Neva Masquerade

Neva Masquerade

Neva Masquerade (něvská maškaráda) – tajemné jméno pro tajemnou krásku! Neva masquerade je point varianta sibiřské kočky a sdílí s tímto plemenem mnoho vlastností.

Historie

Sibiřská kočka byla systematicky chována od 80. let a od roku 1990 těší také milovníky koček v Americe. Neva masquerade se kromě zbarvení odznaků ničím neliší od sibiřské kočky. Historie neva maquerade připomíná historii sibiřské kočky.

Dlouhá srst byla vždy hlavním znakem divokých domácích koček žijících v Rusku a na Sibiři. Proč tomu tak je, je předmětem dlouholetých diskuzí ve vědeckých kruzích. Zatímco někteří vědci sázejí na odlišnou mutaci, jiní se odkazují na křížení s dlouhosrstými zvířaty z Orientu a divokými kočkami s dlouhou srstí. Jméno “sibirskaja koschka”, “sibiřská kočka”, označuje svalnaté kočky s hustou, plyšovou srstí. Liší se stavbou těla a barvou srsti od africké divoké kočky plavé, která je považována za pramáti všech domácích koček. Z tohoto důvodu se již dlouho předpokládá, že kavkazské divoké kočky jsou blízkými příbuznými sibiřských koček a že nejsou potomci divoké kočky. Nicméně před několika lety výzkumný tým z Oxfordské univerzity zjistil, že všechny domácí kočky na všech pěti kontinentech pocházejí z divoké kočky plavé.

Dlouhá srst byla v Evropě až do 19. století raritou. Není tedy divu, že dlouhosrsté kočky ze Sibiře zaujaly obchodníky a cestující a ti je dovezli do Evropy. Sibiřské kočky byly popsány již v roce 1864 v jednom z vydání „Brems Tierleben“, poté se zmínky o nich objevovaly v evropských publikacích jen sporadicky. Dlouhosrsté kočky ze Sibiře byly také součástí první výstavy koček v Crystal Palace v Londýně v roce 1871. Po první výstavě v Crystal Palace bylo toto plemeno zapomenuto. A to z několika důvodů: Kočky s dlouhou srstí byly vzácné a docházelo k jejich častému křížení mezi sebou. Sibiřská kočka tak zanikla v genofondu populárních plemen, jako jsou perské kočky apod. Politická situace v sovětském Rusku se postarala o to, aby Rusko v té době zmizelo z historie chovu koček.

V osmdesátých letech zažily sibiřské kočky a s nimi i neva maquerade obrodu. V NDR v roce 1985 začal experimentální chov se zvířaty přivezenými z Ruska. Od roku 1986 byla dlouhosrstá zvířata také součástí výstav. V roce 1987 bylo oficiálně uznáno plemeno “sibiřská lesní kočka”. Ve stejném roce dorazil do Spolkové republiky Německo první chovný pár tohoto plemene. Po prvním registrovaném vrhu v roce 1989 získávalo plemeno stále více obdivovatelů, dokonce i v zámoří. Současně v Rusku začalo systematické šlechtění a v roce 1990 byly první exempláře vyvezeny do Ameriky. Vysoké náklady na dovoz z Ruska však zapříčinily, že chov ruských dlouhosrstých koček v USA nebyl příliš početný.

Dnes je sibiřská kočka chována na celém světě. Její název byl v roce 1991 změněn ze “sibiřské lesní kočky” na “sibiřskou kočku”, aby se lépe odlišila od “norské lesní kočky”. V roce 1992 bylo plemeno oficiálně uznáno světovou federací (1998) Fédération Internationale Féline (FIFe). V závislosti na zastřešujícím sdružení je point varianta, známá již několik let jako neva masquarade, chována samostatně. Jednoduše řečeno to znamená: spářeny mohou být spolu pouze kočky plemene neva masquarade, křížení se sibiřskými kočkami jiných barev je nežádoucí. Samozřejmě to vede k extrémnímu snížení genofondu a ke zvýšenému riziku výskytu dědičných chorob … V ideálním případě se tedy nevy kříží se sibiřskými kočkami. Vzhledem k tomu, že se point-gen dědí recesivně, může zůstat v genofondu skrytý po mnoho generací a neva masquerade se může spontánně objevit ve vrhu jednobarevných rodičů. V současnosti však existuje genový test pro point mutace a chovatelé tak mohou cíleně vyhledat nositele oblíbeného point genu.

