Ocicat

Ocicat

Exoticky vyhlížející ocicat zapůsobí na všechny svým neodolatelným kouzlem. Jméno této kočky je díky skvrnité srsti odvozeno od divoké kočky ocelot. Kočka ocicat však nemá tak divokou povahu, ale je velmi přítulná a věrná, což z ní dělá oblíbeného společníka.

Historie – (ne)správné rozhodnutí?

V roce 1964 stvořila dáma jménem Virginia Daly kočku ocicat: zkřížila habešského kocoura se siamskou kočkou. Někteří tomu říkají nepovedený chov. Jiní tento krok považují za velmi úspěšný a zdařilý – argumentují ojedinělou povahou a vzhledem tohoto plemene.

O ochočenou domácí kočku s divokým vzhledem se velmi zajímal genetik Dr. Clyde Keeler. Proto byla přítulná exotická kočka dále chována. Pro zvýšení barevné rozmanitosti byla později zkřížena s americkou krátkosrstou kočkou.

Takto se v průběhu let zrodila ocicat se silnou stavbou těla a půvabným vzhledem. Teprve v roce 1987 byla kočka ocicat v USA uznána jako plemeno.

Vzhled – na pohled divoká

Ocicat je kočka atletického vzhledu, která kráčí životem s grácií a silou zároveň. Kočky tohoto plemene váží čtyři až pět kilogramů, kocouři až sedm kilogramů. Díky svým silným nohám je pružná a schopná velkých skoků. Hrudní koš je hluboký a žebra jsou mírně klenutá.

Její hlava má klínovitý tvar. Má dobře vyvinuté tváře a výrazně tvarovanou bradu. Její uši jsou středně velké a vždy ostražitě postavené. Oči mají mandlový tvar, jsou posazené doširoka od sebe a její pohled působí přátelsky. Ocas je „kroužkovaný“, poměrně dlouhý a směrem k tmavé špičce ocasu se trochu ztenčuje. Špička ocasu má nejtmavší barvu z celé srsti. Srst je krátká, hustá, hladká a hedvábně lesklá. Má skvrny velikosti otisku palce, které kontrastují se základní barvou srsti.

Kočka mnoha barev

Ocicat existuje ve dvanácti různých zbarveních – šest z nich je se stříbrnou barvou a šest bez ní. Ocicat se vyskytuje v barvě černé, modré, čokoládové, levandulové, skořicové a plavé. Všechny barvy navíc existují i ve stříbrném zbarvení. Obličej kočky ocicat má mourovaté znaky.

Ocicat - hnědý

Povaha – kočka věrná jako pes

Ocitcat potřebuje prostor

Přes svůj divoký exotický vzhled je kočka ocicat spíše krotká. Dobře zapadne do rodiny a říká se o ní, že je věrná jako pes. Proto je také velmi vhodná a oblíbená jako domácí kočka. Ocicat se dobře snáší i s malými dětmi a psy. V ideálním případě by však na sebe měli být oba zvyklí od útlého věku.

Stejně jako jejich divocí předci i kočky ocicat tráví rády čas v přírodě. Tam loví a prozkoumávají. Majitelé této exotické kočky by měli dopřát kočce dostatek prostoru pro běhání. To odpovídá druhově vhodnému chovu.

Společnost a pozornost jsou nutností

Ačkoli je ocicat soběstačná kočka, a tudíž „nenáročná na péči“. je stále náročná na čas. Pokud se kočce nemůžete věnovat tolik, kolik byste chtěli, měli byste od koupě kočky upustit nebo zvážit pořízení druhé kočky. Vaše dvě milované kočičí šelmy si tak mohou společně hrát, mazlit se a prozkoumávat zabezpečenou zahradu i ve vaší nepřítomnosti.

Vrnění a další zvukové signály jsou u koček ocicat méně výrazné než u jiných koček. Kočka ocicat nevyjadřuje svou radost vrněním. Dá vám však najevo jiným způsobem, že se cítí dobře.

