Pyrenejský ovčák

Pyrenejský ovčák na louce

Šarmantní energický pes

Kořeny tohoto krásného a chytrého psa leží v nádherné krajině Pyrenejí, která určila jeho vývoj. Právě odtud začal pyrenejský ovčák, zvaný také „Berger des Pyrénées“, dobývat svým šarmem a chytrostí srdce mnoha milovníků psů.

Francouz se spoustou srsti

Francouzští psi jsou s maximální výškou v kohoutku 48 cm středně velcí a váží až 15 kg. Uši jsou svěšené, živý pohled tmavě hnědých očí nezakrývají chlupy. Nápadný je typický „chytrý výraz tváře“, který odráží povahu pasteveckého psa.

Barva srsti může být jakákoli kromě bílé, pyrenejský ovčák se vyskytuje i s žíhanou nebo harlekýnskou srstí. Kromě huňaté, dlouhé a zdaleka nejrozšířenější varianty srsti („à poil long“) existují i psi s krátkou srstí („à poil court“) a polodlouhou srstí.

Využití jako pastevecký pes

Název mluví za vše: francouzské slovo „berger“ znamená pastýř nebo ovčák. Pyrenejský ovčák je považován za nejstaršího ovčáckého psa ve Francii. Předkové dnešních pyrenejských ovčáků byli vybráni do „chovu“ pouze na základě jejich temperamentu. Majitelé d9ky tomu získali vytrvalé a odolné pastevecké psy. Vzhled byl druhořadý – důležitý byl charakter, inteligence a zdraví. Proto byl první standard plemene zaveden až kolem roku 1920.

Nejen vzhled plemene, ale i jeho ostražitá povaha přitahuje mnoho milovníků psů. Pyrenejský ovčák po staletí s vytrvalostí a houževnatostí pásl a hnal stáda ovcí. Často ve spolupráci s většími pyrenejskými horskými psy, kteří zajišťovali ochranu před vlky.

Díky své živé povaze, zvládnutelné velikosti a kráse se toto plemeno stává stále oblíbenějším rodinným psem. Nebezpečí takového Vývoj směrem k „módnímu psovi“ má jistá úskalí. Nebere se totiž v úvahu minulost charakterního pasteveckého psa. Zastupci rasy stále potřebuje hodně pohybu a duševního zaměstnání. Z hlediska chovu by zdraví a povaha měly mít vždy přednost před přílišným důrazem na vzhled.

Pyrenejští ovčáci © Anna Auerbach / stock.adobe.com
Pyrenejský ovčák potřebuje zaměstnávat tělo i mysl.

Chytrý chlapík s charakterem

Pyrenejský ovčák má své kouzlo: díky své odvážné a učenlivé povaze si téměř každého rychle omotá kolem tlapky. Je věrný svému majiteli. Jako typický pastevecký pes však vždy používá svou mimořádně chytrou hlavu a zůstává nezávislý. Tento chytrý chlapík je vždy pozorný a připravený na zábavu, ale nikdy není nervózní. Jakkoli je pyrenejský ovčák přátelský, k cizím lidem se chová rezervovaně až nedůvěřivě.

Každý, kdo uvažuje o pořízení takového ovčáckého psa, by si měl uvědomit, že se jedná o bývalého pracovního psa. To znamená, že pod krásnou srstí se skrývá velmi energický a často tvrdohlavý pes s vysokými nároky na aktivitu. Pyrenejský ovčák musí být vhodně zaměstnán odpovídajícím způsobem. Díky tomu bude klidný a vyrovnaný. Krásní psi poměrně často ohlašují dění kolem sebe, ale nejsou považováni za uštěkané.

Láskyplná výchova s jasnými pokyny

Aby s vámi váš pyrenejský ovčák žil šťastně a harmonicky, potřebuje důsledné, ale citlivé vedení. Příliš autoritativní výchova není vůbec vhodná, protože by mohla ovčáckého psa znejistět. I začátečníci mohou úspěšně cvičit psy tohoto plemene, pokud se nenechají příliš unést jeho kouzlem a nepoleví v důslednosti. Při výcviku by neměly existovat žádné výjimky. Váš pes je bude vnímat jako trvalé povolení a jejich opětovné zrušení bude vyžadovat spoustu času a úsilí. Proto má smysl tuto záležitost v rodině podrobně prodiskutovat.

Kromě toho by se nemělo zanedbávat zaměstnání ovčáka. Dobrý výcvik může přinést ovoce pouze tehdy, je-li tento čilý pes plně zaměstnán. Tip: Vezměte své štěně pyrenejského ovčáka na speciální herní kurzy v psích školách. Tímto způsobem se seznámí s dalšími psy různých plemen a díky rozšířenému okruhu zvířecích známých se stane otevřenějším. Návštěva dobré psí školy je v zásadě dobrým nápadem, zejména pro nové majitele psů.

