních klubů.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.