Americká krátkosrstá kočka

Sedící americká krátkosrstá kočka

Když první evropští osadníci cestovali do Ameriky, byli na palubě lodí také čtyřnozí cestující. Kočičí spolucestující byli v té době ceněni zejména pro své lovecké dovednosti. Během dlouhých plaveb lovili myši a krysy.

Oblíbené byly kočky ale také na souši, kde chránily obilí v sýpkách osadníků před hlodavci. Podle současných poznatků jsou čtyřnozí společníci severoamerických osadníků předky dnes známého a oblíbeného plemene americká krátkosrstá kočka (American Shorthair).

Stejně jako první evropští kolonisté pocházející z Evropy, i předci americké krátkosrsté kočky byli bezproblémoví. Přesto, že je dnes americká krátkosrstá kočka chována především jako domácí mazlíček, uchovala si své výborné lovecké schopnosti. Aktivní zvířata jsou přesto dobromyslná. Stejně jako evropské a britské krátkosrsté kočky mají vyrovnanou povahu, což z nich činí dokonalé společníky pro rodiny s dětmi.

Americká krátkosrstá kočka nepřitahuje tolik pozornosti jako orientální plemena. To ji však nebrání užívat si čas strávený se svou lidskou rodinou. Nezáleží na tom, zda se jedná o hraní s udicí nebo příjemné mazlení.

Americká krátkosrstá kočka se zelenýma očima

Historie

Americká krátkosrstá kočka považována za „původně americké“ plemeno. Malé kočky tohoto druhu se však v prvních osadách v oblasti dnešních USA nevyskytovaly. Předci americké krátkosrsté kočky byli společníci prvních Evropanů, kteří se stěhovali do Ameriky.

Kočky byly velmi respektovaná, tvrdě pracující zvířata. Koneckonců musely lovit myši na lodích osadníků a později ve vesnicích a na farmách! Kočky prý byly na palubě Mayflower, slavné plachetnice, kterou cestovali poutníci v roce 1620 z Plymouthu do Ameriky. Není divu, že americká krátkosrstá kočka je přízemní, nekomplikované plemeno! Systematický chov byl však založen až na počátku 20. století.

Počátkem 19. století byly pokrevní linie americké krátkosrsté kočky extrémně zředěny do USA importovanými plemeny. V roce 1906 začala skupina chovatelů s cíleným chovným programem. Původní plemeno „domácí krátkosrstá kočka“ bylo tentokrát přejmenováno na „americkou krátkosrstou kočku“. Tím se zdůraznil její americký původ a odlišila se od jiných, domácích, nečistokrevných kočičích plemen.

Nicméně, americká krátkosrstá kočka byla, dle názoru mnoha chovatelů, až do šedesátých let na výstavách přehlížena. Bylo tomu tak pravděpodobně také kvůli její podobnosti s běžnými domácími kočkami a její jednoduchosti.

Stejně jako v případě mnoha jiných plemen, i chov krátkosrstých koček má jasně definovaný standard plemene. Standard definuje tělesnou konstituci, délku a barvu srsti, ale i povahu nekomplikovaných zvířat. Většina chovných spolků uznává všechny barvy srsti, „silver tabby“ je však neoblíbenější. Stejně jako britská krátkosrstá je americká krátkosrstá kočka silver tabby na chlup stejná s kočkou z reklam značky Whiskas!

Vzhled

Americká krátkosrstá kočka je zdravá, aktivní a atletická kočka. Kočka střední velikosti je silná a dobře vyvinutým svalstvem. Tato pružná kočka má široký hrudník, který je posazen na nohách střední délky podepřených kulatými tlapkami. Středně dlouhý ocas se ke špičce zužuje.

Americká krátkosrstá kočka upoutá zářivě žlutýma, bystrýma a mírně šikmo posazenýma očima. Ty jsou umístěny nad mohutným hranatým čumákem, který dokonale zapadá do konkávního profilu s mírným ukončením nosu. Uši jsou středně velké a vzpřímené, mezera mezi nimi je malá.

Srst americké krátkosrsté kočky je krátká, délka a struktura jsou srovnatelné s evropskou krátkosrstou kočkou. Jaké barvy jsou v chovu povoleny, závisí na organizaci. Nicméně většina chovatelských klubů akceptuje všechny barevné varianty.