Ocicat je společenské a kontaktní zvíře, které má rádo, když ho i cizí lidé zdraví a hladí. Povaha kočky ocicat se vyznačuje výraznou přítulností. Ocicat zároveň oceňuje, když se jí její lidští spolubydlící věnují. Na oplátku i kočka ocicat věnuje svému člověku velkou pozornost a je na něj silně fixovaná. Velmi ráda se mazlí se svým majitelem. Někteří majitelé koček tohoto plemene také uvádějí, že jejich kočky milují vodu. Rády se prý vyřádí ve vaně nebo bazénku.

Strava – ocicat je nenáročná

Při krmení granulemi zajistěte dostatečný přísun tekutin

Pokud jde o stravu, je ocicat v zásadě nekomplikovaná kočka. Většinou pro ni platí stejná výživová doporučení jako pro ostatní kočky. Pokud se rozhodnete krmit granulemi, měli byste se ujistit, že jsou kvalitní. Musí obsahovat všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály, které vaše milovaná kočka potřebuje k dlouhodobému zdraví. Je také důležité si uvědomit, že granule mají velmi nízký obsah vody, asi jen osm procent.

Nízký obsah vody v suchém krmivu je nutné kompenzovat. Dbejtet na to, aby vaše kočka pila dostatek vody. Pro zajištění tohoto požadavku můžete kočce přistavit misky s vodou a případně fontánku na pití. Nezapomeňte na to, že by misky s vodou měly být umístěny na jiném místě než miska s krmivem. To odpovídá přirozeným podmínkám krmení koček.

Protože i v „divočině“ kočka přijímá vodu a potravu na různých místech. Voda by totiž mohla být kontaminována například zbytky ulovených myší. Z hlediska druhově vhodného života koček je velmi důležité, aby podmínky co nejvíce odpovídaly jejich přirozenému prostředí.

Mokré krmivo je třeba spořádat čerstvě naservírované

Při krmení mokrým krmivem je samozřejmě důležité zajistit, aby ho kočka snědla co nejdříve po naplnění misky. Jinak se rychle stane rejdištěm pro mouchy. Pak se pro kočku stane nepoživatelným a s největší pravděpodobností ho nechá bez povšimnutí.

Velké rozdíly jsou také v kvalitě mokrého krmiva. Hledejte směs živin s nízkým obsahem škodlivých látek a kvalitními bílkovinami, které kočka dobře stráví. Krmivo pro kočky, které v testech dosahuje špatných výsledků, často obsahuje příliš mnoho fosforu, který poškozuje kočičí ledviny.

Samotná cena také není ukazatelem vysoké kvality. I mezi velmi levnými výrobky se najdou takové, které v testech kvality dosahují velmi dobrých výsledků. Jak poznat kvalitní krmivo pro kočky, se dozvíte v našem zoohit magazínu.

I kočky BARFují

Je třeba zmínit také možnost výživy BARF (Bones And Raw Food nebo také Born Again Raw Feeders). Odpovídá druhově vhodné stravě, protože kočka se podobným způsobem stravuje i ve volné přírodě. Mnozí dokonce považují BARF za nejlepší způsob krmení koček.

BARF obsahuje čerstvé syrové maso doplněné zeleninou, krmnými oleji, esenciálními složkami a částečně i sacharidy. Díky tomu je zaručena vyvážená strava. Strava BARF se nejvíce blíží přirozené stravě. I v přírodě se kořist skládá ze složek, jako je svalovina, kosti, vnitřnosti (zde jsou důležitá zejména játra), kůže a tuk, krev, šlachy, chrupavky, srst, peří a voda. K tomu se ještě přidává obsah žaludku kořisti. V případě myši se může jednat například o zrní. V tomto ohledu tento způsob krmení odpovídá přirozeným požadavkům na stravu vhodnou pro kočky.

Péče a zdraví – co ocicat potřebuje?

