Soužití koček a ptáků

Kočka sleduje ptáčka

Nadpoloviční většina české dospělé populace žije v domácnosti s nějakým domácím mazlíčkem. Na čtyři miliony domácností připadá jeden milion koček. Cca 7 % z domácích mazlíčků pak tvoří papoušci, kanárci a další okrasní ptáci. Často si lidé pořízují více druhů zvířat, například kanárka a k tomu ještě kočku. Ale jak chovat společně zvířata, která jsou ve volné přírodě přirozenými nepřáteli?

Lovecký instinkt je kočce vrozený – i v případě, že pochází přímo od chovatele a sama nikdy nelovila. Ve volné přírodě se divoké kočky živí převážně malými hlodavci jako jsou myši nebo malými ptáky. Okrasní ptáci jako jsou andulky, kanárci, korely a malí papoušci jsou pro kočku ideální kořistí. Přesto je možné chovat tyto druhy zvířat pohromadě, pokud budete dostatečně dbát na jejich bezpečnost.

Společný chov koček a ptáků: stanovení reálných cílů

Na internetu koluje celá řada videí, kde jsou kočka a pták nejlepšími přáteli. Tato videa slouží k pobavení a dodávají vám naději, že soužití vašich mazlíčků bude bezproblémové. Pokud ale chcete chovat kočku a ptáčka pohromadě, je nutné si stanovit reálné cíle.

Existují případy, kdy kočka akceptuje malého okrasného ptáčka jako člena rodiny či si s ním dokonce opatrně hraje. Většinou lze ale považovat za úspěch, pokud se zvířata vzájemně snášejí bez toho, že by u nich zvítězil přirozený lovecký instinkt!

Bezpečnost především

Zvířata reagují instinktivně – a pro šelmy, jako jsou kočky, to platí dvojnásob. I přes dlouhodobou domestikaci jsou kočky uvnitř stále šelmy a malý ptáček je pro ně ideální kořistí. I u klidných zvířat často zvítězí lovecký instinkt.

Pokud tedy chcete doma chovat pohromadě ptáka a kočku, dbejte na jejich bezpečnost. A protože ptáci chovaní v zajetí nemívají nejlepší fyzickou kondici, může být pro ně i máchnutí kočičí tlapky fatální.

Kočka by proto nikdy neměla být s ptákem v přímém kontaktu, zejména ne bez dozoru. I když je pták zavřený v kleci, může kočka mezi mřížemi prostčit tlapku a ptáčka zranit. Může dojít také k převrhnutí klece.

Přesto je soužití kočky a ptáka možné!

Montana – klec Madeira I

  • Spodní rám s úložným prostorem
  • 4 posuvná dvířka
  • Odnímatelná podlahová mřížka

Chov ptáků v kočičí domácnosti

Ale jak vypadá soužití ptáka s kočkou v praxi? Jak kočku přijmout do rodiny, kde již žijí okrasní ptáci jako jsou andulky apod.?

Pro chov více okrasných ptáků je ideální venkovní voliéra, která je před kočkou ochrání. Pokud nemáte velkou zahradu nebo si nedokážete představit chovat celé hejno ptáků, přichází v úvahu dostatečně velká vnitřní klec.

Pokud chováte ptáky doma, dbejte na dostatečný odstup od kočičí šelmy. V ideálním případě by kočka neměla pobývat ve stejném pokoji, kde je umístěna klec. Klec nebo voliéra by měla být dobře zabezpečená a měla by poskytovat dostatek prostoru, aby mohl pták uniknout nenechavým kočičím tlapkám.

Abyste zlepšili vztahy vaší kočky a ptáka, měli byste jim jít příkladem. Zacházejte s ptáky s respektem a nikdy je nepužívejte k tomu, abyste vzbudili v kočce lovecký instinkt nebo ji vyzývali ke hraní s malými zvířátky. Věnujte kočce dostek pozornosti, abyste u ní nevzbudili žárlivost. Pokud kočka neustále číhá před klecí nebo se pokouší na ní vyskočit, vyslovte důrazné „NE“, abyste stanovili hranice. Pták patří do rodiny a kočka to musí pochopit!

Prevence je lepší než následná péče: Zabavená a dobře živená kočka bude uvolněnější a ptáček pro ní bude představovat spíše zajímavou zábavu než potencionální svačinku.

Volně žijící ptáci

Milovníci volně žijících ptáků nemají příliš v oblibě kočky, které se potulují v zahradě či okolí. Proč? Protože, jak jsme již vysvětlili, jsou ptáci pro kočku ideální kořistí – i nasycené kočky neodolají přirozené lovecké touze.

Dospělí ptáci jsou většinou rychlí a hbitě uletí z dosahu kočky, ale nemocní, staří či mladí ptáci se mohou snadno stát obětí kočky. Ochránci zvířat tvrdí, že kočky ohrožují populaci volně žijících ptáků – dosud však  nebylo vědecky prokázáno, že by tomu tak bylo.

Přejeme vám šťasné chvilky strávené s vaší rozmanitou zvířecí rodinkou!

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.