Himálajská kočka

Himálsjská kočka

Perská se siamskou – to je himálajská kočka.

Himálajská kočka vznikla v USA křížením siamské a perské kočky. Díky výrazným znakům v obličeji si vysloužila také označení „perská s maskou“. Kromě toho se čas od času objevuje název „perská colourpoint“. Někteří považují himálajskou kočku za samostatné plemeno. Jiní ji vnímají spíše jako zvláštní variantu perské kočky.

Historie

Ve 20. letech 20. století chovatelka koček Virginia Cobbová a výzkumný pracovník Harvardské lékařské fakulty Dr. Clyde Keeler položili základy nového šlechtitelského programu. Dr. Clyde Keeler v té době zkoumal gen zodpovědný za vývoj barevných znaků u koček.

Cílem tehdejšího chovatele a výzkumníka bylo vyšlechtit kočku se srstí perské kočky a zároveň kočku s modrýma očima a znaky siamské kočky. Tak se zrodila himálajská kočka.

Vzhled

Vzhled

Himálajská kočka je středně velká až velká a její tělo je krátké – což se označuje jako „cobby“. Nohy jsou krátké a zavalité. Kostra je poměrně silná. Himálajská kočka je spíše podsadité postavy. Má statné nohy, široký hrudník a široký hřbet.

Hmotnost tohoto poměrně vzácného plemene bývá značná: kocouři váží až 10 kg, kočky až 8 kg.

Hlava himálajské kočky je kulatá s krátkým charakteristickým nosem. Její uši jsou poměrně malé a zakulacené. Kulaté oči jsou velké a leží dál od sebe. Jsou vždy zářivě modré.

Srst je dlouhá, velmi hedvábné struktury a má hustou podsadu. Himálajská kočka se vyskytuje v barvách srsti seal tortie, seal point a blue point.

Její ocas je silný a huňatý a je ve vyváženém poměru ke zbytku těla. Himálajská kočka má dlouhou srst perské kočky a velmi unikátní znaky v obličeji, na uších, tlapkách a ocasu stejně jako siamská kočka.

Povaha

Povaha

Příznivci himálajských koček často nazývají tato chlupatá stvoření jako „perské kočky převlečené za siamské“. Himálajská kočka je ve skutečnosti řazena do standardu perské kočky. Podobá se však spíše siamské kočce. Povahy obou plemen, z nichž byla himálajská kočka vyšlechtěna, jsou však velmi odlišné. Siamská část se projevuje živou povahou, mírnost a pohodlnost naopak naznačuje osobnost perské kočky.

Himálajská kočka věnuje svou přízeň lidem, kterým důvěřuje a které si obzvlášť oblíbila. Je tak trochu vybíravá v tom, komu dá svou lásku. S lidmi, kteří si získali její srdce, se však ráda a intenzivně mazlí. Toto kočičí chlupaté stvoření je v podstatě velmi vázané na svého milovaného spolubydlícího – člověka.

Nezapomeňte svou himálajskou kočku zaměstnat různými hračkami pro kočky.

Citlivá himálajská kočka se necítí dobře v hlučném prostředí nebo v domácnostech, kde je příliš rušno. Její povaze vyhovuje spíše klidné prostředí s tiššími lidmi.

Péče a chov

Péče a chov

Dlouhá srst himálajské kočky by se měla denně česat měkkým kartáčem, aby se zachoval její atraktivní vzhled. Kartáčování zároveň prohlubuje pouto mezi vámi a vaším milovaným chlupatým přítelem. Srst, kterou himálajská kočka zdědila po perské, rychle plstnatí a má tendenci vytvářet uzlíky.

Svého „Himmieho“, jak se mu důvěrně říká, byste měli také pravidelně koupat. Měli byste mu také pravidelně čistit obličej, abyste udrželi svého milovaného mazlíčka čistého a zdravého. Kvůli dlouhé srsti se na tlapkách rychle zachytávají nečistoty. Pokud je to možné, můžete je také jemně očistit.

Himálajská kočka má sklony k přibírání na váze. Proto byste měli dbát na její stravu a sledovat její hmotnost. Bohužel je himálajská kočka poměrně náchylná k různým nemocem. Například je náchylnější k onemocnění dýchacích cest. Kvůli neodbornému a pochybnému chovu může mít himálajská kočka dokonce tak zkrácený nos, že trpí dýchacími potížemi. Ochránci zvířat často poukazují na to, že chov takových koček hraničí s týráním zvířat.