Asociace Cat Fanciers Association uznává následující barevné variety:

 • Bílá: Americká krátkosrstá kočka v bílé barvě může mít modré nebo zlaté oči, ale povoleno je i každé oko jiné.
 • Černá: Černá srst americké krátkosrsté kočky by měla být průběžně zbarvená a bez šedých odstínů. Barva očí je často zlatá, nos a polštářky na tlapkách jsou černé.
 • Modrá: Zředění černé barvy srsti se projevuje jako „modrá“. Nos a polštářky na tlapkách mají často modrou barvu, oči se blyští zlatě.
 • Červená: Je preferována červená barva bez bílých tónů.
 • Cream: Jako „cream“ je označováno ředění červené barvy. Preferována je béžová barva bez bílých tónů.
 • Dvoubarevná: Standard plemene akceptuje také dvoubarevnou varietu. Ta často vykazuje bílou základní barvu s černými, modrými, červenými nebo béžovými skvrnami.
 • Chinchilla: Pokud je samotná srst dvoubarevná, bílá a pouze špičky jsou zbarveny černě, zbarvení se nazývá „chinchilla“. Existuje také takzvaná „červená chinchilla“, která má špičky chlupů červené místo černé. Mnoho koček tohoto zbarvení má orámování očí a nosu. Chinchilla má často poutavě zelené zářící oči. Jako varianta této barvy existuje také modrá a krémově zbarvená chinchilla.
 • Shaded: Stejně jako u variety „chinchilla“ mají americké krátkosrsté kočky zbarvení „shaded“ pruhovanou, dvoubarevnou srst. Jednotlivé chlupy však mají vyšší podíl černé než u zbarvení chinchilla. Tato barevná varieta se také vyskytuje s červeně zbarvenými špičkami – nazývá se “red shaded”.
 • Smoke: Americká krátkosrstá kočka zbarvení „smoke“ má, stejně jako zbarvení „chinchilla“ a „shaded“ jednotlivé chlupy pruhované. Převažuje však podíl černé, pouze nejnižší část chlupů je bílá. Často je bílé částečné zbarvení znatelné pouze při rozdělení srsti. Zbarvení „smoke“ se vyskytuje také jako „blue smoke“ a „red smoke“. Jednotlivé chlupy nejsou černé, ale modré nebo červené. Některé kočky mají dokonce pruhy s černou, červenou a modrou! Zvířata vypadají jako trojbarevná, avšak detailní pohled na jednotlivé chlupy ukáže pouze bílou podsadu.
 • Tabby: Mourovaté americké krátkosrsté kočky se nazývají „tabby“. Ale není „tabby“ jako „tabby“! Zbarvení „mackerel tabby“ má úzkou, dobře definovanou kresbu, ​​často s úhořovitou linií a pruhem na nohách a ocase. „Ticked tabby“ má často jen kresbu na hlavě, krku, nohou a ocase. „Patched tabby“ je mourovatá americká krátkosrstá kočka s krémovými nebo červenými skvrnami.
 • Calico: Kdo by neznal tříbarevné „šťastné kočky“? V odborné angličtině, a také v chovu americké krátkosrsté kočky se tyto kočky nazývají „Calico”. Bílá je převládající barva srsti.  Je doplněna skvrnami v černé a červené barvě, jejich ředěním a případně tabby kresbou.
Tříbarevná amerciká krátkosrstá kočka

Povaha

Povaha americké krátkosrsté kočky je stejně jako její vzhled přímočará. Kočky zdědily vlastnosti svých předků, kteří spolu s lidskými osadníky dobyli americký kontinent. Jsou to dobří lovci myší, ale nejsou agresivní, jsou uvolněné s úzkou vazbou na člověka.

Americké krátkosrsté kočky si rády hrají se svým majitelem, ale po dlouhém mazlení si také rády odpočinou. Jejich nekomplikovaný, málo dominantní styl z nich činí dokonalé rodinné kočky. Jako tolerantní spolubydlící se dobře snášejí s jinými zvířaty, například se psy. Americká krátkosrstá kočka je velmi přizpůsobivá, může žít v bytě nebo jako volně žijící kočka!

Zdraví a péče

Jako krátkosrstá kočka nemá americká krátkosrstá kočka žádné zvláštní požadavky, co se péče týče. Zejména během výměny srsti se doporučuje kartáčovat zvířata asi jednou týdně.  Kočky pečují o srst většinou samy a málokdy potřebují pomoc. Tráva a sladová pasta mohou usnadnit přirozené vylučování polknutých chlupů.

Americká krátkosrstá kočka je navíc považována za velmi odolné a zdravé plemeno. Obvykle postačí každoroční prohlídka u veterináře, aby byla kočka zdravá a fit. Nicméně, mnoho příznivců tohoto plemene udává, že jsou tyto kočky náchylné k HCM. Tzv. hypertrofická kardiomyopatie vede ke zvětšení srdečního svalu. Během rutinní prohlídky si veterinář poslechne také srdce Vaší kočky. Pokud slyší šelest na srdci, obvykle provede echokardiogram, aby se podezření potvrdilo nebo vyvrátilo. HCM je dědičná – proto je velmi důležité vyřadit postižené kočky z chovu. HCM není vyléčitelná. Veterinář Vám poradí, jak kočku trpící onemocněním HCM podpořit správnou dietou a vybranými léky. Zajistíte jí tak plnohodnotný život!