Zábava

Kočka ocicat potřebuje dostatečný výběh, hodně volného prostoru a možností pohybu. Ráda se ale zabaví i jiným způsobem. Možností je výcvik pomocí klikru. Nebo použijte ještě osobnější metody zaměstnání vaší kočky. K tomu Vám doporučujeme například hračky pro kočky.

Kontakt

Pokud je ve vaší domácnosti živo, přijde to vaší kočce vhod. Ocení také kontakt s mnoha členy rodiny, dětmi a případně dalšími kočkami, a snese i psy. Je důležité, abyste své kočce věnovali pozornost, a to i ve formě dlouhého hlazení a mazlení. Jinak je péče o kočku ocicat nenáročná. Krátkou srst stačí občas vykartáčovat, aby se odstranily uvolněné chlupy. A navíc se péčí o srst posiluje pouto mezi vámi dvěma.

Standardní péče

Kočka ocicat se od přírody těší pevnému zdraví. Nemoci specifické pro plemeno nejsou známy, alespoň zatím ne. Jako každé jiné plemeno může samozřejmě onemocnět infekcí. Dbát na pravidelné očkování a preventivní návštěvy veterináře. Dopřejte kočce také kvalitní krmivo. To vám dá dobrý základ pro to, aby vaše kočka zůstala zdravá a čilá.

Ocicat kotě © Nynke / stock.adobe.com

Jak najít chovatele koček ocicat

Výběr chovatele

Při výběru chovatele byste se měli ujistit, že dospělé kočky a jejich koťata žijí v dobrých podmínkách a v úzkém kontaktu s lidmi. Tak je kočka již ideálně zvyklá na podmínky, které následně najde v podobné formě u vás. Také na hlasité zvuky v domácnosti, jako je například vysavač, je kočka již zvyklá. Nebude s nimi poprvé konfrontována až ve Vašem domě.

Nejlepší je obrátit se na renomované chovatele. Ti jsou registrováni pod sdružením chovatelů koček nebo přímo v klubu chovatelů koček ocicat. Tam se spojují chovatelé a příznivci tohoto exotického plemene koček. Cílem těchto skupin a sdružení je co nejvíce spolupracovat po celém světě, vyměňovat si informace a sdílet chovatelské zkušenosti.

Jak poznat seriózního chovatele?

Seriózního chovatele poznáte v podstatě podle toho, že se zajímá o vaše životní podmínky, ve kterých bude kočka žít. Možná se k vám bude chtít i podívat. Chovatele zajímají také vaše předchozí zkušenosti, i když ty nejsou nutně podmínkou pro pořízení kočky.

Dobrý chovatel koček s vámi samozřejmě sepíše kupní smlouvu. Tato smlouva mimo jiné upravuje, jak se máte zachovat v případě onemocnění kotěte. Chovatel, kterému opravdu jde o blaho svých koček, vám bude k dispozici jako kontaktní osoba i po prodeji koťátka.

Co seriózní chov koček obnáší?

Členství v uznávaném chovatelském sdružení nebo klubu chovatelů koček je také ukazatelem toho, že chovatel myslí svou práci vážně. Kočka má také doklady o původu. Seriózní chovatel se navíc pozná podle toho, že chová maximálně dvě různá plemena koček. Chovatelství vyžaduje velmi rozsáhlé znalosti.

Zvířata a prostory chovatele by samozřejmě měly působit udržovaným dojmem a zvířata by neměla být příliš plachá. Důvěryhodný chovatel vám také poskytne krmný plán a bude vám poradcem v otázkách výživy. Všechny kočky a kocouři využívaní v chovu by měli být očkováni a testováni na kočičí leukémii a kočičí aids. A v neposlední řadě je při výběru dobrého chovatele důležitý váš instinkt.

Ať už si vyberete jakoukoli kočku: přejeme Vám krásně prožité společné chvíle.

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.

7 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.

6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...