Strava

Strava

Při krmení himálajských koček je třeba brát v úvahu jejich sklon k tloustnutí. Jinak pro ně platí v maximální možné míře stejná výživová doporučení jako pro ostatní kočky s rodokmenem i bez něj. Vybrat si můžete z následujících způsobů krmení:

Barfování označují někteří odborníci za druhově nejvhodnější formu výživy, protože se nejvíce blíží kočičí stravě v přírodě. I zde tvoří největší podíl jejich přirozeně vybrané potravy syrové maso. Velmi malou část naopak tvoří zrní, které kočka sní například prostřednictvím obsahu myšího žaludku.

Konzervy  nebo kapsičky

Výhodou mokrého krmiva je, že obsah vlhkosti v krmivu je přibližně 80 %. To je dobře, protože kočky obecně přijímají málo tekutin. Příjem dostatečného množství tekutin je proto zajištěn prostřednictvím mokrého krmiva.

Vzhledem k riziku alergií nebo přecitlivělosti by krmivo nemělo obsahovat žádné zbytečné chemické přísady. Vašemu tygříkovi mohou škodit i další plnidla, vedlejší produkty nebo konzervační látky. Pokud je krmivo kvalitní, může mít také nečekanou výhodu v tom, že výkaly kočky budou méně zapáchat.

Při nákupu mokrého krmiva dbejte na to, abyste kupovali pouze vysoce kvalitní výrobky. Ty nemusí být dražší než ty méně kvalitní. Výsledky testů z uznávaných institutů Vám mohou poskytnout vodítko. Kvalitní krmivo obsahuje vysoký podíl kvalitních bílkovin a je pro kočičí žaludek snadno stravitelné. Mělo by dodávat energii, aniž by podporovalo přibývání a váze.

Granule pro kočky

Granule mají své kritiky, ale také mnoho příznivců. Někteří odborníci dokonce krmí kočky výhradně suchým krmivem. Pro majitele kočky se jedná o velmi pohodlnou metodu krmení. Ani při delším ponechání nezačne krmivo zapáchat – na rozdíl od mokrého krmiva. To je největší předností granulí.

Při krmení suchým krmivem dbejte na dostatečný přijem tekutin. Při kremení granulemi je to obzvláště důležité. Pomůže vám umístění fontán nebo misek – na jiném místě než je miska na krmivo. Ve svém přirozeném prostředí přijímá kočka potravu a vodu také odděleně.

Jak najdu správného chovatele?

Seriózního chovatele vždy poznáte podle určitých znaků. Například to, že kočky jsou začleněny do domácnosti nebo rodinného života chovatele. Díky tomu jsou koťata při příchodu k vám domů již obeznámena s typickými zvuky domácnosti, jako je vysavač nebo jiné hlasité spotřebiče. Jinak by se malá koťata mohla docela vyděsit – z jejich pohledu – obrovských příšer, které se v kočičí přírodě přirozeně nevyskytují.

Mnoho chovatelů má samozřejmě stále oddělenou kočičí místnost, kde se kočky mohou pořádně vyřádit na škrabadlech a prolézačkách.

Kromě toho by chovatel měl být členem uznaného chovatelského klubu. Chovatelé se zde vzájemně podporují.

Důvěryhodný chovatel koček je také poradcem a zajímá se o blaho svých koťat i po jejich umístění do nových domovů. Proto vám ochotně a kvalifikovaně zodpoví všechny dotazy týkající se vaší himálajské kočky. Zeptejte se chovatele na rodiče koťat a také na četnost vrhů. Dobří chovatelé koček jsou odborníci na genetiku. Vědí, které kočky by neměly být používány pro chov.

Hygiena je velmi důležitým faktorem. Důvěryhodného chovatele poznáte především podle toho, že kočičí misky a toalety jsou v perfektním stavu. Kočky samy o sobě jsou považovány za extrémně čistotné a přikládají zvláštní význam pravidelně a důkladně čištěné toaletě.

Většina dobrých chovatelů se specializuje na jedno nebo dvě plemena, protože chov koček vyžaduje velké množství odborných znalostí. Je také velmi důležité, aby koťata byla umístěna do nového domova až ve věku 12 týdnů, a to obvykle ne samostatně, ale společně se sourozencem.

Dobrý chovatel s vámi sepíše kupní smlouvu. V této smlouvě je mimo jiné uvedeno, jak postupovat v případě, že se u koťátka vyskytnou neočekávané problémy.

Chovatel vám také poradí v otázkách krmení.

Cenným a nepostradatelným rádcem při výběru správného chovatele je také vaše intuice.

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.

7 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.

6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...