Americká krátkosrstá kočka - kotě

Výživa

Americká krátkosrstá kočka má při klidném životním stylu nebo po kastraci sklony k nadváze. Nejlepším lékem je zdravá, vhodná výživa. Jako masožravci potřebují kočky velmi kvalitní krmivo s švelkým množstvím zdravých bílkovin a nízkým obsahem sacharidů. Tak dostane tělo kočky vše, co potřebuje. Nedochází k zatěžování organismu odpadními látkami, které znečišťují močové orgány a často vedou k nárůstu tělesné hmotnosti.

Většina kvalitních hotových krmiv toto vše kočce poskytne. Dbejte na to, aby Vámi zvolené krmivo obsahovalo hodně zdravého masa. Poznáte to tak, že maso je uvedeno na předních příčkách v seznamu surovin.  Bylinné složky by měly být přítomny pouze v malých množstvích, cukr v ideálním případě vůbec ne.

BARF, nebo-li syrová a doma připravená strava je optimální, ale pracná alternativa. Víte přesně, co kočce dáváte! Díky důkladné přípravě Vaše kočka dostane vše, co je potřebuje.

Nejlepší lék na udržení optimální tělesné hmotnosti je také pravidelné hraní s lidmi. Nabízejte kočce udici, míčky a myšky na hraní a pokuste se jí motivovat k pohybu. Máte-li dostatek prostoru pro velké škrabadlo, může se kočka fyzicky vydovádět zde. Dokonce i inteligenční hračky jsou velmi oblíbené u zvědavých čtyřnohých kamarádů!

Chov

Americká krátkosrstá jsou nyní nedílnou součástí severoamerické chovatelské scény! Evropští fanoušci tohoto plemene musejí často hledat vhodného chovatele trochu déle.
Stejně jako u ostatních čistokrevných koček platí: Pouze profesionální chov je dobrý chov. Zodpovědní chovatelé vkládají do svých svěřenců a jejich potomků spousty práce a vášně. To jsou rozhodující pro úspěch chovu a fyzické a duševní zdraví zvířat.

Zodpovědný chovatel považuje za důležité, aby se kočka – matka po porodu náležitě zotavila. I když se tím snižuje počet vrhů za rok a finanční zisk. Zdravé, vyrovnané kočky za to ale stojí.

Chovatel páří zvířata s vědomím možných dědičných chorob a komptability rodičů. Kočku během období březosti kontroluje veterinární lékař.

Po narození budou koťata taktéž vyšetřena veterinárním lékařem. Do nového domova s sebou dostanou vše, co pro zdravý růst potřebují: kvalitní krmivo, očkování a odčervení. Sociální kontakt se sourozenci, ostatními kočkami a lidskou rodinou by také měly být samozřejmostí.

Seriózní chovatel neposílá koťata do nového domova dříve než ve 12. týdnu života. První tři měsíce jsou obzvláště důležité pro rozvoj vyrovnané a zdravé psychiky. Jenom tak bude americká krátkosrstá kočka přesně takovou kočkou, jakou si přejete!

Důvěryhodný chovatel by měl být rovněž členem chovatelského klubu. Pouze zastřešující organizace mohou vydávat doklady, které z Vaší kočky dělají pravou americkou krátkosrstou kočku. Pokud však chcete mít kočku jenom jako domácího mazlíčka, jsou „papíry“ zbytečné. Ale spolky na ochranu koček smysl mají.

Pečlivě zkontrolujte chovné podmínky koťat. Věnujte také pozornost rasovému původu kočičích rodičů. Ujistěte se, že je Váš mazlíček skutečně americká krátkosrstá kočka.

Všechno samozřejmě něco stojí. A to je důvod, proč chov koček nebývá výnosným podnikáním, ale ve většině případů spíše drahým koníčkem. Kočky z profesionálního chovu jsou proto často dražší než z „množíren“, kde nabízejí čistokrevné kočky bez papírů za zvýhodněnou cenu. Taková sleva Vás ale může přijít draho. Páření příbuzných koček, odchov po krátkou dobu a nedostatek zdravotní péče se může projevit na zdraví a stavu kočky.

Důvěřujte pouze profesionálním chovatelům, kteří jsou členy chovatelského spolku. Svou vysněnou kočku můžete také nalézt v útulku, kde mnoho, často čistokrevných, zvířat čeká na nový domov!

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.
6 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.
6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...