Zaměstnání pro všestranné talenty

Bývalý pracovní pes potřebuje hodně pohybu a aktivity. A především vyžaduje hodně času se svými blízkými – chce být u všeho! Jako věrný a energický společník bude hledat každou příležitost, jak vám pomoci.

Svého pyrenejského ovčáka můžete potěšit dlouhými procházkami a novými turistickými trasami. Zpestřením může být také nácvik drobných triků, trénink s klikrem, hledací hry a aportování. Toto plemeno je vhodné pro dogdancing, obedience a agility. Pokud váš čtyřnohý přítel zná základy agility, proč ho nevzít na výpravu do lesa? Kmeny stromů, na kterých lze balancovat, nebo malé překážky podél cesty jsou vhodné pro spontánní agility.

Po vhodném výcviku vás bude váš energický parťák rád doprovázet na vyjížďkách na koni nebo na kole. Při sportovních aktivitách začněte s tréninkem, až čtyřnohý kamarád plně dospěje a dosáhne věku 12-15 měsíců. V opačném případě může dojít k vážnému poškození pohybového aparátu. Pyrenejský ovčák je samozřejmě stále předurčen k využití jako pastevecký pes.

Pyrenejský ovčák - štěňata © Dogs / stock.adobe.com
Pořízení štěněte od renomovaného chovatele je nejlepší investicí do zdraví vašeho psa.

Zdravý díky prevenci

Tito houževnatí přírodní psi se vyznačují pevným zdravím a mohou se dožít více než 13 let. Nejlepším zdravotním opatřením je koupit si štěně od renomovaného chovatele, protože ten používá k chovu pouze zvířata v perfektním zdravotním stavu. Plemeno má mírně zvýšenou pravděpodobnost výskytu dysplazie kyčelních kloubů (DKK) nebo epilepsie. Vyvarujte se také nadváhy, aby váš chundelatý energický přítel zůstal čilý až do vysokého věku.

Každoroční kontrolní návštěvy u veterináře by měly být samozřejmostí. O odčervení a používání prostředků proti jiným parazitům se můžete poradit se svým veterinářem již při prvním očkování štěněte.

Strava pyrenejského ovčáka

Stejně jako každý pes potřebuje i pyrenejský ovčák stravu složenou převážně z masa. Při nákupu krmiva – ať už mokrého krmiva nebo granulí – dbejte na to, aby na prvním místě ve složení bylo maso. Vyhněte se krmivu s nekvalitními obilovinami. Vysoce kvalitní krmivo s vysokým obsahem bílkovin může váš pes optimálně využít.

Pokud chcete změnit krmivo, dělejte to postupně přimícháváním nového krmiva do známého. Mnoho psů reaguje na rychlou změnu průjmem, i když přecházejí na kvalitnější krmivo.

Sledujte pas svého psa a včas zakročte, pokud váš mazlíček přibere na váze. Krmná doporučení na obalech jsou vždy jen orientační. Potřeba energie vašeho zvířecího společníka závisí nejen na jeho tělesné konstituci, ale také na úrovni jeho aktivity.

Nezapomeňte do denní dávky zahrnout i případné pamlsky. Pro péči o chrup jsou vhodné speciální dentální pamlsky a suché žvýkací pamlsky pro psy.

Bezproblémová péče o srst

Nádherná srst tohoto původního obyvatele hor vyžaduje pravidelnou péči, aby se zabránilo plstnatění. Na dlouhosrstého psa je však péče poměrně nenáročná. Jednou týdně věnujte srsti svého společníka dostatek času. Někteří psi jsou obzvláště náchylní k plstnatění srsti za ušima.

Před létem je vhodné vyčesat podsadu. Denně rukama kontrolujte, zda se v srsti vašeho psa nenacházejí větvičky nebo podobné „suvenýry“.

Pozorně prohlédněte i uši psa, které byste měli v případě potřeby vyčistit speciálním čističem uší. Nejlépe je nacvičit si tento postup péče již se štěnětem. Kromě toho pravidelně kontrolujte délku drápků svého čtyřnohého přítele. Jsou-li příliš dlouhé, zkraťte je nůžkami na drápy. Pokud si nejste jisti, můžete si nechat u veterináře ukázat, jak na to.

Pyrenejský ovčák - 4 barvy © Dogs / stock.adobe.com
Pyrenejský ovčák má rád společnost.

Je pro mě pyrenejský ovčák vhodný?

Tento temperamentní pastevecký pes se hodí ke sportovně založeným lidem nebo do rodin, které se svým psem rády objevují krásy přírody. Pokud může být často venku se svou lidskou smečkou a je dostatečně zaměstnán, bude se cítit spokojeně na venkově i ve městě. Ideálním domovem by byl dům se zahradou, kde by se mohl pyrenejský ovčák vyřádit. Trávník ale může využívat i k hrabání, zejména když se nudí.