Neva Masquerade kotě © sergiophoto / stock.adobe.com

Aussehen

Něvská maškaráda je plemeno, které přitahuje pozornost! Jako varianta point sibiřské kočky Vás uchvátí svým originálním vzhledem: Dlouhá, hustá srst s límcem a ušními chomáčky, svalnaté tělo a huňatý ocas propůjčuje něvské maškarádě vzezření divoké kočky v menším provedení. Není divu, vždyť sibiřská kočka a neva masquerade patří k lesním kočkám!

Kromě zbarvení se neva neliší od kočky sibiřské. Jako point varianta tohoto plemene, váží středně velká zvířata až devět kilogramů. Jejich vývoj je dovršen až kolem třetího roku života. Polodlouhá srst je tvořena nesmáčivou svrchní srstí a plyšovou podsadou. Opravdovou pastvou pro oči je hustý límec kolem hlavy a krku! V létě něvská maškaráda ztrácí hustou podsadu, která ji v sibiřské zimě zahřívá – v létě srst vypadá mnohem kratší a řidší. Chomáčky chlupů na uších a mezi prsty a dlouhý, huňatý ocas by měly zůstat beze změny i v teplých letních měsících. Něvská maškaráda, stejně jako sibiřská kočka, má oválnou lebku se zaobleným čelem, velkými očima a středně velkýma, širokýma ušima. Barva očí sibiřské kočky by měla být jednotná a měla by odpovídat barvě srsti. U nevy je oblíbená jasně modrá barva.

Díky svému zbarvení je neva masquerade výjimečnou kočkou: patří k point kočkám. To z ní činí jediné plemeno lesní kočky, u kterého jsou povoleny odznaky! “Chladné” koncové body těla (uši, ocas, nohy a obličej) jsou zbarveny základní barvou, zbývající část těla jsou světlejší. Příčinou tohoto neobvyklého zbarvení je mutace, která vede k nedostatečné funkci enzymu tyrosinasy, který je zodpovědný za produkci pigmentové látky melaninu. To způsobuje tzv. „částečný albinismus“. U plemene neva masquerade je požadován zřetelný kontrast mezi odznaky a světlou barvou těla. Oči by měly být intenzivně modré.

Existuje velká variabilita ve zbarvení odznaků. U nevy jsou tedy povoleny všechny barvy odznaků, které jsou u sibiřské kočky povoleny jako základní barvy, přípustné jsou dokonce pruhy tabby (“agouti”, divoké barvy). Jednobarevná zvířata mohou mít tzv. „ghost marking“. Křížením somálské a barmské kočky se chovatelé už nějakou dobu pokouší dosáhnout nových variant v barevném schématu – obzvláště oblíbené jsou barvy cinnamon a fawn a jejich ředění chocolate a lilac. Takové křížení má však jednu nevýhodu: Podle chovného standardu není u lesních plemen, jako je sibiřská kočka povoleno. Navzdory zajímavému zbarvení nejsou tyto barevné variety většinou chovatelskými kluby uznávány. Kromě toho hrozí riziko zanesení dědičných onemocnění do dosud velmi robustního genofondu sibiřské kočky.

Point kočky jako neva masquerade mohou mít následující zbarvení:

 

  • Seal-point: Neva masquerade ve varietě seal-point má černou základní barvu, která se objevuje v “chladných” bodech těla.
  • Blue-point: Černá základní barva se ředí na “modrou” a objevuje se v odznacích.
  • Chocolate-point: Neva v základní hnědé barevné varietě se nazývá „chocolate- point”.
  • Cinnamon-point: Červená základní barva kočky je viditelná pouze v odznacích.
  • Fawn-point: Červená základní barva „cinnamon“ je zředěná na “fawn”.
  • Lilac-point: “Lilac” je ředění hnědé – u nevy je zbarvení “lilac-point” viditelné pouze v koncových bodech těla.
  • Creme-point: Jako „cream“ se označuje ředění červené – neva masquerade ve varietě cream- point má krémově zbarvené odznaky a vypadá tak světlejší.

Dalšími známými point – plemeny jsou birma a siamská kočka. Něvská maškaráda se rodí jako všechny point kočky velmi světlá, s postupujícím věkem barva tmavne.

Povaha

Jako point varianta sibiřské kočky má neva masquerade stejný chovný standard s tímto plemenem. To se odráží nejen ve vzhledu koček, ale také v jejich charakteru.