Tento pes miluje blízkost svých lidí a není vhodný pro chov v kotci. Pyrenejský ovčák jako pastevecký pes obvykle dobře vychází s ostatními domácími zvířaty. Může být dobrým společníkem pro děti – pokud se naučily chovat ke zvířatům s respektem. Ujistěte se, že váš pes má možnosti ústupu, pokud potřebuje klid.

Před pořízením pyrenejského ovčáka si promyslete, kdo se o vašeho chlupatého mazlíčka postará v případě dovolené nebo nemoci. Pyrenejského ovčáka si však můžete bez problémů vzít s sebou do mnoha prázdninových destinací. Mnoho hotelů dnes ubytování zvířecích hostů povoluje, pokud jsou dobře vychovaní. Co například turistická dovolená v Pyrenejích? Taková aktivní dovolená je přesně to pravé pro vašeho sportovně založeného čtyřnohého přítele.

Kromě nákladů na pořízení čistokrevného pyrenejského ovčáka včetně základního vybavení (misky, deky a pelíšek, postroj nebo obojek, vodítko, zajištění pro přepravu autem, hračky) nezapomeňte zvážit i další výdaje, které vám jako budoucímu majiteli psa vzniknou. Jsou to náklady na kvalitní krmivo, poplatek za psa a pojištění odpovědnosti, stejně jako pravidelné návštěvy veterináře včetně odčervení a očkování.

Kde najdu pyrenejského ovčáka?

Naštěstí se toto chytré plemeno rozšířilo i mimo Pyreneje. Nevýhodou rostoucí popularity pyrenejských ovčáků je však to, že se objevuje stále více pochybných zprostředkovatelů štěňat, kteří chtějí na popularitě plemene vydělat. Proto byste se měli vyhýbat takovým „chovatelům“, kteří nejsou členy žádného sdružení. Nejenže se vystavujete riziku, že si pořídíte psa bez potřebné zdravotní péče. Je ale také velmi pravděpodobné, že prodejce klade větší důraz na vydělávání peněz než na dodržování standardů plemene, vhodné povahové vlastnosti nebo potřebnou socializaci.

Pyrenejský ovčák od renomovaného chovatele

U renomovaného chovatele se můžete v klidu seznámit se štěňaty i jejich rodiči. Štěňata by samozřejmě nikdy neměla vyrůstat v kotci, ale v kontaktu s rodinou a s mnoha příležitostmi k poznávání prostředí. Všechna by měla působit vyváženým a zdravým dojmem.

Chovatel vám rád zodpoví veškeré dotazy týkající se jeho chovu – také ohledně chovatelského cíle, preventivních prohlídek nebo rodokmenu štěňat. Berte jako dobré znamení, když se i vás na oplátku zeptá na pár otázek. Ukazuje to, že mu záleží na tom, aby jeho svěřenci našli dobrý domov.

Štěně si vždy vybírejte společně s chovatelem. Nenechte se okouzlit tím, které štěně k vám přijde jako první – může to být jednoduše nejméně unavený čtyřnohý kamarád po hře. U tohoto plemene se však může stát, že si nebudete moci vybrat a štěně získáte pouze na základě pořadníku. Nenechte se tím odradit: renomovaní chovatelé mají obvykle vždy dobře socializované a okouzlující pyrenejské ovčáky!

Vaše vytoužené štěně se k vám může nastěhovat nejdříve ve věku osmi týdnů. Odčervené štěně pak bude mít v zavazadle očkovací průkaz a průkaz původu. Dbejte na dodržování termínů očkování.

Pes z útulku

Pyrenejští ovčáci nejsou extrémně vzácní. Pokud ale hledáte dospělého ovčáka a najdete ho v útulku za rohem, máte mimořádně velké štěstí. Často musíte projít mnoho internetových stránek, abyste našli dospělá zvířata, která z různých důvodů přišla o domov. V lepším případě se můžete se čtyřnohým přítelem v klidu seznámit a během společné procházky ho poznat. Ačkoli je pes z útulku vždy překvapením, život s pyrenejským ovčákem bude vždy obohacující. Za předpokladu, že máte trochu „psího porozumnění“, vhodné prostředí a dostatek času pro svého nového spolubydlícího.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Pomeranian (německý trpasličí špic)

Der Zwergspitz beeindruckt nicht mit Größe, dafür aber mit Freundlichkeit, Selbstbewusstsein und Energie. Kein Wunder also, dass immer mehr Vierbeiner dieser Spitz-Variante die Herzen zahlreicher Hundefreunde erobern. Erfahren Sie im zooplus Magazin alles über den Pomeranian.

11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.