Stejně jako sibiřská kočka, je neva masquerade originální nejen svým vzhledem. Také její povaha je nekomplikovaná a nešlechtěná. Stejně jako sibiřská kočka, má neva skvělé instinkty a je dobrý lovec. Ráda skáče a šplhá, miluje vodu a fyzickou i duševní aktivitu. Byt není ideálním prostředím pro chov tohoto aktivního plemene – bezpečná zahrada nebo zabezpečený balkon jsou mnohem vhodnější!

Tyto inteligentní kočky jsou zvědavé a mají svou vlastní hlavu. Důsledná výchova je proto důležitá! Inteligenční hry a výcvik s pomocí clickeru jsou pro nevy vhodnými aktivitami. Milují také hledání potravy!

Neva Masquerade s modrýma očima

Chov a péče

Dlouhá, hustá srst nevy ji propůjčuje tajemný vzhled a přispívá k velké oblibě tohoto plemene, ale péče o takovou srst je poměrně náročná! Kočky mají naštěstí tendenci starat se o letní krátkou srst samy, ale v zimních měsících a v období výměny srsti musejí majitelé sáhnout po kartáči a hřebenu. Po zimě něvská maškaráda ztrácí téměř vesškerou podsadu. Správnou péčí o srst minimalizujete zatěžování trávicího traktu kočky spolykanými chlupy a také si usnadníte práci s čištěním pohovek a nábytku od chlupů. Podávání sladové pasty, vhodných pamlsků a kočičí trávy může podpořit přirozené vylučování chlupů z gastrointestinální traktu dříve, než dojde k vytvoření smotků!

Kočky plemene neva masquerade milují pohyb a život venku. Nejsou nijak choulostivé a výlety do přírody podnikají i za bouře, deště či sněhové vánice. Tyto inteligentní kočky rády prolézají křovinami, šplhají, chytají ptáky a malé hlodavce a platí za dobré lovce. Život v bytě pro ně není ideální. Perfektní domov by měl něvské maškarádě poskytovat spoustu příležitostí, jak vybít energii, duševně i fyzicky – uvnitř i venku! Bezpečné zahrady jsou ideální, ale klidnějším povahám postačí i zabezpečený balkon s velkým venkovním škrabadlem a dostatkem her.

Výživa

Nejlepší zárukou dlouhého, zdravého života kočky je kvalitní strava. Jako masožravci upřednostňují kočky potravu s vysokým podílem zdravých bílkovin. Sacharidy konzumují pouze v malém množství. Pro Vás jako majitele kočky to znamená: Krmivo pečlivě vybírejte! Správné krmivo pro kočky by mělo obsahovat spoustu masa a jen omezené množství vedlejších rostlinných produktů. Při pohledu na složení by mělo maso figurovat na prvním místě.

Chov

Chov sibiřské kočky i něvské maškarády je poměrně mladý. Toto plemeno bylo proto doposud ušetřeno predispozice některých dědičných chorob. Je na chovatelích a majitelích, aby tomu tak bylo i nadále! Důvěřujte pouze profesionálním chovatelům a nekupujte kočku z takzvaných “množíren”, které nabízejí “chovné kočky za nízkou cenu” – často na úkor zvířat.

Chov koček je drahý koníček. Páření, období březosti, porod a odchov koťat – to vše jsou výdaje, které musí pokrýt prodejní cena kočky. Ta zahrnuje také státní poplatky, zdravotní péči a veterinární náklady, včetně testů na genetické choroby, správnou stravu, členství v chovatelském sdružení, krmivo pro koťata a vakcinace koťat a.. a… a … Papíry tvoří jen malou část ceny. Pokud leží chovateli blaho jeho zvířat na srdci, nešetří na tom nejdůležitějším: veterinární péči. Odpovědný chovatel nechá svá chovná zvířata pravidelně kontrolovat veterinářem. To samé platí o koťatech – chovatel zajistí jejich očkování proti nejznámějším infekčním chorobám a může vždy poskytnout osvědčení o očkování.

To vše ovšem znamená, že něvskou maškarádu nezískáte od profesionálního chovatele zrovna za nízkou cenu. Alternativním řešením je návštěva útulku.  Tam čeká mnoho koček, mezi nimi i chovná zvířata, na nový domov! Kočky z útulku získáte obvykle za malý poplatek, který pokrývá část nákladů na veterinární péči a očkování.

Přejeme vám krásný a aktivní čas strávený s Vaší sibiřskou kráskou!

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.

7 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.

6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...